Pierwsze plotki o wprowadzeniu przez Apple „inteligentnego” zegarka sprawiły, że masa firm zainteresowała się tym sektorem produktowym. Nie trzeba było długo czekać, aż firmy trzecie zaczną produkować alternatywne smartwatch'e kompatybilne z większością dostępnych na rynku smartfonów. Aktualnie urządzenia naręczne stają się coraz bardziej popularne a producenci mocno rywalizują w technologicznym wyścigu. Wśród użytkowników smartfonów jest też spore grono zwolenników tradycyjnych zegarków z klasyczną tarczą, którzy nie przepadają za kolorowymi wyświetlaczami i codziennym ładowaniem zegarka. Szwajcarska marka Mondaine wyszła z propozycją dla tradycjonalistów i wypuściła nowy model swojego flagowego zegarka Helvetica No1 wyposażonego w moduł MotionX, dzięki któremu ten tradycyjny zegarek dostał funkcje smartwatcha.

Mondaine Helvetica 1

Mondaine — Szwajcarska legenda

Mondaine to szwajcarski producent zegarków istniejący na rynku od 1951 r. Marka zasłynęła z produkcji zegarków dla szwajcarskiej kolei, które stały się tak popularne, że chyba nie potrzeba więcej słów wprowadzenia. Zegarki Mondaine są tak charakterystyczne, że zyskały szacunek na całym świecie. Według dr Benedikta Weibela, szefa Swiss Federal Railways, Mondaine to oficjalny i wyłączny zegarek kolei.

Proste wzornictwo, czytelna tarcza, wyraźne wskazówki i słynna czerwona wskazówka sekundowa pozwoliły marce odnieść sukces na całym świecie. Mondaine produkuje zegarki, zegary, zegarki kieszonkowe i edycje dedykowane specjalnym tematom i wydarzeniom. Uzupełniają one kolekcję wyróżniając się specjalnymi funkcjami, elegancją i wyrafinowanym wzornictwem.

Od wielu lat, najbardziej znaną linią zegarków firmy Mondaine jest Helvetica No1, która to wzornictwem nawiązuje do słynnego szwajcarskiego kroju pisma - Helvetica. Zegarki te występują w 4 wersjach: Light, Regular, Bold oraz najnowsze dzieło, które dziś opisujemy Smartwatch. Wszystkie wersje są dostępne w różnych wykończeniach - materiałowe lub skórzane paski, stalowe bransolety oraz różne kolory kopert.

Mondaine Helvetica 1

Krój pisma "Helvetica" w zegarkach Mondaine

W zegarkach Mondaine z linii Helvetica wszystkie elementy na tarczy są wykonane tym właśnie krojem. Helvetica to jeden z najpopularniejszych, proporcjonalnych jednoelementowych krojów pisma. Opracowany został pierwotnie jako czcionka przez Maxa Miedingera w 1957 r. dla firmy Haas’sche Schriftgießerei ze Szwajcarii. Nazwa kroju pochodzi od słowa Helwecja, rzymskiej nazwy obecnych terenów Szwajcarii. Krój ten jest jednym z ulubionych większości projektantów graficznych i został użyty w wielu identyfikacjach znanych firm.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w podstawowej wersji jest on dostarczany wraz z systemami Mac OS.

Mondaine Helvetica 1

Charakterystyka modeli

Decydując się na smartwatcha marki Mondaine mamy do wyboru 5 wariantów wykończeniowych, które możemy dopasować do własnego stylu:

  • Koperta ze szczotkowanej stali szlachetnej / biała tarcza z czarnymi wskazówkami i cyframi / czarny skórzany pasek
  • Koperta stalowa w złotym kolorze / czarna tarcza z białymi wskazówkami i cyframi / czarny skórzany pasek
  • Koperta stalowa czarna / czarna tarcza z białymi wskazówkami i cyframi / czarny silikonowy pasek
  • Koperta ze szczotkowanej stali szlachetnej / jasnoszara tarcza z czarnymi wskazówkami i cyframi / brązowy skórzany pasek
  • Koperta ze szczotkowanej stali szlachetnej / jasnoszara tarcza z czarnymi wskazówkami i cyframi / czarny skórzany pasek (model ten powstał w ilości 1957 sztuk i ma tę liczbę wygrawerowaną na kopercie oraz posiada osobny certyfikat)

Mondaine Helvetica 1

Technologia MotionX

Helvetica 1 Smartwatch posiada mechanizm kwarcowy oraz specjalny moduł MotionX, dzięki któremu ma on funkcje monitorujące aktywności. Zegarek zasilany jest baterią, która wystarcza na 2 lata użytkowania. MotionX jest efektem joint venture między Manufacture Modules Technologies (MMT) oraz Swiss Joint Venture SARL zwanym Fullpower Technologies. Projekt ten zakłada by w analogowe, szwajcarskie konstrukcje zaszczepiać nowe inteligentne technologie. W ten sposób zegarki zyskują nowe opcje m.in. monitorowania naszej aktywności ruchowej oraz kontrolowania snu.

MotionX to pomost między nowoczesnością a klasyką. Mondaine miało zaszczyt, jako jedna z pierwszych szwajcarskich marek, implementować go do swojego produktu.

Mondaine Helvetica 1

Design, Jakość wykonania, materiały

Jak przystało na szwajcarski produkt premium, całość jest wykonana z niebywałą precyzją i z bardzo wysokiej jakości materiałów. Wszystko jest perfekcyjnie dopasowane i widać to w każdym detalu urządzenia. W pierwszej chwili, w oczy rzuca nam się koperta (ma szerokość 44 mm) wraz z piękną koronką. Obydwa elementy wykonane są ze szczotkowanej stali szlachetnej. Szkło użyte w smartwatchu oczywiście jest szafirowe z antyrefleksową powłoką, a jego pasek (w tym przypadku) został wykonany z grubego kawałka brązowej skóry o szerokości 20 mm.

Mondaine Helvetica 1

Zegarek ma przepiękną klasyczną linię i został naprawdę świetnie zaprojektowany. Jasnoszara tarcza z czarnymi cyframi (zostały napisane Helveticą w wersji Bold) oraz czarne wskazówki dają dużą czytelność. Poniżej znajduje się mniejsza tarcza z małymi wskazówkami, które pokazują nam datę i aktywność oraz sygnalizują tryb w jakim znajduje się zegarek. Jeśli obie wskazówki ułożone są na symbolu księżyca, wiemy, że zegarek jest w trybie monitorowania snu, natomiast gdy pokazują datę, jesteśmy w trybie monitorowania aktywności ruchowej.

Mondaine Helvetica 1

Mondaine Helvetica 1

Mondaine Helvetica 1

Tryby monitorowania modułu MotionX

Mamy do wyboru dwa tryby - Activity oraz Sleep. Pierwszy z trybów, jak sama nazwa wskazuje to tryb monitorujący naszą aktywność ruchową. Jest on domyślnie włączony i działa cały czas w tle (możemy go oczywiście wyłączyć w ustawieniach). Pokazuje nam on przebyty dystans, ilość kroków, czas naszej aktywności oraz spalone w tym czasie kalorie. Możemy też ustawić specjalne przypomnienia, dzięki którym nasz zegarek będzie nam sygnalizował co jakiś czas, jeśli się zasiedzimy, abyśmy się trochę poruszali. Drugi z trybów - Sleep jest trybem, który włączamy, kiedy idziemy spać. Przejście w ten tryb jest banalnie proste - wystarczy przytrzymać 3 sekundy wciśniętą koronkę zegarka, a ten sam przełączy się w tryb Sleep sygnalizując nam to poprzez ułożenie małych wskazówek na symbolu księżyca.

W ustawieniach smartwatch'a możemy ustawić czy zdejmujemy zegarek i kładziemy go pod poduszkę, czy też śpimy z nim na ręku. Oczywiście zostałem przy opcji, która jest domyślna, czyli z zegarkiem na ręku. Od momentu włączenia trybu Sleep, moduł MotionX analizuje najdrobniejszy ruch, który wykonujemy. Gdy się obudzimy, możemy zobaczyć jak długo spaliśmy, jak długo byliśmy w śnie głębokim i płytkim oraz w jakich godzinach, ile czasu potrzebowaliśmy by zasnąć itd.

Możemy również ustawić przedział, w jakim chcielibyśmy by zegarek nas wybudził, gdy będziemy w płytkiej fazie snu.

Aplikacja MotionX-365 dla iOS

Aplikacja dla systemu iOS jest bardzo prosta i intuicyjna. Pierwszym krokiem po odpakowaniu smartwatch’a jest parowanie z naszym smartfonem. Cały proces trwa dosłownie chwile. Zaczynamy od ściągnięcia z App Store aplikacji MotionX-365 oraz aktywowania Bluetooth w naszym telefonie. Kolejny krok to zbliżenie zegarka do telefonu i wciśnięcie koronki. Voila! Nasze urządzenia są ze sobą połączone. Teraz kolejnym krokiem jest utworzenie naszego profilu oraz wyznaczenie sobie celu.

Mondaine Helvetica 1

Po uruchomieniu aplikacji, otwiera się ekran główny, na którym widzimy wykresy aktywności ruchowej, snu, wykonanego przez nas celu oraz ikonę stanu połączenia ze smartwatch’em. Klikając w każdy z parametrów, wchodzimy w dokładniejsze dane, takie jak przebyte kroki czas aktywności, całkowity dystans, kalorie itd. Oczywiście mamy też dostęp do historii, dzięki czemu możemy na bieżąco kontrolować swoje postępy.

Mondaine Helvetica 1

Po wejściu w ikonę statusu połączenia ujrzymy dokładny symbol modelu, numer seryjny i wersję firmware. Na górze widzimy status połączenia oraz informację o godzinie ostatniej synchronizacji. Przyciski znajdujące się poniżej służą do wejścia w pomoc, ustawienia czasu, sprawdzenia aktualnej wersji firmware i w razie potrzeby uaktualnienia zegarka oraz rozłączenia go ze smartfonem.

Mondaine Helvetica 1

Przechodząc z powrotem do ekranu głównego i klikając w symbol plusa „+” mamy całą masę ustawień zegarka. Od ustawień wybudzania nas w płytkiej fazie snu po zmianę strefy czasowej i ustawień profilowych. Tak jak już pisałem, aplikacja jest bardzo intuicyjna a jej interfejs lekki, prosty, czytelny i estetyczny od strony wizualnej. Całość zasługuje na przysłowiową „piątkę z plusem”.

Codzienne użytkowanie i podsumowanie

Noszę go codziennie i z nim śpię. Zegarek zdejmuję tylko do kąpieli - spisuje się naprawdę dobrze. Nic mnie nie uwiera, nie czuję żadnego dyskomfortu podczas noszenia a podczas snu w ogóle zapominam, że go mam. Komfort to zapewne zasługa wieloletniego doświadczenia w branży. Na dużego plusa zasługuje szkło, którego powłoka antyrefleksyjna jest bardzo skuteczna a samo w sobie jest bardzo wytrzymałe. Jak to w codziennym życiu bywa, już kilkakrotnie zdarzyło mi się o coś zawadzić, lekko uderzyć a na zegarku nie ma żadnego śladu. Jeśli chodzi o stylistykę, niestety skórzany pasek i klasyczny styl zegarka nie zawsze będzie nam pasował - np. gdy wyjdziemy w sportowym stroju. Zegarek idealnie pasuje do casualowego i eleganckiego look'u.

Dostępność, ceny i dystrybucja w Polsce

Zegarki marki Mondaine są dostępne na polskim rynku w sieci butików SWISS. Sieć SWISS to ponad 100 butików z zegarkami i biżuterią zlokalizowanych w najlepszych centrach handlowych w Polsce. Zegarki są dostępne w e-butiku firmy SWISS a ich cena to 3 580 zł za sztukę. Opisywany model dostarczono nam dzięki uprzejmości firmy SWISS wraz z oficjalnym dystrybutorem produktów marki Mondaine firmą Jubiler.