Deweloperska beta najnowszej wersji iOS została opublikowana zaledwie kilka dni temu. W porównaniu do poprzedniej wersji systemu wnosi ona wiele zmian. Pośród nich nie jest obecne rozpoznawanie mowy - funkcja, o której wprowadzeniu spekuluje się od dawna. Okazuje się jednak, że w oprogramowaniu znajdują się wpisy dotyczące tej możliwości.

Przez rozpoznawanie mowy nie należy rozumieć tego, co dotychczas dostępne jest w iOS, czyli uruchamiania podstawowych funkcji urządzenia czy wybieranie numerów. Od dawna mówi się o tym, że Apple pracuje nad zaawansowanym rozpoznawaniem mowy, pozwalającym choćby na dyktowanie tekstu. Dotąd wskazywało na to kupienie firmy Siri, która umieściła w App Store swoją aplikację, działającą jako prywatny asystent obsługiwany za pomocą komend głosowych. Ponadto Apple współpracuje z firmą Nuance, odpowiedzialną za aplikację Dragon Dictation, oferującą również rozpoznawanie mowy.

W jednej z wczesnych wersji iOS 5 (nie jest to jednak beta udostępniona deweloperom) znalazły się ustawienia zatytułowane "Nuance Dictation" oraz "Nuance Endpoint", wskazujące na implementację w systemie usług rozpoznawania mowy. Ponadto pojawiła się także opcja "Mic on space key". Oba zrzuty ekranu zostały opublikowane na Twitterze przez użytkownika Chronic Wire.

Źródło: AppleInsider