Serwis Twitter wprowadza istotne zmiany w swojej aplikacji dla iOS i Androida. Dotyczą one kwestii dostępności i choć są dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku, to aby przyniosły zamierzony efekt, potrzeba dobrej woli wszystkich użytkowników.

Big 025badfe a079 4905 b6c6 58689b3a5e2d

Osoby, które nie ograniczają się wyłącznie do 140 znaków, publikując w swoich tweetach także zdjęcia, mogą od teraz dodawać do nich tekst alternatywny, opisujący ich zawartość. Aby włączyć nową funkcję, należy udać się do ustawień aplikacji, a następnie w zakładce „Dostępność” zaznaczyć opcję „Stwórz opisy obrazów”. Od tego momentu, za każdym razem, kiedy do naszego tweeta będziemy załączać zdjęcie, w polu edycyjnym zostanie wyświetlony przycisk „Dodaj opis". Może on zawierać maksymalnie 420 znaków i powinien informować osoby niewidome oraz słabowidzące, o tym co znajduje się na danym obrazku. Najłatwiej zrobić to w sytuacji, gdy zawiera on już jakiś tekst, ponieważ wystarczy go powtórzyć w tekście alternatywnym. W przypadku innej zawartości należy opisać, czym ten obrazek jest i co przedstawia. Najlepszym sposobem jest wyobrażenie sobie, w jaki sposób daną rzecz opisalibyśmy podczas rozmowy telefonicznej. Lakoniczna informacja, że na zdjęciu znajduje się „iPhone", jest lepsza niż jej brak, natomiast opis: „tylny panel złotego iPhone'a 6s" brzmi jeszcze lepiej. Tekst alternatywny jest przezroczysty, dlatego nie jest widoczny podczas normalnego korzystania z Twittera. Osoby z dysfunkcją wzroku, mają do niego dostęp dzięki wykorzystaniu technologii wspomagających np. czytnika ekranu VoiceOver dla systemu iOS, OS X, tvOS i watchOS.

Aktualnie Twitter wprowadza nową funkcję do własnej aplikacji dla iOS i Androida, jednak wkrótce zostanie ona udostępniona także w aplikacjach firm trzecich.

Źródło: iMore