W sieci znajduje się wiele poradników opisujących sposoby na wydłużenie czasu pracy urządzeń mobilnych z systemem iOS [1, 2]. Opisywane w nich metody nie są w żaden sposób potwierdzone, nie ma też dowodów na to, że są nieskuteczne.

Jedną z częściej wymienianych, i chyba najbardziej kontrowersyjnych wskazówek, jest wymuszenie zamknięcia aplikacji w Multitaskingu. Jedni piszą, że dawno nieużywane aplikacje usypiają się, a co za tym idzie wykorzystują znikomą ilość pamięci RAM i energii, za to potrzebują mniej zasobów do ponownego uruchomienia. Drudzy twierdzą, że nieużywane aplikacje należy zamykać aby tych zasobów niepotrzebnie nie wykorzystywały.

Jeden z czytelników serwisu 9to5mac postanowił rozwiać swoje wątpliwości związane z tym tematem i w swojej wiadomości e-mailowej zapytał Tima Cooka czy zamykanie aplikacji wydłuża czas pracy baterii. Co prawda, prezes Apple nie odniósł się do tego zapytania, ale odpowiedź przyszła od Craiga Federighi, wiceprezesa firmy z Cupertino do spraw oprogramowania i brzmi „nie i nie”.

Federighi

Kadra kierownicza Apple niezwykle rzadko odpowiada na pytania użytkowników sprzętu z logo nadgryzionego jabłka, dlatego incydent ten jest godny uwagi. W rzeczywistości, wpływ na skrócenie czasu pracy baterii maja tylko te działające w tle aplikacje, które w sposób ciągły wykonują operacje takie jak np. lokalizowanie za pośrednictwem GPS. Wymuszanie zamknięcia aplikacja ma sens jedynie wtedy, gdy się ona zawiesi.

Źródło: 9To5Mac