Jak pokazują statystyki, wraz z wejściem smartfonów, słuchamy coraz więcej muzyki. W ostatnich latach triumfują aplikacje typu Spotify, Tidal czy też długo wyczekiwana usługa Apple Music. Muzyka jest z nami wszędzie i na wyciągnięcie ręki. Rozwój sektora muzycznego, jak i technologia, pędzi do przodu a nawet przeciętni konsumenci stawiają coraz wyższe wymagania w kwestii odbioru muzyki. Przeglądając internet natknąłem się na szwedzką firmę JAYS założoną w 2006 roku w Sztokholmie produkującą słuchawki.

Dzięki uprzejmości oficjalnego i wyłącznego dystrybutora produktów JAYS - firmie HORN dostaliśmy dwa modele słuchawek dokanałowych - t-JAYS Four oraz a-JAYS Five.

Design i jakość wykonania

Nie ukrywam, że zawsze zwracam uwagę na wzornictwo produktów codziennego użytku, jak i jakość ich wykonania. W obydwu kwestiach produkty marki JAYS zasługują na „piątkę z plusem”. Słuchawki wykonane są bardzo starannie z materiału pokrytego przyjemną, miękką gumą. Mają piękne kształty i są bardzo ergonomiczne. Producent zadbał również o dodatkowe gumki aż w pięciu rozmiarach (bardzo duży plus) oraz plastikowe etui dla obydwu modeli. Warto wiedzieć, że przewody w obydwu modelach przeszły najmocniejsze testy i są bardzo wytrzymałe. W modelu t-JAYS Four przewód został wzmocniony kewlarem.

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

Brzmienie

Muszę przyznać, że są to bardzo dobrze grające słuchawki dokanałowe. Zarówno t-JAYS Four jak i a-JAYS Five wybijają się brzmieniem na tle konkurencji. W kwestii przetworników linia a-JAYS wyposażona jest w przetworniki dynamiczne 8,6 mm, a linia t-JAYS w dynamiczne 10mm (neodymowe). Oba modele bardzo nisko schodzą - bass jest naprawdę przyjemny i mocny. Górne częstotliwości bardzo przejrzyste i nie przekoloryzowane. Środek klarowny i dobrze wywarzony. Brzmią naprawdę świetnie we wszystkich zakresach. Oba modele grają na bardzo wysokim i podobnym poziomie. Słuchając muzyki przez tydzień na zmianę, na moje ucho t-JAYS Four wydają się mieć ciut lepszą dynamikę.

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

t-JAYS Four i a-JAYS Five

Dodatkowa aplikacja JAYS Curves

Firma JAYS ma również w swojej ofercie darmową aplikację JAYS Curves, która używając technologii firmy Dirac Research wzbogaca i rozszerza w rewolucyjny i innowacyjny sposób muzyczne doświadczenia użytkowników słuchawek t-JAYS Four. Aplikacja ta wykorzystuje cyfrową technologię audio, Dirac HD Sound, która wzmocnia wrażenia odsłuchowe przez tworzenie niezwyklej krzywej częstotliwości, specjalnie dostosowanej do słuchawek t-JAYS Four. Aplikacja została napisana wspólnie ze szwedzką firmą Dirac Research, która ma na koncie współpracę oraz tworzenie nowatorskich rozwiązań technologicznych audio dla takich marek jak: Naim, Bentley, BMW i Rolls Royce, a teraz po raz pierwszy współpracuje z producentem słuchawek.

t-JAYS Four i a-JAYS Five

Podsumowanie

Słuchawki JAYS naprawdę wysoko podnoszą poprzeczkę. W tym przedziale cenowym nie spotkałem lepiej brzmiących słuchawek. Moim faworytem są t-JAYS Four, które wraz z aplikacją JAYS Curves tworzą niesamowite połączenie.

Cena u polskiego dystrybutora Horn: 399 zł t-JAYS Four / 399 zł a-JAYS Five

Strona producenta: www.jays.se