Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

mac os 8.6 pomocy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 17 listopada 2006 - 23:03

Posiadam Maca G3 Blue&White i od paru dni sie bawie z Apple, ale nudzi mnie ten plaski system przypominaacy Windowsa 3.11 z jakąs skórką. Chcialem zmienic system na jakiegos linuksa, ale po wlozeniu plyty red hod 6,1 i nacisnieciu klawisza c nic sie niedzieje. Moze dlatego, ze jest ona na pc. Tu zaczyna sie moja prośba do osób, które znają sie jakos na tej maszynie. Mam procesor 350mhz ramu, 64MB RAM, ale na dniach bedzie wiecej i standardową karte ati 16mb+dvd, co mam teraz robic, bo na necie nic nie moge znaleźć pod ten system. Np codeki do filmów, spolszczenie systemu itp. Mam tez G4, który chyba byl sprzedawany z nowszym systemem, tylko te g4 jest uszkodzone, ale jak się orientuje, to kupując komputer, od razu place za licecje na dany system, wiec czy moge gdzies w sieci sciągnąc system do maca?
prosze o pomoc w rozbudowaniu systemu lub instalacji linuksa, jesli na takim sprzecie mozna :)


Człowieku! Jeszcze raz przeczytam takiego posta i dostaniesz ostrzeżenie! Myślisz, że nie mam co robić tylko poprawiać Twoje błędy?? Przyłóż się trochę. To porządne forum i jeśli oczekujesz pomocy, powinieneś w większym stopniu okazywać szacunek innym.
MF - MacDada


#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 17 listopada 2006 - 23:33

1.) Linuks na Maka musi być w wersji dla procesorów PPC (poszukaj na google - np Yellow Dog Linux).

2.) 64MB RAM to zdecydowanie mało... Jeśli siedziesz pod 8.6 to po prostu nie możesz uruchamiać wielu progsów na raz, ale jeśli chciałbyś zainstalować Mac OS X'a, to powinieneś się zaopatrzeć w conajmniej 256 MB, a najlepiej 512 i więcej.

3.) Soft pod MacOS 9 i starsze najłatwiej znaleźć w VersionTrackerze. Warto też zajrzeć na stronkę polskich programistów: Polish Your Mac.

4.) Wraz z kompem możesz za darmo używać systemu, z którym byl on sprzedawany. Na B&W legalnie zainstalujesz MacOS w wersji do 8.6. Za nowsze musisz zapłacić.

Pozdr.

#3 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 02:21

a tak z ciekawośći dlaczego niedzal mi c przy starcie sytemu(boot) i alt ? mam nieorginalną klawiature i mysz podłączoną pod leplikator usb z którego wychodzą 2 ps2 a orginalnie mam jedno biale wejscie w stylu ps2 na klawiature apple. zapomniałem jeszcze o jednym,ile zajmują powysze sytemy jak mac os x i Yellow Dog Linux po instalacji na dysku.

#4 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 listopada 2006 - 12:44

Ze starszymi Makami klawisz ALT nie działa (nie wiem jak z B&W). Upewnij się, że ten linuks jest pod procesory PPC - jeśli pod x86 to oczywiście się nie uruchomi. Nigdy nie używałem takich przejściówek USB->PS2. Klawirki na USB kosztują 20 zł - nie lepiej wydać te kilka groszy i mieć pewność, że wszystko będzie OK? Ile zajmuje miejsca OSX? Różnie. Zależy którą wersję zainstalujesz i co dokładnie zainstalujesz (możesz np nie chcieć zbędnych drukarek, chińskich czcionek, itd). Linuksa nigdy na Maku nie instalowałem - raz bawiłem się dystrybucją typu LiveCD, ale i tak wolę Mac OS X ;)

#5 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 15:21

No niby lepiej:) ale jak sie ma dwa komputery na biurku to szkoda mi miejsca na dwie klawiatury. MacDada wytłumacz mi jedno,jak podłączylem dysk 10gb pod maca i próbowalem w momencie wyświetlania ikonki wciskac alt lub c to powino cos sie dziac czy nie?

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 listopada 2006 - 15:55

Jak wciskasz C, to komp Ci ładuje system z płyty CD/DVD. Jeśli odpowiedniej płyty nie ma w napędzie, to dalej startuje z dysku. Jak wciskasz ALT, co na starszych Makach nie działa, to powinna Ci się pokazać lista dostępnych sysyemów do uruchomienia (np jak masz 2 systemy na różnych partycjach albo płytę z systemem włożoną albo OSX+OS9).

#7 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 17:52

OK wiec już wszystko wiem,wielkie dzięki. jeszcze brakuje mi do szczęscia linka do ubuntu PPC :lol:

#8 Szynszyl_99

Szynszyl_99
  • 169 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopada 2006 - 21:33

Ze starszymi Makami klawisz ALT nie działa (nie wiem jak z B&W).


Z B&W <ALT> NIE DZIAŁA!!!!!!!

#9 sleepless

sleepless
  • 314 postów
  • SkądGliwice

Napisano 18 listopada 2006 - 22:02

Ubuntu PPC http://ubuntu-releas...top-powerpc.iso

#10 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 18 listopada 2006 - 22:16

Obawiam sie ze z okazji malej ilosci RAMu bardziej odpowiednia wersja Ubuntu bedzie Alternate. Uwzglednia ona mniejsze mozliwosci slabszych maszyn.

http://ubuntu-releas...ate-powerpc.iso

Po zainstalowaniu systemu z pewnoscia przyda sie prosty programik, ktory odwala mnostwo niewdziecznej roboty zwiazanej z instalacja pluginow do flasha, javy, dodatkowych czcionek, kodekow itp. Nazywa sie toto Automatix i mieszka pod tym adresem:

http://www.getautomatix.com/

#11 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 19 listopada 2006 - 00:48

Dzieki za wszystkie linki,narazie sciągam 2 systemy i jak uporam sie z nimi to zaczne z tym:)

#12 arti83

arti83
  • 21 postów

Napisano 21 listopada 2006 - 17:07

Ubuntu zostalo pomyślnie nainstalowane,ale myslałem że bedzie to mulimedialny system a jest to jak narazie kiszka.Niemoge odtwarzać dvd,divxów a jedynie co to cos moze to wyświetlac strony www,plikimp3 i filmy w formacie avi.To co sie dowiedzialem to ze jest tam jakis terminal i wpisuje sie tam jakies komendy. Potrzebuje systemu do neta,multimediów i sieci p2p. Moze znajdzie sie ktos na forum kto poprowadzi mnie przez ten bardzo ciekawy świat ubuntu. A jak narazie zastanawiam sie nad sprzedażą.

#13 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 21 listopada 2006 - 23:09

Wroc kilka postow wczesniej i przyjrzyj sie stronie Automatix :)

#14 olmahk

olmahk
  • 68 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 08 października 2007 - 17:53

z B&W ALT działa !!!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych