Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Coś jak start->uruchom-> tylko że w Mac OS :P


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 17:47

Mam taki problem: Otóż chcę się podłączyć do serwera, który stoi u mnie w domu. W windowsie robiłem to zwykle poprzez: Uruchom-> i tu wpisyałem //dom/~~/itd. no i otwierał mi się serwer, na którym mam dane. Jak zrobić coś takiego w macu? żeby wejść na serwer? 2 sposób na to to: wchodze w moje miejsca sieciowe i tam mam ten serwer -> utwórz skrót na pulpicie i wuala.. działa :) Wie ktoś? Proszę o pomoc, jakbyście nie rozumieli o co pytam to napiszcie, postaram się to jakoś inaczej wyjaśnić. PS Jak bedziecie pisać to błagam: KROK PO KROKU ;P(jak do dwu-letniego dziecka) Mam maca od trzech dni i naprawdę nie orientuję się w nim jeszcze.;) Dzięki za pomoc ;P

#2 Sallazar

Sallazar
  • 93 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 listopada 2009 - 18:08

W Finderze w Menu górnym klikasz Idź--Połącz z Serwerem, albo będąc w Finderze cmd + K Pozdrawiam

#3 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 18:25

Nie działa

#4 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2009 - 18:29

a co wpisujesz? 'nie działa' to naprawdę bardzo skąpa informacja równie dobrze odp. na coś takiego może być 'bo robisz coś źle' - tyle samo konkretów co ty podałeś

#5 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 18:37

Tak wiem, nie to chciałem napisać:P Po prostu jakoś musiałem przetransportować e-maila :P Nie działa - chodzi o to że adres wpisuję dobry do serwera. Po prostu nie wyszukuje go w sieci. Nie widzi go.Wchodzę w tego findera i pojawia się tam jakieś okienko witające : Coś w stylu " Witamy w finderze:P" no i tam daje cmd+k i wchodzi mi w taką wyszukiwarke i tam wpisuję ten adres i nie wyszukuje go. PS Dlaczego nie mogłem mojega emaila (zapisanego w normalny plik tekstowy) wrzucic na mojego pendrie (Scan Disk Cruzer Gb, widziałem tam jakąś kłódkę, ale problem w tym że mjojego pendrive nie da się mechanicznie zablokować ;/, na widnows bez problemu działa. )

#6 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2009 - 18:43

zdefiniuj 'dobry adres do serwera' protokół podajesz? smb? http? etc. bo masz np. pendrive sformatowany w NTFS?

#7 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 18:46

Jaki znowu protokół? W windowsie wpisywałem tylko \\Dom\public i nic wiecej, po prostu wchodziło mi na serwer. On jest jak zwykly katalog otwarty, nie otwierasz go za pomoca przeglądarki internetowej . Tak samo jak w widnowsie w uruchom wpisujesz C:/Program Files/ Gry/ costam to otwiera ci konkretną gre. A do do pendrive co ten NTFS?

#8 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2009 - 19:14

masz ten 'serwer' w domowej sieci? mac jest w tej samej grupie roboczej? masz włączone współdzielenie katalogów z windowsem pod os x'em?
taki protokół jaki powinien być. jak się z czymś łączysz to jakoś musisz to robić, prawda? współdzielenie plików po sieci to nie to samo co wchodzenie do katalogu na dysku...
weź się takimi sprawami zainteresuj zanim się za coś takiego bierzesz...
hint: protokół do połączenia się z komputerem z windowsem po seci to SMB – Wikipedia, wolna encyklopedia

nie rozumiem pytania i nie dostałem odp. na swoje

#9 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 19:18

Serwer odnalazłem w macu, potrafie na niego wejść, ale jak teraz utworzyć do niego skrót na pulpicie? Oczywiscie w finderze go nie wyszukuje tego serwera, ale mniejsza z tym.

#10 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 19:26

Jaki znowu protokół?
W windowsie wpisywałem tylko \\Dom\public i nic wiecej, po prostu wchodziło mi na serwer. On jest jak zwykly katalog otwarty, nie otwierasz go za pomoca przeglądarki internetowej . Tak samo jak w widnowsie w uruchom wpisujesz C:/Program Files/ Gry/ costam to otwiera ci konkretną gre.

A do do pendrive co ten NTFS?


A tu wpisujesz przykładowo:
smb://10.0.0.14
i nic więcej,

albo:
smb://nazwa_komputera_w_sieci
i nic więcej.

Zresztą masz tam w tym okienku przycisk pomocy (?) wystarczy kliknąć i poczytać, a nie od razu wracać złym na forum i pisać 'nie działa'.

---- Dodano 02-11-2009 o godzinie 19:28 ----

Serwer odnalazłem w macu, ....


Sprecyzuj o co chodzi dokładnie.

---- Dodano 02-11-2009 o godzinie 19:33 ----

A do do pendrive co ten NTFS?


Nie rozumiem tego pytania.

#11 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 19:44


Zresztą masz tam w tym okienku przycisk pomocy (?) wystarczy kliknąć i poczytać, a nie od razu wracać złym na forum i pisać 'nie działa'.

---- Dodano 02-11-2009 o godzinie 19:28 ----


Sprecyzuj o co chodzi dokładnie.

---- Dodano 02-11-2009 o godzinie 19:33 ----


Nie rozumiem tego pytania.


No więc historia zdania "Nie działa"
Otóż chciałem wysłac emaila z zapytaniem do znajomego o ten sam problem, wiec napisalem owego emaila w poczcie na MAC OS i chcialem go do niego wyslac ale nie stety nie dzialala ikonka 'wyslij' mimo ze mam dobrze skonfigurowana poczte (wczoraj dzialalo) wiec zabralem pendrive i postanowilem zapisac tresc emiala do pliku tekstowego i dac go na pamiec ale okazalo sie to nie mozliwe, poniewaz pamiec ta byla zablokowana (nie wim dlaczego, w windowsie dobrze ona dziala) no wiec skoro email i pamiec zawiodla wpadlem na pomysl ze dam tresc tego emaila na forum i zatwierdze odpowiedz po czym pobiegne szybko do drugiego komputera i skopiuj eego emaila i dam 'edytuj w forum' i wpisze cokolwiek zeby nie smiecic ( nie widze powodu dla ktorego mielibyscie czytac tego emaila) wiec zeby mozna bylo to zedytowac napisalem 'nie dziala', bo faktycznie nie dzialalo i chcialem pozniej napisac jeszcze raz o co chodzi. Wszystko jasne? Wcale nie jestem zly, tak po prostu sobie poradzilem w trudnej dla mnie sytuacji.

A co do dokladnego sprecyzowania o co chodzi to jest tak :
W systemie Mac OS wszedlem dobie na 'plik' potem 'nowe okno findera' potem wybralem (z boku okna) 'udostepniane' tam 'dom' i tam znalalem ten serwer. Tylko chodzi mi o to jak utworzyc z tego skrót na pulpicie, no bo szkoda chyba czasu tak klikac, a na serwer wchodze przynajmniej ze 20 razy na dzien, wiec potrzebuje szybki dostep jednym kliknieciem.
Czy teraz wszystko jasne? Jesli cos bedzie nie jasne to piszcie - chetnie odpowiem. :)

aha jesli chodzi o pytanie ktorego nie zrozumieliscie to wkradla sie tam literowka:
pytanie brzmi: Mowiac o pendrivach co masz na mysli przez skrot NTFS, bo nie rozumiem o czym mowisz.

#12 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 20:02

Odnośnie zasobów sieciowych i skrótów na biurku (pulpicie). Jak już potrafisz wejść w udostępniony katalog to chyba zauważyłeś że tworzy Ci się na biurku ikonka do tegoż katalogu. Ona będzie tak długo dopóki nie zrestartujesz komputera albo nie od montujesz tego sieciowego katalogu przez cmd+e, albo przesuwając go po prostu do kosza. Jak chcesz sobie zrobić na stałe skrót to złap i przeciągnij ten katalog sieciowy trzymając alt+cmd, zobaczysz że pokazuje się strzałka co oznacza ze jak puścisz przycisk myszki utworzy ci się skrót. Chociaż w tym przypadku robienie skrótów jest bez sensu moim zdaniem. A odnośnie NTFS chodzi to że Mac OS X domyślnie nie obsługuje zapisu na taki system plików. Sformatuj pendrive na FAT, albo zainstaluj jakieś programy firm trzecich do obsługi NTFS w Mac OS X. Jakie to nie pamiętam bo nie korzystam z NTFS w ten sposób.

#13 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 21:40

No nie da się. Wchodzę w miejsce gdzie jest ten folder "public" i trzymając alt +cmd przenoszę plik na pulpit. I nic sie nie dzieje. Puszcze go na pulpicie i wraca na swoje miejsce, a nie utwarza sie skrót. Nie rozumiem tego. A ten plik co ma się sam utworzyć na pulpicie też się nie tworzy samodzielnie. :/ Nie wiem co począć. PS szkoda zakladac kolejny temat: mam myszke z appla te normalna na usb, i zmienilem jej czulosc na maksymalna i chodzi ladnie, ale denerwuje mnie to ze jak chce nia dojechac do np. krzyzyka zeby zamknac jakas aplikacje to nagle baaaardzo ona spowalnia. Jak trzeba mi kliknac w jakis maly element tak wlasnie mi sie dzieje. Macie ten sam problem? To wina myszki, podloza czy moze zlego ustawienia? Dodam ze probowalem tez z inna myszka optyczna i jest to samo. PS (myszka z appla nie ma prawego przycisku, to dobrze czy zle? bo osobiscie brakuje mi go :P) Aha na windowsie XP wszystko dziala perfeksyjnie, problem jest w Mac OS, zz ktorego to teraz pisze.. :)

#14 bsentkowski

bsentkowski
  • 140 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 22:11

Co do sktótu. Jak już połączysz się z Twoim serwerem i chcesz np. miec skrót do katalogu (jak dodawałeś) public kliknij na katalog z prawym i z menu kotekstowego wybierz "Make Alias". Co do Scan Disk Cruzer Gb - prawdopodobnie jest z platformą U3. W Mac'u powinny pojawić się na Pulpicie dwa dyski. Jeden - to pamięć dostępna (którą możesz formatować i nazwać jak chcesz). Drugi dysk to partycja U3 - i tu masz blokadę. Są tam aplikacje takie jak Skyp, program antywirusowy pod Windę i program do synchronizacji poczty pod Windę itd.

#15 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2009 - 22:57

od kiedy myszka z appla nie ma PPM? bo ma już od jakiegoś naprawdę dłuższego czasu chyba że kupiłeś jakąś starą

#16 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 23:05

Może ma :P Tzn jest tak: klikam PPM w jakiś folder, albo na biurko(pulpit) i nic się nie wyświetla, a zabiore inną mysz optyczną i klikne PPM to normalnie rozwija się lista. Myszkę dostałem do tego iMaca. A czy to spowalnianie jest normalne?

#17 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 listopada 2009 - 23:07

błagam, wejdź w opcję myszki i zobacz, że ma ona i lewy i prawy przycisk...

#18 bsentkowski

bsentkowski
  • 140 postów

Napisano 02 listopada 2009 - 23:19

Lista dostepna: ctrl + klik myszką - jak masz problem z prawym.

#19 zychu69

zychu69
  • 92 postów

Napisano 03 listopada 2009 - 01:05

przepraszam, ale muszę wyrazić swoją frustrację... po co ludziom takim jak Sajmon potrzebny iMac ?! Myszka 'nie klika' , sieć 'nie działa', ..mam tylko rok więcej na karku od Ciebie, ale nauczyłem się, że zanim przyjdę na jakieś forum prosić o pomoc poświęcę na lektury na dany temat chociażby kilka godzin, żeby nie zawracać komuś głowy jeśli totalnie nie mam o tym pojęcia.. to tak jakbyś pytał o pomoc przy tworzeniu CMS, a nie wiedział nic o mysql... Wiem, że forum jest od pomagania.. właśnie.. od pomagania, a nie wyręczania.. także proszę, usiądź do problemu na kilka godzin, przejrzyj boardy zagraniczne, tutoriale na blogach itp.. jak to nie pomoże, to nawet ja (chociaż nie jestem w temacie) poświęcę chwilę na lekturę i pomogę...

#20 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 03 listopada 2009 - 01:09

NIe oburzajcie sie tak, koles dostal w rece komp o ktorym nic nie wie to i zadaje glupie pytania. Ja jak mialem pierszego maka to nie wiedzialem jak sie programy instaluje i odpalalem je z zamontowanych obrazow i znikaly mi po restarcie xD

#21 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 03 listopada 2009 - 10:53

Pytanie do zychu69. Powiedz mi, po co to napisałeś? Jaki był w tym cel? Chciałeś się na mnie wyżyć czy jak? Zadałem konkretne pytanie, jeśli nie masz ochoty odpowiadać to nie pisz... nie zmuszam Cie do tego. Jeśli jednak znasz lepiej obsługę maca niż ja, to wypadało by pomóc.. W końcu nic Cię to nie kosztuje. Nie raz spotkałem się z czymś podobnym na forum. Ktoś wykłócał się ze mną, że zadaje głupie pytania (forum z Blackberry) i za nic w świecie nie chciał mi odpowiedzieć. A wiesz ile zajęła innemu odpowiedź na moje pytanie i pomoc mi? Całą jedną linijkę tekstu... I zastanawiałem się później jaki miał w tym cel? Albo robił to tylko dlatego, żeby mnie zdenerwować, albo sam nie wiedział i udawał mądrego. Teraz ja pomagam na forum z BB i jeśli ktoś o coś pyta, a ja znam na to odpowiedź to chętnie pomagam. "myszka nie klika itd." No, ale skąd mam wiedzieć, że tak właśnie ma być? Pytałem tylko czy to normalne? Może gość sprzedał mi wadliwy produkt? Przyzwyczajony jestem do Windowsa, gdzie jak klikniesz to się coś pojawi. Jak ktoś wspomniał to mój pierwszy Mac. Ciekawi mnie czy Ty za pierwszym razem nie irytowałeś się, że coś Ci nie działa. (No chyba, że jesteś tak genialny i po prostu znałeś Mac OS, bez potrzeby uczenia się go..) PS "Po co kupuje imaca"? Otóż nie kupuje. Nie miałem nawet tego w planie. A że dostałem go, to jestem szczęśliwy i próbuje coś z nim zrobić. Mogłem to załatwić bez problemu oddając iMaca do jakiegoś informatyka i po sprawie, wszystko ładnie by działało, ale czy miało by to sens? Przy następnym razie i tak bym o to musiał zapytać na forum i tak.

#22 bsentkowski

bsentkowski
  • 140 postów

Napisano 03 listopada 2009 - 13:31

Oto rada jaką dostałem od kolegi gdy kupiłem swojego Mac'a (zarazem był to mój pierwszy własny komputer) "Musisz wyłączyć w głowie Windows". Fakt. Po miesiącu zabawy z Mac'iem - firmowe "Windowsy" zaczynały działać mi na nerwy. Do dziś łapię się na tym, że używam mac'owych skrótów na windzie w pracy.

#23 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 listopada 2009 - 14:40

Sajmon_szy - raczej robił to dlatego, że odpowiedź była na tyle łatwa do znalezienia (bądź wymyślenia) że chciał cię nauczyć szukać a nie tylko pytać zanim zaczniesz narzekać, że czegoś nie ma bądź że to nie działa - zobacz chociaż czy to włączyłeś po prostu. przejrzyj opcje chociaż. pomyśl chwilę

#24 dany

dany
  • 221 postów
  • SkądWawa

Napisano 03 listopada 2009 - 20:10

mam wrazenie ze kolega sajmon nawet do preferencji systemowych nie zajrzal by sobie jakos spersonalizowac system. ja tez jak kupilem maka to nie mialem o nim zadnego pojecia. wszedlem na strone appla obejrzalem wszystkie filmiki tutoriale co pozwalalo mi nie zadawac pytac typu gdzie jest drugi przycisk myszy.. polecam pogrzebac troche samemu. system jest na tyle prosty ze latwo sie go "rozgryza".

#25 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 03 listopada 2009 - 20:59

Odwalcie się już od tej myszki! Umiecie czytac? Napisalem ze ustawilem czulosc myszki maksymalną! Pytalem czy tez wam ona spowalnia jak dojezdzacie np. do krzyzyka, zeby okno zamknac. Nie rozumeim o co sie czepiacie. pisalem tez ze na mysze z maca klikam na prawy pprzyis myszy i ic sie nie dzieje a w zyyklej myszce przy kliknieciu w PPM rozwija sie lista. Zawsze myslalem ze ustawienia sa dla kazdego sprzetu podlaczonego. Nie ma osobnych opcji do myszy z appla i osobnych do myszy z hu* wie czego,.!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych