Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 20" G5 1.8Ghz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 marca 2005 - 19:43

Po ostatnim teście iBooka przyszła kolej na test "stacjonarnego" jabłuszka, padło na iMaca.
Po odebraniu przesyłki lekko się zdziwiłem ciężarem paczki ;) jednak raz dwa się z nią uporałem i szybko znalazłem się w pokoju testowym :).

Pierwsze wrażenie
Dołączona grafika
Nie mogłem doczekać się ujrzenia tego cacka "na żywo". Komputer jest wykonany z białego plastiku (podobnego do tego z którego zrobiony jest iBook) pokryty dodatkowo przeżroczystym plastikiem. Całość sprawia wrażenie zwartego i solidnego wykonania.
Do testowanego zestawu mieliśmy dodatkowo klawiaturę i mysz bluetooth, dzięki czemu podłączenie komputera polegało na właczeniu wtyczki do gniazda zasilania.

Power On
Włącznik umieszczony z tyłu aby nie psuć ogólnego wizerunku.
Po włączeniu usłyszymy znajomy dzwięk powitalny a po chwili jesteśmy w systemie.
Testowany przez nas model miał wbudowaną kartę Airport Extreme oraz Bluetooth dzięki czemu nie potrzebowaliśmy dodatkowo żadnych innych kabelków.

Konfiguracja
Dołączona grafika Procesor:
PowerPC G5 1.8Ghz
W porównaniu z moim prywatnym PowerPC G4 1.33Ghz to demon szybkości :)
Dołączona grafika RAM:
1GB w konfiguracji 2 x 512MB DDR SDRAM PC3200
Ta ilość powinna wystarczyć nawet do zaawansowanych prac w PhotoShop CS
Dołączona grafika Ekran:
Dołączona grafika
LCD 20" 1680x1050px
Duży i czytelny, jednak ja preferuję mniejsze (prywatnie 12")
Dołączona grafika Grafika:
NVidia GeForce 5200FX Ultra 64MB DDR AGPx8
Na dzień dzisiejszy to za mało zwłaszcza dla miłosników gier, do innych zastosowań wystarczająca ilość.
Dołączona grafika Dysk:
160GB 7200 obr/min
Szybki i duży dysk powinien sprostać wymaganiom większości domowych użytkowników bo przecież do takich skierowany jest iMac.
Dołączona grafika Napęd optyczny:
Dołączona grafika
SuperDrive DVD-R/DVD/CDRW/CDR/CD 4/8/8/16/24
Nagrywarka DVD umieszczona z prawego boku (bez tacki) to już niedługo będzie standard i Apple już nas do tego przyzwyczaja.
Dołączona grafika WiFi:
Airport Extreme 54, w iMac to opcja, nasz model był wyposażony w ten dodatek. Praca stabilna i wydajna. Testy przeprowadziłem w trybie AdHoc z PowerBook 12" oraz jako klient do AP Linksys WRT54G oraz Intellinet 54 Mbps Wireless LAN Router with 4 Port Switch.
http://myapple.pl/te.../folder_new.gif Porty:
http://myapple.pl/~c...pple/iMac/4.JPG
USB 2.0, FireWire, Audio, Ethernet, Modem, wszystkie umieszczone z tyłu.
Taki układ jest niepraktyczny aczkolwiek Apple postawiło na design :D
http://myapple.pl/te.../folder_new.gif Oprogramowanie:
System Mac OS X 10.3 Panther
Chyba każdy użytkownik wie co otrzymujemy razem z systemem - podstawowy zestaw narzędzi wystarczający dla domowych zastosowań.

Co jeszcze?
http://myapple.pl/~c...pple/iMac/5.JPG
Głośniki umieszczone na dole pod ekranem, grają ładnie jak na "wbudowane", czuć lekki bas.
Chłodzenie odbywa się na całej powierzchni, wlot jest na dole przy podstawie wylot na samej górze.
Komputer jest ogólnie cichy, jednak nie tak cichy jak laptopy firmy Apple.

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 11 marca 2005 - 20:02

Fotki wyglądają lepiej niż te od apple.com :D Może zrób jakieś testy? Np. liczenie filtru fotoszopa lub kopiowanie plików i porównaj wyniki do swojego PowerBooka... :roll: Ogólnie suuuper maszynka... :mrgreen: ........... Skąd ty je zdobywasz na testy?? :P

#3 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 11 marca 2005 - 20:44

W tej chwili komputera juz nie mamy :( Niedlugo kolejne testy :) A skąd biore sprzęt?... część z SADu, cześć z USA a część od znajomych ;)

#4 Sebastian

Sebastian
  • 336 postów
  • SkądBełchatów

Napisano 12 marca 2005 - 11:30

Jestem ciekaw co SAD udstepnil ? :wink: Zabawie sie w proroka i powiem ze niedlugo test PowaerMaca G5 :P

#5 agrzesko

agrzesko
  • 381 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 12 marca 2005 - 12:48

Lepiej test PowerBooka 12" :)

#6 pejot

pejot
  • 312 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 12 marca 2005 - 13:50

Czolem, Ja bym tego nie nazwal testem, raczej opisem iMacaG5, bo jak on wyglada i gdzie ma szparke to wszyscy wiedza :) Mnie np. najbardziej interesuje jakosc LCD, szczegolnie w stosunku do Apple Cinema Display 20' (zastosowanie: grafika, cyfrowa ilustracja), bo nosze sie z zamiarem miniaturyzacji stanowiska pracy, czyli albo nowy LCD do mojego G4 lub iMacG5/20'. Slyszalem, ze jednak ekran w iMacu jest gorszy i wlasnie liczylem, ze znajde cos o tym w powyzszym tescie...

#7 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 12 marca 2005 - 13:53

Niestety nie mieliśmy okazji porównać go z Apple Cinema Display :( Mamy póki co ograniczone możliwości jeśli chodzi o dostęp do sprzętu.

#8 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 03 czerwca 2005 - 01:27

Nie wiem czy to właściwe miejsce na porównania, ale ja bardzo sobie cenię cichość mojego iBooka oraz jego funkcjonalność. Przycisk power z tyłu jeszcze mogę zrozumieć. Hałasów oraz portów do urządzeń zewnętrznych umieszczonych z tyłu nie lubię. Naprawdę nie można było ich umieścić w jakimś bardziej dostępnym miejscu? Wiem, że to tylko moja prywatna opinia, ale sądzę, że albo komputer przenośny (oczywiście PB lub iBook), albo PowerMac do pracy już naprawdę wydajnej. No i myślę, że całkiem niedługo wejdą przenośne G5. A poza tym design tego iMaca jest rzeczywiście ładny 8)

#9 miki268

miki268
  • 4 postów
  • SkądChicago, IL

Napisano 28 lipca 2005 - 00:03

Niestety nie mieliśmy okazji porównać go z Apple Cinema Display :( Mamy póki co ograniczone możliwości jeśli chodzi o dostęp do sprzętu.


Czlowieku mam to cacko w domu i widzialem tez Cinema Display i jest baaardzo dobry wierz mi

#10 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 28 lipca 2005 - 00:39

Haha akurat - jak się patrzy na wprost to może i tak.

Ale z boków to ekran zachowuje się jak... hmm w kilkuletnim laptopie mniej więcej (aaa może to specjalnie - tak żeby nikt nie podglądał jakie kolory na prawdę masz nasz projekt? :P )

Czyli rwasumując - do grafiki to bym się baaał :[

P.S. pejot ja bym nie rezygnował w żadnym wypadku z szerokich możliwości PM na rzecz kompaktowości iMaca (i np ograniczeń powolnego HD których raczej PS nie polubi...)

#11 Grosik

Grosik
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2005 - 18:17

Czolem,
Ja bym tego nie nazwal testem, raczej opisem iMacaG5, bo jak on wyglada i gdzie ma szparke to wszyscy wiedza :)
Mnie np. najbardziej interesuje jakosc LCD, szczegolnie w stosunku do Apple Cinema Display 20' (zastosowanie: grafika, cyfrowa ilustracja), bo nosze sie z zamiarem miniaturyzacji stanowiska pracy, czyli albo nowy LCD do mojego G4 lub iMacG5/20'. Slyszalem, ze jednak ekran w iMacu jest gorszy i wlasnie liczylem, ze znajde cos o tym w powyzszym tescie...


Jest duza roznica w jakosci tych dwoch paneli (iMac 20" i Apple Cinema Display 20"). Oczywiscie na korzysc dla Apple CD 20".

Obraz jest bardziej kontrastowy, ostrzejszy, kat widzenia szerszy (pion, poziom), lepszy czas rekacji, lepsze odwzorowanie kolorow (po kalibracji obu paneli kalibratorem EyeOne Display2).

Wiecej w tescie Apple Cinema Display 20"... po weekendzie :)
Takze po weekendzie test EyeOne Display2 :)

#12 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 06 października 2005 - 18:34

A ja dodam swoje grosze o wydajności iMac'a. Mam iMac'a 17" 1.8 GHz, o jego braku wydajności w Photoshopie o którym napomina Mac_Abra można pomiędzy bajki włożyć. Mam porównanie do podobnego PM G5. iMac to super maszynka, dopiero duszenie filmami (iMovie i przede wszystkim FCP) powodują że trzeba czekać na komputer. (inna sprawa, że po używaniu FCP już wiem do czego są dwuprocesorowe powermac'i!). Codziennie pracuje głównie z Adobe CS2, pracuje się super. Jest to naprawdę szybka maszynka.... Ekran, jest ok, ale ostnio Sony widziałem lepsze. Dlatego myślę o drugim ekranie w iMac'u. Jednak pracuje się przy nim dobrze szerokokątność to duży plus, no ale to pewnie wiecie.

#13 Grosik

Grosik
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2005 - 21:02

A ja dodam swoje grosze o wydajności iMac'a. Mam iMac'a 17" 1.8 GHz, o jego braku wydajności w Photoshopie o którym napomina Mac_Abra można pomiędzy bajki włożyć.


Zgadzam sie. Mam porownanie miedzy moim PM G5 1,6 i takim samym iMac'em. Roznice w predkosciach sa niewielkie na korzysc PM. Glownie dzieki wiekszemu cache i szybszej szynie.
Po za tym trzeba sie dobrze "przyjrzec"...

Brak wydajnosci w Photoshopie ? No comments 8)

#14 Demen

Demen
  • 1 postów

Napisano 16 stycznia 2006 - 23:08

Witam wszystkich! Jestem nowa postacia na tym forum, a na maczkach pracuje juz od jakiegos czasu. Hm, no wlasnie. Z ciekawoscia przystapilem do czytania testu o iMac-u G5 20". Jednak rzeczywiscie, tak jak wspomnial ktos wczesniej, to w zasadzie tylko opinia. Stoje teraz przed malym dylematem. Mam mozliwosc kupienia Apple Cinema Display 20" + miniMac z 1GB RAM oraz iMac-a G5 1.8 MHz 1 GB RAM 20". Cena zestawu i cena tego iMac-a sa porownywalne, wiec nie o pieniadze tu chodzi. Najistotniejszy dla mnie jest wyswietlacz, poniewaz na codzien zajmuje sie grafika (moze niezbyt wymagajaca od sprzetu, bo to 2D) i przygotowaniem roznych rzeczy do druku, czyli DTP - jednym slowem pakiet Adobe. Mialem do czynienia z iMac-iem G5 17" i wyswietlacz nieco mnie rozczarowal, ale podobno model 20", to zupelnie inna bajka? Szczerze mowiac, nie wiem co wybrac, bo nigdy niestety nie widzialem w akcji ani iMac-a 20" ani wyswietlacza Apple Cinema Display 20". Jezeli ktos z Was mial do czynienia z tymi cudami i moglby wyrazic swoja opinie na zasadzie jakiegos porownania, bede niezmiernie wdzieczny.

#15 microust

microust
  • 263 postów
  • SkądLitzmannstadt

Napisano 16 stycznia 2006 - 23:15

Dopisuje sie do prosby - tez mam dylemat PM czy iMac do zastosowan graficznych.

#16 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 stycznia 2006 - 23:18

Hej,

kupiłem 20", bo kiedy rozważałem zakup LCD do powerbooka to chodziło mi właśnie o 20".
"Na oko" i zgodnie z danymi, kąty są rewelacyjne. Przed chwilą, żeby jeszcze sprawdzić w ekstremalnej sytuacji, przekręciłem cały komputer o 90st i patrzyłem na niego z boku. Licząc kąty od normalnego położenia (0st) to do 75 jest obraz widoczny bez gradientów, 75-85 jest już ciemniejszy, ale dalej nie ma gradientu w czerń przy dalszej krawędzi (jak to ma miejsce w innych LCD), 85-90 już mi obudowa zasłania więc nic nie widać :)
To w poziomie, a pionie tyle ile mogę wstać przed komputerem i jeszcze nim poruszać w górę i dół (w 20" poziomo w góre jest tak 40st, nie wiem jak w 17-calowej wersji) nie widać żadnych różnic.
Generalnie najlepszy LCD przed jakim siedziałem w życiu :)

To fragment mojej korespondencji z M@kowcem.
Zapraszam Cię też do oglądnięcia opisu iMaka pod http://mac.chwilami....ac-po-15-dniach
Pozdrawiam i polecam, Paweł

#17 person

person
  • 51 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 lutego 2006 - 02:09

Jestem kilka dni po przesiadce z 20' na 23' i porównanie do iMac'a niestety nie pozostawia miejsca na 'luz' , stanowczo 'inny' w jakości obrazu niż ACD Apple, ... bo raczej nie do profesjonalnych zastosowań powstał. Chyba że to kwestia karty grafiki, ale raczej wątpię... teraz na G5/ z GF6600/256, na imaku - ATI 1600/128, na G5 za rysikiem na tablecie (Painter/wacom) zero śladów, na imaku owszem, nawet przez 1/2 sec. Dodatkowo (porównanie z proofem digital niestety ewidentnie na korzyść ACD. Poza tym ładny, laska chce na walentynki... :shock:)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych