Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Yerba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 12:07

Tak się zastanawiam czy ktoś jeszcze na tym forum popija Yerba Mate oprócz mnie ?

#2 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 10 listopada 2006 - 12:10

a coz to takiego ?

#3 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 10 listopada 2006 - 12:17

Jakieś cudo na wszystko?
http://www.noborders...mate/index.html

#4 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 12:17

a coz to takiego ?


Garść linków, napawde polecam jeśli ktoś nie pr[óbował jeszcze :)

http://www.ushuaia.pl/yerba/co
http://www.cejrowski...5fde8f97b73f6ea
http://pl.wikipedia....wiki/Yerba_mate

#5 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 10 listopada 2006 - 12:20

A co po tym jest? :mrgreen:

#6 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 12:21

@code to nie cudo na wszystko :D ja to pije tylko dla pobudzenia, jest zdrowsze od kawy za którą nie przepadam. Yerba ma sporo substancji odżywczych i stawia na nogi lepeij niż kawa :D Ale ostrzegam że do samku Yerby trzeba się przyzwyczaić. @DoMiNiQuE rosną włosy na piętach ;)

#7 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2006 - 12:32

Wojciech Cejrowski na forum! :P A chodzisz bez butów? :)

#8 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 12:41

@vinci lol chodze w butach i jak najbradziej normalny jestem :D To że pije Yerbe to nie znaczy że zemnie Wojciech Cejrowski :P lol To że piją to np. w Argentynie to znaczy że bez butów chodzą ? :D

#9 GOONiE

GOONiE
  • 108 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 10 listopada 2006 - 13:20

U mnie w pracy też to piją i są normalni, chodzą w butach :) ale smak to to nie za ciekawy ma, o konsystencji nie wspominając :D

#10 ltj

ltj
  • 166 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 10 listopada 2006 - 13:28

ano popijam, regularnie, moja mate to juz troche plesnia zajezdza ale to podobno dobrze na serce robi :D moze jakis dzial/watek na temat sposobow pazenia bo podobno jest ich wiele, btw gdzie polecacie kupowac ziolka bo ja ostatnio kupilem sobie 1kg ale ta yerba jakas taka wywietrzala sie wydaje a co do jej dzialania to jest niezastapiona na calonocne sesje z ksiazka/komputerem/ps2 itp

#11 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 14:28

@ltj ja kupuje na allegro daj na siebie jakieś namiry na AIM to pogadamy

#12 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2006 - 14:41

żartuje sobie ;) tylko jak ja go widze jak cały czas to pije.... :)

#13 ltj

ltj
  • 166 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 10 listopada 2006 - 15:31

moj jid to ltj@chrome.pl ewentualnie gg:2459082 AIM nie posiadam

#14 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 listopada 2006 - 19:35

prosze w jaki przyjemny sposob mozna wprowadzic spamik na forum;)

#15 DonArturo

DonArturo
  • 711 postów
  • SkądEsquel, ARG

Napisano 10 listopada 2006 - 20:03

Piję yerba mate, Wam też polecam!

#16 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 10 listopada 2006 - 21:10

prosze w jaki przyjemny sposob mozna wprowadzic spamik na forum;)


Prosze jak można starać się błysnąć robiąc przy okazji offtop. Więc Think Different :P

#17 ślepy

ślepy
  • 108 postów
  • SkądLeeds (UK)

Napisano 11 listopada 2006 - 20:24

Swego czasu pochłaniałem hektolitry tego specyfiku, ale zarzuciłem na rzecz kawy (łatwiej dostępna i szybciej się ją przyrządza). Niemniej jednak - bardzo fajowy napitek - popieram & polecam! :)

Acha, La Oracion to raczej dolna część dolnej półki, warto się natomiast rozejrzeć za takimi markami jak Rosamonte, Pajarito, Amanda, La Rubia, Taragui, czy Don Fernando (z dostępnością tychże może być różnie, ale prawdziwym koneserom takie przeciwności przecież niestraszne ;)).

#18 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 12 listopada 2006 - 11:35

Ja jestem yerba mate-matykiem purystą. Spędziłem w Argentynie parę miechów i już od paru lat piję yerbę regularnie. La Oración nie jest taka zła, jeśli chodzi o współczynnik jakość/cena, chociaż tak, jak zauważył Ślepy, jest to nienajwyższa półka. Ja jednak dobrych marek w Polsce w ogóle nie widuję. W Hiszpanii jednak już nie ma z tym problemu.
Odradzam kupowanie w sklepach herbaciarskich, w których yerba leży latami i wietrzeje i często jest niewiadomego pochodzenia, a odmian istnieje bardzo dużo i jak ktoś nie pozna z wyglądu i po zapachu, to może się zrazić. Polecam za to sklep yervita.home.pl, można tam kupić wszystkie akcesoria no i yerbę po bardzo korzystnej cenie (La Oracion właśnie 1kg - 36 zł). Zresztą Cejrowski właśnie tam się zaopatruje. :)
O parzeniu nie będę pisał, bo to jest sztuka i tradycja i o tym napisano już wiele książek. Ale jest sporo materiałów w sieci. Zainteresowani na pewno znajdą.
Ja wśród swoich znajomych trochę rozpropagowałem ten zwyczaj, a nawet rytuał, bo przecież picie mate może stać się też świetnym towarzyskim spoiwem. Oczywiście nie łudzę się, że po ulicach polskich miast będą chodzili ludzie z mate i termosami, tak jak w Urugwaju, chociaż wielka szkoda, bo przecież przy braku słońca taki antydepresant jakim jest yerba sprawiłby, że ludzie by się wyluzowali i więcej uśmiechali. A przecież uprawiają ją przodkowie polskich emigrantów w prowincji Misiones!

Na koniec podchwytliwe pytanie. Dokąd trafia ponad 60% eksportu mate argentyńskiej? (nie, nie do stanów)

#19 mpukacz

mpukacz
  • 216 postów
  • SkądLublin,Poland

Napisano 12 listopada 2006 - 14:19

Oczywiście nie łudzę się, że po ulicach polskich miast będą chodzili ludzie z mate i termosami, tak jak w Urugwaju, chociaż wielka szkoda, bo przecież przy braku słońca taki antydepresant jakim jest yerba sprawiłby, że ludzie by się wyluzowali i więcej uśmiechali.


Popieram przydało by nam się troche luzu i uśmiechu 8)

Na koniec podchwytliwe pytanie. Dokąd trafia ponad 60% eksportu mate argentyńskiej? (nie, nie do stanów)


Strzelam do Europy ? :D


Ja osobiście polecam Pajarito dla bardziej "wtajemniczonych", La Oracion to dobry wybór by "zapoznać" się z Yerba Mate. A kupywać najlepiej na allegro.

#20 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 12 listopada 2006 - 14:41

nie ma kogoś z k-ce kto pije yerbe ?? bym spróbował :D

#21 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 12 listopada 2006 - 15:47

Strzelam do Europy ? :D

Do Europy idzie mniej niż 15% :)
Pytanie było podchwytliwe i poprawna odpowiedź brzmi: Syria (naprawdę!)

Ja osobiście polecam Pajarito dla bardziej "wtajemniczonych", La Oracion to dobry wybór by "zapoznać" się z Yerba Mate. A kupywać najlepiej na allegro.

Cholibka, sporo się zmieniło, kiedyś naprawdę było trudno dostać najgorsze zielsko, więc prosiłem znajomych z Arg o przesyłki, co było beznadziejnie nieekonomiczne, a jak znalazłem ten wspomniany sklep, to zaprzestałem poszukiwań. Dzięki za przypomnienie o Allegro, widzę że sytuacja poprawiła się niesamowicie! La Oración idzie wreszcie w odstawkę! :))

#22 ślepy

ślepy
  • 108 postów
  • SkądLeeds (UK)

Napisano 12 listopada 2006 - 15:54

A kupywać najlepiej na allegro.


...albo u naszych zachodnich sąsiadów - Mate-Tee.de - jednak moim zdaniem ma to sens dopiero przy większych ilościach, czyli zamawiając razem ze znajomymi etc.

#23 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 12 listopada 2006 - 16:26

Można zacząć lubić mate od spróbowania np. mieszanki mate z trawą cytrynową. Ta postać w sklepach i herbaciarniach nazywa się Mate Salida del Sol. Jest baaaardzo dobra. Uważam, że właśnie herbaciarnie są naturalnym miejscem do spróbowania herbat i naparów (coś wiem na ten temat, bo miałem herbaciarnię). Nie wiem jak w innych miastach, ale w Trójmieście jest kilka fajnych i gwarantuję, że nie podają tam herbat zwietrzałych. Pewnie nie uda Wam się dostać mate w podanej w kalabasie z bombilią :) czyli w tykwie ze słomką (cena i przepisy sanitarne), ale i tak warto spróbować. Świat herbat i naparów jest niezwykły i o każdej herbacie można mówić i mówić...Poza tym cóż za alternatywa i odmiana: zamiast iść z dziewczyną na browarek, zaprosić ją do herbaciarni he he

#24 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 15 listopada 2006 - 01:06

Ja tam wole jakas porzadna kolumbijska kawe sobie przyrzadzic. Po prostu wypas! Ostatnio jak bylem u mojego kolegi jego rodzice kupili jakies bardzo drogie i bardzo dobre ziarna. Przez pol godziny bodajze nie pilem, a napawalem sie zapachem. Po prostu bajka... A herbate..... Eeee Lipton i tyle :P Na parzenie nie mam czasu. Pozdro.

#25 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 15 listopada 2006 - 01:53

Kolumbia to mi sie z czyms innym kojarzy niz z kawa ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych