Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Co zrobić z zalaną klawiaturą w MacBooku?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
56 odpowiedzi w tym temacie

#1 nns

nns
  • 24 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 08 listopada 2006 - 01:03

Wtam. Kiedyś pytałem co zrobić z zalaną klawiaturą [coca-cola]. W odpowiedziach dostałem schemat rozkręcenia MacBooka oraz rady, zebym biegl do serwisu. Nie posłuchalem, komp przesechł, lekko sie kleiła klawiatura - ale działał ok. Dziś natomiast na skutek gorszego wypadku - odkryłem [a w zasadzie moja ukochana odkryła] sposób na eleganckie i bezbolesne przeczyszczenie klawiatury. Siedząc obok otwartego MacBooka, potrąciłem wyżej stojącą świeczkę, ktora spadła centralnie na klawiaturę. Mało nie zemdlałem jak ją po chwili zobaczyłem!!! Cała zalana woskiem... Część klawiszy wogóle sie nie chcaila dac nacisnąć... Zdesperowany zaczalem wydlubywac wosk, a po chwili moja ukochana postanowila podwazyc klawisz nozem. Okazalo sie, ze klawisze mozna "otwierac" do czyszczenia!!! Wystarczy lekko podwazyć np. nozem w dolnej części, poczekać aż 2 razy pyknie - i się pięknie podnosi :) Nastepnie należy mocno go docsnąć, żeby zaskoczył i już :) to tyle, moze to wszyscy dawno wiedzieli - ale dla mnie to nowość i chciałem sie z Wami podzielić :) dobranoc!

#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 08 listopada 2006 - 03:38

Była Coca Cola, był gorący wosk... Mnie ciekawi czym potraktujesz jutro swojego MacBooka ;)

#3 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 listopada 2006 - 09:00

Masz dokumentację fotograficzną? Zrobisz furorę w dziale z poradnikami ;-)

#4 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 08 listopada 2006 - 09:05

ciekawe kiedy ktos wyleje na klawiature cos z procentami albo olej samochodowy:)

#5 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 08 listopada 2006 - 09:10

ciekawe kiedy ktos wyleje na klawiature cos z procentami albo olej samochodowy:)

Moja siostra wlala niedawno barszcz czerwony w przezroczysta klawiature Apple ;-)

#6 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 08 listopada 2006 - 09:54

no dobra, dzieki za info ale mam nadzieje ze sie nie przyda ;)... na szczescie ja jeszcze wypadkow takich nie mialem ale zastanawiam sie kiedy klawiatora mojego mb przestanie dzialac od zbyt duzej ilosci popiolu... chociaz z drogiej strony w moim blaszaku klawiature karmie i poje regolarnie i chyba tylko dzieki temu przezyla ponad 4 lata ;)

#7 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 08 listopada 2006 - 13:07

może zamiast niszczyć tak swoje maczydło zainwestuj pare groszy w http://cgi.ebay.com/...1QQcmdZViewItem

dostępne też na macbooki

pozdrawiam

#8 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 08 listopada 2006 - 13:41

może nie ciesz się tak szybko, kiedyś zalała mi się zwykła klawiatura piwem, wyciągnąłem klawisze wyczyściłem wszystko na sucho i niby było dobrze, ale tylko przez tydzień. Później klawisze znowu się lepiły- wciśkasz a on nie odskakuje albo adskakuje "w zwolnionym tempie" :) wyjąłem klawisze jeszcze raz i wyczyściłem je wacikami do uszu nomoczonymi w gorącej wodzie- po tym dopiero klawaiatura działala normalnie :) waciki działają klawiatury zabrudzone piwem i dżemem :)

#9 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 08 listopada 2006 - 13:47

jak byście kiedyś zalali całą płytę i chcieli z tym powalczyć to trzeba użyć spirytusu

#10 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 08 listopada 2006 - 22:23

Moja siostra wlala niedawno barszcz czerwony w przezroczysta klawiature Apple ;-)


Fajnie musiala wygladac:rolleyes: w kolorach polskiej flagi:)

jak byście kiedyś zalali całą płytę i chcieli z tym powalczyć to trzeba użyć spirytusu


Nie polecam tego typu mycia plyt chyba ze delikatne zalanie. Najlepszy sposob aby wymyc bezpiecznie zalana plyte jest wanienka ultradzwiekowa wyczysci wszystko i wszedzie nie niszczac niczego :)

Pracowalem w serwisie z telefonami i naprawde ludzie przynosili najruzniejsze przypadki spiryt nie pomogl a wanienka zadzialala:rolleyes:

#11 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 08 listopada 2006 - 22:38

wiadomo że spiryt raczej do drobnych spraw jest :)

#12 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 08 listopada 2006 - 23:14

a gdzie takiej wanienki szukac w wawie ??? i czy duzo taka przyjemnosc kosztuje ???

#13 n

n
  • 50 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 listopada 2006 - 10:37

Kiedyś zalałem swojego pierwszego lapka z 2 razy z rzędu gorącą herbatą ( nie do końca Ja, dostałem do łóżka), po pierwszym razie 30 minut przerwy, suszenia, przeczyszczania były jedynie problemy z controlem. Za drugim razem lapek umarł i płyta główna była do wymiany.

#14 nns

nns
  • 24 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 10 listopada 2006 - 01:05

Masz dokumentację fotograficzną? Zrobisz furorę w dziale z poradnikami ;-)


nie mam dokumentacji niestety. ale naprawde bez ryzyka mozna podwazyc klawisze.

#15 flanker

flanker
  • 94 postów
  • SkądCork, Ireland

Napisano 16 listopada 2006 - 15:26

Ja swoja klawiature PeCetowa 2 razy prałem. Tzn odłączyłem oczywiście, włożylem do wiadra w odrobina plynu do naczyn, potem przeplukalem we wodzie z dodatkiem alkoholu, wysuszylem na sznurku i dzialala ;) PS> dopiero za trzecim razem wymiękło część klawiszy i kupiłem nowa

#16 iMuck

iMuck
  • 510 postów
  • Skądstolyca

Napisano 16 listopada 2006 - 18:39

Ja czyszczę wszystko żelem/sprayem do matrycy. To również alkohol, ale nie etylowy. Ma tę przewagę nad spirytusem, że nie rozpuszcza farby. Przedwczraj z bardzo dobrym skutkiem oczyściłem nim klaiwturę w laptopie mojej koleżanki. Zalała ją prawie przed rokiem, ale dopiero niedawno klawisze skleiły się na cacy. A jeśli chodzi o podważanie klawiszy, to masz na pewno na myśli MacBooka 13"? Czy MacBooka Pro? Ja od kilku lat stosuję się do jednego przykazania, od którego nie ma żadnych odstępstw ani taryfy ulgowej: "Niech żadna ciecz nie znajduje się w pobliżu laptopa. Ani powyżej ani tym samym poziomie, albowiem allegro pełne jest wraków zalanych komputerów". Jeśli piję pracując z laptopem na stole albo biurku, to zawsze stawiam szklankę/kubek na stołku/krześle obok stołu, poniżej blatu. Poważnie. W zasadzie nie mam znajomego, który choć raz nie wylałby czegoś na komputer. Z lepszym lub gorszym skutkiem, dlatego zawsze staram się o tym pamiętać. Oczywiście kiedy miałem jeszcze komputer stacjonarny, to mało mnie ta zasada obchodziła ;) Zrzuciłem kiedyś natomiast iBooka z biurka na podłogę. Był włączony i uderzył dokładnie kantem. Jak się okazało po chwili grozy, kiedy w myślach już się z nim pożegnałem, nawet się nie wyłączył a wgniecenie od uderzenia było praktycznie niewidoczne. Żadnej ryski. Jeden klawisz odskoczył, ale dało się go wcisnąć jednym ruchem. Słyszałem też opwiadanie o tym jak iBook podczas zderzenia wyleciał przez przednią szybę samochodzu wybijając szybę i mimo, że dość mocno się poturbował do nie przestał ani na chwilę działać. Pocieszające ;)

#17 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 16 listopada 2006 - 18:44

wlasnie spojrzalem na mojego plastikowego mb i nie bede sprawdzal czy to przezyje ;)

#18 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 06 stycznia 2007 - 14:09

Sa specjalne spraye do elektroniki,nie raz uzywalem np.bez rozbierania do naprawy joya w sonyericssonie

#19 nns

nns
  • 24 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 07 września 2007 - 00:47

A jeśli chodzi o podważanie klawiszy, to masz na pewno na myśli MacBooka 13"? Czy MacBooka Pro? MacBook 13'

#20 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 07 września 2007 - 08:19

Zalaną klawiaturę, to czym prędzej na odwyk wysłać! Jeszcze wpadnie w nałóg :)

#21 ksiezniczka_apple

ksiezniczka_apple
  • 15 postów

Napisano 07 września 2007 - 17:14

wlasnie niedawno akurat cicocia wylala na mojego macbooka sok wisniowy i niestety komputer juz nie dziala i siedze wlanie na nowym macbooku ehh ale i tak sentyment do tamtego zostal...

#22 Acme

Acme
  • 32 postów
  • SkądŁódż

Napisano 11 września 2007 - 13:54

nowy MacBook oczywiście to prezent od cioci ? :P

#23 dulczas

dulczas
  • 4 postów

Napisano 09 lutego 2008 - 15:22

Witam wszystkich na forum, oto moj pierwszy post. Pare dni temu zalała mi się klawiatura w MacBook 13', sok pomidorowy (...) zalał miejsce pod lewym nadgarstkiem oraz okolice klawisza option oraz alt. W wyniku powyższego nie działają następujące klawisze: xasqw12 F1 F2 Esc lewy Shift i Backspace Co może być przyczyną? Proszę o rady, nie wiem czy wysłać macbooka do SAD (mogą za to sobie nieźle policzyć), czy może kupić nową klawiaturę na allegro (około 300zł) a może to nie wina klawiatury tylko coś głębiej? A może spróbować go rozkręcić i zobaczyć w środku co jest grane. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Bartek

#24 lashred

lashred
  • 254 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 lutego 2008 - 15:43

Najepiej rozbierz maczka i sprawdź czy sok nie wlał się dalej, jeśli tak to wyczyść płytę główną np. benzyną ekstrakcyjną (do czyszczenia elektroniki dobra ale broń boże nie wylej na plastik). Natomiast jeśli nie wlało się głębiej to tylko kup nową kalwiaturkę, zamontuj i wszystko powinno śmigać :D

#25 dulczas

dulczas
  • 4 postów

Napisano 09 lutego 2008 - 17:27

Dziękuję za odpowiedź. Po głowie mi chodzi jeszcze taka myśl, że np klawiatura jest sprawna ale ze względu na zwarcie spaliło się coś "niżej" czyli jakaś płyta główna, mimo tego że może okazać się zupełnie sucha. Zastanawia mnie jeszcze opisywana przez niektórych sprawa przerwanych ścieżek - one się przerywają z przepalenia? Czy wchodzą w reakcję z niektórymi płynami.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych