Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Windows na Macu bez BootCampa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#26 Kagain

Kagain
  • 583 postów
  • SkądGrodzisko, ELW, PL

Napisano 12 września 2009 - 23:55

I am back :) Mam u siebie 10.6 + WIn7Prox32 +Ubuntu 9.04x64... Instalowałem tak: 1.Fotmat całości (HFS+ Journaled, case sensitive), 10.6 2. Asystent Boot Camp i wydzielenie partycji n Win7 3. Narzędzie dyskowe i wydzielenie partycji z makowej na Ubuntu 4. Instalacja Win7 (w niej format partycji Win na NTFS) 5. Instalacja Ubuntu (format partycji Ubuntu na ext3, brak swapa, homa itp - wszystko w kupie) Efekt: Wszystkie systemy działają (jakże by inaczej ;)) Podczas uruchamiania jak przytrzymam alt to mam do wyboru Mac i WIn, jak wybiorę Mac to mam 10.6, jak wybiorę Win to odpala się Grub i mam do wyboru parę jajek z Ubuntu i Vista Loader (Windows 7). Podsumowując, problem jest nie tylko w różnicach pomiędzy BIOS i EFI ale także w sposobie zapisu informacji o partycjach. Mac używa GUID a Windows tablicy partycji. Boot Camp (tak, tu też jest) robi coś na zasadzie odwzorowania GUID-MBR i wszystkie systemy są zadowolone :) EFI widzi GUID i mam wybór pomiędzy makiem i Windowsem (OSX taki dobry system a nie radzi sobie z ext3 :P) a Grub (Linux) i Windows widzą MBR i mam potem wybór między tymi systemami. Może to nie do końca na temat...ale jakoś miałem wenę :) EDIT: Fusion nie odpala partycji Boot Camp... Gruba nie umie obsłużyć :)

#27 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 września 2009 - 23:56

mały OT: nie ma to jak problemy z cyklu "sztuka dla sztuki" i "tak, bo ja tak chcę, chociaż to bez sensu" :/


Tak mały OT się zrobił, ale wiesz po to jest forum, ktoś zadaje pytanie inni odpowiadają jak znają odpowiedź, nieważne po co to komuś, znasz odpowiedź to odpowiadasz, a nie filozofujesz. Takie jest moje zdanie.

Temat mnie zainteresował czysto teoretycznie, ale widzę że niepotrzebnie się udzieliłem bo jak zwykle inni próbują udowodnić na siłę swoje racje i kierować się tylko swoim punktem widzenia.

#28 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 09:34

powiedz mi czysto teoretycznie jak to sprawdzisz, to może ktoś to zrobi ;) no chyba, że chciałbyś, żeby ktoś zainstalował na maku na którym jest Tygrys bez działającej bety BC ale wątpię, żeby te osoby chciały robić takie eksperymenty

#29 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 11:04

Mr. Burns - twoje pytanie jest co najmniej dziwne jak włożysz pusty dysk do komputera PC to BIOSu też nie masz? Boot Camp 'siedzi' w EFI a najłatwiej to zrobić nie kupując Maka jak chce się tylko windowsa… no chyba że ktoś lubi wyrzucać pieniądze za okno tak trudno rozróżnić Boot Campa od Asystenta Boot Camp?

#30 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 13 września 2009 - 11:05

w Utilities masz Boot Camp Assistant
różnica całkiem spora
Boot Camp Assistant to nie Boot Camp

No teraz to rozumie i dziekuje.

A co do eksperymentow to wydaje mi sie ze jest to ciekawa sprawa ja sam sie zainteresowalem ta instalacja ze bootcampa poniewaz stawiam na osiagi a nie na bajery w systemie i lubie miec zoptymalizowany system bez zbednych smieci.. Nikt nie wie jak zostal zaprogramowany BootCamp dlatego nei wiadomo jaki dziala i co obciaza.
A co do tej lodowki to mam inny przyklad np na programie Nero bo mozna miec wszystko w "dupie" i zainstalowac sobie Nero co zawiera 2GB i ma w sobie bog wie co poza nagrywaniem plyt. Bo kto wie moze bedizesz chcial namalowac okladke do swojej plyty to podsylaja ci jeszcze cos do tworzenia okladek naplycie i inne smieci, a ja chce tylko nagrac plyte!!!.
To jest taka metafora do tego co ja chcialem osiagnac.

pozdrawiam i dzieki za dyskusje.

#31 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 11:41

gurus - wspaniale, że stawiasz na osiągi. jednak boot camp ich nie zmienia. może ewentualnie odrobinę zwiększa czas bootowania, bo wtedy właśnie robi swoje (czyli oszukuje windowsa, że tu wcale nie ma EFI, tylko jest jego ukochany BIOS), ale wątpię, żeby (nawet jeżeli występuje) to było opóźnienie powyżej jednej bądź dwóch sekund. boot camp służy jedynie do uruchomienia windowsa. nie do jego działania Mr. Burns - oczywiście, że masz prawo wyboru. ja też mam prawo nazwać taki wybór głupim i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. pytanie "czy da się zainstalować bez boot campa" to nie jest pytanie "czy na maku może być tylko windows bez OS X'a" na pierwsze pytanie odp. to "a jaka jest różnica?" na drugie "oczywiście, że się da" naprawdę radzę się zapoznać z tym, czym boot camp jest, a czym nie jest. bo tutaj widzę że jest mylone chyba wszystko ze wszystkim. boot camp to nie boot camp asisstant boot camp to nie emulacja systemu boot camp to narzędzie, które podczas bootowania systemu emuluje BIOS, żeby systemy nie potrafiące korzystać z EFI mogły się uruchomić. tyle. o ile się nie mylę, to podobne rozwiązanie jest w niektórych sony vaio, które mają EFI i podczas rozruchu systemu emulują BIOSa boot camp to 'applowska nazwa' na to.

#32 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 12:12

@Roberto - ale ty znowu z tym swoim bootcampem. Powiem ci tak, ja pamiętam jak kiedyś kupiłem sobie dysk 5gb i nie chcial za cholere działać z moim starym kompem, wymagał specjalnych boot managerów żeby ruszył, no i ruszył, działało wszystko dobrze, tyle że mnie sama wiedza że jest tam jakieś niepotrzebne badziewie zainstalowane (ten boot manager) niesamowicie irytowało, nie mogłem z tym wytrzymać wywaliłem to w cholere i wróciłem do mniejszego dysku. Także miej na uwadze to że nie wszyscy patrzą twoim punktem widzenia i nie wszyscy podchodzą do tego praktycznie. Niektórym ludziom jakies bootcampy albo inne smieci jak np. Nero mogą przeszkadzać. Co z tego ze to niby na oko działa dobrze, ale dla mnie to by było nie do przeskoczenia jakbym chciał mieć tylko Windows na Maku, a bym miał świadomość że mam jeszcze jakiegoś bootcampa. @gurus - dobre spostrzeżenie z tym Nero.

#33 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 12:27

och, boot camp będzie zawsze tylko może być nieużywany metafory z nero są nietrafione mocno, bo nie mają większego sensu niestety już z lodówką była lepsza nawet jakbym ci powiedział, że boot camp nie będzie używany to nie zauważysz różnicy. ba! nie sprawdzisz tego raczej nawet ;) chyba że w końcu powiesz jak naprawdę, błagam, zrozum czym jest boot camp może. nie wywalisz go z maka chyba że wgrasz jakieś swoje EFI - życzę powodzenia :D

#34 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 13 września 2009 - 12:30

A takie głupie pytanie z mojej strony czy można emulować Leo na Windzie? :D

#35 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 12:53

@Roberto - no to teraz się już pogubiłem troszkę po Twoim ostatnim poście. Czyli jak rozumiem skoro mówisz że BootCampa się nie wywali czyli on nie siedzi na dysku tylko w samym EFI albo jakimś innym rodzaju pamięci ROM, tak? Skoro go nie można wywalić to tak to rozumiem. Bo w tym całym moim gdybaniu żeby zainstalować Windows bez BootCampa chodzi o to żebym miał tylko NTFS na dysku. Mi się wydaje że jednak ty nie rozumiesz dokładnie o co mi chodzi. Chodzi o to że np. biore nowy czysty dysk wkładam do Maka, biorę płytkę z Windowsem wkładam do napędu i instaluje Windows (zakładając że Windows obsługuje EFI). Da się tak czy nie? Bez BootCampów, tylko NTFS na dysku. Bo skoro Maki to tak naprawdę PC w innej obudowie no i ewentualnie zamiast BIOSa jest EFI, to się tak powinno dać zrobić. I to mnie zastanawia, czy się da czy nie.

#36 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 12:58

Shakal - nie
o ile się nie mylę maszyny wirtualne nie wspierają OS Xa
albo przynajmniej te działające na Windowsie
chociaż nie wiem.
tzn możesz mieć maszynę wirtualną z OS X Server, ale na Maku (nie wiem czy koniecznie musi działać ta maszyna na OS X'ie)

macieks72 - nie wiesz czym jest boot camp, nie wiesz o czym mówisz. zadaj konkretne pytanie z czym chcesz i co chcesz uzyskać. nie wiedząc czym jest boot camp - nie mieszaj go do tego
na dysku zawsze będziesz też mieć kawałek partycji rozruchowej, która będzie mówić co i gdzie jest na dysku, jakie partycje, ile etc. więc 'tylko NTFS' nigdy mieć nie będziesz

#37 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 13 września 2009 - 13:28

@Roberto Run Mac OS X on a PC - O'Reilly Media ??

#38 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 13:36

macieks72 - nie wiesz czym jest boot camp, nie wiesz o czym mówisz. zadaj konkretne pytanie z czym chcesz i co chcesz uzyskać. nie wiedząc czym jest boot camp - nie mieszaj go do tego
na dysku zawsze będziesz też mieć kawałek partycji rozruchowej, która będzie mówić co i gdzie jest na dysku, jakie partycje, ile etc. więc 'tylko NTFS' nigdy mieć nie będziesz


No już nie wiem jak inaczej to wytłumaczyć.
Czy da się zainstalować Windows na Maku tak jak na PC?
Pytanie bardzo proste i nie pisz o BootCampach ani o niczym podobnym bo na PC nie ma BootCampa ani innych emulatorów BIOSu (w większości przypadków pomijając te Vaio o których pisałeś).
I nieważne czy ja znam szczegóły techniczne BootCampa czy nie, bo mnie on nie interesuje.

Ale skoro ty to wiesz to mógłbyś napisać gdzie ten BootCamp siedzi, na dysku czy nie?
A skoro na dysku to jakim cudem go nie można usunąć i bo twierdzisz że on zawsze bedzie.

Generalnie (jeszcze raz napisze) chodzi o to żeby mieć na Maku tylko Windows, bez żadnych partycji OSX, tylko NTFS z Windows.

#39 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 14:08

@Mr. Burns - dokładnie o to mi chodzi.

#40 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 września 2009 - 14:30

Edit: a teraz przeczytałem cały wątek dopiero. No to inaczej:

macieks72: odpowiedź na Twoje pytanie 'czy da się na maku wsadzić płytę z windowsem i "po prostu" zainstalować' brzmi: TAK. Wkładasz płytę i po prostu instalujesz.

I odczepcie się od Roberto, bo on Was świetnie zrozumiał. Próbował tylko przekazać, że o ile z poziomu patrzenia na to jako użytkownik widzicie 'włożyłem płytkę i działa!', to z poziomu 'bebechów' do instalacji czegoś innego niż Windows 7 (no i może Visty SP1, jak pisaliście - chociaż ja o tym nie słsyzałem), czyli np. XP wykorzystywany jest BootCamp (o którym już wiemy, że to nie taki "program na kamu, co klikam 3 x Dalej i wkładam płytę" (czyli Asystent BootCamp), tylko taki złośliwy chochlik siedzący sobie w EFI i czasem używany, choć user nie ma o tym pojęcia).

macieks72, podejście drugie: z poziomu użytkownika, jak napisałem, nie różni się wykorzystanie BC od użycia natywnego wsparcia EFI raczej. Być może są jakieśtam poprawy wydajności, ale na tyle niezauważalne, że w granicy błędu statystycznego.

macieks73, podejście trzecie, bo się nie mogłem powstrzymać: to w końcu jesteś 'informatykiem', czy 'programistą Java'? ;-)

#41 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 14:41

Dzięki ftpd, o to mi chodziło. Miałem na myśli pierwszą odpowiedź, przed edycją. Wiesz co już nie mam ochoty ciągnąć dalej tej dyskusji. Dla mnie pytanie było proste a niektórzy skomplikowali to na maksa. Z Javą był przykład tego że zanim nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział, to było odnośnie tego że wcześniej padły jakieś odpowiedzi typu powinno działać bo wspiera EFI. Napisz jaśniej do czego zmierzasz z tą Javą bo nie wiem o co Ci chodzi, powstrzymać się nie mogłeś? od czego? Ale po Twojej edycji w końcu się dowiedziałem że BootCamp siedzi w EFI. O co też dopytywałem wcześniej. W każdym razie wszystko mi się wyjaśniło i wszystko wiem co chciałem wiedziec.

#42 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 14:43

Shakal - a licencja?
Vistę też niby można było uruchomić na maszynie wirtualnej, ale tylko Ultimate i tą jakąś wyższą/niższą o oczko. zgodnie z licencją. potem to zmienili, ale mniejsza o to.

macieks72 - powiem tak - nie chce mi się pisać tego samego po raz któryś. na pytanie czy może być sam windows na maku, bez OS X'a już napisałem.

'tak jak na pc' - na to też już odp. pod warunkiem, że twoja definicja 'jak na pc' się nie zmieniła

What does Boot Camp actually do? [Archive] - The macosxhints Forums
polecam, polecam

Mr. Burns - co ma 'czysty dysk' do boot campa tego po prostu nie rozumiem

jeżeli ktoś chce mieć tylko XP na dysku to też może
nie musi mieć OS X'a
boot camp nie jest na dysku z OS X'em przeież

#43 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 14:51

@Roberto - daj sobie już spokój bo cały czas filozofujesz.

#44 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 15:01

próbuję zrozumieć wasze pytania i wytłumaczyć, czym jest Boot Camp - żeby te pytania były logiczniejsze i miały sens jakiś bardzo przepraszam za to ftpd - dzięki. jak widać na moje "da się mieć tylko windowsa na maku, OS X nie ma nic do boot camp'a" nikt nie zareagował ;)

#45 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 15:20

Wiele się wyjaśniło, m.in. to że BootCamp siedzi w samym EFI. Nie wiem może próbowałeś to Roberto dobrze wytłumaczyć, a ja nie chwytałem co masz na myśli. Ale mogłeś bardziej przystępnie pisać, nie jestem wyjadaczem w OSX, mam go od niedawna. Cały czas myślałem ze BootCamp to coś siedzące na dysku, a nie w EFI. A to zmienia całkowicie moje podejście do tematu.

#46 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 15:26

Boot Camp 'siedzi' w EFI

nie wiem jak jeszcze bardziej dosłownie mogłem to napisać

dlatego pisałem żeby się dowiedzieć czym ten Boot Camp naprawdę jest i co robi
zamiast tego były kolejne pytania 'czy da się bez' i żebym przestał mówić o tym BC

#47 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 15:30

Skoro tak pisałeś to musiało mi to umknąć. To że siedzi w EFI.

---- Dodano 13-09-2009 o godzinie 16:32 ----
W każdym razie pomimo niezrozumienia siebie nawzajem dziękuje wszystkim za odpowiedzi. :)

#48 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 września 2009 - 15:58

Napisz jaśniej do czego zmierzasz z tą Javą bo nie wiem o co Ci chodzi, powstrzymać się nie mogłeś? od czego?


Od nabijania się z Javy. I z programistów at all, ale to już mniej (nie, nic osobistego - ja się zawsze śmieję z programistów :P).

#49 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 września 2009 - 16:03

co ci programiści zrobili? biedni ludzie to są ;)

#50 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 września 2009 - 16:22

@ftpd - No teraz rozumiem. Ja akurat jestem jednym z nich, nie Javy, ale ok, mniejsza z tym. ;) W każdym razie dowiedziałem się że ten cały BootCamp siedzi w EFI i się bardzo z tego cieszę :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych