Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Windows na Macu bez BootCampa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 17:26

Moim celem jest zainstalowanie Windowsa na Macu bez bootCampa. Zrobilem na macu dodatkowa partycje przez Disk Utility. Dodatkowa partycja jest FAT. Moje pytanie jak teraz odpalic instalator Windowsa??

#2 M.Konieczny8

M.Konieczny8
  • 160 postów
  • SkądLeszno

Napisano 12 września 2009 - 17:29

Sformatuj do ntfs, podczas włączania komputera przytrzymaj alt, wybierz odpowiednią partycję i włóż płytę do napędu...

#3 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 17:33

ale bez BootCampa to się nie da no chyba że 7 (AFAIR) grunt to zrozumienie czym jest bootcamp a warto było płacić za coś czego nie używasz?

#4 TheMan

TheMan
  • 191 postów

Napisano 12 września 2009 - 17:34

Windows zainstaluje się bez żadnego biosu?

a warto było płacić za coś czego nie używasz?

Może to kradziony ;)

#5 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 17:37

windowsa potrzebuje tylko w zasadzie dal 3ds Maxa. A potrzebuje kilku wskazowek poniewaz dopiero zapoznaje sie z Mac'ie. I chcialbym wina postawic bez bootcampa by sprawdzic jaka bedize wydajnosc systemu bez jego instalacji

#6 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 18:33

gurus - pogubiłem się chcesz zainstalować system bez jego instalowania?

#7 Stewie Griffin

Stewie Griffin
  • 960 postów
  • Płeć:

Napisano 12 września 2009 - 18:39

gurus, ale zdajesz sobie z tego sprawe ze to nie ma sensu?

#8 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 września 2009 - 18:43

Gurus - chyba nie rozumiesz czym jest bootcamp. Maki pracują pod EFI, czyli "Biosem 2.0". Windows pracuje na BIOSie. By umożliwić uruchomienie windowsa, bootcamp emuluje BIOS. Pod bootcampem windows pracuje z wydajnością taką, jaką by osiągnął na porównywalnym zwykłym laptopie. Z niższą wydajnością pracują programy które emulują windowsa z poziomu Mac OS X.

#9 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 18:44

gurus - pogubiłem się
chcesz zainstalować system bez jego instalowania?


A ja nie bardzo wiem co jest niejasnego w moim poscie? Widze ze sie pogubiles wiec powtarzam, chce na drugiej partycji zaintalowac windowsa. I miec rownolegle dwa systemy Leo i Win.

Ale temat juz nieaktualny bo Vista juz stoi.

EDIT:
No ale system juz jest jedyne na czego nie mam w obecnej chwili to prawe klikniecie, tap i inne tego typu rzeczy. Ale tego bylem swiadomy. To tylko taki moj eksperyment takze pewni bede i tak zmuszony do zaintalowania bootcampa bo nie wiem czy znajde wszystkie stery w necie.

Riddle byc moze masz racje no ale jak to mozliwe ze windows sie odpala a bootcampa nie uzywalem.

#10 Mac IW

Mac IW
  • 161 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 września 2009 - 18:47

A ja nie bardzo wiem co jest niejasnego w moim poscie? Widze ze sie pogubiles wiec powtarzam, chce na drugiej partycji zaintalowac windowsa. I miec rownolegle dwa systemy Leo i Win.

Ale temat juz nieaktualny bo Vista juz stoi.


To wlasnie na tym polega bootcamp :)
LOL

#11 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 18:53

ale go nie uzylem to jak to na tym polega. Niech mnie ktos uswiadomi. Bo mi sie juz to wszystko miesza. Dla mnie jak do tej pory boot camp to ta aplikacja ktora prowadzi mnie przez zrobienie partycji i wszystko do instalacji. Czy sa to dwa systemy rownolegle bo tak wnioskuje po waszych wypowiedziach?

#12 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 18:54

no właśnie dlatego się pogubiłem zanim zaczniesz mówisz, że chcesz bez bootcampa dowiedz się czym jest sam bootcamp ;) Riddle ładnie wszystko wytłumaczył bootcamp nie służy do zainstalowania maszyny wirtualnej, etc służy do 'emulacji' biosu przy samym uruchamianiu systemu

#13 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 19:27

no w zasadzie to nei bylem swiadom tego wszystkiego o BootCampie. No ale dalej nei rozumie tego ze winda dziala a nie korzystalem z bootcampa (aplikacja Apps>Utilieties). Czy jest to cos jeszcze innego;/???

#14 Haseo

Haseo
  • 245 postów
  • Skądinąd

Napisano 12 września 2009 - 19:41

Bootcamp służy do prawidłowego zainstalowania windowsa. Później po instalacji nie jest on używany,

#15 gurus

gurus
  • 27 postów

Napisano 12 września 2009 - 19:59

no dobrze juz zrozumialem ale nie jest to odpowiedz na moje pytanie.

#16 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 20:32

w Utilities masz Boot Camp Assistant
różnica całkiem spora
Boot Camp Assistant to nie Boot Camp

Haseo - chyba jednak jest używany przy każdym bootowaniu Windowsa

korzystasz, ale wcale sobie z tego nie zdajesz sprawy

#17 Kagain

Kagain
  • 583 postów
  • SkądGrodzisko, ELW, PL

Napisano 12 września 2009 - 20:35

Asystent Boot Camp jest dla osób które albo nie umieją albo nie chcą partycjonować dysku samemu :) Jeśli uda ci się zainstalować Windowsa bez jego używania to dla ciebie na + :) Co do prawoklika itp, to zainstaluj sterowniki z płyty z Macosem - włóż ją do napędu przy włączonym Windowsie i zainstaluj (Boot Campa)... Podsumowując Boot Camp to: 1. Emulator BIOSu 2. Narzędzie do partycjonowania (ale nie trzeba z niego korzystać) 3. Zestaw sterowników i panel kontrolny do zainstalowania z poziomu Windowsa. Punkty 2 i 3 można pominąć (3 jak poszukasz alternatywnych sterowników w internecie) Punkt 1 można zastąpić np programem rEFIt. To chyba wszystko, jeśli coś pokręciłem to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam, Paweł

#18 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 września 2009 - 22:38

Tez mnie temat zainteresował ale nic z niego nie wynikło. Tak jak kolega zakładający wątek myslałem że się dowiem czy można zainstalować Windows bez BootCampa. Tak jak na zwykłym PC, wkładasz CD, bootuje się i idzie instalacja. Jeśli nie XP, to może Vista albo 7. Jak rozumiem EFI jest następcą Biosa, także może Vista albo 7 pójdą bez żadnych BootCampów. Próbował ktoś?

#19 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 22:48

sorry misie, ale w czym wam przeszkadza boot camp? jakiś racjonalny powód? czy 'nie bo nie'? a powiedz mi jak to wygląda na maku jak nie 'wkładasz CD, bootuje się i idzie instalacja'? z asystenta nikt ci korzystać nie każe przecież...

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 września 2009 - 22:58

@Roberto - wiedziałem że ktoś zada tego typu pytanie. Proszę nie wnikaj dlaczego ktoś się zastanawia czy da rade przewieść lodówkę maluchem i nie proponuj mu na siłę busa. BootCamp mi w niczym nie przeszkadza, tak się poprostu zastanawiam. I tak nie bede na Maku instalował Windows, ale temat mnie zainteresował, to wszystko. Poprostu da się czy nie. Instalował ktoś? Może nie XP bo ten jest stary, ale Vista albo 7? Upraszczając pytanie czy da się zainstalowac na Maku Windows (jakikolwiek) dokładnie tak jak na PC?

#21 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 23:03

jaki bus, jaki maluch? i jaką to ci robi różnicę, skoro znajdujesz lodówkę przed swoimi drzwiami w takim samym stanie i po takim samym czasie niezależnie od tego czym została przywieziona? jeżeli 'wspiera' EFI to będzie można - trzeba poczytać, czy 7 lub Vista mają wsparcie dla EFI jak nie - i tak nie ma różnicy

#22 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 września 2009 - 23:04

Albo jakiegoś Linuksa.

---- Dodano 13-09-2009 o godzinie 00:07 ----


jeżeli 'wspiera' EFI to będzie można - trzeba poczytać, czy 7 lub Vista mają wsparcie dla EFI
jak nie - i tak nie ma różnicy


Z tym to różnie jest czy coś wspiera czy nie, mnie bardziej praktyka interesuje a nie czy jakiś system coś wpiera czy nie.

Juz wiem że Vista SP1 ponoć tak, 7 chyba też. Co nie zmienia faktu że nie jestem pewniem czy się da.

Pytanie było dokładnie czy da się bez bootcampa, to proszę nie wnikaj dlaczego i czy komuś on przeszkadza czy nie.

---- Dodano 13-09-2009 o godzinie 00:12 ----

jaki bus, jaki maluch?
i jaką to ci robi różnicę, skoro znajdujesz lodówkę przed swoimi drzwiami w takim samym stanie i po takim samym czasie niezależnie od tego czym została przywieziona?


Niektórym może to robić różnicę.

Mnie akurat robi (nie lodówka i maluch) ale Windows bez BootCampa, z powodów nie praktycznych, bo to oczywiście bez różnicy, ale z powodów teoretycznych. Jako że jestem informatykiem lubię wnikać w tego typu sprawy. Dlatego mnie ten temat zainteresował.

Jeśli nie potrafisz dać odpowiedzi to nie wnikaj czy komuś Boot Camp przeszkadza czy nie, jeśli autor wątku zadał takie pytanie to widocznie po coś mu to potrzebne, może z tej samej przyczyny co mi, czyli z ciekawości.

#23 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 września 2009 - 23:12

jeżeli system potrafi bootować korzystając z EFI to po co ma się 'uruchamiać' bootcamp? i jak zauważysz różnicę?

#24 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 12 września 2009 - 23:25

Wiesz mój program w Javie powinien działać na każdym systemie, ale jeśli tego nie przetestuje to nie będę miał pewności. Taki przykład tylko bo akurat nie jestem programistą Javy. Także twierdzisz że pójdzie bez BootCampa bo to sprawdziłeś tak? Czy tak tylko sobie teoretyzujesz w dalszym ciągu?

#25 bezybezy

bezybezy
  • 603 postów

Napisano 12 września 2009 - 23:50

mały OT: nie ma to jak problemy z cyklu "sztuka dla sztuki" i "tak, bo ja tak chcę, chociaż to bez sensu" :/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych