Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zmiana układu klawiatury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Leoanne

Leoanne
  • 36 postów

Napisano 04 sierpnia 2009 - 07:44

Witam! Czy jesli klawiatura ma dunski uklad, to czy mozna ja zmienic na uklad standardowy - jaki zazwyczaj wystepuje w Waszych Mac'ach i na klawisze przykleic odpowiednie naklejki? Pozdrawiam leoanne p.s. szukalam na forum, ale nie znalazlam odpowiedzi

#2 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 sierpnia 2009 - 09:32

Oczywiście że można, wystarczy wejść w Preferencje Systemowe -> narodowe -> menu klawiatura i ustawić sobie polską klawiaturę (nie wiem jak to się nazywa w duńskim OSX). Naklejek na klawisze nie wolno przyklejać, to szpeci porządną klawiaturę :P

#3 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 04 sierpnia 2009 - 12:14

Wojtkow radzi poprawnie w sytuacji przy Mac OS X, a przecież ten dział dotyczy Mac OS < 9.
Przy Mac OS < 9 też można to uczynić. Należy albo: a) zainstalować polski system OS < 9 (zainstaluje się w ten sposób polska klawiatura: maszynistki, programisty i polskie czcionki CE) i nakleić naklejki na niektóre klawisze duńskiej klawiatury (po wcześniejszym wywołaniu z menu jabłko opcji "klawisze" i obejrzeniu na podglądzie klawiatury lokalizacji odpowiednich polskich znaków).
B) przy duńskim Mac OS < 9 należy: do teczki "System" w katalogu System Folder wrzucić plik "klawiatura maszynistki" dostępną w każdym polskim OS PL < 9 oraz czcionki ze znakiem CE do teczki ""system" ew. "Fonts" w zależności od numeru duńskiego Mac OS-a. Po tym należy nakleić odp. naklejki na duńską klawiaturę.
Lepszym rozwiązaniem jest punkt a). Wszelkie systemy < Mac OS 7.6 mogą być rozpowszechniane bez ograniczeń i ryzyka prawnego. Niektóre z nich i to PL posiadam. W razie potrzeby pomogę, proszę jedynie napisać na mój e-mail.

---- Dodano 04-08-2009 o godzinie 11:43 ----
Przy posiadaniu Maca w którym daje się zainstalować Mac OS X radzę zainstalować ten system (może być w wersji polskiej ale nie musi), kupić zwykła klawiaturę pod USB (Apple droga a PC-towa tańsza nawet w cenie 19 PLN) i wykorzystać radę Wojtkowa. Obejdzie się bez naklejek. W swojej G4 posiadając Mac OS Tiger (ang) i klawiaturę PC-ta za 19 PLN korzystam ze starych programów spod OS < 9 jak i nowych spod OS X i nie mam zadnych kłopotów z polskimi znakami diaktrycznymi. Przy Leopardzie nie można korzystać ze starszych programów spod Mac OS < X.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych