Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Wideo] Jak zmniejszyć wagę pliku w iMovie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 października 2006 - 14:10

Witam, mam plik wideo trwający ponad 2 minuty i zajmujący 17MB - trochę dużo biorąc pod uwagę zmniejszoną liczbę klatek, ale mało biorąc pod uwagę rozdzielczość - ~700x450px. Wrzucam film do iMovie, zmieniam lekko głos, zapisuję i... waży 12MB, ale rozdzielczość wynosi tylko 320x240. Nie chciałem zmieniać do takiej rozdzielczości, chciałem zachować oryginalne wymiary. Gdy wybiorę zapis ekspercki to owszem zapisze mi w mojej rozdzielczości, ale waga pliku to ponad 50MB! Jak więc zrobić, aby plik został zapisany w starej rozdzielczości i aby nie nabierał takiej wagi nie wiadomo skąd :/ P.S. Czy da się zrobić tak, aby ustawić klip względem całego filmu? Nie mogę sam ustalić rozdzielczości projektu (wybieram HD 16:9) i chciałbym film ustawić na samą górę, tak aby czarny pasek był tylko na dole (walnę tam ewentualnie napisy skoro nie da się ustalić rozmiarów projektu).

#2 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 października 2006 - 14:22

Jeżeli klip nie był zapisany w rozdzielczości 16:9, to tworząc projekt w tym formacie (i importując klip) musisz liczyć się ze zmianą proprcji. Co znaczy "zapis ekspercki"? Podaj jaki wybierasz format, kodek itp! Nie da się tak ustawić klipu, natomiast masz bogatą paletę efektów wideo(w tym letterbox) + titles.

#3 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 października 2006 - 14:24

A czy da się stworzyć projekt o podanych przeze mnie rozmiarach? Z kodekami i ustawieniami zapisu narazie eksperymentuję. Może podałbyś mi konfigurację zapisu która wg. Ciebie pozwoliłaby zmniejszyć wagę (pliki mają być dostępne w internecie) i nie zepsuć jakości :)

#4 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 października 2006 - 14:34

A czy da się stworzyć projekt o podanych przeze mnie rozmiarach?

Z kodekami i ustawieniami zapisu narazie eksperymentuję. Może podałbyś mi konfigurację zapisu która wg. Ciebie pozwoliłaby zmniejszyć wagę (pliki mają być dostępne w internecie) i nie zepsuć jakości :)


1. O których rozmiarach myślisz?:
a. 2 minuty
b. zajmujący 17MB
c. rozdzielczość - ~700x450px.

2. W Menu znajdziesz pozycję Share > Web

#5 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 października 2006 - 14:38

Chodzi mi o to, aby utworzyć projekt o rozdzielczości wybranej przeze mnie (a nie tylko HD, HD 16:9, iSight itp) i aby po drobnym zabiegu kosmetycznym zajmował podobne rozmiary (MB) i aby był w tak dobrej jakości jak przed importem. Bo narazie po wyeksportowaniu mov zajmuje kilka razy więcej i jest w fatalnej jakości :) A może jest inny sposób na podmianę ścieżki dźwiękowej (bo to chcę w sumie zrobić) niż używanie iMovie HD?

#6 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 października 2006 - 14:53

Chodzi mi o to, aby utworzyć projekt o rozdzielczości wybranej przeze mnie (a nie tylko HD, HD 16:9, iSight itp) i aby po drobnym zabiegu kosmetycznym zajmował podobne rozmiary (MB) i aby był w tak dobrej jakości jak przed importem. Bo narazie po wyeksportowaniu mov zajmuje kilka razy więcej i jest w fatalnej jakości :)

A może jest inny sposób na podmianę ścieżki dźwiękowej (bo to chcę w sumie zrobić) niż używanie iMovie HD?


1. Projekt tworzysz w formacie 16:9 lub 4:3.
2. Rozdzielczość projektu wynika z rozdzielczości importowanych klipów.
3. Jakość i wielkość eksportu zależy od wybranej przez ciebie opcji eksportu/kompresji (spróbuj przy domyślnych ustawieniach kodeków, formatów wyeksportować do iDVD - po tej operacji wyłącz iDVD i przyjrzyj się plikowi .mov, może będziesz zadowolony).
4. iMovie to dobry sposób na amatorską podmianę ścieżki dźwiękowej.

#7 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 października 2006 - 15:00

1. Projekt tworzysz w formacie 16:9 lub 4:3.
2. Rozdzielczość projektu wynika z rozdzielczości importowanych klipów.

No gdziesz... wybieram te 16:9, importuję .mov, eksportuję i .mov ma rozdzielczość taką jaką wybrałem na początku, nie zapisuje się jako te 700x400.

3. Jakość i wielkość eksportu zależy od wybranej przez ciebie opcji eksportu/kompresji (spróbuj przy domyślnych ustawieniach kodeków, formatów wyeksportować do iDVD - po tej operacji wyłącz iDVD i przyjrzyj się plikowi .mov, może będziesz zadowolony).

Przy domyślnych wychodziło mi te 50MB, przy innych schodziło na mniej ale była fatalna jakość :/

4. iMovie to dobry sposób na amatorską podmianę ścieżki dźwiękowej.

Właśnie widziałem, ze ładnie się ścieżkę podmieniało - wyłączałem z filmu, w drugiej timelinii umieszczałem dźwięk i hula. Ale ta kompresja mnie dobija... :/

#8 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 16 października 2006 - 20:30

A co ty byś chciał, mieć 12 megowy plik z filmu z dobrą jakością? Trudno będzie. Ja radzę tak: w iMovie tylko plik obetnij, ale wyeksportuj go jako dv (czyli z najwyższą możliwą jakością). Jak to zrobić? Export, i ExpertSettings, z listy movie to QT movie i guzik Options. Guzik Video i wybierz DV-PAL. Guzik Size, i go sobie przytnij, jeśli efektywny plik będzie miał poszarpane krawędzie, to zaznacz "deinterlace". I wyeksportuj. Masz materiał do dalszych prac, od razu przycięty. Krok 2: Zainstaluj sobie ffmpegx. Instalacja jest trochę porąbana, bo trzeba ściągnąć biblioteki, sam kiedyś pisałem tutaj, inni też. Jednak warto, bo jest tysiącpięć ważnych parametrów, które z poziomu iMovie są niedostępne. No a kompresja idzie tak z 10x szybciej, co -- jak się wkrótce przekonasz eksperymentując z dziesiątkami ustawień, ma znaczenie. I w tym ffmpegx wybierz kodek h264. I pobaw się ustawieniami. Kluczowa dla wielkości Twojego dzieła jest bitrate, czyli ilość bitów na sekundę (jest tam też kalkulator przeliczający z grubsza bitrate na wielkość pliku, sobie pokombinuj). Jak widzisz, im więcej, tym lepsza jakość dzieła, ale i plik cięższy. Zaznacz też sobie Two pass encoding w zakładce Options, a z resztą, to kombinuj. Miłej zabawy. Daj znać, do ilu udało Ci się zejść :D

#9 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 16 października 2006 - 22:24

A nie lepej uzyc ffmpg i skompresowac??

#10 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 17 października 2006 - 08:22

no a o czym ja tu, do jasnej kurki, piszę, jak nie o ffmpegu? A lepiej jest przycinać w iMovie, bo dostajesz jeden, mniejszy plik dv, na którym potem eksperymentujesz. Lutecki, ja jednak myślę, że do zabawy z zrzutami z ekranu komputera (a chyba o to chodzi) to flash byłby lepszy, dawałby mniejsze pliki. Po prostu zamiast tych 15 ramek na sekundę - bo to przecież jest 15 obrazków na sekundę, w całym filmie miałbyś 15 obrazków :D. Porobiłbyś bajerne przejścia między ekranami, przecież nie musisz widzieć ze szczegółami, milimetr po milimetrze, jak kursor myszy zasuwa, nie? I w efekcie prezentacja flash miałaby z kilkaset kb, zamiast kilkuset MB :D. No i mógłbyś zoomy dodać.

#11 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 października 2006 - 10:32

Flash nie wchodzi w grę, a film nie ma przejść po milimetrze :) To jest teoretycznie 10 klatek na sekundę + kluczowe co 500 :) Ale poeksperymentuję jeszcze z kompresją i dam znać co z tego wyszło :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych