Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak przetestować Mac OS X nie posiadając Mac'a


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 gregory003

gregory003
  • 77 postów

Napisano 13 lipca 2009 - 21:59

Część. Kolega chce kupić nowego kompa. Namawiałem go na Mac'a ale on do tej pory używał tylko windy i trochę boi się przesiadki. Kolega mieszka w innym mieście więc zwykłe pożyczenie lapa na 2 dni nie wchodzi w grę. Nie wiecie czy istnieje jakiś sposób na przetestowanie Mac OS przez kilka dni? Oczywiście chodzi mi tylko o legalne sposoby. Jakieś emulatory środowiska Mac OS X albo wypożyczenie Maca na kilka dni z jakiejś firmy?

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 lipca 2009 - 22:20

Emulatorów nie ma, o wypożyczeniu nie słyszałem. Niech idzie do iSpota/Cortlanda i się pobawi.

#3 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 13 lipca 2009 - 22:21

Jedynei mozna emulowac OS X Server pod VMware. Przekaz tez swojemu koledze ze na komputerach Apple z Intelami na pokladzie mozna uzywac windowsa bez obaw a maca uczyc sie. Jesli mu sie nie spodoba to bedzie mial po prostu ladnie zapakowanego peceta w obudowie Apple. Dzis ten sprzet niczym nie odbiega od pecetowych odpowiednikow. Dawniej wyroznial sie i to znacznie. legalnosc to delikatna sprawa. Google Ci pomoze.

#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 13 lipca 2009 - 22:33

Emulatory i ewentualne wypożyczenie (chociaż o takiej możliwości nie słyszałem) nie pozwolą poznać dobrze możliwości Maców i Mac OS X. Jedyna możliwość to ta polecana przez @ftpd - zreszta sam tak kiedyś (dawno) zaczynałem. Kupno "za grosze" na allegro starszych modeli bez podstaw znajomości środowiska i spprzętu Apple - odradzam.

#5 Iro

Iro
  • 6 955 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 13 lipca 2009 - 23:00

A ja nie polecam kupowania za grosze starych modeli, człowiekowi, który jest przyzwyczajony do odpowiedniej wydajności, bo się tylko zniechęci.
Niech faktycznie pójdzie do iSpot, czy innego Cortlandu i pobawi się.
Jak człowiek sam się nie przekona do systemu, to wszelkie kombinacje nie pomogą.
Przekonałem się o tym, na własnej skórze.

#6 gregory003

gregory003
  • 77 postów

Napisano 14 lipca 2009 - 00:40

Kolega kilka razy bawił się moim Macbookiem i system raczej mu się spodobał. Chodzi generalnie o to by przez jakiś tydzień sprawdził działanie Maców w normalnych warunkach czyli w popracował w domu. Martwi się szczególnie tym że nie będzie mógł znaleźć zamienników ulubionych programów albo że te zamienniki nie spełnią oczekiwań. Cóż, kto z nas tego nie przeżywał?
chris nie jestem pewien że dobrze zrozumiałem. Można legalnie emulować Mac OS X Server na PC?

---- Dodano 14-07-2009 o godzinie 00:52 ----
I jeszcze jedno. Uważam że kupowanie kompa Apple i wywalanie z niego Mac OS żeby zastąpić go windą za bezsensowne. Chociaż mi i koledze podoba się desing Apple(choć ja uważam że aluminium z obudowy Macbooka za niepraktyczne- mam swojego jakieś pół roku a przez masę rys wygląda na kilka lat), to jednak obaj chyba bardziej cenimy to "co tkwi we wnętrzu". Mac swoje kosztuje a on boi się właśnie że wywali kasę w błoto(bo jak inaczej nazwać potulny powrót do windowsa).

#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lipca 2009 - 01:49

Martwi się szczególnie tym że nie będzie mógł znaleźć zamienników ulubionych programów albo że te zamienniki nie spełnią oczekiwań. Cóż, kto z nas tego nie przeżywał?


Ja.

chris nie jestem pewien że dobrze zrozumiałem. Można legalnie emulować Mac OS X Server na PC?


Mając legalną instalkę.

#8 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 lipca 2009 - 08:41

Ja.


Jasne, bo wszystko od razu wiedziales. Co za geniusz...

Na poczatku na bank trzeba poszperac w necie by znalezc zamienniki. Ktos uzywa np utorrenta a nie wie co mozna uzywac pod MacOS. I inne przyzwyczajenia jak np zestawienie Exploratora Windows z Finderem. Google i nasze forum we wszystkim pomoze, mozesz wiec swojemu koledze powiedziec ze jedynie czego nie znajdzie to wiekszosci gier pecetowych na maca ;)

#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lipca 2009 - 14:55

Jasne, bo wszystko od razu wiedziales. Co za geniusz...


Nie, ja się po prostu nigdy nie przesiadałem z Windowsa :P

#10 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 lipca 2009 - 15:03

Nie, ja się po prostu nigdy nie przesiadałem z Windowsa :P


Wspolczuje.

#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lipca 2009 - 15:33

Czego? Tego, że nie musiałem używać systemu, który uważam za niewygodny w obsłudze? Ja tam się cieszę.

#12 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 lipca 2009 - 15:40

Czego? Tego, że nie musiałem używać systemu, który uważam za niewygodny w obsłudze? Ja tam się cieszę.


Tego ze nie masz doswiadczenia w tym systemie ktory de facto widnieje w prawie kazdym przedsiebiorstwie w Polsce. No chyba ze Twoja praca nie wymaga stycznosci z tym systemem. IMO windows jest przyjemny w obsludze. Nie w sposobie obslugi leza minusy tego systemu. Dobra, wiem ze miales stycznosc z linuxem i maciem. Zachecam wiec do poznania Windowsa.

Przy okazji, bez obrazy ale za bardzo za Toba nie przepadam na tym forum... By nie robic balaganu, daj mi po zebach i konczymy ten OT.

#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 lipca 2009 - 16:06

Pięknie, że sobie wykoncypowałeś, że nie mam doświadczenia. To, że nigdy nie miałem windowsa na desktopie dłużej niż przez tydzień, nie znaczy, że nie umiem go używać. Nie jestem taki głupi, na jakiego wyglądam. I owszem, moja praca momentami "wymaga styczności". Ale lepiej sobie dopowiedzieć po swojemu, prawda? A 'po zębach' Ci dawać nie mam potrzeby. To nie są tanie rzeczy. Na koniec OT się zgadzam. EOT z mojej strony.

#14 gregory003

gregory003
  • 77 postów

Napisano 14 lipca 2009 - 21:35

Cóż trudn mi sobie wyobrazić że ktoś od początku jest macuserem w świecie windowsów. To prawie kalectwo ;-) Zaciekawiło mnie to co pisaliście o mac os x server. Czyli wersję serwerową nie obowiązują licencyjne ograniczenia sprzętowe?

#15 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 lipca 2009 - 23:03

Tego nie wiem. Wiem tylko ze w VmWare czy Parallels mialem do wyboru OS X Server.

#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 lipca 2009 - 00:35

Cóż trudn mi sobie wyobrazić że ktoś od początku jest macuserem w świecie windowsów.


Ja nie jestem 'od początku' macuserem. Ja się wychowałem na terminalu w szkole i potem na uczelni z ssh na FreeBSD ;-) Potem, jak w końcu kupiłem komputer, od razu zainstalowałem FreeBSD.

#17 gregory003

gregory003
  • 77 postów

Napisano 15 lipca 2009 - 07:53

Wiesz to "od początku" to był tylko taki skrót myślowy. Miałem na myśli brak przygód z windą. Ten "terminal" to poczciwy DOS zapewne? O freeBSD coś słyszałem ale nigdy nie używałem.

#18 Haseo

Haseo
  • 245 postów
  • Skądinąd

Napisano 15 lipca 2009 - 09:23

IMO windows jest przyjemny w obsludze.

Zakrztusiłem się kawą. Windows i przyjemność obsługi to dwie różne rzeczy w którym w tym systemie nie mają nic wspólnego. OS X jest przyjemny w obsłudze:
1 - Nie musisz mieć 500 ikon na pulpicie, aby dostać się do potrzebnych programów i folderów - spootlight rządzi
2 - Programy napisane pod mac obsługuje się IMHO dużo lepiej niż te co są na windowsa, w dodatku są ładniejsze.

O freeBSD coś słyszałem ale nigdy nie używałem.

Os X bazuje w dużym stopniu na BSD.
Do tego taka ciekawostka - protokół TCP-IP pochodzi również od BSD, wyobraźcie sobie teraz gdyby standardy wyznaczał M$, prawdopodobnie mielibyśmy 10 różnych protokołów niezgodnych ze sobą. Do tego było by pewnie z 10 internetów.

#19 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 15 lipca 2009 - 10:13

edited

#20 dj.cicho

dj.cicho
  • 574 postów

Napisano 15 lipca 2009 - 10:25

... Do tego było by pewnie z 10 internetów.


I juz mam lepszy humor :-)

Pomijajac wojne OS X - Windows; moze podpowiedz koledze Youtube? mozna tam zobaczyc jak wygladaja programy na Mac'a, mozna zobaczyc jak wyglada odsluga systemu i wiele innych ciekawych rzeczy.
Oczywiscie nie zastapi to "przyjemnosci z korzystania" z systemu OS X ale moze rozjasnic kilka watpliwosci>

#21 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 072 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 lipca 2009 - 14:58

I te filmiki też.

#22 piar

piar
  • 79 postów

Napisano 15 lipca 2009 - 15:05

Dzis ten sprzet niczym nie odbiega od pecetowych odpowiednikow.


Dramatycznie odbiega cena. Bez sensu kopowac maka zeby na nim winde uruchamiac, jesli za ta sama cene mozna miec 2 laptopy w podobnej konfiguracji.

#23 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 15 lipca 2009 - 20:06

Dramatycznie odbiega cena. Bez sensu kopowac maka zeby na nim winde uruchamiac, jesli za ta sama cene mozna miec 2 laptopy w podobnej konfiguracji.


Niektorzy cenia sobie design Apple, nie wszyscy kupuja Apple dla systemu (jest to oczywiscie mniejszosc).

#24 paczor@expatpol.c

paczor@expatpol.c
  • 69 postów
  • SkądWa-wa

Napisano 17 lipca 2009 - 18:07

A tak BTW: dawno... dawno temu... widziałem w sieci jakieś obrazy dla VMWare z których uruchamiał się Tiger, nie działał dźwięk i sieć ale reszta chodziła pod jakimś PC z AMD w dodatku. Ale... ja nic nie mówiłem... aaa co tak tu sam będę siedział...

#25 Nxtfun

Nxtfun
  • 126 postów

Napisano 17 lipca 2009 - 18:58

Ja mam pomysł! A może by tak po prostu zapisać się na darmowe szkolenia dostępne w niektórych ispotach. Dzisiaj byłem w ispocie w arkadii i powiedzieli że jest to darmowe i trzeba się zapisać na stronie ispotu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych