Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rowerowanie na ekranie czyli wyprawy rowerowe z iPhonem - Część I


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 sirozzy

sirozzy
  • 5 postów
  • SkądReading

Napisano 09 lipca 2009 - 17:58

Pomyślałem sobie że nie ma w zasadzie żadnego wątku który omawiałby sprawy związane z naszymi iPhonami i podróżowaniem na rowerku. Moje pytanie brzmi... Jaką polecacie aplikację która świetnie się spisuje w takich wyprawach i dlaczego. Co si podoba a co nie. Moja jaką dzisiaj użyłem to X-GPS świetnie się spisuje w terenie. Dzięki kompasowi który cały czas pokazuje gdzie jest cel. Ciągłe wskazania prędkości maksymalnej i aktualne... świetny sofcik... A jakie wy polecacie? Mój zestaw to iPhoone 3G + RAM :)

#2 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 09 lipca 2009 - 18:45

Hmm, co prawda nie ujeżdżam rowerem ale sądzę, że dwie poniższe aplikacje z powodzeniem mogą przydać się do takich wojaży:
MotionX GPS
oraz
Off Maps
Obu używam (pierwszej znacznie częściej) jeżdżąc ...autkiem ;) MotionX GPS pozwala np. na zapisywanie pokonanych tras a następnie wyświetlenie ich w Google Maps czy nawet w Google Earth, można korzystać zarówno z map Google jak i Open Map.
Off Maps pozwala zaś na zaciągnięcie map np. w domu po WiFi a następnie korzystanie z pseudonawigacji bez pobierania danych.

#3 galaff

galaff
  • 11 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 20:17

polecam runkeeper'a.

#4 sirozzy

sirozzy
  • 5 postów
  • SkądReading

Napisano 09 lipca 2009 - 20:18

umm... brzmi nieźle... jak tylko naprawię iPhonka to sprawdzę na rowerku.... Dzięki za info.

#5 Alter

Alter
  • 13 postów

Napisano 10 lipca 2009 - 12:50

Witam,
Wątek dobry, bo rower + iPhone to super połączenie!

Jak dla mnie nie ma alternatywy poza [URL="http://news.motionx.com/category/motionx-gps/"]MotionX GPS[/URL] :), który tez pozwala na zaciągnięcie map w domu przez wifi i niepobieranie danych podczas jazdy.
Do tego jakiś uchwyt oczywiście : [URL="http://www.myapple.pl/iphone-akcesoria-i-peryferia/101335-uchwyt-rowerowy.html"]Uchwy rowerowy[/URL]

Właściwie odkąd mam ten zestaw plus "ciut" lepszy niż w iPhone podręczny aparat fotograficzny Nikon P6000 z GPS ;) - jazda rowerem to sama przyjemność i pełna archiwizacja tras :)

A trasy można wrzucać do [URL="http://www.gpsies.com"]GPSies.com[/URL] - super miejsce z wieloma możliwościami oglądania i pokazywania swoich tras!

I w sumie to może wyglądać tak:
[URL="http://www.gpsies.com/map.do?fileId=nvubkciexsxixpjy"]Łódż - Żabiczki - Łódź - Szlak Rowerowy Żółty[/URL]


MotionX GPS używa openstreetmap OSM, w których jedna z warstw to Cycle Map, na których z kolei można zobaczyć zaznaczone przez kogoś lub samemu zaznaczyć Szlaki Rowerowe i Turystyczne!
np takie:
[URL="http://www.openstreetmap.org/?lat=51.8360710144043&layers=00B0FTF&lon=19.5455360412598&zoom=13"]Szlaki Turystyczne Parku Krajobrazowego Łódzkich Wzniesień na Cycle Map[/URL]

Pozdrawiam i czekam na jakieś spostrzeżenia i doświadczenia z uzywania iPhona na rowerze.
Jacek

#6 pgolik

pgolik
  • 125 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lipca 2009 - 20:43

Jeżeli ktoś na poważnie myśli o turystycznym GPS, to tylko modele outdoor Garmina. iPhone jest cudownym gadżetem, i awaryjnie jako GPS się nada, ale ma też kilka poważnych wad. 1. Z GPS bardzo szybko wyczerpuje baterię, na całodzienną wycieczkę już nie starczy, jakby miał cały czas działać, pokazywać mapę i rejestrować trasę. 2. To specyficzna sytuacja, ale w terenie się zdarza (mi choćby dzisiaj w czasie pieszej wędrówki na Suwalszczyźnie) - jeżeli zgubi się zasięg GSM (a tu gdzie teraz jestem Era gubi się co chwila), to wyskakuje okienko z komunikatem. Niby nic, ale ponieważ MotionX nie działa w tle, to powoduje to wyjście z MotionX i przerwanie zapisu trasy. W terenie ze słabym zasięgiem GSM to bardzo upierdliwy problem. 3. Cały czas czekam na odpowiednik OziExplorera na iPhone - czyli coś, co pozwoliłoby wykorzystać dowolną skalibrowaną mapę. Niby na stronie macgpspro.com wisi zapowiedź aplikacji dla iPhone, ale bez konkretów (a wisi że "coming soon" już długo). Na Garmina niby też nie można bezpośrednio wgrać skanowanej mapy, ale można stworzyć własną na jej podstawie. iPhone sprawdza się jak się chce raz na jakiś czas wyciągnąć i sprawdzić pozycję, na ciągłe działanie i rejestrowanie trasy jednak dużo wygodniejszy jest dedykowany GPS, w naszych warunkach (dostępność map) najlepiej Garmin.

#7 Alter

Alter
  • 13 postów

Napisano 10 lipca 2009 - 22:10

Zgadzam się, że iPhone nie dorówna Garminowi. Z baterią nie jest az tak tragicznie wg mnie. Ok 4-5 godzin rowerowania z rejestrowaniem trasy robiłem już wielokrotnie. Ekran był wlączony i śledziłem trasę prze około połowę trasy, pozostały czas IP był wyłączany (guzikiem na górze), a MotionX działał i rejestrował dalej :) Dodatkowa bateria załatwia sprawę na około 7-8 godzin a to już wystarczy jak dla mnie. Dla Garmina można zaplanować trasę lub wgrać gotową (choćby z gpsies.com) i jechać po niej. W motionX wciąż tego brakuje, ale z tego co piszą ma się to pojawić w następnej aktualizacji. Mapy są tak dokładne jak tylko się chce, ponieważ spokojnie można je poprawiać, rysować, aktualizować online na openstreetmap.org, a potem z przyjemnością po nich jeździć, co nie raz już robiłem :) Pozdrawiam

#8 pgolik

pgolik
  • 125 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 lipca 2009 - 10:45

U mnie teraz sytuację z baterią pogarsza to, że ciągłe wypadanie i szukanie zasięgu GSM zużywa dużo energii - a tak to w tej okolicy wygląda. Ciekawe, czy dałoby się łatwo (tzn. programem z automatu) przekonwertować mapy Garmina (typu UMP) na openstreetmap? To by rozwiązało sprawę, bo dostępne darmowe mapy topograficzne w formacie Garmina są znacznie lepsze, no i są do nich narzędzia typu MapEdita.

#9 Alter

Alter
  • 13 postów

Napisano 11 lipca 2009 - 12:16

Da się i jest na to oficjalna zgoda:
[url=http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=1545]OpenStreetMap Forum / Import danych z [url]http://ump.waw.pl/[/url][/url]
Nie jest to bardzo proste, ale możliwe.

Do openstreetmap ( OSM ) też są niezłe programy JOSM i Merkaartor no i ten onlinowy bezposrednio z przeglądarki.

Chyba się nam zrobił offtopic :/

#10 smoqonline

smoqonline
  • 5 postów

Napisano 24 lipca 2009 - 09:54

Jestem bardzo zadowolony z aplikacji TrailGuru ([url]http://trailguru.com)[/url].
Korzystam z tego programu już od roku w tzw. międzyczasie próbowałem innych rozwiązań i jednak połączenie tej konkretnie aplikacji z tą konkretną stroną daje świetne rezultaty. Statystyki biegu/jazdy, dodawanie zdjęć, komentarzy, publikacja na FB itp.
Poza tym trailguru jest darmowe :)

#11 blu 1

blu 1
  • 237 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 21 maja 2010 - 13:41

Witam, Czy używa ktoś z forumowiczów program ''trailguru''? Mam problem, ponieważ nie dochodzą do mnie maile z trasą. Spotkał się ktoś z takim probleme i go rozwiązał? :) Może gdzieś w pamięci telefonu jest plik w którym zapisane są wszystkie dane przejażdżki?

#12 adimg19

adimg19
  • 301 postów
  • SkądWładysławowo, PL

Napisano 27 maja 2010 - 09:28

Testowalem zarowno MotionX jak i Runkeeper Pro i pozostalem przy tym drugim glownie ze wzgledu na sposob prezentacji trasy My RunKeeper Activity po jej zapisaniu w swoim profilu i mozliwosci przeslania zrobiony zdjec, ktore widoczne sa na zapisanej trasie. Pelna bateria pozwala na ok 5 godzin zapisu przy wylaczonym ekranie i sluchaniu przez cala droge muzyki. Za 15 zl kupilem tez ladowarke na 2 akumulatory AA, ktore wydluzaja czas pracy o jakies 3-4 godziny. Najwiekszym minusem Runkeepera jest brak mozliwosci importu trasy i jazdy wg niej.

#13 ank

ank
  • 25 postów

Napisano 15 sierpnia 2011 - 20:33

o temat dla mnie:) zawsze się gdzieś zagubię na trasie, czasem znajdę ciekawe miejsca i potem nie pamiętam gdzie są;) a tak to by mi taka aplikacja zapisała (jeśli dobrze rozumiem) :D

wypróbuję te poniżej, znalazłam jeszcze jedną - Traseo, korzystał może ktoś?

#14 djrafcik

djrafcik
  • 4 postów

Napisano 20 sierpnia 2011 - 12:47

Ja wszystkim polecam Endomondo ( [url=http://www.endomondo.com]Endomondo | Community based on free GPS tracking of sports[/url] ) wystarczy się zarejestrować i można korzystać praktycznie na każdym telefonie z GPS, używam na przemian z Nokią C6 i iPhone 3g ;) Polecam wszystkim. Aplikacja całkowicie darmowa.

#15 ank

ank
  • 25 postów

Napisano 16 października 2011 - 16:03

właśnie to mi się podoba - i Traseo i Endomodo są darmowe :)

#16 Fotoshop

Fotoshop
  • 88 postów

Napisano 20 lutego 2012 - 20:57

Testowałem kilka aplikacji na rower i najlepszy moim zdaniem jest BikeBrain i Endomondo w tej właśnie kolejności.

#17 uups

uups
  • 11 postów

Napisano 17 marca 2012 - 09:02

a czy ktoś używał może TwoNav ? aplikacja pozwala używać mapy topograficzne czyli pokazuje trasy , drogi polne poza tym nawigacja na mapach TomToma

#18 artoorx007

artoorx007
  • 45 postów
  • SkądKatowice

Napisano 18 maja 2012 - 15:28

Ja obecnie używam SportsTracker i jak dla mnie super, polecam.

#19 zuzelek

zuzelek
  • 71 postów
  • SkądŁódź, Poland

Napisano 24 maja 2012 - 08:32

Endomondo używam od początku tego roku. Bardzo fajna aplikacja. W zeszłym sezonie RunKeeper. Dla mnie zdecydowanie "fajniejszy" Endomondo.

#20 Lokria

Lokria
  • 6 278 postów
  • SkądŁódź

Napisano 24 maja 2012 - 08:41

Mountainbike Pro bardzo fajna aplikacja, parę dni temu była za darmo do pobrania.

#21 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 24 maja 2012 - 08:43

Mountainbike Pro bardzo fajna aplikacja, parę dni temu była za darmo do pobrania.


Lub RoadBike Pro z tej samej stajni. Niedawno był również za darmo.

#22 Newstad

Newstad
  • 665 postów

Napisano 24 maja 2012 - 08:52

Ja używam Cyclemeter GPS Bike Computer. Łatwy w obsłudze, mnóstwo opcji i możliwości dostosowania do własnych potrzeb, do tego dostęp do statystyk. "Ślad" przejechanej trasy można np. eksportować do Google Maps, a statystyki do iCal i kalendarza w iOS.

#23 karooluss

karooluss
  • 108 postów

Napisano 09 lipca 2014 - 08:24

Poszukuję aplikacji, dzieki której mógłbym użyć własnej zeskanowanej mapy, tak aby GPS był w stanie się na niej odnaleźć

#24 TomaszNow

TomaszNow
  • 43 postów

Napisano 03 sierpnia 2014 - 11:58

A są jakieś mapy ze ścieżkami rowerowi? Szczegolnie zależy mi ścieżkach po śląsku, jurze, beskidach

#25 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 03 sierpnia 2014 - 19:29

Wikiloc - ślady i punkty GPS na mapach Świata




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych