Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

HDD/SSD 2,5" w naszych macbookach zamiast napędu SuperDrive


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
137 odpowiedzi w tym temacie

#76 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 25 sierpnia 2011 - 08:51

Słuchajcie, ja mam dosyć spory problem z dodatkowym dyskiem ponieważ żre baterie jak opentany! Mam MBP 15" mid 2010, normalnie przy pracy na lightroomie działał około 5 godzin a teraz ledwo godzine wytrzymuje. Nie dodawałem żadnego ssd tylko normalny wd scorpio black 750gb 7200obrotów. Nie wiem czy to kwestia tego dosyć wydajnego dysku czy zatoki ale jeśli to ma brać tyle prądu to wole poczciwego wd na firewire. Mniej wygodne i szybkie ale można pracować. Dodam tylko ż nawet system wskazuje że bateria wytrzyma tylko 1 godzine nawet jak wyłączę w systemie ten napęd. Masakra, może coś źle podłączyłem. Help!



A moze problem jest po stronie dysku a nie adaptera? Sprobuj moze z innym dyskiem...

#77 wohoo

wohoo
  • 26 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 31 sierpnia 2011 - 14:25

Ustawiłem żeby dysk przestawał się kręcić po 1 min i teraz MBPRO trzyma 3-3,5 godziny pracy w lightroomie. Muszę go jeszcze wypróbować w ogóle bez podłączonego napędu i wtedy dam znać jaka różnica. Aha, wyłączyłem oczywiście indexowanie w spootlighcie i wszystko co niepotrzebnie budzi drugi dysk więc dysk nie wiruje nigdy wtedy kiedy nie powinien. Myślicie że ssd bierze mniej prądu jako dysk systemowy?

#78 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2011 - 10:41

Panowie ja przymierzam się do zakupu nowego mbp mc723 (swoją drogą oferty na ten komputer mile widziane ;) ) i chciałbym do niego wrzucić 2x wd 7200 750gb spięte w RAID. Po internecie ogólnie krążą dobre opinie o optibayu ogólnie ale zastanawia mnie jak to będzie wyglądało w przypadku tego konkretnie setupu z tymi konkretnie (albo z tej serii) dyskami - czy będzie to na tyle stabilne i pewne, że będzie można tego w spokoju używać. SSD u mnie odpada bo mam za dużo plików na partycji systemowej (takich, których się za bardzo nie da przenieść bo programy które są zainstalowane ich wymagają a nie mam miesiąca na zabawę w tworzenie symlinków).

Szczególnie zależy mi na opinii odnośnie problemów z usypianiem, bo czytałem gdzieś że dysk na optibayu potrafi zawiesić cały system przy wprowadzaniu (komputera) w stan uśpienia. Biorąc pod uwagę to, że chciałbym zrobić RAID 0, jest to szczególnie ważne. Co prawda robiłbym sobie codzienne kopie na TM ale nie o to przecież tutaj chodzi ;)

Chciałbym się także dowiedzieć jak sobie radzi win7 z taką konfiguracją :)

---------- Wpis dodano o 11:41 ---------- Poprzedni wpis dodano o 11:19 ----------

Jest jeszcze drugi scenariusz: 2x momentus xt ale już nie w raidzie

#79 gmvh

gmvh
  • 113 postów

Napisano 22 września 2011 - 11:26

Witam! Mam MacBooka Pro MB133LL/A. Dysk twady jest na SATA a napęd DVD na PATA, znalazłem w internecie kieszeń PATA do której można włożyć dysk SATA. Czy tak podłączone dyski będą dobrze działały w RAID0? Pozdrawiam, gmvh

#80 skil73

skil73
  • 231 postów
  • SkądAntrim(Irlandia Polnocna)

Napisano 28 października 2011 - 10:20

Od ostatniego wpisu minely juz dwa miesiace, czy mozecie napisac jak po tym czasie sprawuja sie wasze systemy, jakie sa wasze opinie i czy warto bylo? Sam przymiezam sie do takiej podmianki ale caly czas sie wacham, choc nie bede ukrywal ze juz zamowilem wszystkie skladniki potrzebne do wymiany. Podzielcie sie prosze wszym doswiadczeniem.

#81 niewiesznic

niewiesznic
  • 25 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 października 2011 - 10:59

Cześć, Ja mam zatokę metalową z ebay'u, jakiś noname. W tej zatoce mam Samsung SSD PB22-JS3 128GB. W zatoce na dysk mam WD 750GB Scorpio Blue. Model maca to Macbook Pro 5.1. System działa w ten sposób od momentu zakupu komputera (wymieniany był tylko dysk twardy na większy). System jest postawiony na SSD. Usypianie dysku gdy możliwe także włączone. Jestem bardzo zadowolony. 8GB RAM + system na SSD to jest to !

#82 westu

westu
  • 203 postów
  • SkądChrzanów / Kraków

Napisano 31 października 2011 - 20:39

Witam,

planuję wymienić SuperDrive na kieszeń z SSD na dwóch komputerach:
- MacBook 2,1 (2006), czarny (C2D 2.0GHz)
- iMac 7,1 24" (C2D 2.4GHz) alu

i tak się zastanawiam, czy ta kieszeń Caddy podejdzie do laptopa? Niby jest napisane, że do nowszych, ale może jednak? KIESZEŃ SATA NA DRUGI DYSK APPLE MACBOOK PRO 9.5mm (1897076455) - Aukcje internetowe Allegro

Jak wygląda sprawa ze starszym iMakiem? Zaczynam coś czytać na googlach i jest jakiś problem z PATA/SATA, ktoś mi może wytłumaczyć w czym rzecz? Czy SSD na starszym złączu ma sens (prędkości)?

#83 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 31 października 2011 - 20:46

Sprawdź czy w iMacu SuperDrive jest podłączony przez kabelek Sata czy taśmę IDE ;-) Najłatwiej w MacTracker ;-)

#84 westu

westu
  • 203 postów
  • SkądChrzanów / Kraków

Napisano 31 października 2011 - 21:16

MacTracker podaje, że:
Optical Drive Interface: Ultra ATA/100 (operates at UATA/33 or UATA/66)

więc chyba zwykła taśma IDE. Z tego co zdąrzyłem się prezz ostatnią godzinę zorientować to chyba jednak jest stare złącze w moim iMacu.

Pracuję codziennie w Lightroomie/Photoshopie a tam potrzeba właśnie dobrego dysku i RAMu. Miałem kupować iMaca 27" ale pomyślałem, że może nie ma sensu wydawać tyle kasy na komputer i zmiana dysku na SSD coś da, aby aktualny komputer szybciej dzialał w LR/PS.

To by było do mojego MacBooka (A1181, wszystko się zgadza) link

#85 kamyk

kamyk
  • 68 postów
  • SkądBydgoszcz/Szczecin

Napisano 15 listopada 2011 - 17:23

Ja juz chcialem wymienic dysk na Seagate Momentus XT z 4GB flashu, ale jak cena poszla z 400 do 800zl :( Przez powodz w Tajlandi to sie zalamalem. Macie jakis pomysl? Co moze byc szybkie i w cenie do 600zl? Z gory dziekuje. Kamyk

#86 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 listopada 2011 - 18:50

Poczekaj parę tygodni i ceny spadną. Obecna ich wysokość to powódź plus okazja do spekulacji.

#87 kamyk

kamyk
  • 68 postów
  • SkądBydgoszcz/Szczecin

Napisano 17 listopada 2011 - 11:04

No zobaczymy :) Teraz juz kminie czy nie brac jednak SSD jakiegos ale 120GB to malo w porownaniu z Momentusem 500GB. Ma ktos moze doswiadczeniem z tym dyskiem? Momentus XT Seagate? Kamyk

#88 manner

manner
  • 119 postów
  • SkądSosnowiec, PL

Napisano 17 listopada 2011 - 23:02

momentus xt 500GB śmiga u mnie ponad rok, żadnych problemów. i choć jest dużo szybszy niż standardowy dysk w MBP to porównania z SSD nie wytrzymuje - u mnie teraz robi jako magazyn na pliki. polecam SSD zamiast SuperDrive i system na nim :)

#89 mainrc

mainrc
  • 15 postów
  • SkądWarsaw, Poland

Napisano 18 listopada 2011 - 15:15

Chciałbym poruszyć kwestię gwarancji.
Na infolinii dowiedziałem się oczywiście, że zmiana SD na hdd/ssd powoduje utratę gwarancji. Jednak tak sobie myślę, że jeśli coś by się stało z moim MBP (oby nie:) ) to przed oddaniem go do serwisu po prostu znów wmontowałbym SD i myślę, że nie powinno być problemu. Właściwie to potwierdzili mi to też pracownicy ispotu dodając, że trzeba tylko wiedzieć czego nie ruszać podczas takiej wymiany SD na dysk.
I teraz tak się zastanawiam o co im chodziło? Czy tak tylko straszyli, czy faktycznie jest coś, czego ruszyć nie można podczas tej zamiany, bo wtedy od razu cały świat będzie wiedział, co zrobiłem? :) Innymi słowy, czy czynności pokazane na tym [URL="http://eshop.macsales.com/installvideos/macbookpro_15_unibody_early11_dd/"]filmiku[/URL] są "legalne" i serwis nie pozna, że była dokonana wymiana. Moim zdaniem nie pozna, ale chciałbym się upewnić...

#90 kiero

kiero
  • 33 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 lipca 2012 - 18:11

1. Czy do tej kieszeni wstawiacie dysk SSD czy HDD? Bo czytałem, że jak system jest na dysku w tej kieszeni to są problemy przy wybudzaniu. 2. Jak macie dysk HDD w tej kieszeni to nie hałasuje wam głośniej ze względu na brak gumowych zderzaków? 3. Czy w MBP 2012 to unieważnia gwarancje? Bo widzę, że jest naklejka naklejona na baterie i SuperDrive i przy wymianie, trzeba by ją było odlepić trochę i myślę, że przez to mogą się dowiedzieć, ze coś były grzebane.

#91 miki

miki
  • 327 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 sierpnia 2012 - 18:41

1. Czy do tej kieszeni wstawiacie dysk SSD czy HDD? Bo czytałem, że jak system jest na dysku w tej kieszeni to są problemy przy wybudzaniu.

Dołączam się do pytania. W serwisie radzili mi wsadzić SSD do kieszeni i na nim postawić system.
Czy to będzie funkcjonować? Nie bać się, że system będzie w kieszeni ? :)
Podobno interfejs jest identyczny (SATA)...

Aktualnie mam SSD w kieszeni + 750 GB pod lewym nadgarstkiem (systemowy) i zastanawiam się, czy nie zamienić danych pomiędzy dyskami...

Dzięki z góry za odp.

#92 szulzykk

szulzykk
  • 131 postów
  • SkądGorzów Wielkopolski, Poland

Napisano 19 września 2012 - 09:56

Jak to powinno się odbyć ? Kupuje SSD np. 60GB i chce go wlozyc w oryginalne miejsce dysku i tam postawic system + same programy typu lightroom + fcpx a w kieszeni SD (ktora wlasnie padla) wlozyc oryginalny dysk 320gb na dane : ) rozumiem ze mimo wszystko trzeba kupic kieszen. Ktos takie rozwiazanie moze juz stosowal ?

#93 miki

miki
  • 327 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 września 2012 - 16:12

Ja mam podpięte na odwrót, w kieszeni SSD z systemem, a dysk obrotowy na swoim miejscu i szlag mnie trafia, bo mam non stop problemy z wybudzaniem (a to się zawiesza, a to się zamraża, a to wogóle nie chce wstać). Dodatkowo restartuje się za 3-cim lub 4tym razem, w między czasie nie wykrywając dysku (przy starcie pokazuje się folder z pytajnikiem). Poprzednio SSD miałem podpięty na MBP 2007 i nie było żadnego problemu. Reasumując albo trafiłem na z dupy kieszeń albo sam nie wiem.. Nie mogę się pozbierać, żeby podpiąć tak, jak piszesz. W Twoim przypadku chyba lepiej będzie w miejsce dysku podpiąć SSD bo SD masz na SATA II ale tego nie jestem pewien (u mnie oba SATA III). Daj znać jak poszło, bo temat umarł, a podobno dużo osób ma dodatkowy dysk zamiast SD :/

#94 maciejowyy

maciejowyy
  • 47 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 19 września 2012 - 20:36

Ja chciałbym się zapytać czy zapis na poziomie 310 mb/s i odczyt 420 mb/s jest standardowym wynikiem w macbooku early 2011 z samsungiem 830.

#95 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 19 września 2012 - 20:40

Ja chciałbym się zapytać czy zapis na poziomie 310 mb/s i odczyt 420 mb/s jest standardowym wynikiem w macbooku early 2011 z samsungiem 830.


Myślę że to jest ok

#96 miki

miki
  • 327 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 września 2012 - 10:20

Problem rozwiązany, po zamianie dysków miejscami, od tygodnia nic się nie dzieje, wszystko działa idealnie, nawet przy największych obciążeniach. - zero kłopotów z wybudzaniem - nic się nie zawiesza - nic nie laguje - finder przestał "nieodpowiadać" - żadnych zawieszeń przy restarcie

#97 sk4

sk4
  • 235 postów

Napisano 08 października 2012 - 23:50

Czy ktoś oddawał do serwisu komputer po przeróbce? Ew. po cofnięciu przeróbki? Były jakieś problemy? Z tego co widzę zdecydowanie lepiej mieć dysk systemowy SSD w miejscu standardowego dysku, a drugi HDD/SSD w kieszeni zamiast SD. Czy przekładając dużo cieplejszy dysk HDD za SD nikt nie miał problemy z obiegiem temperatury, wzrostem obrotów wiatraków itd? Czy dysk HDD zamontowany w miejscu SD bez gumowych amortyzatorów nie jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz czy nie jest głośniejszy? No i czy OSX potrafi zaparkować głowice na takim dysku?

#98 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 25 października 2012 - 12:36

Z tego co widzę zdecydowanie lepiej mieć dysk systemowy SSD w miejscu standardowego dysku, a drugi HDD/SSD w kieszeni zamiast SD. Czy przekładając dużo cieplejszy dysk HDD za SD nikt nie miał problemy z obiegiem temperatury, wzrostem obrotów wiatraków itd?

Czy dysk HDD zamontowany w miejscu SD bez gumowych amortyzatorów nie jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz czy nie jest głośniejszy?

podpinam się pod pytanie, zeby nie tworzyć kolejnego tematu. Czy dysk HDD Toshiba 750gb lub inny który by był w kieszeni, moze działać gorzej niż w fabrycznym swoim miejscu?

#99 miki

miki
  • 327 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 października 2012 - 13:47

podpinam się pod pytanie, zeby nie tworzyć kolejnego tematu. Czy dysk HDD Toshiba 750gb lub inny który by był w kieszeni, moze działać gorzej niż w fabrycznym swoim miejscu?

Jeżeli będzie systemowym to tak.

#100 przystal

przystal
  • 6 postów

Napisano 06 listopada 2012 - 16:24

Cześć, mam Macbooka White z 2008 roku - model A1181; 2,4GHz. Kupiłem już i zamontowałem dysk SSD w miejsce starego 160GB i teraz przymierzałem się do wyciągnięcia napędu i wmontowaniu w jego miejsce Optibay ze starym dyskiem. I stąd właśnie mój post i pytanie: otrzymałem informację od jednego sprzedającego z allegro, że z tymi modelami może być problem z dopasowaniem optibaya. Czy ktoś z Was montował to może w podobnym lub takim samym macbooku? Albo może ktoś z Was wie jak to wygląda w rzeczywistości, tzn. czy może wystąpić jakiś problem i coś się może nie zmieścić? Jeżeli odpowiedź na powyższe brzmi tak, to czy ktoś z Was wie jaki konkretny optibay będzie pasować do mojego macbooka? Pozdrawiam.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych