
Kalibracja Dell..
#1
Napisano 16 czerwca 2009 - 10:21
Zakupilem DELL 22 2209WA.Chcialbym jakos "ustawic" go optymalnie do obrabiania zdjec oraz filmow.Nie chodzi mi o to,zeby ladnie wygladalo,ale o to,aby kolory byly mozliwie "prawdziwe".Totalnie sie na tym nie znam,wiec pytam Was...
1.Gdy podlaczylem monitor ustawilem lustrzane odbicie to byl rozmazany i nieostry..? Czemu tak sie dzieje.Teraz mam normalnie,ale na MBP ciagle ekran sie "swieci"?
2.Jaka palete kolorow wybrac,bo jest ich pelno..Teraz mam skalibrowany za pomoca tego kalibratora w Pref.Sys...ale wydaje mi sie,ze jest tak srednio..? Moze sa jakies programy itp.?A moze Wy mi podpowiecie..?
Pozdr.Patryk
---- Dodano 16-06-2009 o godzinie 11:27 ----
3.Jak myslicie,posiadajac MBP late 2008 (unibody) lepiej pracowac na max.sciemnionym ekranie i otwartym komputerze,czy jednak zamknac i zastosowac InsomniaX? Co bedzie zdrowsze dla MBP?
#2
Napisano 16 czerwca 2009 - 10:40
1.Gdy podlaczylem monitor ustawilem lustrzane odbicie to byl rozmazany i nieostry..? Czemu tak sie dzieje.Teraz mam normalnie,ale na MBP ciagle ekran sie "swieci"?
Obraz na DELLu masz nieostry, poniewaz przy lustrzanym odbicu ustawiana jest taka sama rozdzielczosc jak na MacBooku (1440x900) przez co monitor nie pracuje w natywnej rozdzielczosci (1680x1050). Ustaw sobie della jako monitor dodatkowy a nie lustro.
2.Jaka palete kolorow wybrac,bo jest ich pelno..Teraz mam skalibrowany za pomoca tego kalibratora w Pref.Sys...ale wydaje mi sie,ze jest tak srednio..? Moze sa jakies programy itp.?A moze Wy mi podpowiecie..?
Ja z kolorami na swoim Dellu walczylem 3 dni. Oczokalibracja z Leo nic nie pomagala. Dopiero grzebanie w ustawieniach monitora RGB i oryginalny profil ICC od Della zalatwily sprawe.
Ja mam gorna belke przeciagnieta na monitor. Macbook przy podlaczonym monitorze najczesciej pracuje z wylaczona matryca (sciemniona na maksa). MB nie zamykam, wtedy ma lepsze chlodzenie.Jak myslicie,posiadajac MBP late 2008 (unibody) lepiej pracowac na max.sciemnionym ekranie i otwartym komputerze,czy jednak zamknac i zastosowac InsomniaX? Co bedzie zdrowsze dla MBP?
#3
Napisano 16 czerwca 2009 - 11:16
Mozna poprosic jasniej?Ja z kolorami na swoim Dellu walczylem 3 dni. Oczokalibracja z Leo nic nie pomagala. Dopiero grzebanie w ustawieniach monitora RGB i oryginalny profil ICC od Della zalatwily sprawe.

Ok,reszte sobie poradzilem,bardzo dziekuje.
Mam do Ciebie jeszcze pytanie,czy po pracy wylaczasz monitor poprzez nacisniecie guzika,czy zostawiasz w trybie oszczedzania energii,co jest lepsze dla monitora?
Pozdr.
#4
Napisano 16 czerwca 2009 - 11:22
#5
Napisano 16 czerwca 2009 - 11:40
To nie jest mozliwe,nikogo nie znam posiadajacego kalibrator.Jak chcesz dokładnie skalibrować, to pożycz od kogoś kalibrator.
A co do tego ICC producenta to mi sie pojawil po podlaczeniu jego symbol dla profilu,czy o to chodzi?
Btw-dzieki biskup za pomoc w wyborze,jestem bardzo zadowolony

#6
Napisano 16 czerwca 2009 - 12:19
Na CD dolaczonym do monitora bedziesz mial plik symbolminitora.ICC. Wrzuc go do teczk /Library/ColorSync/Profiles (nie pamietam dokladnie, a teraz siedze w pracy i nie mam chwilowo dostepu do maka.Mozna poprosic jasniej?
Na pewno lepsze jest pstrykniecie przyciskiem, np. na noc. Po co ma czuwac. Ja osobiscie tak robie, ale nei zawsze, czasem mi sie zapomni.Mam do Ciebie jeszcze pytanie,czy po pracy wylaczasz monitor poprzez nacisniecie guzika,czy zostawiasz w trybie oszczedzania energii,co jest lepsze dla monitora?
Hmmm, byc moze. Bezpieczniej bedzie jednak jak wrzucisz ten wlasciwy.co do tego ICC producenta to mi sie pojawil po podlaczeniu jego symbol dla profilu,czy o to chodzi?
#7
Napisano 16 czerwca 2009 - 13:09
Niestety na plycie nie ma zadnego takiego pliku...Na stronie Dell'a tez...?Na CD dolaczonym do monitora bedziesz mial plik symbolminitora.ICC. Wrzuc go do teczk /Library/ColorSync/Profiles (nie pamietam dokladnie, a teraz siedze w pracy i nie mam chwilowo dostepu do maka.
#8
Napisano 16 czerwca 2009 - 13:17
#10
Napisano 16 czerwca 2009 - 23:27
#11
Napisano 16 czerwca 2009 - 23:46
Tylko teraz jak uaktywnic ten profil i gdzie? Bo ani w pref.sys.,ani w ColorSync go nie widac?
Preferencje Systemowe -> Monitory -> Kolor - odkliknij "pokaz profile tylko dla tego monitora".
Profil powinien sie pojawic.
#12
Napisano 17 czerwca 2009 - 10:25
Dzieki,tez sobie takie ustawilem i do tego ten profil dla tego monitora i miodzio jestDell 2209WA Settings (DVI)
Brightness/Contrast:
* Brightness: 18
* Contrast : 75
Color Settings:
* Input Color Format: RGB
* Mode Selection : Graphics
* Preset Modes : Custom (RGB)
* Red : 99 (up)
* Green: 100
* Blue : 99 (Up)
Sharpness: 50

Jasne,jestPreferencje Systemowe -> Monitory -> Kolor - odkliknij "pokaz profile tylko dla tego monitora".
Profil powinien sie pojawic.

Dziekuje za pomoc i pozdr.

#13
Napisano 19 stycznia 2011 - 00:55
#14
Napisano 19 stycznia 2011 - 02:18
duzo gotowych profili
Mac OS X
/Library/Colorsync/Profiles (System wide)
~/Library/Colorsync/Profiles (User folder)
szatek: naciskasz przycisk menu na boku monitora

#15
Napisano 25 stycznia 2011 - 01:58
sali : mozesz tez sprobowac z tej stronki
Zdecydowanie nie polecam profili z przytoczonej strony. Tak skopanej korekcji, jaka jest w tych profilach, dawno nie widziałem. Laptopy można lepiej wyregulować niż popełnili "artyści" z tftcentral na prawdziwych monitorach. Do 2209WA, jak zresztą również do pozostałych DELL'i nie da się podać uśrednionych danych korekcyjnych, gdyż w rzeczywistości pod tym modelem kryje się conajmniej trzy różne monitory, produkowane przez trzy różne fabryki. Rozrzut jest duży. Jedynym sposobem na ogarnięcie go, jest pomierzenie, ustawienie i oprofilowanie. Uprzedzam że cudów nie będzie. Gradient w szarości wygląda jak tęcza a jaskrawość minimalna gotuje oczy na twardo.
#16
Napisano 26 stycznia 2011 - 15:11
#17
Napisano 26 stycznia 2011 - 16:43
Profil najlepiej ma być indywidualny, jeśli nie ma takiej możliwości, to trzeba wziąć fabryczny ze strony Della, raczej tam jest.
#18
Napisano 27 stycznia 2011 - 16:26
Tom01 ma racje co do profili z netu. Ale co do oceny wyników kalibracji tego monitora - tłumaczenie jest w podpisie - jest handlarzem drogim (no dobra, dobrym) sprzętem. Tanie monitory Dell chyba psują mu biznes.
Proszę nie mówić o mnie jak o nieobecnym. Zajmuję się głównie dobrej jakości monitorami i gdyby DELL'e takie były, miałyby miejsce w mojej ofercie. A tak nie jest. DELL operuje przede wszystkim na rynku korporacyjnym. Monitory są konstruowane do użycia w jasno oświetlonych biurach i aplikacji typu Word i poczta. Wiele z nich ma jaskrawość minimalną 150 nitów. Dla porównania podam, że jeśli monitor ma symulować wygląd papieru w przeciętnych warunkach oświetleniowych powinien mieć użyteczną jaskrawość około 80 nitów. Często mniej, a rzadko kiedy więcej.
Tak monitor Dell ma bardzo nieskomplikowaną elektronikę sterującą, to prawda, ale wyniki kalibracji specjaliści (niehandlujący monitorami) oceniają bardzo pozytywnie.
Poproszę jakieś konkrety. Ma Pan może na myśli "specjalistów" z prad.de i tym podobnych? Rozczaruję Pana. Poza fachowo wyglądającymi słupkami zawartość merytoryczna jest zerowa. Nierzadko też w "testach" wyczytać tak straszliwe bzdury, że ręce opadają.
#19
Napisano 27 stycznia 2011 - 22:04
cytat:
2. Поскольку снижение фотометрической яркости белой точки до уровня 80-120 cd/m2 не приводит к типичным для LCD-дисплеев паразитным эффектам, обсуждаемый монитор можно успешно интегрировать в стандартные условия просмотра ISO 3664:2000.
Tłumaczenie: przy jaskrawości 80-120 cd/m2 monitor nie ma typowych dla monitorów LCD usterek obrazu, więc monitor można integrować w standardowe warunki pracy ISO 3664:2000.
Autor testu piszę że monitor nie pokrywa całego obszaru barw druku offsetowego, więc nie zaleca go wykorzystywać do soft-proofu. Natomiast poleca go dla fotografików. Piszę że monitor NIE ustępuję charakterystykami monitorom CRT wysokiej klasy.
#20
Napisano 27 stycznia 2011 - 22:19
Proszę bardzo.
Mogę wiedzieć dlaczego upiera się przy udowadnianiu że białe jest czarne? Najbardziej widoczne byki przytoczonego "testu":
1. Pokazana krzywa korekcji zdecydowanie nie oddaje specyfiki 2209WA. Niewykluczone, że dotyczy monitora przebieranego lub jest po prostu nieprawdziwa. Takie proste linie są domeną monitorów zawodowych za min 5 tys zł. Zupełnie nie jest możliwe aby tani monitor biurowy był tak dobrze skorygowany.
2. DELL 2209WA ma minimalną jaskrawość prawie 150 nitów a nie 80.
3. Korekcja -20% na każdym kanale jest poważnym błędem. Obcina dynamikę a co za tym idzie paletę. Monitor i tak ma złą charakterystykę jasności a niepoprawna korekcja dodatkowo wprowadza przebarwienia, najbardziej widoczne w szarościach.
4. Rzuty gamutu nic nie mówią o jakości monitora. Marketingowy bełkot.
5. Porównanie do dobrego, sprawnego CRT jest już niemożliwe, ale gdyby było, wypada miażdżąco dla 2209WA.
Skoro ma Pan 2209WA proszę sobie obejrzeć ten gradient i szczerze opisać jak wygląda: http://monitory.mast...emp/szarosc.png
#21
Napisano 27 stycznia 2011 - 23:54
Shadrin ma spore renomę w Rosji, jest wziętym konsultantem i autorem oraz tłumaczem teoretycznych prac naukowych z zakresu teorii koloru.
Pan zaś może przeciwstawić "głupim" słupkom tylko swoją, niczym nie potwierdzoną opinię.
Argument że jak Pan czegoś nie sprzedaję, to znaczy ze to coś jest "be" uważam za śmieszny (co najmniej).
Ta szarość wygląda u mnie całkiem nieźle. A biorąc pod uwagę cenę 4-krotnie niższą niż u mojego podstawowego monitora, wprost rewelacyjnie.
#22
Napisano 28 stycznia 2011 - 00:07
Tom1 Przeciw "bełkotu" Pan przeciwstawia tylko swoją opinię - czyli akurat to Pan przytacza swoje zwykłe marketingowe ble-ble.
Mierzyłem i ustawiałem takie monitory i wiem co piszę. Opinia jest bez problemu udowadnialna. Jak ktoś nie wierzy, nie będę na siłę przekonywać. Porada jest za darmo, a jej weryfikacja kosztuje. Ktoś kto być może zamierza taki monitor nabyć dobrze aby wiedział o pewnych rzeczach z góry, zamiast niespodzianki po zakupie.
Shadrin ma spore renomę w Rosji
Znam i Polsce ludzi z renomą którzy polecają rozwiązania z ewidentnymi błędami. Dlaczego to robią? Co jest siłą napędową różnych nie do końca prawdziwych "informacji"?
Pan zaś może przeciwstawić "głupim" słupkom tylko swoją, niczym nie potwierdzoną opinię.
Przedstawiłem dokładnie w punktach różnice między tym co jest w "teście" a rzeczywistością, wynikającą z pomiarów i konstrukcji monitora. Jeśli twierdzi Pan, że jest inaczej proszę to udowodnić. Jeśli czegoś Pan w tym nie rozumie, proszę pytać. Odpowiem.
Argument że jak Pan czegoś nie sprzedaję, to znaczy ze to coś jest "be" uważam za śmieszny (co najmniej).
Firma wąsko specjalizująca się w konkretnej branży miałaby nie wybierać towaru na którym opiera swoją działalność? Dlaczego miałbym unikać sprzętu na którym można by zarobić? O czym Pan w ogóle pisze?
Ta szarość wygląda u mnie całkiem nieźle.
Uhm... i jest równa, szara, bez zlanych pasm i przebarwień... Ja wiem, że każda myszka swój ogonek chwali...

#23
Napisano 28 stycznia 2011 - 20:07
#24
Napisano 28 stycznia 2011 - 21:04
są lepsze monitory ale nie za taką cenę wspominanie tu nec z nierównomiernym podświetlaniem
Przecież 2209WA też nie ma równanego podświetlenia. No i w tym porównaniu NEC P221W to sprzęt o zdecydowanie lepszej jakości i parametrach. A kosztuje ok 1600 zł, więc nie przesadzajmy, że między nimi jest jakaś dramatyczna różnica cenowa.
DELL 2209WA ma wiele wad. Już sama potworna jaskrawość jest cechą dyskwalifikującą. Wieczorem w stonowanym oświetleniu wyżera oczy żywcem. No chyba, że poczekamy aż trochę zdechną świetlówki. Nawet długo nie trzeba czekać. Już po pół roku max roku padną conajmniej o 30%.
#25
Napisano 28 stycznia 2011 - 21:46
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych