Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

n00b + InDesign + EPS + Corel = tragedia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 15 czerwca 2009 - 15:01

witam jestem bardzo zielony w temacie DTP, zwlaszcza jesli chodzi o wypuszczaine plikow z InDesigna (do tej pory zrobilem dwa projekty...) i trafilem na powazny problem. Dostalem zlecenie na ulotke i wizytowke i dopiero jak poskladalem calosc w InDesignie (trzeba sie uczyc ;]) dowiedzialem sie od kolegi, ktory to organizuje ze calosc ma byc wyeksportowana do .eps bo w drukarni tylko Corel... troche mnie to zdziwilo no ale coz... skrzywilem fonty, wyplulem z InDesigna pliki .eps i poslalem na FTP... no i biada, ponoc wogole sie te EPSy nie otwieraja a jak juz sie otwieraja to krzaczy sie tlo, fotki i w sumie wszystko poza skrzywionymi fontami sie sypie... jak sobie z czyms takim poradzic zakladajac ze zmiana drukarni moze nie wchodzic w gre (nie odemnie to zalezy) z gory dzieki za pomoc

#2 ErGo

ErGo
  • 119 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 czerwca 2009 - 17:05

Wyeksportować do PDF. Każda cywilizowana drukarnia w 21 wieku może drukować z PDF.

#3 Sofeicz

Sofeicz
  • 320 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 czerwca 2009 - 18:24

Rzeczywiście masz pecha do drukarni. Powinni mieć co najmniej Distilera, żeby skonwertować do PDFa (skoro sami zabierają się za impozycję) . Corel jest chimeryczny, jeśli chodzi o otwieranie EPSów. Zrób tak, jak radzi ErGo. Swoją drogą wizytówki i ulotki lepiej składać w Illustratorze albo we FreeHandzie. Pliki AI Corel czyta bez problemów.

#4 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 15 czerwca 2009 - 20:47

no tez cisne opcje druku z PDF bo wydaje mi sie ze sa dobrze przygotowane aczkolwiek pewnie dobrze wiecie jak to jest jak 'cham sie uprze i mu daj' ;) ogolnie chcialem to skladac jak zwykle w Photoshopie ;] ale jako ze chce sie uczyc InDesigna to stwierdzilem ze najlepiej uczyc sie na konkretnych zleceniach, no i jednak w Ps (w Ai tez?) nie ma takiej kontroli nad tekstem... mam za swoje ;)

#5 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 15 czerwca 2009 - 21:50

W Photoshopie składać? Lubisz zrastrowane fonty? ;) Próbuj PDFx (już kiedyś pisałem o tym), nie wiem którego mają Corela tam w tej drukarni, ale mnie to parę razy pomogło z zatwardziałymi Corel-maniakami (sami zresztą prosili o ten format po paru nieudanych próbach otwierania EPSów).

#6 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 16 czerwca 2009 - 07:46

hm wiesz co ja nie jestem za bardzo lotny w temacie DTP a pare prac z Ps juz poszlo w swiat z efektem nienajgorszym, ale jak sobie pomyslalem o ilosci tekstu to stwierdzilem ze czas na InDesigna ;] poszukam o PDFx dzieki ;)

#7 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 18 czerwca 2009 - 23:07

Hyhy :) Moja Osobista Narzeczona pracowała swego czasu na etacie grafika w pewnej agencji reklamowej której nazwę litościwie pominę. Szefostwo uznało że Photoshop to aż nadto i inwestycji w jakieś tam ilustratory i indizajny nie będzie - dziubała więc w PS wszystko od ulotek i plakatów (pół biedy) po wielostronicowe katalogi z tekstem w kolumnach (co hardkorem jest niezrozumiałym). Po przejściu na własną radosną DG i zanabyciu wyżej wzmiankowanych programów po raz pierwszy miałem okazje widzieć kogoś kto z radosnym kwikiem rzucał się na żmudne łamanie tekstu "bo teraz to takie proste!" :) Tak więc Qbs - najgorsze za Tobą, teraz czeka Cię odkrywanie prostszych ścieżek :) pozdrawiam,

#8 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 19 czerwca 2009 - 07:49

oj znam bol z takim szefostwem ;] tak czy siak problem rozwiazal PDFx - wielkie dzieki dla Owcy666 ;)

#9 macendrju

macendrju
  • 358 postów

Napisano 19 czerwca 2009 - 08:16

Sprawa szybka i krotka do wyjasnienia. Jesli chca to otwierac corelem, to nie dawaj im epsa wypuszczonego z indesigna. Bo to niemal pewne, ze cos corel posypie. Tak jak wyzej ktos pisal. Wypusc .ps z "embed fonts"- z osadzonymi fontami. I przepusc go na High quality print przez Distilera. Wtedy otrzymasz eleganckiego pdfa, ktorego jesli drukarnia nie potrafi obsluzyc... to zmien drukarnie. Bo tego sie nie da nieobsluzyc w dzisiejszych czasach. Oczywiscie nie zapomnij o spadach przy wypuszczaniu ps.

#10 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 21 stycznia 2010 - 17:30

podbijam temat bo minelo pol roku i znow problem tym razem w innej drukarni tym razem drukarnia twierdzi ze PDFx wypuszczony z InDesigna: 1. otwiera sie z bledami w Acrobacie (tzn. zle kolory i zmiana koloru tla pod przezroczystymi tiffami) 2. w corelu sie otwiera ale krzacza sie czcionki i kolory zmieniaja sie tak ze np. zamiast szarego robi sie niebieski nie wiem za bardzo co moge jeszcze w InDesignie zrobic zeby wypuscic poprawnego PDFa: - ustawiam sobie kompatybilnosc najnizsza mozliwa (chyba PDF 1.4) - standard PDFx - zamienilem wszystkie teksty na krzywe (chociaz z tego co szukalem na google z racji tego ze w PDFie fonty sa embedowane nie musze tego robic) - transparency flattenera ustawiam na High Resolution - nie zalaczam profili kolorow - w projekcie mam tylko kolory CMYK + fotki tez w CMYKU (sa to TIFFY z przezroczystoscia) jak sprawdzam sobie calosc preflightem w acrobacie lub w indesignie to wszystko wyglada cacy, sprawdzalem PDFa w acrobacie na 3 roznych komputerach i wszedzie wyswietla sie dobrze a nie mam Corela zeby zobaczyc co sie z tym dzieje w corelu. moje pytanie jest takie: biorac pod uwage ze w tej tematyce jestem totalnym samoukiem no i niestety zawsze pracuje z inna drukarnia (co klient to inna drukarnia...) co jeszcze moge zrobic zeby upewnic sie ze PDF ktorego wypuszczam jest dobrze przygotowany do druku? Szukalem info o wypuszczaniu .PS z InDesigna i robeiniu PDFow w Distillerze ale proces ten jest dla mnie troche niejasny i z tego co czytalem to powiienem dostac od drukarni profil drukarki zeby dobrze to zrobic a jeszcze mi sie nie zdarzylo zebym cos takiego dostal. do tej pory nie mialem nigdy problemow z tym co wypuszczam z InDesigna (poza tymi dwoma przypadkami ktore sa w tym watku) ale nie wiem czy faktycznie robie cos zle (jak twierdzi drukarnia) czy po prostu drukarnia jest jakas do odstrzalu... ;] z gory dzieki za pomoc i wyrozumialosc

#11 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 21 stycznia 2010 - 17:41

po jaka cholere to otwieraja w corelu ? zapisz im cala strone w tifie i tyle ;) no chyba ze sa tam male litery

#12 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 22 stycznia 2010 - 00:28

Taa, w tiffie, jak lubisz zrastrowane fonty to pewnie ;) Krzywienie fontów w ID to również nie najlepszy pomysł. Skoro mają Acrobata to może zwykły PDF? Tyle, że z Postscriptu a nie eksport. Lub PS właśnie, pdfa niech sobie sami wykręcą i wrzucą Ci do zatwierdzenia.
www.jsmccarthy.com/downloads/pdf/JSM-Mac-Indesign2_PS.pdf - tu jest jak, PPD nie musi być taki, rozmiar papieru j ustawisz na Custom, to będzie wielkość Twojego dokumentu + spady jakie zadasz i znaki drukarskie - dostosowuje się automatycznie - dasz radę :)
Jak otwierają w Corelu to pewnie impo w tym robią (są tacy, znam osobiście) ;)

#13 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 stycznia 2010 - 10:43

Ja juz mowie o ostatecznosci. Jesli robia impozycje w corelu to po prostu najelpiej ja zrobic samemu w indyku i po klopocie.

#14 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 23 stycznia 2010 - 17:25

tiff bylby idealny ale niestety sa male czcionki sproboje zrobic pdf wg. tej instrukcji podlinkowanej przez owce666 - dzieki bardzo jedno pytanie mam - o ile przy tworzeniu .ps powiekszac arkusz papieru tak zeby bylo dobrze widac crop marki? np. mam projekt 250x176mm to ile mu dodac tak zeby nie bylo za duzo, jest jakas regula, czy wystarczy na oko? ;]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych