Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac do robienie Muzyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Eazyy

Eazyy
  • 11 postów

Napisano 28 maja 2009 - 04:34

Ostatnio zastanawiam się na zakupem Maca do robienie muzyki, słyszałem dużo pozytywnych opinii o wykorzystaniu Maców i Logic Studio do tworzenie muzyki. Tyle że mam pewien dylemat, patrząc na specyfikacje techniczna Maców to są on na poziomie w miarę dobrych PC, lecz są dużo droższe. Jako osobę która nigdy maca nie używała wydaje się to trochę dziwne, ale do rzeczy mam do wyboru 3 Modele(tylko na takie starczą fundusze): MacBook Alu 2,4GHz MacBook Pro 2,4GHz iMac 24" 2,93GHz Z góry dziękuje za pomoc.

#2 dariuszroman

dariuszroman
  • 189 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maja 2009 - 06:49

Hmmm, pytanie trochę akademickie. Było ich na tym forum już wiele. Odpowiem ci tak. Masz do wyboru Opla i Mercedesa. Niby jedno i drugie to samochód, a jednak. Zadajesz sobie pytanie, po co wydawać więcej? Będę mieć coś co mi się nie zepsuje tak szybko, co będzie ładniej wyglądało, coś co będzie stworzone dla wygody użytkownika - ale muszę dać więcej. Wbrew pozorom cena Maca jest taka sama jak dobrego pecka (naprawde dobrego). Ważna jest funkcjonalność MacOS i ogólnie filozofia Maca. Jeśli lubisz Windowsa i nie chcesz wydawać pieniędzy - kup sobie Toshibe. Większość z nas bawiła się Windowsem i teraz nie chce tego systemu widzieć na oczy. Ja do nich należę. Doradzę ci jedno. Jeśli masz możliwość popracuj sobie na Macu 1-2 dni i sam podejmiesz decyzję - nawet wiem jaką. Sam wybór rodzaju sprzętu to w twoim przypadku sprawa drugorzędna.

#3 Dr.No

Dr.No
  • 183 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 maja 2009 - 06:55

chyba na iMacu będziesz miał najbardziej konfortową prace.

#4 Newstad

Newstad
  • 665 postów

Napisano 28 maja 2009 - 07:29

Eazyy, pamiętaj, że powinieneś też przeznaczyć parę groszy na jakiś zewnętrzny interfejs audio.

#5 Piterson

Piterson
  • 224 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 maja 2009 - 07:44

na iMaku z logiciem pracuje się naprawdę miodnie. Aczkolwiek jeśli jesteś zainteresowany nagrywaniem poza studiem polecam MacBooka Pro 2,4 chociaż ten ma tylko 2gb ramu i jak używasz dużo wtyczek VST to może nie być komfortowo (zalecam wymienić ram na 4gb).

#6 dymekkk

dymekkk
  • 582 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maja 2009 - 08:23

to może jeszcze trzeba wspomnieć o lipnych kontrolerach firewire w nowych iMacach... jeżeli już przywołujemy zewnętrzne interfejsy audio, które wymagają dobrych kontrolerów.

#7 kubasuchy

kubasuchy
  • 125 postów

Napisano 28 maja 2009 - 08:37

nie wiem jak te nowe ale ja na swoim (early 2008, specyfikacja w podpisie) pracowałem w logicu z podpiętym reasonem na re:wire i zewnętrznym interfejsem Presonus Inspire i pracuje się bez żadnych zająknięć czysta przyjemność :)

#8 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 maja 2009 - 08:45

ja polecam MBP jeśli chcesz wychodzić z komputerem (warto też rozszerzyć ram do 4GB, ale to już znikomy koszt i wcale nie konieczny).
7200+280=7480 za kosntrukcję z 4GB RAM:)

p.s. Matlosz.pl - Mac, iPod, Akcesoria

#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 maja 2009 - 09:39

Ostatnio zastanawiam się na zakupem Maca do robienie muzyki, słyszałem dużo pozytywnych opinii o wykorzystaniu Maców i Logic Studio do tworzenie muzyki.
Tyle że mam pewien dylemat, patrząc na specyfikacje techniczna Maców to są on na poziomie w miarę dobrych PC, lecz są dużo droższe. Jako osobę która nigdy maca nie używała wydaje się to trochę dziwne, ale do rzeczy mam do wyboru 3 Modele(tylko na takie starczą fundusze):
MacBook Alu 2,4GHz
MacBook Pro 2,4GHz
iMac 24" 2,93GHz

Z góry dziękuje za pomoc.


Faktycznie maki są bardzo drogie w porównaniu z PC o podobnych parametrach.
I jeszcze na dodatek te nowe są budowane na kiepskich komponentach, tak jak wspomniał Dymekkk.
Ale Logic plus OSX, to na prawde dobre rozwiązanie do domowego studia.
Ja na twoim miejscu zaczął bym od określenia potrzeb, jakie masz i zastanowienia się, czy jest ci potrzebne coś mobilnego.
iMac na pewno był by najwydajniejszy za podobną cenę.
A interfejs audio musisz wybrać taki, który będzie na pewno współpracował z tym maczkiem.
Kiedyś było wiadome, że kupując maka miało się gwarancje, że nie będzie problemów sprzętowych.
Niestety ostatnio sporo się zmieniło w tym temacie.

#10 iKamil

iKamil
  • 293 postów

Napisano 28 maja 2009 - 21:53

w MBP kontroler FW można dodać na ExpressCard

#11 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 maja 2009 - 22:13

w MBP kontroler FW można dodać na ExpressCard


No faktycznie.
A białego Macbooka lepiej nie zamykać, żeby uchronić go od pękania TopCase i kupić zewnętrzną klawiaturę na USB, żeby nie dotykać, bo żółknie.
A... jest też dobre rozwiązanie na kiepskie matryce zastosowane w iMacach, można podpiąć przecież zewnętrzny monitor np. Della.
Zapomniałem jeszcze, żeby komuś nie przyszło do głowy wykorzystywać wypasionej grafiki w poprzedniej wersji Macbooka Pro, bo przez to wysiadają płyty główne.
I na koniec przypominam, że od razu lepiej dokupić zewnętrzny napęd, bo po pół roku wewnętrzny i tak wysiądzie. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego rozbierania maczka, gdy nam płytka w środku ugrzęźnie.

#12 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 29 maja 2009 - 15:34

Pomijajac zgryzliwosc Iro, to faktycznie dzisiaj pecet jest lepszy do tworzenia muzyki, glownie ze wzgledu na sto razy wieksza i bardziej dostepna biblioteke programow. Logic to jeden z wielu, przecietny DAW. Ale poza DAWem czasem warto miec jakis fajny syntezator wirtualny itd itd - tego jest na peceta wiecej a i czesciej w bardziej przystepnych cenach.

#13 macandroll

macandroll
  • 252 postów

Napisano 29 maja 2009 - 16:43

Ja pracuję na dwuletnim macbooku pro + logic i wszystko gra. Podłączam do niego mikser cyfrowy tascama firewire, którym steruję daw. W logicu zwykle używam kilkanaście ścieżek midi z instrumentami virtualnymi + w ramach potrzeb ścieżki audio. Często potrafi dojść do 30 wszystkiego i mac sobie radzi. Jeśli pojawia się dyskomfort to zamrażam co się da. Jeśli coś sie wysypie to najczęściej za wolny dysk. Logic ma tę przewagę nad innymi daw, że na starcie jest masa niezłych instrumentów wirtualnych czego nie ma w innych daw. Te instrumenty są dość mało zasobożerne w stosunku do zewnętrznych wtyczek, których również można używać. Przewagą maca nad pc jest core audio. One moim zdaniem sprawniej sobie radzi niz ASIO. Po pierwsze nawet na zintegrowanej karcie mozna coś popróbować na niskich latencjach, a po drugie można pracować na kilku programach z ustawionymi różnymi BUFORAMI. To nie do pomyślenia w PC. Pomijam fakt, że istnieje cos takiego jak urządzenie sumujące, które potrafi łączyć różne karty dźwiękowe w jedną, czego również nie uświadczy się na PC. Piszę to z kontekstu wieloletniej pracy na cubase i pc- gdzie do maka podchodziłem z ciekawością, ale zarazem byłem pewnien, że nie zrezygnuję z cubase. Zgadnijcie ile razy ostatnio włączyłem Kubusia? No dobra, muszę go włączyć, bo mam w nim stare projekty :) Mam cubase na maka, ale póki co go nie instaluje. Jasne, że są elementy które są lepsze w cubase czy ogólnie w pc- i vice versa. Tutaj decyduje przyzwyczajenie i przyjmowanie filozofii ergonomi producentów. Dostępność wtyczek na PC i ich ilość również jest większa. Ale Ci ważniejsi producenci prawie zawsze mają wersje macowe. Freewarów na maca jest znacznie mniej, chociaż z drugiej strony gdy zastanowię się czy było wiele UŻYTECZNYCH freewarów na pc? Jasne, miałem pół dysku różnych wtyczek free, z czego do użycia było może 5%. Wszystko również kwestią muzyki. Do jazzu mam określone potrzeby. Jeśli ktoś szuka eksperymentów brzmieniowych czy szuka nowinek, to duża ilość dostępnych wtyczek free jest ważna. A mi wystarcza to co mam - MBP + logic + kilka wtyczek i instrumentów + mikser/interfejs/sterownik midi/daw. Jeśli miałbym mieć tylko jednego kompa, to byłby to mac. Ale to subiektywne odczucie, poparte obiektywnymi zaletami :)

#14 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 30 maja 2009 - 11:03

To zadna przewaga, dzisiaj to jest standart w DAWach, wiele ma juz na pokladzie dziesiatki fajnych wtyczek - Sonar, FL Studio, Record, Studio One, Ableton (no ten troche mniej, ale efekty ma swietne) itd itd. Logic nie jest zadnym tutaj wyjatkiem. Jesli chodzi o instrumenty to chyba i tak nic nie pobije pecetowskiego FL Studio - ale to dzieki temu ze producent Image Line wypuszcza tez swietne pecetowskie virtuale i co jakis czas cos doklada do programu ;) Freewary to zazwyczaj smiecie, ale na Maku wciaz nie ma pewnych fundamentalnych programow - jak chocby rzeczony FL Studio, ktory po cichu z programiku garazowego, demokratycznego bo dla wszystkich nagle stal sie liczaca aplikacja, standartem w muzyce elektronicznej rozrywkowej. Wciaz na Maka nie ma fundamentu - Zety, jedynego w tej chwili softowego syntha ktory jest najblizszy brzmienia sprzetowego Accesa Virusa. Nie ma Oriona itd itd-nie licze malych programikow. Na Maku jest problem z firewire. Znakomity osprzet z Native Instruments ma na Maku problem z usb, bo w Apple postanowili oszczedzic pare dolcow na portach, i porty USB Macbooka Pro i Macbooka jednoczesnie podaja prad do gniazd ale i do karty wifi i kamerki, przez co spada napiecie w portach.Na pececie hula bez ograniczen Ableton Live 8 wciaz problematycznie chodzi na Makach - ja wiem ze to wina Abletona -ale fakt jest taki ze pecetowcy ciesza sie stabilna wersja, i to 64 bitowa, a na Maku wciaz jest w powijakach (ze juz nie wspomne o obciachowym Carbonie zamiast Cocoa, przez co w Abletone wiele wtyczek traci interfejs i wygladaja jak z czasow Atari ;) ) Jest oczywiscie troche lepiej z muzyka na Maku, ale jesli wrzucimy to w relacje kosztow, ile kosztuje Mac a ile pc, to juz mozna dojsc do wniosku ze mozna wyrzucic pare tysiakow mniej i miec moze nieco (tylko nieco) mniejszy komfort ale sie z tym pogodzic. W koncu gdyby bylo inaczej, ludzie by robili muze tylko na Makach a tak oczywiscie nie jest. Komputer to tylko narzedzie.

#15 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 maja 2009 - 09:06

Mój znajomy używa FL i twierdzi, że nawet GarageBand jest lepszy, tylko, trzeba się wkręcić

#16 kubasuchy

kubasuchy
  • 125 postów

Napisano 31 maja 2009 - 09:17

Wystarczy, że na maca jest Reason, który na dodatek świetnie współpracuje z Logiciem tworząc organiczną całośc.

#17 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 31 maja 2009 - 11:36

Mój znajomy używa FL i twierdzi, że nawet GarageBand jest lepszy, tylko, trzeba się wkręcić


Widzisz, jak woznica (twoj kumpel) doopa i to najlepsze konie nie pomoga :D
Moi znajomi uzywaja FL (czasem sam uzywam na Windzie) i jest to normalny rozbudowany program muzyczny, narzedzie dla dobrego muzyka. Jak ktos nie umie to mu nawet Nuendo nie pomoze :D

Reason jest tez na pececie ;)

#18 Eazyy

Eazyy
  • 11 postów

Napisano 31 maja 2009 - 12:17

Dzięki za wszelkie odpowiedzi... Jeszcze zastanawiam się nad wyborem maca ale najprawdopodobniej będzie to MBP 15" 2,4Ghz, 4GB ram. Dzięki jeszcze raz. Podaliście mi tutaj naprawdę dużo o robieniu muzyki na Macu.

#19 ziarek

ziarek
  • 13 postów

Napisano 31 maja 2009 - 12:50

nie ma sie co zastanawiac mac jest super wczesniej pracowalem na pc'ie i nie mam zamiaru wracac do tego stanu jednye na co narzekam w macu to wersja pakietu office windowsa to najgorzej pracuje, ale tlumacze to tym, ze tak musi byc w produktach microsoftu zatem logic, cubase, pro tools - wszystko ladnie bedzie chodzic glosuje na mac'a

#20 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 31 maja 2009 - 19:35

Dzięki za wszelkie odpowiedzi...

Jeszcze zastanawiam się nad wyborem maca ale najprawdopodobniej będzie to MBP 15" 2,4Ghz, 4GB ram.

Dzięki jeszcze raz. Podaliście mi tutaj naprawdę dużo o robieniu muzyki na Macu.


Dokladnie takiego uzywam. Sprawdz mu najpierw czy ma chipset Texas Instruments czy Lucent. Jesli ten drugi, to przygotuj sie na problemy z kartami muzycznymi.

#21 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 02 czerwca 2009 - 10:17

No i poczytaj ten watek:
Returned 4 flawed MacBook Pros, Apple quality dying? - Gearslutz.com

#22 Eazyy

Eazyy
  • 11 postów

Napisano 30 lipca 2009 - 15:57

Ostatnio nasunęło mi się następne pytanie. Jako że nie znam za bardzo kalendarza wydawań nowych modeli od Apple, jest ciekawy czy jest możliwe ze wyjdą nowe iMac'ki jeszcze w tym roku ?

#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 lipca 2009 - 18:58

Ostatnio nasunęło mi się następne pytanie.
Jako że nie znam za bardzo kalendarza wydawań nowych modeli od Apple, jest ciekawy czy jest możliwe ze wyjdą nowe iMac'ki jeszcze w tym roku ?


iMac - ładny komputer.
Ale zapomnij o wydajności!
Taki mały projekcik - OK.
Do internetu, oglądania zdjęć, filmów.
Ewentualnie do obróbki zdjęć w CS4.
Logic, czy Final Cut mają swoje wymagania.

#24 Eazyy

Eazyy
  • 11 postów

Napisano 30 lipca 2009 - 21:37

Myślisz ze 2,66GHZ i 4gb ramu nie dadzą rady logicowi? Przecież to więcej niż miał ten MBP co miałem brać.

#25 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 lipca 2009 - 21:45

Myślisz ze 2,66GHZ i 4gb ramu nie dadzą rady logicowi? Przecież to więcej niż miał ten MBP co miałem brać.


To niewiele więcej.
Tyle, że dysk będzie szybszy. Ale po za tym będzie dużo słabszy od stacjonarnego, bo w iMacu mobilne części siedzą.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych