Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[10.4] zamienione ż i ź- rozwiązanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#26 geter602

geter602
  • 64 postów
  • SkądWawa

Napisano 27 sierpnia 2005 - 09:41

W temacie zmienionych układów klawiatury mam jeszcze następujący problem: po dodaniu obłożenia windowsowego i jego aktywacji, system stale przełącza mi się pomięczy układami Polish Pro a nowym Polish Win. Dzieje się tak gdy uruchamiam nowe programy lub tworzę nowe dokumenty (np. w Illustratorze). Zatem stale muszę ręcznie zmieniać bieżacy układ klawiatury. Próbowałem usunąć (odptaszkować) klawiaturę Polish Pro z ustawień w panelu International/Input menu ale wydaje się to być niemożliwe, gdyż checkbox jest przyszarzony... Poniżej załączam screen:

Dołączona grafika

Pozdr
g

#27 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 28 sierpnia 2005 - 20:20

1. Zaznacz Polish. 2. Odznacz PolishPro, a PolishWin zostaw aktywną. 3. Odznacz Polish. Powinno pomóc.

#28 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 30 sierpnia 2005 - 23:17

Nie pomaga :(

#29 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 31 sierpnia 2005 - 08:47

bo tak naprawdę ż i ź są poprawne na maku, a niepoprawne na windzie :wink:

#30 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 31 sierpnia 2005 - 09:43

Święte słowa. Swoją drogą to nie rozumiem po co na upartego zamieniać obłożenie klawiatury. Wystarczy przecież pamiętać że na PC jest inaczej niż na MAC i po kłopocie. U mnie się to sprawdza :)

#31 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 sierpnia 2005 - 09:59

Ale nie sprawdza się osobom piszącym bezwzrokowo ;)

#32 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 31 sierpnia 2005 - 10:09

Przyzwyczajenie. Teraz siedzę na PieCu (a wieczorem będę miał znowu PB :P). I tu i tu nie mam problemów (też piszę bezwzrokowo, choć nie wszystkimi palcami). Jeśli się człek przyzwyczai, to później pisze się odruchowo niezależnie od platformy.

#33 iBodo

iBodo
  • 265 postów
  • SkądW-wa

Napisano 31 sierpnia 2005 - 10:31

Ja sie już tak przyzwyczaiłem, że mi sie teraz na PC'cie myli :)

#34 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 31 sierpnia 2005 - 18:14

heheh otush to! ;) (jak na PCcie kiedyś niestety musiałem dłużej popracować to o zgrozo zacząłem się na Maku mylić :? )

#35 sonny

sonny
  • 4 postów

Napisano 06 września 2007 - 20:26

A wrzuciłeś pliki Polish Win Roman.rsrc i Polish Win.rsrc w odpowiednie miejsce?

tez mam problem z ukladem klawiatury i nie moge znaleźć paczek Polish Win Roman.rsrc i Polish Win.rsrc pod adresem wskazanym przez Heidi'ego.
Prosze o dokładny link do tych pliczków.
Sorry ale dopiero zaczynam stawiać pierwsze kroki w świecie Mac OS i proszę o wyrozumiałość :-)

#36 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 września 2007 - 20:46

http://homepage.mac...._Layout_2.1.dmg

ze strony heidiego

#37 sonny

sonny
  • 4 postów

Napisano 07 września 2007 - 20:35

dzięki pomogło - udało się

#38 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 września 2007 - 20:47

sam uzywam to wiem, że działa ;) a jak pomogło to możesz kliknąć w punkty lansu (czyt. autorytet) ;)

#39 marioc64

marioc64
  • 9 postów

Napisano 10 września 2007 - 13:43

Układ klawiatury polski programisty, znaki ż i ź Niedawno wyposażyłem się w MacBooka Pro. Będąc zawsze użytkownikiem komputerów PC (głównie Linux openSuSE) przyzwyczajony byłem do wpisywania polskich znaków z prawym klawiszem Alt + odpowiednia literka. Podczas użytkowania OSXa bardzo denerwowało mnie, nie tyle używanie Alt z lewej strony co odwrócone ułożenie dla znaków ż i ź. Jako, że używam różnych OSów i przyzwyczajenie moje do wpisywania ż poprzez Alt + z i ź poprzez Alt + x jest ogromne, postanowiłem stworzyć układ klawiatury, który rozwiąże problem. Dzięki pomocy programu Ukelele zrobiłem to bardzo szybko i pozostawiam Wam, abyście mogli z tego korzystać. Zawartość archiwum należy rozpakować do katalogu /Library/Kayboard Layouts (jeśli ma być dla wszystkich użytkowników) lub [katalog domowy]/Library/Kayboard Layouts (jeśli dla wybranego użytkownika), a w ustawieniach klawiatury pojawi się nowy układ "Polish Pro2". Pozdrawiam i mam nadzieję, że komuś w ten sposób pomogłem ;-)
  • JSG lubi to

#40 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 10 września 2007 - 13:46

Pierwsza rzecz- należało najpierw sprawdzić czy nie ma już takich klawiatur.
np na myaple: http://www.myapple.p...ead.php?t=10581
lub na http://homepage.mac....di17/Menu4.html
lub apple.com.pl
Druga rzecz- należy ci się podziw za pozytywstyczną pracę u podstaw masz u mnie plusik.

#41 marioc64

marioc64
  • 9 postów

Napisano 10 września 2007 - 13:54

Rzeczywiście dałem ciała. Przepraszam za zaśmiecanie forum i proszę moderatora o usunięcie wątka, bo jest nie potrzebny.
  • Heidi lubi to

#42 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 września 2007 - 14:16

Chociaż dobrze jest najpierw przeszukać zasoby sieciowe, by nie wyważać otwartych drzwi, sama postawa "poradziłem sobie z problemem i dzielę się z wami rozwiązaniem" jest godna pochwały.

#43 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 10 września 2007 - 14:48

Rzeczywiście dałem ciała.
Przepraszam za zaśmiecanie forum i proszę moderatora o usunięcie wątka, bo jest nie potrzebny.


Dołączam ten temat do istniejącego. Bo szkoda by twoja praca poszła na marne.
Gdybyś dopracował jeszcze tą klawiaturę tak by np dla laptopowców zamieniała klawisz return na prawy alt praca nie była by całkiem bez sensu.

Chociaż dobrze jest najpierw przeszukać zasoby sieciowe, by nie wyważać otwartych drzwi, sama postawa "poradziłem sobie z problemem i dzielę się z wami rozwiązaniem" jest godna pochwały.


I za to dodałem marioc64 punkt reputacji :D

#44 marioc64

marioc64
  • 9 postów

Napisano 10 września 2007 - 15:49

Gdybyś dopracował jeszcze tą klawiaturę tak by np dla laptopowców zamieniała klawisz return na prawy alt praca nie była by całkiem bez sensu.


Myślałem o tym, ale niestety klawisz Alt to klawisz specjalny i służy on jedynie do modyfikacji kodu 2-giego klawisza z którym został użyty. Klawisz Enter (ten obok strzałek) generuje kod klawisza i nie pozwala to na stworzenie kombinacji klawiszy do budowy układu klawiatury. Prościej mówiąc wciśnięcie Alt+klawisz daje jeden kod klawisza jaki został wciśnięty, a wciśnięcie małe enter + klawisz to 2 zdarzenia wciśnięcie enter i wciśnięcie klawisza. Tworząc mapę układu klawiatury przypisuje się jaki znak ma być wygenerowany po otrzymaniu danego kodu klawisza, jednego kodu.

Oczywiście problem nie jest nierozwiązywalny, trzeba by napisać sterownik klawiatury, który odpowiednio zinterpretuje naciśnięcie małego klawisza enter. Póki co nie mam wiedzy na temat pisania sterowników dla jądra Darwin, ale znam dość dobrze język C, więc jak tylko będę miał czas się nauczyć to pomyśle nad rozwiązaniem. Jak na razie OSX to dla mnie nowość i powoli się z nim oswajam ;-).

#45 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 10 września 2007 - 18:48

Myślałem o tym, ale niestety klawisz Alt to klawisz specjalny i służy on jedynie do modyfikacji kodu 2-giego klawisza z którym został użyty. Klawisz Enter (ten obok strzałek) generuje kod klawisza i nie pozwala to na stworzenie kombinacji klawiszy do budowy układu klawiatury. Prościej mówiąc wciśnięcie Alt+klawisz daje jeden kod klawisza jaki został wciśnięty, a wciśnięcie małe enter + klawisz to 2 zdarzenia wciśnięcie enter i wciśnięcie klawisza. Tworząc mapę układu klawiatury przypisuje się jaki znak ma być wygenerowany po otrzymaniu danego kodu klawisza, jednego kodu.

Oczywiście problem nie jest nierozwiązywalny, trzeba by napisać sterownik klawiatury, który odpowiednio zinterpretuje naciśnięcie małego klawisza enter. Póki co nie mam wiedzy na temat pisania sterowników dla jądra Darwin, ale znam dość dobrze język C, więc jak tylko będę miał czas się nauczyć to pomyśle nad rozwiązaniem. Jak na razie OSX to dla mnie nowość i powoli się z nim oswajam ;-).


to również jest rozwiązane (między innymi: double command) :D myślałem o czymś kompaktowym- ale jak się*nie da to trudno, zresztą mi wszystko jedno: używam lewego altu, na stacjonarnym pisze maszynistkami (za namową Heidiego :D ) a ź/ż jak dla mnie to w innych systemach są odwrócone i mam to w... nosie. :twisted:

#46 marioc64

marioc64
  • 9 postów

Napisano 11 września 2007 - 19:12

Rzeczywiście DoubleCommand rozwiązuje ten problem z włączoną opcją "Enter key acts as option key". Dzięki!

#47 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 22 września 2007 - 19:03

W Leopardzie problem ów znika :) ż i ź są na swoim miejscu pod adekwatnymi klawiszami

#48 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 września 2007 - 19:18

zico_chaos - czyli? bo chyba dla każdego "adekwatne klawisze" to co innego ;)

#49 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2007 - 20:37

W Leopardzie problem ów znika :) ż i ź są na swoim miejscu pod adekwatnymi klawiszami


Czy to znaczy że kolejnym wybrykiem nie do końca rozgarniętych lokalizatorów jest grzebanie przy klawiaturach? Jeśli tak... no cuż chyba do czasu aż MBP samo się nie rozleci ze starości zostanę przy tygrysie... to był by zamach na przyzwyczajenia tysięcy użytkowników, myślę że wiele reklam, książek, katalogów składanych na makach ucierpiało by na tym najbardziej...

Mam nadzieję że stara klawiatura da się*doinstalować bez problemu...

Im bliżej do premiery leoparda tym coraz większy mój sceptycyzm odnośnie tego systemu.

#50 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 września 2007 - 12:19

Zacznie się wtedy kolejna fala pytań i próśb o klawiaturę programisty z układem klawiszy, do którego przez lata przyzwyczaiło się tych kilka tysięcy osób. Z resztą podobny pomysł pojawił się przy premierze 10.3 (o ile pamiętam). Uaktualnienie 10.3.1 przywróciło jednak stary porządek. Co, mam nadzieję, nastąpi i tym razem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych