Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak dbać o baterię w notebookach?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
283 odpowiedzi w tym temacie

#26 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2006 - 08:37

A domowe metody sa takie ze zawijasz baterie gazeta i wkladasz do zamrazarki. Po ok 12h wyciagasz i dajesz na goracy grzejnij. Moze cudow nie bedzie ale napewno bedzie lepiej niz bylo.


Pierwsza moja myśl to była taka, że po takich domowych sposobach będziesz grzmiał w mediach, że komputer Ci się zapalił :)

Ludzie, nie róbcie tego w domu :)

#27 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 04 listopada 2006 - 13:44

em, tak się zastanawiam. u mnie jest napisane: Battery Information: Battery Installed: Yes First low level warning: No Full Charge Capacity (mAh): 4408 Remaining Capacity (mAh): 4407 Amperage (mA): 0 Voltage (mV): 12544 Cycle Count: 3 AC Charger Information: AC Charger (Watts): 65 Connected: Yes Charging: No Hardware Configuration: Clamshell Closed: No UPS Installed: No a bateria trzyma mi jakieś 3 godziny. to dużo? w ogóle na iBooku miałem takiego widgeta, który pokazywał ile było cykli ładowań, ile ma mac itd. jak to się nazywa bo zapomniałem =(

#28 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2006 - 15:01

a bateria trzyma mi jakieś 3 godziny. to dużo?


Jeśli masz 3 cykle zrobione to wiadomo, że bateria jest praktycznie nowa. Czy 3 godziny to dużo - na to pytanie sam sobie odpowiedz.

#29 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 04 listopada 2006 - 15:36

bateria trzyma mi jakieś 3 godziny. to dużo?

Ile czasu "trzyma" Wam bateria w laptopach??

w ogóle na iBooku miałem takiego widgeta, który pokazywał ile było cykli ładowań, ile ma mac itd. jak to się nazywa bo zapomniałem =(

coconutBattery

#30 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 04 listopada 2006 - 16:30

Jeśli masz 3 cykle zrobione to wiadomo, że bateria jest praktycznie nowa. Czy 3 godziny to dużo - na to pytanie sam sobie odpowiedz.


no tak ale nie powinna dłużej?

#31 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2006 - 18:17

no tak ale nie powinna dłużej?

Przecież 3 godziny to jest naprawdę dużo. To nie jest telefon komórkowy.

#32 Samp

Samp
  • 228 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2006 - 23:31

Ktoś zadał pytanie czy gdy pracuje się "na kablu" (zasilanie z gniazdka) to można wyjąć baterię. Wydaje mi się (i to chyba widziałem nawet gdzies na stronie Apple), że nie jest to wskazane, a nawet odradzane. Nowoczesne urządzenia, takie jak nasze Maczki mają systemy, które przy pracy na zasilaniu sieciowym po naładowaniu baterii, przestają ją ładować, a sam komputer pracuje przy pomocy prądu z gniazdka [...]


bardzo ładnie napisane. rozwiało moje wątpliwości i jestem wdzięczny za rzeczowe opisanie sprawy. nie będę już wyjmował baterii wcale ;) pozdrawiam!


@ lutecki:
czy mógłbyś wskazać gdzieś źródło, na którym opierasz swoje przypuszczenia? Bo tak postawiona teza moich wątpliwości co do wyjmowania baterii wcale nie rozwiewa.
Kumpel ma któregoś HP Pavilion (nie wiem z jakiego typu baterią) i twierdzi, że w jego instrukcji wyraźnie napisane jest, że gdy praktykuje się zasilanie z sieci wyjmować baterię w celu przedłużenia jej trwałości.

#33 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 06 listopada 2006 - 19:40

Przecież 3 godziny to jest naprawdę dużo. To nie jest telefon komórkowy.


Są notebooki które mogą pracować 8-10 godzin na jednej baterii.
To te z matrycami LED i procesorami Core Solo U 1,06 GHz.
Np. Sony Vaio TX3.

#34 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 06 listopada 2006 - 19:44

tego soniaka to ma mój wykładowca do sprawdzania obecności na zajęciach :wink:

#35 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 07 listopada 2006 - 13:47

Jeden z moich miał HP. Pierwszą rzeczą jaką robił na zajęciach było wyjęcie zasilacza i podłączenie do prądu.

#36 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 07 listopada 2006 - 23:01

ja tez jak mam prad od razu podlaczam mojego mb... z prostej przyczyny moze za godzine nie bede go mial a bede mial tylko 50% baterii :)

#37 MartensEleven

MartensEleven
  • 121 postów

Napisano 13 listopada 2006 - 02:38

generalnie chodzi o to że bateria a dokładnie akumulator to urządzenie chemo-elektryczne w którym cały czas odwracana jest ta sama reakcja chemiczna między "elektrolitem" a katodą i anodą. Jesli stan elektrolitu pozocstanie bez zmiany (brak zurzycia prądu lub ładowania) materiały z którego zrobione są katoda i anoda wchodzą w nieodwracalną reakcję wiąrzącą na jej powierzchni ją samą oraz jony elektrolitu które do niej przylegają. W ten sposób bateria z czasem traci zdolność do gromadzenia ładunku (jeśli długo była pusta) lub zdolność do jego oddawania (jeśli długo była pełna). Dlatego własnie jesli długo się nie korzysta z baterii (chodzi o okres mniej więcej miesiąca czasem nawet dłużej) należy baterię rozładować lub naładować do połowy, wyciągnąć i trzymać w chłodnym, ale SUCHYM!!! miejscu. (Bateria na bazie litu są bardzo wrażliwe na wilgoś, ponieważ lit jest pierwiastkiem silnie reaktywnym). Najprostszą metodą nie załatwienia sobie baterii jest jej pełne ładowanie co jakiś czas. Ja to robię przynajmniej raz na tydzień i od nowości mój iBook nie stracił ani jednej miliamperogodziny pojemnościpo 78 cyklach. Pozdrawiam
  • MacDada lubi to

#38 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 listopada 2006 - 07:49

generalnie chodzi o to że bateria a dokładnie akumulator to urządzenie chemo-elektryczne w którym cały czas odwracana jest ta sama reakcja chemiczna między "elektrolitem" a katodą i anodą. Jesli stan elektrolitu pozocstanie bez zmiany (brak zurzycia prądu lub ładowania) materiały z którego zrobione są katoda i anoda wchodzą w nieodwracalną reakcję wiąrzącą na jej powierzchni ją samą oraz jony elektrolitu które do niej przylegają. W ten sposób bateria z czasem traci zdolność do gromadzenia ładunku (jeśli długo była pusta) lub zdolność do jego oddawania (jeśli długo była pełna). Dlatego własnie jesli długo się nie kożysta z baterii (chodzi o okres mniej więcej miesiąca czasem nawet dłużej) należy baterię rozładować lub naładować do połowy, wyciągnąć i trzymać w chłodnym, ale SUCHYM!!! miejscu. (Bateria na bazie litu są bardzo wrażliwe na wilgoś, ponieważ lit jest pierwiastkiem silnie reaktywnym). Najprostrzą metodą nie załatwienia sobie baterii jest jej pełne ładowanie co jakiś czas. Ja to robię przynajmniej raz na tydzień i od nowości mój iBook nie stracił ani jednej miliamperogodziny pojemnościpo 78 cyklach.

Pozdrawiam

a u mnie znow w MB trace pojemnosc baterii :/
to juz moja druga bateria, standoardowa musialem oddac do serwisu bo padla kompletnie :/ looknijcie na pliczek :(

#39 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 listopada 2006 - 08:46

myapple: No to może to nie tylko wina baterii, ale i jakiegoś układu?

#40 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 13 listopada 2006 - 11:51

a u mnie znow w MB trace pojemnosc baterii :/
to juz moja druga bateria, standoardowa musialem oddac do serwisu bo padla kompletnie :/ looknijcie na pliczek :(

Witaj w klubie. Bateria mojego iBooka G4 miała w zeszłym roku 3900mAh, teraz ma 2750mAh.

#41 MartensEleven

MartensEleven
  • 121 postów

Napisano 13 listopada 2006 - 23:12

Ważne są ogniwa. Nie znam się na tym na tyle żeby pamietac producentów, ale są odradzani niektórzy bo ich ogniwa szybko traca pojemność bez powodu. We Wrocławiu jest sklep w którym także wysyłkowo w bateriach Apple wymieniają ogniwa na markowe i programują odpowiednio elektronikę. Mogą też powiększyć pojemność przy pomocy ogniw o powiększonej pojemności. Do ibooka G4 ogniwa wraz z wymianą i zaprogramowaniem elektroniki kosztuja około 160zł więc na prawdę warto.

#42 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 listopada 2006 - 23:16

myapple: No to może to nie tylko wina baterii, ale i jakiegoś układu?


dlatego jak spadnie jeszcze bardziej to kaze im wymienic MB bo to zlom jest. przynajmniej moj model!! zeby 2 bateria tracila pojemnosc? chyba ladujac go raz dziennie nie robie jej krzywdy?

#43 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 14 listopada 2006 - 10:08

Ważne są ogniwa. Nie znam się na tym na tyle żeby pamietac producentów, ale są odradzani niektórzy bo ich ogniwa szybko traca pojemność bez powodu. We Wrocławiu jest sklep w którym także wysyłkowo w bateriach Apple wymieniają ogniwa na markowe i programują odpowiednio elektronikę. Mogą też powiększyć pojemność przy pomocy ogniw o powiększonej pojemności. Do ibooka G4 ogniwa wraz z wymianą i zaprogramowaniem elektroniki kosztuja około 160zł więc na prawdę warto.


Możesz podać namiary na ten sklep? Jak tak dalej pójdzie, to w przyszłym roku czeka mnie wymiana baterii, a 550pln za nową gruba przesada. :\

#44 dundrub

dundrub
  • 842 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 14 listopada 2006 - 10:27

Możesz podać namiary na ten sklep? Jak tak dalej pójdzie, to w przyszłym roku czeka mnie wymiana baterii, a 550pln za nową gruba przesada. :\


o ile dobrze mysle to chodzi o kamilnotebook na ul. drobnera
http://www.kamilnotebook.pl/

ze swojej strony polecam - mam dobre4 doswiadczeia zwiazane z tym sklepem (jeszcze, kiedy mieli siedzibe na ul. sienkiewicza)

#45 dundrub

dundrub
  • 842 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 14 listopada 2006 - 10:29

dlatego jak spadnie jeszcze bardziej to kaze im wymienic MB bo to zlom jest. przynajmniej moj model!! zeby 2 bateria tracila pojemnosc? chyba ladujac go raz dziennie nie robie jej krzywdy?


czy pracujesz jedynie na baterii i ladujesz ja, kiedy juz jest rozladowana?
ja mam ibooka i pracuje na kablu - pozostawiajac baterie na "wyjscia w miasto"

#46 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 listopada 2006 - 11:05

Albo ten coconut jest jakiś dziwny, albo moja bateria się samoulepsza :-)
Nowa, prosto z SADu, 7 cykli ładowania, Original Capacity: 4400 mAh, a teraz:
Dołączona grafika
Impressive, most impressive...

#47 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 14 listopada 2006 - 14:17

Mogą to być przekłamania (są bardzo niewielkie zmiany), chociaż przy tak niskiej ilości cykli (nowa bateria) powiedziałbym, że dopiero nabiera ona swojej pojemności. Jak wiadomo bowiem (i to też napisałem w tym artykule) bateria dopiero po kilku ładowaniach przybiera swoja pełną pojemność.

#48 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 14 listopada 2006 - 14:47

o ile dobrze mysle to chodzi o kamilnotebook na ul. drobnera
http://www.kamilnotebook.pl/

ze swojej strony polecam - mam dobre4 doswiadczeia zwiazane z tym sklepem (jeszcze, kiedy mieli siedzibe na ul. sienkiewicza)

A po regeneracji ile jest mAh?

#49 dundrub

dundrub
  • 842 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 14 listopada 2006 - 14:56

A po regeneracji ile jest mAh?


Nie wiem ;)
Zalatwialem u nich laptopa (uzywanego) dla znajomej. Pieknie wywiazali sie z umowy. Bateria w nim (to byl jakis IBM ThinkPad - kupiony poltorej roku temu) trzymala zaraz po kupnie jakies 50 minut (byla po regeneracji) - Dzisiaj ponoc trzyma kolo 30 minut.

#50 MartensEleven

MartensEleven
  • 121 postów

Napisano 14 listopada 2006 - 16:46

standartowe ogniwa to 1000mAh, natomiast można wsadzić ogniwa 1100mAh, więc wtedy bateria jeśli oryginalnie ma 4000mAh to powiększona będzie miała 4400mAh. Na maku to jakieś 20 minut do pół godziny dłużej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych