Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Jak dbać o baterię w notebookach?


  • This topic is locked This topic is locked
283 replies to this topic

#126 Agher

Agher
  • 1304 posts

Posted 02 September 2008 - 17:14

4 miesiące, 157 cykli, battery health = 100% ładuje na maksa, uzywam az wyświetli się komunikat zeby go podłaczyc do ładowania, ładuje na maksa etc.... najlepszy sposob jakby ktos jeszcze miał wątpliwości

#127 toliveistodie

toliveistodie
  • 40 posts
  • Skądwarszawa

Posted 03 September 2008 - 17:34

hmmm 12 miesiecy - 228 cykli 100% battery health pracuje na baterii, jak przychodze do domu to podlaczam (niewazne czy jest 2% czy 82%), raz na jakis czas rozladyje az do hiebernacji ... chyba dziala

#128 Halibut

Halibut
  • 668 posts
  • SkądKatowice

Posted 03 September 2008 - 22:39

ja zawsze staram się rozładować do końca a już na pewno ładuję na maksa. Clam... 2 godziny na orginale.

#129 toki

toki
  • 1210 posts
  • SkądPL

Posted 04 September 2008 - 06:52

bateria jest po to żeby jej używać a nie oszczędzać. I tak po jakimś czasie padnie. Nigdy przesadnie nie dbałem o baterię w poprzednim notebooku (stary compaq jeszcze na Pentium II) i do dziś ten komputerek pod windows xp potrafi trzymać 2 godziny.

#130 mac_ya

mac_ya
  • 178 posts
  • SkądJelenia Góra/KRK

Posted 06 September 2008 - 11:25

Ktoś może mi wyjaśnić co się dzieje z moją barterią?


Dołączona grafika

#131 Agher

Agher
  • 1304 posts

Posted 17 November 2008 - 08:40

a czego nie rozumiesz, bo nie bardzo łapię o co chodzi?

#132 Simco

Simco
  • 8 posts
  • SkądKraków

Posted 23 November 2008 - 21:43

Witam wszystkich Forumowiczów!

Niestety, jestem tu nowy, dlatego, jeżeli to tylko możliwe, prosiłbym o odrobinę wyrozumiałości.
Przechodząc do sedna sprawy, mam pewien problem z baterią w moim MBP. Po przeczytaniu wielu artykułów i tematów związanych z dbaniem o baterię w notebookach, doszedłem do wniosku, że sam nie wiem jak postąpić. Jako, że z tego co się dowiedziałem istnieje kilka sposobów "pielęgnacji" baterii, zdecydowałem, iż odwiedzę stronę Apple i tam poszukam pomocy. Pod tym adresem: [url=http://docs.info.apple.com/article.html?path=Mac/10.5/pl/9036.html]Mac OS X 10.5 Help: Kalibracja baterii MacBooka lub MacBooka Pro[/url]
znalazłem, jak mi się wydawało świetną poradę. Zastosowałem ją, sądząc, że skoro samo Apple rekomenduje w taki sposób formować baterię, będzie ona na 100% sprawdzona. Niestety, pomimo starań jakie włożyłem w dokładną realizację instrukcji, moja bateria straciła ok. 7% swojej poprzedniej pojemności (wcześniej program coconutBattery pokazywał 94 %, teraz 87%). Dlatego też, chciałbym spytać się w jaki sposób zapewnić baterii jak najdłuższe życie w sprawdzony sposób?

#133 Agher

Agher
  • 1304 posts

Posted 23 November 2008 - 21:48

macbook ma pół roku. cykli 248, health baterii: 99% - 100% jak używałem? korzystałem z komputera na baterii tak długo, aż się nie upominał o zasilacz, dopiero wtedy go podłączałem i ładowałem do maksa + jakies 30 minut trzymam go zawsze na zasilaczu w pełni naładowanego. staram się unikać przerywania ładowania. w sensie: jak już się ładuje to niech to zrobi od początku do końca. raz na miesiąc robię procedurę opisaną przez apple formatowania baterii.

#134 Therioon

Therioon
  • 4281 posts
  • SkądZ brzucha:)

Posted 23 November 2008 - 21:54

nie ma takiego sposobu,ale ja ci poradzę to używaj jak najwięcej na baterii swojego macbooka (bateria jest po to żeby używać ją) ja będziesz tak działał to bateria ci posłuży, jeżeli mimo takiego użytkowania żywotność baterii spada znacząco to nie pozostaje ci nic innego ja przygotować  się do kupienia nowej. Reasumując jak najdłużej na baterii i podłaczaj zasilanie jak mac poprosi komunikatem, ładuj zawsze do końca nie doładowuj nie naprawisz jej tak żeby była jak nowa, bo była ona poprostu felerna o d zakupu. ja mam 400 cykli i wiem że jeszcze 100 i i trza myśleć o nowej

#135 Simco

Simco
  • 8 posts
  • SkądKraków

Posted 23 November 2008 - 22:27

Bardzo Wam dziękuję za wszelką udzieloną pomoc, myślę, że czas najwyższy zmienić "strategię" używania baterii.

#136 corrigo

corrigo
  • 183 posts

Posted 24 November 2008 - 12:28

Czas najwyższy Simco. Masz takie same obserwacje jak ja, wcześniej. Osobiście mam wyrobione negatywne zdanie na temat "pomocy" umieszczonej na stronach Support przez Apple.
Tyle że temat był wielokrotnie wałkowany na MyApple. Starałem się go już kiedyś uporzadkować, choćby w takim wpisie http://www.myapple.p...sploatacji.html
Twoja bateria po przejściu na zdrowe żywienie :), raczej dojdzie do siebie

#137 huski

huski
  • 1063 posts
  • SkądEU

Posted 24 November 2008 - 16:54

Jak to jest z tym formatowaniem? Niektórzy eksperci, a właściwie jeden, tzn. instrukcja makbuka twierdzi, że trzeba...

No właśnie, co twierdzi? ... bo nie chce mi się sprawdzać ;)

#138 Simco

Simco
  • 8 posts
  • SkądKraków

Posted 24 November 2008 - 19:59

Z tego co przeczytałem w instrukcji, Apple nic nie wspomina o formowaniu baterii. Owszem, podkreśla i dokładnie opisuję, w jaki sposób prawidłowo obchodzić się z nią, ale nie znalazłem ani słowa na temat procesu formowania. Oczywiście, w instrukcji napisane jest, że w celu zasięgnięcia większej ilości informacji warto skorzystać z ich strony : [url=http://www.apple.com/pl/support/]Apple (Polska) - Wsparcie[/url]. Co do samego procesu, to osobiście słyszałem, że po zakupie ma ona na celu prawidłowe skalibrowanie baterii, natomiast wykonywany regularnie, pomaga zachować jej jak najlepszą kondycję. =)

#139 Agher

Agher
  • 1304 posts

Posted 24 November 2008 - 20:05

i tak jest. poza tym formatowanie to troche zła nazwa. kalibracja pasuje lepiej :)

#140 huski

huski
  • 1063 posts
  • SkądEU

Posted 24 November 2008 - 21:34

W helpie jest artykuł o kalibracji, tyle żeby naładować na maks 2h na kablu później rozładować i 5h minimum rozładowany później ładować na maksa. Rzekomo odnośnie MBP

#141 Relentless

Relentless
  • 269 posts

Posted 25 November 2008 - 08:27

im częstsza kalibracja, tym gorzej dla baterii. Im bardziej się nią przejmujemy, rozładowywujemy do zera, kombinujemy- tym bardziej jej szkodzimy. Im mniej cykli tym lepiej, proste :) W MacBooku miałem 150 cykli i 100%, w MacBooku PRO mam 80 cykli i już 94%, gdzie po miesiącu użytkowania miałem 95%... Taki urok

#142 Agher

Agher
  • 1304 posts

Posted 25 November 2008 - 10:50

bo kalibracje przeprowadza się raz na miesiąc, raz na dwa miesiące zależnie od częstości używania baterii. kozystając tak jak pisałem naprawde można mieć 249 cykli i 100% baterii :)

Dołączona grafika

#143 Simco

Simco
  • 8 posts
  • SkądKraków

Posted 25 November 2008 - 16:06

Myślę, że pozostaje tylko pogratulować użytkownikom, którzy po tak dużej ilości cykli potrafią utrzymać świetną kondycję swoich baterii.;)

#144 maest

maest
  • 44 posts

Posted 25 November 2008 - 22:15

W linku poniżej przystępny i, wydaje się, rzeczowy oraz kompetentny artykuł o charakterystyce akumulatorów laptopowych (co ciekawe, wynika z niego np. to, że ilość cykli nie ma wielkiego wpływu na pojemność baterii):

RapidShare: Easy Filehosting

link z:

Baterie - krótkie kompendium - Forum Notebookcheck.pl

pozdrawiam

#145 huski

huski
  • 1063 posts
  • SkądEU

Posted 26 November 2008 - 00:34

@Agher: a co to jest ten programik?

#146 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7237 posts
  • Skąd3city

Posted 26 November 2008 - 00:41

@Agher: a co to jest ten programik?

Widget: iStat Pro

A poniżej moja bateria po pół roku używania ;)
Dołączona grafika

#147 yarosh

yarosh
  • 165 posts
  • Skąd

Posted 27 November 2008 - 00:01

trzeba uzywac baterie i tyle, ja po 14miesiacach mam 95cykli i... 15% oryginalnej pojemnosci albo trafily mi sie jakies trefne ogniwa

#148 Relentless

Relentless
  • 269 posts

Posted 29 November 2008 - 12:50

W linku poniżej przystępny i, wydaje się, rzeczowy oraz kompetentny artykuł o charakterystyce akumulatorów laptopowych (co ciekawe, wynika z niego np. to, że ilość cykli nie ma wielkiego wpływu na pojemność baterii):

RapidShare: Easy Filehosting

link z:

Baterie - krótkie kompendium - Forum Notebookcheck.pl

pozdrawiam



Kolego, ja gratuluję razem z tobą:) Ale w większym stopniu zależy to od danego egzemplarza baterii niźli od użytkownika*

*Wychdząc z założenia, iż użytkownik zachowuje minimalną kulturę pracy.


Aha, uważam również, że kalibrowanie baterii co miesiąc to gruba przesada. Albowiem reinstalacja Leo co miesiąc też zwiększa wydajność :)

Miałem maki, które miały po 126 cyklach 101%, trafiały się też takie, które traciły 7% wyjściowej pojemności po pierwszych 3 miesiącach użytkowania.

#149 vinci

vinci
  • 2693 posts
  • SkądPoznań

Posted 03 January 2009 - 20:38

Nowy MBP Alu:
Dołączona grafika
Why? :(

#150 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 posts
  • SkądKraków, Poland

Posted 03 January 2009 - 22:47

Ja na razie nie narzekam....
Dołączona grafika




3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users