Skocz do zawarto艣ci

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj si臋 aby uzyska膰 pe艂ny dost臋p do forum.

Zdj臋cie
- - - - -

Panie drukarzu! Czytaj pan!


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Klimer

Klimer
  • 848 post贸w

Napisano 21 kwietnia 2009 - 22:12

Czo艂em Panie Drukarzu! Pisz臋 zwracaj膮c si臋 do pana w bardzo wa偶nej sprawie! Nigdy pana nie widzia艂em na oczy, ale nie chc臋 zatruwa膰 panu 偶ycia, a mam biznes do pana! Pliiiiik b臋d臋 wysy艂a艂! A co! co? Spaaaady (bleed) s膮! wiadoma sprawa! Tylko nie wiem czy potrzebne s膮 te wszystkie colorbary, registration marki, slugi i tym podobne? a i psze pana! jeszcze powiedz mi pan, do broszurki to se pan ju偶 impozycj臋 zrobisz, ale spady potrzebne ze wszelakich stron, czy faceing pages? dzi臋ki i pozdrawiam pana! Klimer p.s. tak wiem! ale akurat mnie nasz艂o na post innej formy :) jak nikt nie zrozumie napisz臋 po ludzku.

#2 _krzysiek

_krzysiek
  • 1聽971 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 21 kwietnia 2009 - 22:47

nast臋pnym razem jaramy wsp贸lnie

#3 wieslawo

wieslawo
  • 3聽698 post贸w
  • Sk膮dL-no/P-艅

Napisano 21 kwietnia 2009 - 22:51

zr贸b ze wszystkich stron, impozycyjk臋*niech sobie zrobi膮 (bezpieczniej). Chyba 偶e ju偶*z panem drukarzem jeste艣*w dobrej komitywie i wiesz 偶e jak przygotujesz jako facing to b臋dzie to ok. Colorbary owszem, spady owszem, znaczniki ci臋cia r贸wnie偶 co do reszy nie stosuje, ale akurat mam dobre uk艂ady i nie dubluje tego co i tak dorzucaj膮 robi膮c impozycj臋.

#4 virgin71

virgin71



  • 12聽562 post贸w
  • Sk膮dWroc艂aw

Napisano 21 kwietnia 2009 - 23:12

no to czekam... ;)

#5 Go艣膰_owca666_*

Go艣膰_owca666_*

Napisano 21 kwietnia 2009 - 23:24

nast臋pnym razem jaramy wsp贸lnie


Z drukarzem?

@Klimer
nie r贸b impo sam, zw艂aszcza, je艣li zadajesz takie pytania jak w tym po艣cie ;) Colorbary od Ciebie do impo s膮 zb臋dne, wystarcz膮 spady dooko艂a, b臋dzie uniwersalnie. Sami sobie poradz膮. Reszt臋 napisa艂 wieslawo.

#6 BigMac

BigMac
  • 535 post贸w
  • Sk膮dOlsztyn

Napisano 23 kwietnia 2009 - 10:13

Jak dla mnie to: - spady g艂贸wka,n贸偶ki, 偶艂obek/-5mm - tylko linie ciecie i registry - offset na linie ci臋cia min 5 mm - absolutnie nie r贸b sk艂adek itp (lu藕ne strony po kolei w艂膮cznie z vacatami) - sprawa najistotniejsza poprawnie ustawione boxy (crop/trim/bleed/media)

#7 omen105

omen105
  • 54 post贸w

Napisano 25 kwietnia 2009 - 14:53

Najprosciej zadzwonic do konkretnej drukarni i zapytac jak wola, bo wiekszosc ma okreslone zasady co przyjmuja i jak zrobione.

#8 Hara

Hara
  • 95 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 25 kwietnia 2009 - 16:02

Klimer, chcia艂e艣 zaprezentowa膰 anegdot臋 z 偶ycia wzi臋t膮 (przynajmniej ja to tak zrozumia艂em), a tu taka ch臋膰 pomocy od razu ;) Mi to przypomina klienta przygotowalni, kt贸ry na informacj臋 od sekretarki "w pana pracy brakuje zupe艂nie spad贸w", zareagowa艂 mailem "spady do艣l臋 jutro mailem" ;)

#9 Klimer

Klimer
  • 848 post贸w

Napisano 26 kwietnia 2009 - 13:17

@Hara, nie, serio pytam :) "Powierzchniami p艂askimi drukowanymi" zaj膮艂em si臋 z potrzebny chwili, a nie mam mo偶liwo艣ci zadzwoni膰 do drukarni i zapyta膰. dlaczego? na uniwerku nasze ko艂o naukowe organizuje spory event nied艂ugo i trzeba przygotowa膰 a to jak膮艣 ulotk臋, albo plakacik itp. a na pytanie: "a gdzie to b臋dzie drukowane" pada odpowied藕 "aaaaaa nie wiem, zobaczymy mo偶e jaki艣 sponsor si臋 tym zajmie" :) przyznaj臋 si臋 do swojej niewiedzy i normalnie bym zrobi艂 po prostu spady, ale w indesign'ie jest te偶 tyle innych opcji, kt贸rych raczej panowie z Adobe dla jaj tam nie umie艣cili. zarazem wol臋 zapyta膰 ni偶 psu膰 komu艣 z rana dzie艅, a 偶e w takiej a nie innej formie post wyszed艂, to te偶 inna sprawa. absolutnie wa偶ne jest dla mnie odda膰 projekt 100% sprawny, bo inaczej nie wyrobimy czasowo (przechodzi to przez kilka, kilkana艣cie os贸b zanim trafi do drukarni - od tak, kloc "administracyjny" za m艂odu). dzi臋ki wszystkim za odpowied藕 pozdrawiam Klimer

#10 vivacee

vivacee
  • 376 post贸w
  • Sk膮dPoznan

Napisano 17 maja 2009 - 21:44

Po tym w膮tku rozkosznie wida膰 jak j臋zyk drukarski zmienia si臋 wraz z regionem z kt贸rego pochodzi drukrz/detepowiec. Rozpoczynaj膮c prac臋 w cezexie dowiedzia艂em si臋, 偶e w Wawie na znaki ci臋cia m贸wi si臋 sznyty. :) A jeden pierdolec z kierownictwa upiera艂 si臋, 偶eby na wyniki produkcji dzia艂u CtP nie m贸wi膰 p艂yty, tylko formy drukarskie, bo p艂yty to potocznie i niepoprawnie. Argumentacja podparta s艂ownikiem angielskiego nic nie da艂a. Cham si臋 uprze i mu daj... A tak na marginesie, cezex pada na pysk, po艂o偶yli si臋 w艂a艣nie na CtP :D

#11 wieslawo

wieslawo
  • 3聽698 post贸w
  • Sk膮dL-no/P-艅

Napisano 17 maja 2009 - 22:11

vivacee trzeba by艂u mu krawat za艂o偶y膰...mniej awanturuj膮cy by by艂 ;)

#12 Hara

Hara
  • 95 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 17 maja 2009 - 22:53

@Hara, nie, serio pytam :) "Powierzchniami p艂askimi drukowanymi" zaj膮艂em si臋 z potrzebny chwili...
Klimer


Wy偶sze, a to po 75... ;)

A na powa偶nie, to upraszczaj膮c to co pisa艂 BigMac:
- spady dooko艂a pracy (je艣li to nie zeszyt du偶y obj臋to艣ciowo) to po 3 mm wystarcz膮,
- linie ci臋cia (zwane te偶 sznytami formatowymi nie tylko w Warszawie),
- offset na linie ci臋cia wystarczy taki jak膮 dasz wielko艣膰 spadu (czyli np. 3 mm),
- 偶adnych sk艂adek (dzi艣 nie ma drukarni/na艣wietlarni bez w艂asnej impozycji "elektronicznej"), a nie ma nic gorszego ni偶 藕le zrobione sk艂膮dki ;)
- co do TrimBoxu (bo on najistotniejszy) to d艂u偶szy temat bo zale偶y od aplikacji, sposobu generowania PDF'a, etc., ale je艣li b臋d膮 linie ci臋cia (sznyty formatowe) to porz膮dny operator robi膮cy impozycj臋 poradzi sobie z tym bez problemu i skoryguje TrimBox tak by szed艂 poprawnie po liniach ci臋cia, a nie np. po formacie brutto pracy,
- no i ostatnia rzecz: PDF z za艂膮czonymi czcionkami u偶ytymi w pracy.

To i tak minimum... Nie wnikam ju偶 w tre艣膰 pracy, typu kolorystyka, etc.
Powodzenia, pod warunkiem, 偶e nie odpowiadasz za to finansowo ;)

#13 infected

infected
  • 36 post贸w

Napisano 18 maja 2009 - 05:44

Sznyty formatowe to normalny j臋zyk drukarzy. A p艂yty r贸wnie偶. cho膰 najpopularniejsze s膮 blachy w starym towarzystwie bran偶owym. Kwestia tylko, czy drukarz to drukarz, czy piekarz z wykszta艂cenia.

#14 micha_pl

micha_pl
  • 179 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 18 maja 2009 - 06:16

to i ja dodam co艣 od siebie : pdf bez profili kolorystycznych... !! Bo prace na tym sypi膮 sie niemi艂osiernie. pozdr. operator ctp ;)

#15 Hara

Hara
  • 95 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 19 maja 2009 - 00:24

Dla mnie sznyty formatowe to tak偶e normalny j臋zyk i tak te偶 nauczam ;) Co do profili icc, to je艣li nie by艂y 艣wiadomie dodane, to wtedy rzeczywi艣cie lepiej by ich nie by艂o ;) Dzi艣 nie ma w zasadzie RIP贸w, kt贸re nie umo偶liwiaj膮 "ignorowania" za艂膮czonych profili icc, wi臋c zawsze operator mo偶e to wy艂膮czy膰, ale musi to uzgodni膰 najpierw z klientem, a to bardzo cz臋sto nie lada wyzwanie: - W Pana pracy mam elementy RGB. - Pan mnie obra偶a!! I jeszcze wyzywa mnie Pan od jakich艣 RGB i takich tam oferprint贸f! To skandal, ja si臋 poskar偶臋!!

#16 micha_pl

micha_pl
  • 179 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 19 maja 2009 - 06:05

Dla mnie sznyty formatowe to tak偶e normalny j臋zyk i tak te偶 nauczam ;)

Co do profili icc, to je艣li nie by艂y 艣wiadomie dodane, to wtedy rzeczywi艣cie lepiej by ich nie by艂o ;) Dzi艣 nie ma w zasadzie RIP贸w, kt贸re nie umo偶liwiaj膮 "ignorowania" za艂膮czonych profili icc, wi臋c zawsze operator mo偶e to wy艂膮czy膰


Masz racj臋, wy艂膮czenie profili to nie problem, gorzej jest z tym co po nich czasem pozostaje. Zdarza si臋, 偶e zripowanie jest wtedy niemo偶liwe. Pracuje na Harlequin-ie i nie raz mia艂em tak膮 zagwozdk臋 o 2-3 nad ranem. Oczywi艣cie telefon do "agencji" reklamowej kt贸ra to zleci艂a jest wtedy niemo偶liwy, a praca "MUSI" by膰 na rano.

Co do wyzywania klient贸w to wg. mnie przoduj膮 w tym w艂a艣nie panienki z agencji, kt贸re nie odr贸偶niaj膮 proofa od ftp-a ;).

Wracaj膮c do tematu: sp艂aszczanie prac to te偶 problem. Praca z warstwami w ilo艣ci kilkuset nie nale偶y do rzadko艣ci, w proces ripowania wyd艂u偶a sie wtedy niemi艂osiernie. Nawet mocne maszyny musz膮 to przecie偶 przeliczy膰.

Pozdr.




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych