Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac->router->PC konfiguracja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 syfon

syfon
  • 125 postów
  • SkądJersey (the old one)

Napisano 19 września 2006 - 11:40

Witam. Przeczytalem chyba wszystkie watki na myapple dotyczace konfiguracji seci, nie znalazlem jednak odpowiedzi na dreczacy mnie problem. Staram sie polaczyc komputery jak w temacie. i'Mac jest podlaczony do modemu adsl/routera (netgear) kablem a pc laptop laczy sie z nim (routerem)bezprzewodowo. Gdzie moglbym znalezc poradnik dla debili krok po kroku jak skonfigurowac siec pozwalajaca aby komputery widzialy udostepnione zasoby. P.S. Nie mam zielonego pojecia o sieciach. Dzieki za pomoc.

#2 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 19 września 2006 - 12:59

mam ten sam problem od wczoraj. stad dolacze sie do Twojej prosby i czekam na zyczliwego, ktory nam pomoze. pozdrawiam

#3 echolab

echolab
  • 22 postów

Napisano 19 września 2006 - 18:10

Hej! Ja także proszę o poradnik dla debila. Tyle, że u mnie to Mac jest podłączony bezprzewodowo. Mam system OS X 10.4.7. Coś tam motałem ale nie idzie.

#4 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 19 września 2006 - 18:15

poszukajcie na forum. zobaczcie w dziale know how.

#5 alleslegales

alleslegales
  • 71 postów
  • SkądKołobrzeg/Szczecin

Napisano 19 września 2006 - 22:48

Chyba znam ten problem i mam jednocześnie na niego rozwiązanie. Ale najpierw opisze co ja mam żeby nie było niedomówień. Dwa kopy: iMac+laptop. Chcę je połączyc do internetu. Dysponuję routerem z kopiowaniem Mac adresów-LinkSys wraz z siecią WLAN. Od dostawcy otrzymałem modem który zamienia sygnał z anteny-Chello na dwa możliwe USB i LAN(tylko jedeno gniazdo można wykorzystać). Teraz tok postępowania: 1. Fikam do sklepu po kabel LAN i zarabiam go końcówkami w wersji koputer-router(najlepiej oba tak polaczyc 1m kabla to chyba 1zl plus wtyczki na dwa konce 40gr/szt). Oczywiście z modemem dostałęm oryginalny kable taki sam jak wyżej wymieniony. 2. Podpinam modem kablem LAN dostarczonym z modemem do routera w miejsce opisane "INTERNET"(albo takie odseparowane samotnie sterczące). 3. Podpinam kablami kompy do routera (WLAN nie ruszasz). 4. (teraz to się zacznie masakra ;) ) 5. Router domyślnie w fabryce ustawia się IP na: 192.168.1.1 z loginem Admin(może być z małej) i tym że samym hasłem. Teraz TY na kompie wchodzisz w ustawienia sieci (kurde opisać maca czy winde :/ ). Z racji że masz Mac'a podpiętego na kablu to opiszę (mam nadzieję dobrze) jego konfigurację. 6. System Preferences->Network->szukasz konfiguracji na LAN albo Built-in Ethernet. "Dwumlask" (jak to lubią pisać niektórzy-bardzo fajne;) ) i śmigasz w TCP/IP. Configure IPv4: Manually IP Adress: 192.168.1.#(wstaw sobie co chcesz od 2 do 255. 1nke ma router) Subnet MAsk: 255.255.255.0 czasem( zamiast 0 jest 128 nie pytaj dlaczego) Router: 192.168.1.1 i ustawiasz DNS'y (podane przez dostawcę) Wchodzisz na router logując się z przegladarki wpisując w pasek adresu IP routera 192.168.1.1 Później jak zapyta login hasło (powinien chyba że wjedziesz bez "ale". Mimo wszystko musi przeładować) 7. Router (indywidualna konfiguracja każdego) Tu podajesz adresy routera zakres adresów przydzielanych na DHCP uaktywniasz WLAN wpisujesz Mac Adresy(nie znam się na tym) Adres 192.168.1.# alob 192.168.0.# są standarowe dla Windy moż na je zmienić na 10.0.0.# dając routerowi adres 10.0.0.1 a w koputerach zmieniasz tylko zdres IP aby miały ten sam początek ale inny ostatni numer (do 255) Tu też wpisujesz DNS'y bo praktycznei bez nich to NET nie działa. Pamiętaj jak zmienisz adres IP na routerze! musisz zmienic wtedy adres IP u siebie na kompie aby się z nim połączyć (jeśli coś nie wyjdzie to na routerze masz przycisk reset. 5s czy 10s przytrzymując go resetujesz go do ustawień fabrycznych czyli IP 192.168.1.1-zazwyczaj i loginu i hasła j.w. Więc nie stres) WLAN ustawiasz na Windzie tak że gdzieś w konfiguracji karty czy sieci(musi być bezprzewodówka) wpisujesz to samo co dla LAN(IP Bramke Maske). Oczywiście musisz się jeszcze z czyms połączyć a router ma swoja nazwę albo sieć. Wpisz ją w miejsce ESSID(spójrz w routerze jak sie nazwał domyślnie podjerzewam że coś związanego z firmą i numerami routera). Pamiętaj o kopiowaniu Mac Adresów bo czasem tego wymagają modemy dostawców np. Chello bez tego nie będziesz miał NET'u. Czasem bywa że chcesz odłączyć router i mieć całość dala siebie. Bywa że bez restatru modemu sie nie połączysz bo Mac Adres się zmienił. Po restarcie powinno zadziałać wsio. Mam nadzieje że troche Wam pomogłem bo sam keidyś to przeżywałęm. Wiem jeszcze jak skonfigurować server odbierajacy WLAN na PC i rozwalający całość przez ten router. Mimo tej instrukcji poszukajcie i dokształćcie się. Znających temat proszę albo o wywalenie tego z racji wprowadzania w błąd albo poprawienie i skomentowanie tego. ....szlag trafiłby te "*"....

#6 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 września 2006 - 23:16

alleslegales, piękne... A teraz zrób z tego ładny tutorial i opublikuj w know-how. Devilia sie ucieszy, a ty zarobisz parę punktów :-)

#7 alleslegales

alleslegales
  • 71 postów
  • SkądKołobrzeg/Szczecin

Napisano 20 września 2006 - 10:07

Andrzej może niech młodzi dorobią do tego obrazki (screen'y) i wrzucią poprawiony opis. Przecież i tak będą przez to przechodzić a zrobić kilka screen'ów po drodze to chyba nie problem :) Może kiedyś się pokuszę ale nie dzisiaj... zwłaszcza że nie musze tego konfigurować bo mam obecnie ta drugą opcję w chacie (WLAN na PC->router(LAN)->iMac, PC).

#8 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 20 września 2006 - 10:18

Mozna to prosciej zrobic i po co 2 modemy nie rozumiem jest to do zrobienia w prostzry sposob. -Jezeli masz router adsl to podpinasz bezposrednio do gniazdka telefonu. -Nie zawsze do ustawienia routera jest 192.168.2.1 czasami zdarza sie 192.148.2.2 lub jeszcze inne powinno byc w instrukcj jak wejsc w setup router -w windzie najlepiej ustawic ip manualnie wtedy przy wlaczeniu komp szybciej loguje sie do routera -DNS jest taki sam jak adres routera -restart routera mozna zrobic z poziomu utawien w przegladarce ;)

#9 alleslegales

alleslegales
  • 71 postów
  • SkądKołobrzeg/Szczecin

Napisano 20 września 2006 - 12:08

Można restart z poziomu przeglądarki. Prawda ale wszsytko jest opisane w instrukcji. Odnośnie IP to są umieszczone w dokumentacji dołączanej z routerem. Ja napisałem co mam żeby później nie było niedomówień. Takiego typu modemu to ja nie przerabiałęm i może się pokusisz o większą rozpiske a nie krytykujesz i wytykasz niedomówienia oraz rzeczy (myślę że proste) pozostawione w domyśle... DNS czy ja wiem czy routera? Chyba można ale ja zawsze podawałem TePeeSA plus te co dostawałęm i zawsze mi chodził NET.

#10 syfon

syfon
  • 125 postów
  • SkądJersey (the old one)

Napisano 20 września 2006 - 12:40

Dzieki wielkie wszystkim za okazana pomoc. Jak tylko dotre dzis wieczorem do domciu to przetestuje konfiguracje i dam znac jak zadziala. Postaram sie tez walnac pare skrinszotow.

#11 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 20 września 2006 - 20:32

Po pierwsze nie krytykuje po drugie napisalem pare spraw ktore moga uproscic cala robote;)

#12 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 20 września 2006 - 21:46

Moze za bardzo to nie wyjsc
ale postaram sie ;)
Kupujesz router podlaczasz do niego kabelek z gniazdka sieciowego telefonu do routera i jazda;)
Wszystkie ustawienia wykonywane powinny byc przez kompa ktory jest polaczony do routera przez kabel nie po WIFI
W moim przypadku
Router belkin:
W miejsce wpisywania adresu w przegladarce wklepujesz w tym przypadku 192.168.2.1 i pokazuje ci sie takie cos
Dołączona grafika

Nastepnie wybierasz Connection type i masz cos takiego:
Dołączona grafika
Wybierasz PPPoA ale nie zawsze musi to akurat dzilac. A o tym jaki typ polaczenia masz powinnien cie poinformowac twoj uslugodawca.

Jedziem Przycisk NEXT i mamy:
Dołączona grafika
Tu po kolei :
-Username-wpisujesz twoj login ktory twoj uslugodawca ci przypisal
-Password- haslo takrze uslugodawca powinnien ci to dostarczyc
-VPI/VCI-szczeze nie wiem co to ale nic nie zmienialem i bez tego chodzi;)
-Encapsulation-do wyboru:
-VC/ MUX
-LLc
Wybieramy VC/MUX
-Dial on demand -nic nie ruszmy
-Idle Time (Minute)-nic nie ruszmy takze

Nastepnie przyciskamy Next pokazuje sie :
Dołączona grafika
Sprawdzamy czy wszystko sie zgadza i jezeli jest ok wciskamy Save/Reboot.

Aby ustawic polaczenie WiFi przechodzimy do zakladki - Channel and SSID :
Dołączona grafika
- Wireless Channel- Ustawiamy tam kanal na jakim ma sie laczyc komputer przez Wifi z naszym routerem Ja mam kanal 11 ten sam kanal powinnien byc wlaczony w komputrze z Wifi
- SSID -Wpisujesz nazwe jaka sie bedzie wyswietlala w trakcie szukania routera czylo poprostu nazwa twojego routera
- Wireless Mode- Tryb routera jezeli masz predkosc 54 to wybierasz 54G
- 54g Protection - Zabezpieczenie polaczenia raczej wlaczyc;)
- Turbo Mode - Mam router ktory ma predkosc 125 a nie 54 wiec u mnie jest to wlaczone chociaz WiFi w maczku ciagnie tylko 54 ale mam acera ciagnie z predkoscia 115
Wciskamy Apple Changes po czym powinnien sie zresetowac

Co do zabezpieczenia wchodzimy na zakladke Seciurityznajdujaca sie w Wirelessi i mamy :
Dołączona grafika
I mamy tam :
-Seciurity Mode- do wyboru:
-Disabled- Wylaczyc
-64bit WEB- klucz zapisany w 64 bitach
-128bit WEB-klucz zapisany w 128 bitach
-WPA - nie wiem jak to opisac :(
-WPA-PSK- Zabezpieczenie z kluczem;)-najlepiej to wybrac
-Encryption Technique-technika szyfrowania wybrac TKIP jest ustawione to standardowo
-Rekey Interval(seconds)- TA opcja sprawia najwiecej problemow jezeli sie nie ustawi tego jest to czas podany w sekundach po uplywie ktorego router sprawdza autentycznosk klucza wpisanego przez ciebie zle ustawienie powoduje rozlacznie polaczenia z netem i to dos czesto wpisujesz tam wartos naxymalna a aby sie dowiedziec jaka jest maxymalna wartosc wpisz poprostu maxymalna liczbe 9 po czym router pokaze ci blad i liczbe ktora jest maxymalna mozliwa do wpisania czyli np 123456789 po czym odejmij 1 i wpisz 123456788 i powinno byc wpozo
- Pre-Shared Key (PSK)- twoje chaslo(klucz) bez ktorego nikt obcy oprucz ciebie nie bedzie sie mogl polaczyc z routerem. Chyba ze zna to chaslo;)
Ten sam klucz musisz wpisac w kompie ktory bedzie polaczony przez WiFi
Przy ustawieniach WiFi w kompi ustawiamy Ip manualne tylko pamietaj ze ip nie moze byc takie samo jak ip 2 kompa lub routera czyli np:
router-192.168.2.1
Laptop-192.168.2.2
Pc-192.168.2.3
maska podsieci 255.255.255.0
Brama domyslna-ip routera
Dns-ip routera

A co do kompa po kablu to normalnie polaczyc go do routera przez kabelek dostarczony z routerem i ustawic tylko Ip manualne w komputrze i po klopocie

#13 alleslegales

alleslegales
  • 71 postów
  • SkądKołobrzeg/Szczecin

Napisano 20 września 2006 - 23:34

No ślicznie. Wybacz ale nie przeczytam tego dzisiaj ale wierze że jest trafny w 100%. Jutro go sobie przebadam. Może sam sie czegoś naucze ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych