Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Seagate FreeAgent Desk i FreeAgent Go for Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

#1 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 28 marca 2009 - 23:39

[newshuge]http://bartek.btk.net.pl/seagate/seagate2.png[/newshuge]
Coraz szybsze łącza i powszechna możliwość korzystania z Internetu sprawiają, że dostęp do różnego rodzaju multimediów stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek. Każdy z nas ma wrodzoną potrzebę posiadania czegoś. Bez względu na to co to jest, czujemy się z tym lepiej, bezpieczniej, spokojniej. Potrzebą może być posiadanie oszczędności, modnych ubrań lub np. samochodu. Często wiele rzeczy które posiadamy jest nam w ogóle zbędnych. Obecnie szybki Internet umożliwia bezproblemowe, strumieniowe przesyłanie wideo, słuchanie muzyki i wiele więcej. Mimo tego prawie każdy z nas chce trzymać swoje ulubione filmy, muzykę, czy zdjęcia na dysku w swoim domu. Odrębną grupą są osoby, które w swojej pracy potrzebują sporo przestrzeni dyskowej do przechowywania różnego rodzajów plików, projektów itp. Bez względu co magazynujemy, jednym z rozwiązań na brakujące miejsce są zewnętrzne dyski twarde. Z reguły pomimo swojej dużej pojemności, są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które przenoszą swoje pliki między kilkoma komputerami lub używają dysków do archiwizacji danych i wracają do nich raz na jakiś czas.

Dołączona grafika


Prawie każdy producent dysków posiada w swojej ofercie ich zewnętrzny wariant. W nasze ręce trafiły dwa modele dysków firmy Seagate, która razem z Western Digital jest najpopularniejszą marką w naszym kraju. Opisywanymi modelami są dyski z serii FreeAgent. Pierwszy to FreeAgent for Mac o pojemności 1,5 TB wyposażony w komplet gniazd USB 2.0 i FireWire 400/800. Drugim recenzowanym dyskiem jest 2,5” model External FreeAgent Go for Mac o pojemności 500 GB i kompletem portów USB 2.0 i FireWire 800. Obydwa modele są nowością w Polsce. Do tej pory można było nabyć je z mniejszymi dyskami, a w przypadku wersji 2,5” tylko z interfejsem USB 2.0. Dyski oznaczone są przez producenta jako kompatybilne z komputerami Mac. Co prawda każdy dysk, bez znaczenia, czy wewnętrzny lub zewnętrzny współpracuje z komputerami Apple, lecz w tym przypadku producent informuje nas, że są one sformatowane już w fabryce na format plików HFS+ i gotowe do pracy od razu po wyciągnięciu z pudełka.

Dołączona grafika


Seagate External FreeAgent for Mac 1,5 TB USB 2.0, FW 400/800

Dysk dostarczany jest w dużym, szarym pudełku, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy do poprawnego działania urządzenia. Oprócz samego dysku mamy w komplecie kable FireWire 400 i 800, USB 2.0, zasilacz sieciowy z wymienialną końcówką w standardzie europejskim i brytyjskim. Oprócz kabli i zasilacza w pudełku znajduje się krótka instrukcja obsługi i karta gwarancyjna. Dysk jest bardzo cichy, co jest istotne w tego typu urządzeniach. FreeAgent prezentuje się znakomicie obok komputerów Apple. Obudowa została wykonana z plastiku i aluminium. Użyte materiały składające się na obudowę są dobrej jakości. Nie odnotowaliśmy jakiegokolwiek skrzypienia, czy złego spasowania materiałów, co zdarza się bardzo często w tego typu konstrukcjach, gdzie łączy się ze sobą kilka materiałów różnego rodzaju. Dysk może pracować w pozycji pionowej oraz poziomej. Mamy więc możliwość dostosowania go do otaczającej nas przestrzeni. Obudowa jest minimalistyczna i wyrafinowana. Producent zdecydował się na użycie ciekawego podświetlenia informującego użytkownika o stanie pracy. Kiedy dysk pracuje logo Seagate na froncie obudowy oraz cała stopka utrzymująca dysk w pozycji pionowej podświetlają się. Podświetlenie prezentuje się bardzo ładnie, jest zarazem stonowane i nie rozprasza uwagi.

Dołączona grafika

Dołączona grafika


W środku obudowy znajdziemy 3,5” dysk Seagate o pojemności 1,5 TB kręcący się z prędkością 7200 RPM. dysk ponadto posiada 32 MB pamięci podręcznej. Poniżej znajduje się pełna specyfikacja techniczna:

Gwarancja: 5 lat
Producent: Seagate
Format szerokości: 3.5 cala
Pojemność 1 500 GB
Interfejs USB: USB 2.0
FireWire 400 (IEEE 1394a)
FireWire 800 (IEEE 1394b)
Rodzina produktów: FreeAgent Desk
Prędkość obrotowa: 7 200 obr./min.
Pamięć cache: 32 768 kb
Wysokość: 185 mm
Długość: 152 mm
Waga: 1 000 g

Seagate External Go 500 GB USB 2.0, FW 800

Dołączona grafika


Przenośny 2,5” dysk jest nowością w ofercie firmy. Jest to pierwszy model z tej serii dedykowany dla komputerów Apple, jest także pierwszym modelem wyposażonym w port FireWire 800. Dotychczas w Polsce można było nabyć dyski z rodziny FreeAgent Go jedynie z potrem USB 2.0. To co odróżnia go od pozostałych modeli to stacja dokująca dołączona w komplecie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bowiem stację dokującą możemy postawić na biurku obok komputera. Po przyjściu do domu podłączamy dysk do do stacji dokującej, która posiada port FireWire 800, czyniąc z dysku FreeAgent Go w pełni stacjonarne rozwiązane. Poza samym dyskiem w pudełku znajdziemy oczywiście zestaw przewodów. Oprócz kabla USB 2.0 i stacji dokującej mamy w komplecie przewód FireWire 800 i drugi przewód USB służący do zasilania dysku po podłączeniu do do komputera za pomocą USB. Producent dorzuca także skóropodobne etui na podróż oraz krótką instrukcję obsług oraz kartę gwarancyjną.

Dołączona grafika


Podobnie jak poprzedni dysk, ten także został wykonany z dwóch rodzai materiałów. Spodnia część pokryta jest plastikiem, górna została wykonana z aluminium. W środku obudowy znajduje się wspomniany 2,5” dysk Seagate kręcący się z prędkością 5 400 obr./min.

Gwarancja: 5 lat
Producent: Seagate
Format szerokości: 2.5 cala
Pojemność: 500 GB
Wersja interfejsu: USB 2.0
Rodzina produktów: FreeAgent Go
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min.
Pamięć cache: 8 192 kb
Maks. transfer zewnętrzny: 60 MB/s
Wysokość: 12,5 mm
Długość: 130 mm
Waga:160 g

Testy wydajności

Wyniki wydajności dwóch zewnętrznych dysków twardych firmy Seagate porównaliśmy z innymi dyskami konkurencji z tego samego segmentu. Oto jak wypada rodzina FreeAgent w porównaniu z innymi.

Dołączona grafika

Kliknij w grafikę, aby otworzyć ją w pełnych wymiarach.


Podsumowanie

Dyski FreeAgent prezentują się bardzo okazale. Jeśli chodzi o wygląd nie można im niczego zarzucić. Użyte materiały są zadowalającej jakości, wszystko jest dobrze spasowane. Znajdujące się wewnątrz dyski pracują bardzo cicho i nie wydzielają dużego ciepła. W przypadku 3,5” wersji FreeAgent trzeba znaczyć, że dysk nie wpada w drgania, kiedy jest postawiony np. na biurku. Wspominam o tym, bowiem dyski WD MyBook, które cieszą się dużą popularnością mają ku temu tendencje, co dla wielu osób stanowi problem. W testach wydajności porównując Seagate External FreeAgent for Mac 1,5 TB z konkurencyjnym dyskiem WD My Book Studio, ten pierwszy wygrywa pod każdym względem ze swoim konkurentem. W praktyce dysk jest bardzo szybki i z powodzeniem można go wykorzystać jako bank do przechowywania różnego rodzaju multimediów. Również osoby amatorsko zajmujące się obróbką wideo nie będą miały powodów do narzekań. Nasz drugi recenzowany dysk 2,5” - Seagate External Go 500 GB, okazał się znacznie wolniejszy od WD My Passport. Mimo gorszych od swojego konkurenta wyników odczyt/zapis, 2,5” Seagate śmiało można polecić osobom, które poszukują małego, zgrabnego, przenośnego dysku. Dodatkowym atutem jest wspomniana na wstępie stacja dokująca, którą we wcześniejszych modelach trzeba było nabyć osobno. Rodzina nowych dysków FreeAgent jest godnym polecenia produktem dla osób, którym pojemność wewnętrznych dysków już nie wystarcza. Doskonale będą spisywać się jako forma backupu dla Time Machine, idealnie komponując się z komputerami Apple.

Sprzęt do recenzji dostarczyła nam firma EAST SIDE Consulting GmbH
ul. Nałęczowska 62/56
02-922 Warszawa

Dziękujemy

[articleindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3307/3411305419_94a112b0da_o.png[/articleindexsmall]
[newsindexsmall]http://bartek.btk.net.pl/seagate/seagate3.png[/newsindexsmall]
[newsindexhuge]http://bartek.btk.net.pl/seagate/seagate1.png[/newsindexhuge]

#2 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 marca 2009 - 10:02

Strasznie podoba mi się ten Seagate External Go :) Ogólnie ciekawy test ;)

#3 Matiek

Matiek
  • 185 postów

Napisano 29 marca 2009 - 10:28

Szkoda,że ten czarny,ładnie wyglądający dysk jest taki słaby.Wizualnie mi nie odpowiadają.Może sobie kiedyś taki jeden kupie :)

#4 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 29 marca 2009 - 10:29

zakupiłem ostatnio w czasie promocji w sklepie dla idiotów dysk seagate freeAgent 1TB i też jestem z niego bardzo zadowolony, design również ok. Podstawową wadą brak firewire, ale reszta w jak najlepszym porządku

#5 iBiker

iBiker
  • 25 postów
  • SkądKatowice

Napisano 29 marca 2009 - 11:11

Ze swojej strony mogę dodać że jest to świetna alternatywa dla dysków LaCie , używam Seagate FreeAgent External fo Mac od pół roku i był to jeden z lepszych zakupów.

#6 Bony

Bony
  • 41 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 marca 2009 - 11:34

Wszystko fajnie, ale jedna mała uwaga! Co to za mania pisania, że coś jest zrobione z "plastyku"? Plastyk to osoba, a obudowa zrobiona jest z plastiku!!! Sama recenzja jest na szóstkę:)

#7 krzak

krzak
  • 86 postów

Napisano 29 marca 2009 - 11:49

Wie ktoś gdzie można kupic ten Seagate External Go ? wszedzie są te FreeAgent które bardzo mi się nie podobają

#8 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 29 marca 2009 - 11:50

Ze swojej strony mogę dodać że jest to świetna alternatywa dla dysków LaCie , używam Seagate FreeAgent External fo Mac od pół roku i był to jeden z lepszych zakupów.


Z dyskami LaCie mam bardo dużo do czynienia. Muszę niestety przyznać, że są to najbardziej awaryjne dyski jakie można kupić na rynku. Wyglądają ładnie, ale są bardzo, bardzo awaryjne. Stanowczo odradzam.

#9 myapple_123

myapple_123
  • 776 postów

Napisano 29 marca 2009 - 12:19

Dyski ladne (sam uzywam WD Passport Elite 320 na USB 2.0) choc o ile pamietam pionowy montaz dyskow zmniejsza ich zywotnosc.

#10 N0body

N0body
  • 8 postów

Napisano 29 marca 2009 - 12:40

Ze swojej strony mogę dodać że jest to świetna alternatywa dla dysków LaCie , używam Seagate FreeAgent External fo Mac od pół roku i był to jeden z lepszych zakupów.


Czy mógłbyś sprawdzić jaki dysk Seagate siedzi w środku? Nie chodzi mi oczywiście o rozbieranie FreeAgent'a tylko o sprawdzenie w "Profilu systemu" modelu dysku np. ST31500341AS.

#11 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 29 marca 2009 - 12:46

Dyski ladne (sam uzywam WD Passport Elite 320 na USB 2.0) choc o ile pamietam pionowy montaz dyskow zmniejsza ich zywotnosc.


Kiedyś tak było, teraz wygląda to zupełnie inaczej. Zobacz na mac Pro, gdzie dyski pracują do góry, w wielu urządzeniach SAN dyski montowane są pionowo i nic się dzieje. Opinia, że dysk pracujący pionowo działa krócej jest wyssana z palca.

#12 dinosaur5

dinosaur5
  • 77 postów

Napisano 29 marca 2009 - 13:02

Wie ktoś gdzie można kupic ten Seagate External Go ? wszedzie są te FreeAgent które bardzo mi się nie podobają

Seagate External FreeAgent Go for Mac 320 GB USB 2.0 - Sklep internetowy Komputronik.pl

#13 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 29 marca 2009 - 13:49

Z dyskami LaCie mam bardo dużo do czynienia. Muszę niestety przyznać, że są to najbardziej awaryjne dyski jakie można kupić na rynku. Wyglądają ładnie, ale są bardzo, bardzo awaryjne. Stanowczo odradzam.


W pełni się zgadzam.
LaCie, to już tylko historia. Ostatnio miałem sporo kieszeni zwalonych do odzysku danych.

Co do FreeAgent, to bardzo brakuje mi w nim eSATA. Jest o znacznie szybszy standard od FW800.

#14 przemko_z_agan

przemko_z_agan
  • 2 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 marca 2009 - 13:58

Recenzja jest zrobiona pobieżnie i nie fachowo. Jeżeli: "Oprócz kabla USB 2.0 i stacji dokującej mamy w komplecie przewód FireWire 800 i drugi przewód USB służący do zasilania dysku po podłączeniu do do komputera za pomocą USB" to: Mamy 2 wyniki testów wydajności: USB i FireWire 800 więc: 1. Dlaczego nie napisano jak podłączono ten dysk i jakiego podłączenia test dotyczy? 2. Jeżeli to było tylko USB to dlaczego nie zrobiono testu dla FireWire? 3. Jeżeli nie mogli zrobić testu dla FireWire to czy dlatego że testowano na PC bez FireWire? Jeśli nie mam racji niech ktoś mnie poprawi...

#15 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marca 2009 - 15:03

Biedny plastyk :( Nie chciałbym tak skończyć :)

#16 dzigi

dzigi
  • 241 postów
  • SkądSK [PL]

Napisano 29 marca 2009 - 15:08

Witam,
Już od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu dysku zewnętrznego. Znalazłem też ciekawą cena dla WD MY BOOK STUDIO, ale po dzisiejszym teście widzę, że zmienię WD na Seagate External FreeAgent for Mac ale z 500 GB. Tyle mi wystarczy, jeszcze i tak nie zapełniłem 250GB :), a cena ok. 450zł - uważam, że jest przyzwoita no i ładnie wygląda przy iMACu. Jeszcze raz THZ za teścik.
Przyłączam się do @przemko_z_agan, przez co był podąłczony dysk podczas testów.

#17 macessences

macessences
  • 52 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 29 marca 2009 - 15:11

no na taki opis wlasnie czekalem..teraz tylko czekam do wyplaty ;)

#18 Adrian4

Adrian4
  • 200 postów
  • SkądCanterbury

Napisano 29 marca 2009 - 15:46

W recenzji brakuje mi fotografii, na których porównana byłaby wielkość dysków z innym, popularnym użądzeniem od Apple. Np. iPhonem (względnie z zapalniczką z kiosku za 1zł). Nie mogę się połapać w tych szerokościach i długościach, w szczególności, że jeden dysk ma wysokość 18.5 cm, a drugi 1,2 cm...

#19 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 29 marca 2009 - 18:50

Co do FreeAgent, to bardzo brakuje mi w nim eSATA. Jest o znacznie szybszy standard od FW800.

W żadnym Maku nie ma portu eSATA.

Recenzja jest zrobiona pobieżnie i nie fachowo.
Jeżeli:
"Oprócz kabla USB 2.0 i stacji dokującej mamy w komplecie przewód FireWire 800 i drugi przewód USB służący do zasilania dysku po podłączeniu do do komputera za pomocą USB"
to:
Mamy 2 wyniki testów wydajności: USB i FireWire 800
więc:
1. Dlaczego nie napisano jak podłączono ten dysk i jakiego podłączenia test dotyczy?
2. Jeżeli to było tylko USB to dlaczego nie zrobiono testu dla FireWire?
3. Jeżeli nie mogli zrobić testu dla FireWire to czy dlatego że testowano na PC bez FireWire?

Jeśli nie mam racji niech ktoś mnie poprawi...


Od razu widać, że użyli FireWire 800, bo po USB nie osiągnąłby 80-100 MB/s.

#20 krzak

krzak
  • 86 postów

Napisano 29 marca 2009 - 18:51

ponowie swoje pytanie, gdzie mozna kupic te małe dyski? czy one są dostępne w jakimś sklepie? czy dopiero kiedyś będą dostępne?

#21 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 29 marca 2009 - 19:52

ponowie swoje pytanie, gdzie mozna kupic te małe dyski? czy one są dostępne w jakimś sklepie? czy dopiero kiedyś będą dostępne?


Małe dyski są już od dawna u nas dostępne, ale z interfejsem USB 2.0 i bez stacji dokującej.

Dyski twarde - Zewnetrzne USB/FireWire/eSATA/RJ45 - Seagate - Dyski 2 5 - FreeAgent Go for Mac - Sklep internetowy Komputronik.pl

Dyski twarde - Zewnetrzne USB/FireWire/eSATA/RJ45 - Seagate - Dyski 2 5 - FreeAgent Go - Sklep internetowy Komputronik.pl

Nie znalazłem w Polsce u żadnego sprzedawcy wersji z FW 800

#22 b52

b52
  • 127 postów

Napisano 29 marca 2009 - 20:29

Bo szukać, to trzeba umieć.
DYSK ZEW. SEAGATE FOR MAC 2.5 500GB USB FW800 WAWA (593750571) - Aukcje internetowe Allegro

...Nie znalazłem w Polsce u żadnego sprzedawcy wersji z FW 800



#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 29 marca 2009 - 20:54

W żadnym Maku nie ma portu eSATA.


To że Apple jest kilka lat do tyłu z technologią nie znaczy, że nikt jej nie używa na OSX.

U mnie w każdym HA-MAC'u jest eSATA.
Założyłem też kontrolery eSATA w wielu Macbookach Pro. Po testach widzę, że ludzie już nie wrócą do FW800, bo jest wolniejsze.

#24 krzak

krzak
  • 86 postów

Napisano 29 marca 2009 - 21:59

Bo szukać, to trzeba umieć.
DYSK ZEW. SEAGATE FOR MAC 2.5 500GB USB FW800 WAWA (593750571) - Aukcje internetowe Allegro


Dzięki, ta cena mnie wyleczyła. Moim zdaniem zdecydowanie nie jest to warte takich pieniędzy.

#25 klub13

klub13
  • 18 postów

Napisano 29 marca 2009 - 22:48

Mam podobny dysk (500 GB). To znaczy mam i nie mam .... bo od 12 marca jest w serwisie ... Niestety mój iMac raz go widział a raz nie, nie pomogło formatowanie, przełączanie między portami, nic... Jak już się pojawił w systemie to synchronizował się z Time Machine w tempie 191 GB w 2 godz. 20 minut (FW 800) – więc dość szybko, jak znikał wystarczyło go odłączyć od zasilania i komputera na więcej niż 24 godziny i oto znowu się pojawiał !!! niestety przed odesłaniem do serwisu już nie udało mi się go sformatować więc wszystkie dane pojechały w siną dal... (ciekawe uczucie...) Podświetlenie stopki świeci jak lampka nocna i nie da się go w żaden sposób wyłączyć, stopka nie jest odłączalna, więc jak położymy dysk na boku to nie wygląda dobrze (stopka...!) i nie jest praktyczne, choć producent opisuje produkt z możliwością działania w poziomie to nie ma w zestawie nic co zapobiega drganiom przenoszonym na powierzchnię oraz zabezpiecza przed zarysowaniem obudowy... a poza tym ta świecąca, wystająca stopka... Największym problemem jak dla mnie jest niestety brak możliwości wyłączenia dysku, sam się włącza i wyłącza kiedy chce ( a w czasach gdy się mówi tak wiele o ekologii to nie najlepsze rozwiązanie...) nie ma nad nim żadnej kontroli, mój egzemplarz choć nie był ( jest ) bardzo głośny to jednak przenosił (przenosi) spore drgania szczególnie w pozycji leżącej, z której w końcu zupełnie zrezygnowałem (myślę, że jest 2 razy głośniejszy od iMaca, szukałem różnych miejsc na biurku żeby go nie słyszeć, bez skutku – po prostu trzeba go zdjąć z biurka, (tak, wiem to nie SSD ). W sklepie nie było możliwości sprawdzenia przed zakupem jak wygląda ten dysk jakie ma funkcje itd. w internecie też nie za wiele znalazłem, gdybym wiedział, że nie można go wyłączyć w żaden sposób oprócz wyłączania zasilacza z listwy zasilającej to bym go nie kupił... Jednak jest szybki, i w swojej cenie nie znalazłem nic ciekawszego z FW 800. Wykonany starannie, pasujący do linii Maców (na mój gust).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych