Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macintosh 68k


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 03 stycznia 2009 - 15:13

Zastanawiam się nad nabyciem Macintosh'a Plus(wersja amerykańska) z dyskiem zewnętrznym na SCSI(wersja amerykańska) i mam kilka pytań: 1.Wiadomo ,że będzie problem z zasilaniem jak by go obejść tzn. da się znaleźć jakiś zamienny zasilacz , czy coś?? 2.Wiem ,że stacja jest 800k, u znajomych jest kilka PowerPC i Perform czy przy ich pomocy dało ,by się nagrać dyskietki w formacie 800k?? 3.Przydał ,by mi się jakiś link do strony z softem(systemami itp.)?? 4.Jaki mógł ,by być dla niego najlepszy system?? Z góry dziękuje.

#2 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 stycznia 2009 - 15:24

Ad1. Zewnętrzny transformator 220V->110V, do nabycia w sklepach elektronicznych. Zasilacza łatwo nie wymienisz, nie ma on budowy modułowej jak w PC tylko jest rozrzucony po kompie. Ad2. Bez problemu, każda stacja macowa nagra dyskietki 800k Ad4. teoretyczne maksimum to System 7.5.5, ale z doświadczenia wiem że na Plusie najlepiej chodzi System 7.1. BTW - rozszerz w nim pamięć do maksimum -czyli 4 MB, Plus używa zwykłych, krótkich (30 pin) SIMów które można jeszcze czasem dostać na Allegro (najtaniej jest kupić jakiego starego PC i je wyjąć). Plus z 4MB chodzi duużo lepiej niż z typowym 1MB.

#3 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 03 stycznia 2009 - 15:35

Ale mam tylko dyskietki HD(w Amidze jak się zaklei otwór to czyta jako DD), czy ten sam trick można zastosować w Macu??

#4 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 03 stycznia 2009 - 15:39

Classic Mac OS Downloads and Updates

#5 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 stycznia 2009 - 16:40

@Dart Mage2 - nie mam pojęcia, mój Plus stoi sobie na pawlaczu, używałem go tylko sentymentalnie do zabawy mając pudełko dyskietek DD (teraz już pewnie nie działają). Jednakże z czasów Amigi pamiętam że nie zawsze dyskietki HD działały po zaklejeniu otworu, często po sformatowaniu i tak nic na nie nie szło nagrać.

#6 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2009 - 18:30

Ale mam tylko dyskietki HD(w Amidze jak się zaklei otwór to czyta jako DD), czy ten sam trick można zastosować w Macu??


Z dyskietakmi jest ten sam trick, a najlepiej użyj dyskietek od Amigi :) Mam też trochę starych pamięci, napisz do mnie to może coś sie znajdzie.
A może chcesz PowerMaca G3 Beige?

#7 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 03 stycznia 2009 - 19:43

A może chcesz PowerMaca G3 Beige?

Nie dzięki -jak dla mnie za nowy zbieram tylko te z lat osiemdziesiątych(max. początek dziewięćdziesiątych).
A czym dysk w Macu sformatować(jakim programem)??

#8 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2009 - 20:12

Nie dzięki -jak dla mnie za nowy zbieram tylko te z lat osiemdziesiątych(max. początek dziewięćdziesiątych).
A czym dysk w Macu sformatować(jakim programem)??


W systemie masz program Drive Setup lub po prostu wybierz z Findera Erase Disk

#9 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 03 stycznia 2009 - 21:57

ZewnÄ�trzny dysk twardy Seagate ST-125N -Macintosh (517361515) - Aukcje internetowe Allegro czy ten HDD działał ,by z Macintoshem Classic,PowerBookiem 165c,Macintoshem LCIII czy Apple IIgs(jeśli uzbroimy go w kontroler SCSI) i czy do Maca można go podłączyć dowolnym kablem pasującym w port SCSI(mam na składzie taki od starego skanera dla PC)

#10 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 06 stycznia 2009 - 13:12

czy ten HDD działał ,by z Macintoshem Classic,PowerBookiem 165c,Macintoshem LCIII czy Apple IIgs(jeśli uzbroimy go w kontroler SCSI) i czy do Maca można go podłączyć dowolnym kablem pasującym w port SCSI(mam na składzie taki od starego skanera dla PC)


Tak, będzie działał z każdym macintoshem wyposażonym w port scsi. Kabel będzie dobry.

Co do dyskietek to z tego co pamiętam ze swojego plusa jest jedna pewna metoda. Formatujesz najzwyklejszą sklepową dyskietkę na plusie (800KB) i korzystasz z niej na innych makach. Jak sformatujesz ją na innym maku istnieje ryzyko, że stacja plusa jej nie odczyta.

#11 charliefrown

charliefrown
  • 155 postów

Napisano 06 stycznia 2009 - 16:17

Zawsze odnosiłem wrażenie, że System 7 działa koszmarnie wolno na Makach z procesorem poniżej 68020 na pokładzie, jeśli cenisz sobie komfort pracy to imho trzymaj się lepiej Systemu 6.08.

odnośnie softu:

Classic Mac Software
poza tym na stronie głównej masa info o starych Macintoshach, wybór optymalnego systemu, jaki można uczynić użytek z takiego sprzętu etc.

Grenier Du Mac - wiele ciekawych rzeczy, których próżno szukać na stronie Mac Garden,w tym m.in programy użytkowe dla 68k w dziale "applications".

#12 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 06 stycznia 2009 - 17:07

Zawsze odnosiłem wrażenie, że System 7 działa koszmarnie wolno na Makach z procesorem poniżej 68020 na pokładzie, jeśli cenisz sobie komfort pracy to imho trzymaj się lepiej Systemu 6.08.


Prawda. Ja na swoim plusie miałem albo 6.03 albo 6.08 właśnie. System 7 to dla niego już było sporo. Mam gdzieś chyba całą płytę softu na System 6 - backup bodajże 3 dysków scsi używanych z plusem, poszukam.

#13 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 06 stycznia 2009 - 22:28

Moglibyście dać linka do pobrania tego systemu , jako iż na PC mam problem z łażeniem po tej stronie, a druga jest po francusku(nie znam tego języka)i dlaczego nie mogę nic pobrać z tej strony po francusku?

#14 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 08 stycznia 2009 - 22:57

Mam kolejne pytanie: czy zewnętrzny napęd CD z tej aukcji działał ,by z Macintosh'em Classic,(jeśli tak to trzeba jakieś sterowniki instalować??) monitor+power macintosh G3+... (521342001) - Aukcje internetowe Allegro

#15 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 09 stycznia 2009 - 12:23

Tak, będzie działał. Będzie potrzebne rozszerzenie do obsługi napędu cd. Nie pamiętam już czego używałem u siebie i czy jeszcze znajdziesz to gdziekolwiek w internecie.

#16 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 09 stycznia 2009 - 15:25

Tak, będzie działał. Będzie potrzebne rozszerzenie do obsługi napędu cd. Nie pamiętam już czego używałem u siebie i czy jeszcze znajdziesz to gdziekolwiek w internecie.

Co to za rozszerzenie??

#17 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 09 stycznia 2009 - 16:36

Co to za rozszerzenie??


Może chodzi o CD SUNRISE ?

#18 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 09 stycznia 2009 - 17:51

Może chodzi o CD SUNRISE ?


Bingo!:)

#19 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 09 stycznia 2009 - 18:36

Cytat:
Autorem cytatu jest krzyfar Zobacz post
Może chodzi o CD SUNRISE ?
Bingo!

Fajnie, ale nic mi to nie mówi.

#20 Dart Mage2

Dart Mage2
  • 33 postów

Napisano 14 stycznia 2009 - 16:08

Stałem się posiadaczem tego dysku ZewnÄ�trzny dysk twardy Seagate ST-125N -Macintosh (517361515) - Aukcje internetowe Allegro włącza się ,ale jest problem- Macintosh Classic chce dyskietki ze sterownikami, ja jej nie mam, skąd ściągnąć sterowniki dla tego dysku??

#21 listwarski

listwarski
  • 3 postów

Napisano 15 stycznia 2009 - 21:47

Kiedyś do Powerbooka 150 dokupiłem cd-rom Apple (SCII prędkość x1:). Przez kilka miesięcy nie mogłem go używać. Powód był bardzo prozaiczny - musiałem dokupić terminator (drugie gniazdo SCII nie mogło być gołe) - może to ten problem?

#22 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 15 stycznia 2009 - 22:14

Fajnie, ale nic mi to nie mówi.


Tak sie wlasnie nazywa to rozszerzenie :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych