Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Parallels 4. Pierwsze wrażenia i obserwacje praktyczne. Bez filozofii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#26 koffcio

koffcio
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 stycznia 2009 - 17:32

..Vista x64 na BootCampie rozgrzewa mi MBP prawie do stanu cieklego..

Miałem Vistę na BootCampie (MacBook 13") - uciekłem z tego po 2 dniach - zgroza.
Jeśli musisz działać w Windzie (podobnie jak ja) to XP professional na BootCampie - koszt ok 530 PLN. A gdybyś mógł sobie zafundować Time Capsule to masz i BackUp i w praktyce Serwer Plików dostępny z obu systemów.
Jeśli pracujesz na dużych plikach ("poważnej robocie") to to prędzej czy później odpuścisz windę pod parallels. Choć momentami przydaje się praca na "dwóch komputerach" z jednym ekranem, jedną myszką i klawiaturą - a systemy widzą się jak w sieci. Dlatego "walczę teraz z "licencją".
Pobiegaj po wątkach na forum - paru speców ten temat opisało dość dokładnie.

pozdrawiam...

#27 MarioFC

MarioFC
  • 252 postów

Napisano 13 stycznia 2009 - 17:46

Panowie, mam pytanie. Jak usunąć Parallelsa i programy pod nim gdy skończył mi się okres testowy (przespałem termin). Zainstalowałem na XP parę programów i zajmuje to nieco miejsca. Windowsy też są po okresie 30 dni (bez aktywacji).

#28 goodwill

goodwill
  • 28 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 stycznia 2009 - 00:33

Windows OEM pod Parallels4 Czy jest w ogole mozliwe, zainstalowanie OEMowego XP pod Parallels? Podczas instalacji, pojawia sie komunikat: Trying to boot from CD-ROM Drive - ... failed. Obawiam sie, ze chcac zaoszczedzic - kupujac OEMa przedobrzylem i chyba zmarnowalem troche kasy. A moze ktos wie jak to obejsc?! Pozdr

#29 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 14 stycznia 2009 - 00:42

Panowie, mam pytanie. Jak usunąć Parallelsa i programy pod nim gdy skończył mi się*okres testowy (przespałem termin). Zainstalowałem na XP parę programów i zajmuje to nieco miejsca. Windowsy też są po okresie 30 dni (bez aktywacji).


1.Parallels ma swój własny program odinstalowujący
2.usuwając obrazy windowsów wywalasz też aplikacje

#30 koffcio

koffcio
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 stycznia 2009 - 23:37

Trying to boot from CD-ROM Drive - ... failed.
Obawiam sie, ze chcac zaoszczedzic - kupujac OEMa przedobrzylem....
Pozdr


Nie mam wystarczającej wiedzy - są tu lepsi, zapewne podpowiedzą. Ale komunikat znam i nie ma nic wpólnego z Parallels ani z OEM Windy. O ile "wyczuwam" problem to masz przestawioną kolejność uruchamiania systemu:
- w parallels masz to menu: Virtual machines > configure > boot order
- w biosie (u mnie F8) kolejność ustalonadla systemu.

Może się mylę, ale tak bym kombinował :)

#31 goodwill

goodwill
  • 28 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 stycznia 2009 - 03:22

wielkie dzieki - niestety musialem nagle wyjechac i bede sie mogl zajac tym za 2 tygodnie, za 2 tygodnie. juz sie nie moge doczekac. w takim przypadku warto pokombinowac! ;-))) Pozdr

#32 dada

dada
  • 57 postów

Napisano 18 stycznia 2009 - 23:14

a jak na tle Paralles 4 ma się VirtualBox? Da się to porównać?

#33 goodwill

goodwill
  • 28 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 lutego 2009 - 01:40

Skonczylo sie na wizycie w salonie. Za 100zl zainstalowano i skonfigurowano. Nie musialbym z pomocy korzystac, gdyby zakupiony przez internet OEM byl prawdziwym programem instalacyjnym XP. Mam tylko nadzieje, ze chociaz zalaczony numer licencyjny nie byl przez nikogo wiecej uzywany... Dzieki za dobre checi pomocy…

#34 etranger

etranger
  • 193 postów
  • SkądAthis-Mons, France

Napisano 08 lutego 2009 - 12:31

USB fakt trochę inaczej znaczy muszę zrestartować drukarkę, wtedy mnie pyta czy ma być widoczna pod Mac czy pod xp.

#35 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 08 lutego 2009 - 16:43

Nie znam wersji 4 Parallels ale widzę tu kilka "problemów" znanych mi zarówno z PD, VMWare, jak i Virtualbox.
Może te kilka spostrzeżeń przyda się przy rozwiązwaniu problemów.

Montowanie CD/DVD.
PD czasem sobie nie radzi z odmontowanie płyty z MacOS i podmontowaniem do wirtualnej maszyny. Trzeba "ręcznie" wysunąć płytę, kliknąć na okienko PD, włożyć płytę.

Problemy z montowaniem urządzeń USB.

Jak wyzej. Trzeba odmontować pod Mac OS X, wyjąć wtyczkę, włożyć wtyczkę po kliknięciu na okno systemu w PD.

XP OEM.
Jak najbardziej jest możliwe zainstalowanie Windows OEM na PD. Problemy ze znikaniem płyty pojawiają się z opisanego wyżej powodu. PD nie radzi sobie z odmontowaniem płyty. Dość często zdarzało mi się na PD 3.x, że po restarcie Windows płyta oczywiście montowała się pod Mac OS X ale potem Mac OS nie chciał jej "oddać" Parallels Desktop. Jak wyżej. Wyjąc i włożyć płytę.

Dlaczego tak "dziwnie" ?
To po prostu specyfika Uniksów. Nie da się odmontować zajętego urządzenia, aby przypisać go do PD. Zdecydowanie tu sobie lepiej radzi Virtual Box, czy VMWare ale czy na pewno ? Sposób obrany w PD jest bezpieczniejszy. Dwie pozostałe maszyny wymuszaja odmontowanie za wszelka cenę - o ile się da. PD po prostu wykonuje "wysuń i zamontuj" Jest to może mniej wygodne, jednak na pewno nie odmontuje nam to jakiegoś otwartego pliku, czy nie wywali kolejki drukarki. Wada, czy zaleta - trudno ocenić. Na pewno jest to kłopotliwe i uciążliwe w PD.

Jedyna, znana mi wirtualna maszyna, która radzi sobie z niewspieranymi już systemami to VMWare. Tylko VMWare posiada komplet sterowników dla Windows 3.x, 95, 98, NT. Nie oznacza to, że nie da się zainstalować Windows 98, czy 95. Da się, będzie działał nawet internet ale grafika pozostanie w 640x480x16.

Parallels Desktop jako wirtualny router

Mało kto wykorzystuje jeszcze jedną zaletę PD, której nie ma żadna inna maszyna wirtualna. PD ma wbudowany swój router ! Po co ? Jak to jest przydatne przekonałem się w minione wakacje, gdy musiałem uruchomić internet Sferii na Macu a ta akurat wersja modemu Anydata jest dedykowana wyłącznie pod Windows XP/Vista. Okazało się, że Parallels Desktop został zaprojektowany od samego początku do obsługi i udostępninia dla Mac OS X sieci z urządzeń, których nie obsługuje Mac OS X ! Jest tysiące modeli modemów USB do internetu. Nie każdy działa pod Mac OS ale tu się ukazuje ogromna zaleta PD. Bardzo łatwo taki modem udostępnić w wirtualnej sieci a wirtualny router PD rozdzieli to łącze na natywny Mac OS i inne komputery w sieci "prawdziwej". W Windows wystarczy zwykłe udostępnienie połączenia a w wirtualnym routerze (preferencje sieci PD) ustawiamy, czy ma być DHCP, czy też przydzielamy stały IP. Mac OS taki internet widzi jak zwyczajną wtyczkę Ethernet wpiętą w Maka. Ba ! Można taki internet z Windows rozdzielać nawet przez Airport Maka z poziomu Mac OS X ! PD wtedy chowamy sobie do doka, żeby nam nie przeszkadzał.

Wydajność wirtualnego systemu w Parallels Desktop.

Bardzo wazne w PD jest wybranie właściwego profilu konfiguracji przed uruchomieniem wirtualnego systemu i właściwe skonfigurowanie go.
Za zmulanie Mac OSa odpowiada najczęściej złe dobranie suwakiem wielkości wydzielonego RAM i pamięci grafiki. Mac OS X "po swojemu" zarządza pamięcią. Użytkownicy nie dbają często o zamykanie aplikacji i siedzą sobie włączone w doku miesiącami. Powoduje to rozrastanie się ich procesów w RAM. W niekontrolowanym zaśmiecaniu RAMu przodują Firefox i Safari. Wystarczy, ze są długo uruchomione a zjedzą tyle RAMu, ile jest w komputerze. Pozostałe programy muszą zadowolić się SWAPem, co spowalnia pracę całego systemu, ponieważ dysk jest ciągle w użyciu. Jeżeli ktoś myśli, że, gdy ma 2 GB RAMu w komputerze i może "bezkarnie" ustawić sobie połowę w PD to się grubo myli. Średnio przy 2 GB RAMu w systemie nie da się ustawić w wirtualnej maszynie więcej, niż między 640 a 920 MB wydzielonego RAMu. Mac OS X "zjada" RAM w każdej dostępnej ilosci i niewiele go zostaje na dodatkowe rzeczy, w tym wirtualne systemy. W PD wystarczy przekroczyć o 1 kB ilość wolnego, dostępnego RAM i już zaczyna się korzystanie ze SWAP Mac OS, co powoduje znaczne spowolnienie Mac OS X przy działaniu wirtualnego systemu ! Mile widziany jest restart Maka przed odpaleniem PD dla zwolnienia RAMu, zreszą to samo dotyczy VMWare i Virtualbox.

Ja sobie eksperymentowałem z różnymi wielkościami RAM dla wirtualnej maszyny i proponuję takie maksymalne wartości:

Przy 1 GB w komputerze - nie więcej, niż 405 MB dla wirtualnego systemu
Przy 2 GB w komputerze - nie więcej, niż 700 MB dla wirtualnego systemu
Z suwakiem RAMu grafiki także radzę nie przesadzac. O ile nie jest to niezbędne ustawiać go na minimum potrzebnej pamięci grafiki. Najlepiej maks. 8-10 MB dla 1 GB w Maku i maks 16 MB dla 2 GB.32 MB ustawionej, wydzielonej pamięci grafiki zaczyna już powodować spowalnianie systemu.

To są moje doświadczenia z PD w wersji 3.x. Jeszcze raz podkreślam, że nie znam wersji 4. Mimo wszystko zauważyłem podobne problemy z pamięcią także w VMWare i Virtual Box, więc nie spodziewam się, ze w wersji 4 ich nie będzie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych