Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Kto wymyślił "Dock" ???


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#51 bartosz

bartosz

  • 1644 posts

Posted 22 October 2008 - 22:56

Miałem nadzieję że ktoś podyskutuje na temat interfejsu Xeroxa. Chciałem tylko pokazać interfejs nie skażony żadnymi wpływami. No jasne ... wpływy mogą być ale jedynie ze świata rzeczywistego.


wtedy to byla tylko koncepcja. czyste wizjonerstwo. dzis jestesmy juz "uwarunkowani" latami ewolucji i mysleniem na temat interfejsu - wiec wszystkie te rozwiazania wydaja sie nam oczywiste. jednak diabel tkwi w szczegolach i sensownym wspoldzialaniu ze soba tych wszystkich drobiazgow. mimo jednego wzorca powstalo od groma ronych wersji - inaczej wyglada windows, inaczej kde, inaczej gnome, inaczej beos, inaczej workbench a inaczej osx. nie mozna wiec mowic tu o kopiowaniu - bo inaczej wszystkie bylyby identyczne. a tymczasem sa podobne ale przeciez nie takie same. ba - sa podobne tylko z grubsza. im bardziej w las tym wiecej roznic.

jak widac ciagle bylo i nadal jest tu miejsce na lepsze lub gorsze warianty - zwlaszcza ze wraz z rozwojem mocy obliczeniowej pojawiaja sie tez nowe zastosowania komputerow - tyle tylko ze nie beda one juz tak spektakulane jak pierwsze okienka, ikony i tym podobne. taka mysz na przyklad ma juz 45 lat a jednak nadal nie wyobrazamy sobie zadnego sposbu ktory moglby ja na dobre zastapic - abstrahujac od tego czy w ogole istnieje taka potrzeba. komputery sa jeszcze dla wiekszosci ludzi ciagle niezbyt zrozumiale i skomplikowane dlatego zamiast szukac na sile jakis oryginalnych rozwiazan - lepiej jest udoskonalac stare. nieustajaca rewolucja wyglada dobrze tylko w reklamie w istocie to technologiczne pieklo.

innymi slowy sadze ze wynalazki z PARC do tej pory nie doczekaly sie jeszcze calkowitego oswojenia i ciagle jeszcze nie jestesmy swiadomi wszystkich wynikajacych z tego konsekwencji.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 23:59 ----

Ja wiem czy traktowali go tam jak dziwaczny pomysł. Na dziwaczne pomysły nie wydaje się tylu pieniędzy na chociażby na promocję.


tak wlasnie go traktowali. Xerox PARC - Wikipedia, wolna encyklopedia
Leksykony w INTERIA.PL - słownik ortograficzny, synonimy i antonimy, Encyklopedia (Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Literatura)

jak widzisz to bylo laboratorium a nie fabryka.

a tu troche wiecej o wizcie jobsa w PARC Xerox Star - Wikipedia, wolna encyklopedia

"Przytaczana jest opowieść o wizycie w Xerox PARC Steve'a Jobsa z Apple Computer, której efektem miało być zaimplementowanie GUI i myszy w maszynie Lisa, a potem w pierwszym Macintoshu. Jest to częściowa prawda, gdyż Jobs widział w rzeczywistości środowisko programistyczne Smalltalk-80, które zawierało jedynie niewielką część interfejsu Stara i nie miało pulpitu i ikon. Inżynierowie Lisy zobaczyli Stara na jego pierwszym pokazie i postanowili przekształcić interfejs swojego komputera w klasyczny GUI."

#52 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7682 posts

Posted 22 October 2008 - 23:02

Nie zdobył popularności bo był za drogi. Tak jak Lisa :D ;D :D
Ja wiem czy traktowali go tam jak dziwaczny pomysł. Na dziwaczne pomysły nie wydaje się tylu pieniędzy na chociażby na promocję. Zdjęcie z lat 70-tych
Dołączona grafika


Każda nowość jest droga i ma "pod górkę", jeżeli chodzi o sprzedaż. Trudne początki miała też mysz komputerowa - budziła uśmiechy politowania i drwiny jako przedmiot - łącznie z pytaniem: A komu to potrzebne i do czego ?

Na dziwaczne pomysły wydaje się dużo pieniędzy a koszty promocji (jakiejkolwiek) to ułamek tej sumy - ale nie w naszym biednym kraju.

Steve zobaczywszy GUI Xeroxa - po prostu sięgnął wyobraźnią nieco dalej niż inni. Chociaż ostatnio błądzi niczym pijane dziecko we mgle.

#53 Witos

Witos
  • 4400 posts

Posted 22 October 2008 - 23:05

I tu gładko przechodzimy do braku FireWire w nowym MB :) To oczywiście ma być tylko żart.

#54 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7682 posts

Posted 22 October 2008 - 23:07

>bartosz< doskonale uzupełniłeś całość tematu - o to właśnie mi chodziło.

#55 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1574 posts
  • SkądMars

Posted 22 October 2008 - 23:08

1. Nie wiem o co Tobie chodzi. Jak można mówić o samym Docku nie mówiąc o GUI który jest jego elementem ??? Czy mówienie o jednym wyklucza mówienie o drugim. Nie wiem co masz na myśli....

2. Nic takiego Tobie nie zarzucam. A ja słyszałem że najpierw ukradł a potem dogadał się z xeroxem. Tak Jak microsoft ukradł kod OS/2 a potem dogadał się z IBM że ten ukatrupi OS/2 za kwotę 800 mln $.

3. Nie mówię że w 1981 ale że GlobalView 2.1 czyli interfejs Xeroxa wydano w 1986 roku. Jest to wersja 2.1 a wcześniejsze wersje też miały tego Docka wiem bo kiedyś widziałem filmy. Jak znajdę coś więcej to Tobie wyślę. To jest ten screan z wersją 2.1 z 1986.
Dołączona grafika
A to strona z opisem. Jest to dokładnie tłumaczenie amerykańskiej wersji. Nie mam do niej teraz linka.
Historia Graficznych Systemów Operacyjnych

#56 Witos

Witos
  • 4400 posts

Posted 22 October 2008 - 23:10

Można mówic o samym docku bez GUI, dlaczego nie. Dock jest częścią GUI, nie może istnieć sam. Za to GUI spokojnie obejdzie się bez dock'a.

#57 bartosz

bartosz

  • 1644 posts

Posted 22 October 2008 - 23:13

i jeszcze szybkie google:

Apple Lisa

Ponieważ firma Xerox nabyła pakiet akcji Apple, w 1979 roku Steve Jobs został zaproszony i odwiedził słynne laboratorium Xerox'a - PARC (Palo Alto Research Center). Zobaczył tam coś, co zmieniło zasadniczo jego wizję komputera. Xerox miał mnóstwo pieniędzy, które inwestował w badania naukowe nie martwiąc się szczególnie o wykorzystanie ich wyników w praktyce rynkowej. Wbrew pozorom miało to swój sens. Pozwalało obniżyć zyski (a więc i podatki) oraz kreowało wizerunek firmy jako nowoczesnej, wyprzedzającej konkurencję technologicznie co najmniej o 10 lat. PARC wynalazł w latach siedemdziesiątych drukarkę laserową, Ethernet, graficzny interfejs użytkownika, mysz, stację roboczą, komputer osobisty. Wielu pracowników PARC odeszło z firmy, by samodzielnie wprowadzić te wynalazki na rynek. W połowie lat siedemdziesiątych PARC opracował coś zupełnie nowego: komputerowe stanowisko pracy, które nie było podłączone do dużego komputera, lecz stanowiło zupełnie samodzielną jednostkę. Jakby tego było mało, posiadało ono graficzny interfejs, z nakładającymi się oknami, ikonami i kursorem sterowanym myszą. Xerox Star (bo tak się ta maszyna nazywała) pracował także w sieci Ethernet. Kosztował - bagatela - $20 000. Nie wiadomo, czy znaleźliby się na niego chętni, ponieważ Xerox nigdy nie zamierzał produkować go seryjnie czy też sprzedawać. I ten właśnie komputer zobaczył Jobs podczas swojej wizyty w PARC. Postanowił stworzyć coś podobnego. Otrzymał nawet zgodę Xeroxa (był on przecież udziałowcem Apple). Idea była prosta - zbudować w cenie Apple II maszynę podobnie intuicyjną i przyjazną w obsłudze jak Star. Człowiek nie powinien więcej musieć uczyć się obsługi komputera i studiować podręczników obsługi. Wszystko powinno być nieskomplikowane i naturalne, a komputer powinien niejako podpowiadać czy też umożliwiać wykonywanie pracy w najprostszy sposób. Ponadto powinna istnieć możliwość wykonywania kilku programów jednocześnie, np. dalszej pracy podczas drukowania obszernego dokumentu.

Xerox Alto

"zobaczył Steve Jobs, gdy odwiedził PARC. Firma Apple cofnęła się i zaimplementowała bardziej wydajny system oraz dodała rozwijane w dół systemy menu, ciągnięcie i upuszczanie po pulpicie graficznym, pasek menu, menu systemowe Apple oraz nowoczesne operacje kopiowania i wklejania obiektów.Firmę Xerox nie interesowało wyprodukowanie komputera do ogólnych zastosowań. Była to, i wciąż jest, firma, której produkcja obraca się wokół tworzenia i wykorzystywania dokumentów papierowych. Z ich punktu widzenia komputer ogólnego przeznaczenia, dokumenty elektroniczne oraz ich elektroniczny przesył stanowiły zagrożenie dla ich żywotnych interesów. "

a nawet Pierwszy graficzny interfejs użytkownika. - MyApple

"Steve Jobs odwiedził PARC w 1979. Pierwszy komputer posiadający GUI "Alto" zrobił na nim duże wrażenie. Kilku inżynierów pracujących w PARC szybko znalazło nową pracę w Apple. "

#58 Witos

Witos
  • 4400 posts

Posted 22 October 2008 - 23:17

No, czyli wilk syty i owcy jest dobrze :)

#59 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1574 posts
  • SkądMars

Posted 22 October 2008 - 23:18

wtedy to byla tylko koncepcja. czyste wizjonerstwo. dzis jestesmy juz "uwarunkowani" latami ewolucji i mysleniem na temat interfejsu - wiec wszystkie te rozwiazania wydaja sie nam oczywiste. jednak diabel tkwi w szczegolach i sensownym wspoldzialaniu ze soba tych wszystkich drobiazgow. mimo jednego wzorca powstalo od groma ronych wersji - inaczej wyglada windows, inaczej kde, inaczej gnome, inaczej beos, inaczej workbench a inaczej osx. nie mozna wiec mowic tu o kopiowaniu - bo inaczej wszystkie bylyby identyczne. a tymczasem sa podobne ale przeciez nie takie same. ba - sa podobne tylko z grubsza. im bardziej w las tym wiecej roznic.

jak widac ciagle bylo i nadal jest tu miejsce na lepsze lub gorsze warianty - zwlaszcza ze wraz z rozwojem mocy obliczeniowej pojawiaja sie tez nowe zastosowania komputerow - tyle tylko ze nie beda one juz tak spektakulane jak pierwsze okienka, ikony i tym podobne. taka mysz na przyklad ma juz 45 lat a jednak nadal nie wyobrazamy sobie zadnego sposbu ktory moglby ja na dobre zastapic - abstrahujac od tego czy w ogole istnieje taka potrzeba. komputery sa jeszcze dla wiekszosci ludzi ciagle niezbyt zrozumiale i skomplikowane dlatego zamiast szukac na sile jakis oryginalnych rozwiazan - lepiej jest udoskonalac stare. nieustajaca rewolucja wyglada dobrze tylko w reklamie w istocie to technologiczne pieklo.

innymi slowy sadze ze wynalazki z PARC do tej pory nie doczekaly sie jeszcze calkowitego oswojenia i ciagle jeszcze nie jestesmy swiadomi wszystkich wynikajacych z tego konsekwencji.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 23:59 ----


tak wlasnie go traktowali. Xerox PARC - Wikipedia, wolna encyklopedia
Leksykony w INTERIA.PL - słownik ortograficzny, synonimy i antonimy, Encyklopedia (Biologia, Chemia, Fizyka, Geografia, Historia, Literatura)

jak widzisz to bylo laboratorium a nie fabryka.

a tu troche wiecej o wizcie jobsa w PARC Xerox Star - Wikipedia, wolna encyklopedia

"Przytaczana jest opowieść o wizycie w Xerox PARC Steve'a Jobsa z Apple Computer, której efektem miało być zaimplementowanie GUI i myszy w maszynie Lisa, a potem w pierwszym Macintoshu. Jest to częściowa prawda, gdyż Jobs widział w rzeczywistości środowisko programistyczne Smalltalk-80, które zawierało jedynie niewielką część interfejsu Stara i nie miało pulpitu i ikon. Inżynierowie Lisy zobaczyli Stara na jego pierwszym pokazie i postanowili przekształcić interfejs swojego komputera w klasyczny GUI."


Dlatego jestem przeciwny patentowaniu rozwiązań informatycznych bo to hamuje rozwój. Podobno jesteśmy wolni od wpływów przez tylko pierwsze 7 sekund życia... Ale to może też legenda :D

#60 Witos

Witos
  • 4400 posts

Posted 22 October 2008 - 23:23

Fakt ostre patentowanie stwarza problemy. Jednak największy problem w świecie komputerów wziął się właśnie z braku patentu w odpowiednim momencie. A wykorzystał to wiadomo kto. I dupa ... grubo ponad 7 lat nieszczęścia ;)

#61 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7682 posts

Posted 22 October 2008 - 23:34

I wszystko jasne w temacie Docka i GUI. Przynajmniej dla mnie.

#62 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 posts

Posted 24 October 2008 - 13:31

...żałowałem, że odeszli od GUI systemów 9 w dół...


Ja żałuję cały czas. Zwijanie okien do belki. Teczkę można było opuścić na dół biurka tworząc taki fajny folder zawsze gotowy by coś doń wrzucić. Stare dobre czasy.

#63 mikro123

mikro123
  • 1274 posts
  • SkądWarszawa

Posted 06 July 2009 - 16:08

Dowiedziałem się tego jak robilem prezentację na informatykę Bo podobno to Xerox robił wtedy komputery czy cos takiego

#64 sali128

sali128
  • 2873 posts
  • SkądGdynia, Poland

Posted 06 July 2009 - 16:55

Krtka historia systemw operacyjnych - Onet.pl Republika

#65 feuerfest

feuerfest
  • 3417 posts
  • SkądMonachium, DE

Posted 06 July 2009 - 18:25

Co za różnica kto pierwszy wymyślił? Apple pierwsze wprowadziło to do komputerów osobistych (xerox nie robił takowych). Xeroxowi pomysłu nie ukradli, tylko wykorzystali za ich zgodą. Ot wielka tajemnica.

#66 wojciech23

wojciech23
  • 2020 posts

Posted 06 July 2009 - 21:06

popieram kolegę wyżej. Gdyby Apple i Jobs nie docenili GUI nic by z tego nie było, bo co z tego, że ktoś wymyślił, jak nikt nie rozpowszechnił...? ;) Jak to się mówi: Nie ważne kto urodził, tylko kto wychował ;)

#67 majer

majer
  • 296 posts
  • SkądChorzów

Posted 07 July 2009 - 09:42

szkoda że zdjęcia nie dizłają do tego opisu :/ z chęcią przeczytałbym tego posta..




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users