Mac os X ma jedną nieprzyjemną cechę, która najbardziej kojarzona jest z rodziną systemów MS Windows. Maczek potrafi po jakimś czasie “dostać zadyszki” i nieco zwolnić. Odznacza się to przede wszystkim nieco dłuższym startem systemu, spowolnieniem działania spotlight, oraz wydłużeniem startu nieco cięższych aplikacji.
W przeciwieństwie jednak do Windows, nie potrzeba nam tutaj gigabajtów oprogramowania, nie wiadomo jak zaawansowanych operacji. Wprawdzie Mac to nie Linux, który sam za nas te wszystkie operacje robi (dzięki czemu Linux zawsze działa tak jak działać powinien), lecz nie jest to ani skomplikowanie, ani specjalnie czasochłonne. Wystarczy trochę chęci by piękno naszego Maca nie straciło ani joty.
Co nam będzie potrzebne ?
* dostęp do praw administratora (preferencje systemowe)
* OnyX; Titanium Software
* AppTrap; AppTrap
* Trochę chęci
1) Zaczynamy
Powinniśmy naszą pracę zacząć od pobrania i zainstalowania wyżej wymienionego oprogramowania.W gestii wyjaśnienia; OnyX jest programem służącym do optymalizacji działania systemu. Usuwa cache, zbędne logi, naprawia prawa dostępu - mówiąc kolokwialnie usuwa syf tworzący się podczas pracy systemu.
AppTrap jest aplikacją przeznaczoną do pełnego usuwania zbędnych aplikacji - albowiem standardowe przesunięcie programu do kosza, nie usuwa całości katalogów i zbędne śmieci pozostają w bibliotekach. AppTrap usuwa je. Dlatego warto włączyć ten program przy starcie systemu, lub samodzielnie przy usuwaniu jakieś aplikacji. Pozwoli on zachować porządek w naszych bibliotekach.
Naszą przygodę zaczniemy jednak od uporządkowania katalogu z bibliotekami. W tym celu wchodzimy do katalogu;
/Library/preferences
Z tego katalogu usuwamy wszystkie pliki konfiguracyjne programów, które usunęliśmy lub których nie używamy zbyt często. Pozwala to przyspieszyć start systemu.

Uwaga: Nie usuwajcie plików konfiguracyjnych Apple ! ! !
2) Naprawa uprawnień
Cechą szczególną Mac’a jest konieczność dbania o poprawnie przypisane uprawnienia do poszczególnych plików, katalogów. Dzięki temu, system będzie pracował stabilnie, poprawnie. Konsekwencją tego jest konieczność regularnego dbania o uprawnienia.
Można ro robić na wiele sposobów; za pomocą “Narzędzi dyskowych” dostępnych fabrycznie w systemie, bądź dodatkowego oprogramowania (np. OnyX). Generalnie nie ma to aż takiego znaczenia, jakim programem posługiwać się będziemy, albowiem i tak zostanie wykonana ta sama robota.
Ja osobiście preferuje “Narzędzia dyskowe i tyle”. W tym celu wchodzimy w narzędzia (aplikacja - narzędzia) i wybieramy “Narzędzia dyskowe”.

Wskazujemy dysk z Mac os X i wybieramy opcję “Sprawdź uprawnienia na dysku”. Jeżeli program wykryje jakieś nieprawidłowości, to polecam wybranie opcji “Napraw uprawnienia na dysku” co rozwiąże wszelkie problemy.
Uwaga: Operacja naprawy uprawnień może trochę potrwać !
Warto się zainteresować również opcją “sprawdź dysk”. Wtedy program wyszuka wszelkich błędów, nieprawidłowości na dysku i postara się je naprawić po przyciśnięciu guzika poniżej.
3) OnyX
Prawdziwy skarb. Najbardziej znany i najbardziej popularny program do optymalizacja Mac’a, naprawy uprawnień.
Programu nie ma co opisywać - polecam co jakiś czas wykonywać opcje z zakładki “automatyka”, czyścić regularnie system a wszystko będzie sprawnie i fajnie działało.
Nic więcej nie jest potrzebne. Ani defragmentacja dysku, żadne programy przeciwko różnym wszom. Wszystko jest oki.
4) Co jeszcze można zrobić ?
- Usunąć z systemu niepotrzebne języki systemowe, które znajdują się już w preinstalowanym systemie na komputerze. Uczynić to możemy za pomocą programu Monolingual (nie sprawdzałem działania na Leo). Dzięki temu zabiegowi możemy zyskać nieco miejsca na dysku.
- Odchudzić system, poprzez usunięcie z aplikacji plików przeznaczonych nie dla naszej architektury. uczyni to np. komercyjny Xslimmer - Your Mac, on a Diet!