Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przesiadka z wina na maca?? Pare pytan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 lordkanar

lordkanar
  • 19 postów

Napisano 08 września 2008 - 12:36

Witam, ostatnio windows zaczal mnie wkurzac jeszcze bardziej niz zwykle i wpadlem na pomysl przesiadki na mac os. Niestety po za iphone'm z ktorego dzialania jestem w 100% zadowolony nie mialem do czynienia z macami. Z wina korzystam hmm od 13 lat i dosc duzo potrafie z nim zdzialac jednak mam dosc usuwania robakow, wirusow, meczenia sie ze zwisami(mimo wszystko rzadkimi). Obecnie mam laptopa na xp i stacjonarny rowniez xp. Chcialbym uzyskac odpowiedz na pare nurtujących mnie pytań co do ewentualnej przesiadki.: 1. Czy na mac'u jest rowniez tak duzo wirusow i robakow? 2. Czy ten system jest stabilniejszy od wina xp(dobrze skonfigurowanego dzialajacego na ibm'ie)? 3. Jakie sa najbardziej wkurzajace minusy maca? 4. Jak dziala katalogowania i obsluga danych na mac'u? - chodzi mi glownie o zdjecia filmy i muzyke, czy przebiega to automatycznie, nie ma problemow z datami itp. 5. Czy da sie odtwarzac DIVXY na macu? 6. Jakie sa argumenty przemawiajace za przesiadka? ;d 7. Czy dzialaja programy typu p2p(torrenty)? 8. Ktory laptop bylby najodpowiedniejszy? Obecnie pracuje na ibm t42, ktory jest wykonany perfekcyjnie. Naczytalem sie duzo o fatalnym wykonaniu macbooka, a ten model z kolei najbardziej mi sie podoba. Czy rzeczywiscie jest tak tragicznie? Prosze o dokladna odpowiedz, poniewaz komputer jest mi niezbedny do zycia i - jezeli sie juz przesiade - to raczej nie bedzie odwrotu ;d. Z gory zaznaczam, ze nie mam zamiaru grac na macu - ma on sluzyc pracy biurowej, odbieraniu maili, amatorskiemu edytowaniu zdjec itp. pzdr.

#2 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 08 września 2008 - 12:50

1. nie ma wcale. 2. To główna zaleta. 3. hmm... dla mnie nie ma 4. Automatycznie i dużo lepiej niź na windzie 5. Jak i wszystko inne 6. jakość, stabilność, pryjazność i setki innych. 7. Oczywiście!!! :D Co szczegółowiej, u mnie Maki zastąpiły pc w ciągu miesiąca i nie mogę sobie wyobrazić powrotu na winde! Jak masz pytania szczegółowe to wal śmiało.

#3 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 08 września 2008 - 12:52

1.Nie 2.Zależy od użytkownika. Unieszkodliwić można każdy system. Jeśli jesteś w stanie dobrze prowadzić XP z OSX nie będzie problemow - a czasu będziesz mieć więcej dla siebie 3.Cennik na apple.com :) 4.Sprawnie 5.Tak 6.Odpowiedzi na Twoje pytania 7.Tak ps: można nawet zainstalować sobie w systemie polski słownik ortograficzny by pisać niezbędny razem :) Halibut: odnośnie pierwszego : Nie kłam.

#4 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 08 września 2008 - 12:58

nic sie nie martw - kupuj. na maku zrobisz wszystko to samo co na windowsie. bedziesz musial powalczyc z wlasnymi nawykami ale warto to zrobic. zapewne da sie wypisac dluga liste wad ale plusy sa tak gigantyczne ze na 99% bedziesz zadowolony. napisalem na ten temat kiedys dlugi tekst - jest w szczegolach nieaktualny ale ogolna wymowa pozostaje nadal taka sama blog.fotogenia.info Schylić się po nadgryzione jabłko? . zajrzyj tez na Makowe ABC dla użytkowników Windows | Poradniki | Tutoriale | Mac |

a narzekaniami na tym forum zbytnio sie nie sugeruj - z naturalnych powodow jest ich wiecej niz pochwal. czesc jest prawdziwa czesc kompletnie z czapki - jak to w zyciu bywa sporo zalezy tez od tego kto pisze.

#5 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 08 września 2008 - 12:59

a znasz jakieś?

#6 lordkanar

lordkanar
  • 19 postów

Napisano 08 września 2008 - 13:05

hmm... rozwialiscie troche moich watpliwosci, ale pojawily sie kolejne. 1. Jak to jest z programami na maca i ich dostepnoscia - nie ukrywam ze mam zwyczaj korzystania z darmowych wersji programow ktore wydaja mi sie za drogie;]. Czy na mac'a tez istnieja cracki do popularnych programow? 2. Wykonanie laptopow - czy macbook rzeczywiscie tak czesto peka? i czy z macbookiem pro jest lepiej?(on chyba jest aluminiowy jezeli sie nie myle??). 3. Zakładki google - czy również w przegladarce da się je zintegrowac? 4. Nie jestem zainteresowany wogole emulacja windy zeby odpalic zaden program. Czy na maci istnieja odpowiedniki najbardziej popularnych narzedzi z wina, czy sa jakies braki w oprogramowaniu? Thx za wszystkie odpowiedzi. pzdr.

#7 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 08 września 2008 - 13:05

a znasz jakieś?

Znam :) Oczywiście nie z nazwiska bo się nie przedstawiały.
Ogółem nie ma ich wiele, "zdobyć" jest je stosunkowo trudno ale to nie znaczy że ich nie ma.

A jak już się komuś coś by trafiło to pewno i tak nie będzie świadom jego istnienia.

---- Dodano 08-09-2008 o godzinie 14:09 ----

hmm... rozwialiscie troche moich watpliwosci, ale pojawily sie kolejne.
1. Jak to jest z programami na maca i ich dostepnoscia - nie ukrywam ze mam zwyczaj korzystania z darmowych wersji programow ktore wydaja mi sie za drogie;]. Czy na mac'a tez istnieja cracki do popularnych programow?
2. Wykonanie laptopow - czy macbook rzeczywiscie tak czesto peka? i czy z macbookiem pro jest lepiej?(on chyba jest aluminiowy jezeli sie nie myle??).
3. Zakładki google - czy również w przegladarce da się je zintegrowac?
4. Nie jestem zainteresowany wogole emulacja windy zeby odpalic zaden program. Czy na maci istnieja odpowiedniki najbardziej popularnych narzedzi z wina, czy sa jakies braki w oprogramowaniu?
Thx za wszystkie odpowiedzi. pzdr.


1.Istnieją, ale to pierwsza droga do tego by zdobyć coś czego istnienia większośc macuserów nie jest świadoma :D A i same cracki potrafią czasem nieźle namieszać w systemie
4.Z bardziej powszechnych brak Total Commandera i Irfan View , i nie ma nic co mogło by je skutecznie zastąpić zastąpić.

#8 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 08 września 2008 - 13:43

totalcommandera spokojnie zastapi mucommander, a do przegladania spokojnie zdjec wystarczy systemowy preview ... ale jest troche biedny - niestety

#9 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 08 września 2008 - 14:02

część 1

1. nie
2. Dużo bardziej, zależy jeśli odpalisz wiadomo caly pakiet CS3 do tego zaczniesz sluchac muzyki, ogladac film z plyty.. to wiadomo ze sie zatnie. Ale generalnie nie ma czegos takiego jak zweichy
3. Cena, czasami nie wszystkie programy odtwarza i wkurza to że trzeba instalowac bootcampa
4. Bardzo dobrze jesli umiesz ja od poczatku obslugiwac
5. Kazdy format filmu, nie spotkalem sie z czyms takim jak problem z odtworzeniem danego pliku filmowego
6. 100% Synchronizacja, jesli bawisz sie ipodem, ihponem, nie zawodnosc no i jakby nie bylo stylistyka i wykonczenie mac'a 100% perfekt dla mnie.
7. Transmission i jazda.
8. Jeśli to tylko podstawowe prace to Macbook Ci starczy podstawowa werjsa lub 2,4ghz z 2GB ramu, jeśli nie no to MaBook Pro będzie odpowiedni ale to juz drozsza zabawa.

część 2

1. Jak to jest z programami na maca i ich dostepnoscia - nie ukrywam ze mam zwyczaj korzystania z darmowych wersji programow ktore wydaja mi sie za drogie;]. Czy na mac'a tez istnieja cracki do popularnych programow?

1. Bez problemu, ale na tym forum nikt Ci sie tym oficalnie nie pochwali chyba że priv.
2. Mam białego i nie ma problemu chociaż słyszałem że żółkną.. Wiadomo raz na tydzień trzeba go przeczyścić. ( jedyne co przednia obudowa sie rysuje ale to raczej normalne? - Plastik )
3. Nie wiem, nie używam
4. Pakiet Adobe, Pakiet Office bez problemu.. na inne programy zamienniki. Jedyny problemu jest z grami ale mowiles ze nie grasz wiec spoko.

#10 Dreadmond

Dreadmond
  • 553 postów

Napisano 08 września 2008 - 14:04

Przesiadka z WIndowsa na OSX - warta calego zachodu oduczania sie nawykow i uczenia nowych ;) Jednak ja zastanowil bym sie nad hardwarem od Apple. Sa coraz wieksze problemy... Pekajace obudowy w Macbookach, problemy z MBP - tego naprawde jest juz sporo. Kupujac sprzet apple stawialem na niezawodnosc, nie na styl... Po pol roku z MBP - mam dosc "stylu" z jakim Apple traktuje swoich klientow. Zebysmy sie sle nie rozumieli... OSX jest swietny, ale spret na ktorym jest on zainstalowany - zupelnie nie wart ceny. :( Jestem zalamany, nie chce wracac do PC, jednak chyba nie bede mial wyboru. PS: Nie jestem sam. Mam kilku kolegow - fanatykow Apple od 20lat, ktorzy maja dosc calej tej jablkowej pulapki i po prostu od niej uciekaja. Co mowi sie o ludziach, ktorzy jada bez rodziny do USA i nie wracaja... Bo im wstyd, ze nie maja pieniadzy. ;) Nie ja to powiedzialem. :lol: Tak samo jest chyba tez w Apple... Dlaczego ktos, kto kupi maca nigdy do windy nie wraca - bo mu wstyd, ze sie przesiadl... :lol: Kto raz kupi maca - wpada w pulapke... Nie ma co... Ja tez w nia wpadlem i nie moge wyjsc. :-x I bez obrazy, mam MBP. Aha. w windzie nie ma sie problemow ze sprzetem, ale z systemem. Tu jest odwrotnie. Nie ma sie problemow z systemem, ale ma ze sprzetem. Pozdrawiam. :grin:

#11 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 08 września 2008 - 14:44

Przesiadka z WIndowsa na OSX - warta calego zachodu oduczania sie nawykow i uczenia nowych ;)
Jednak ja zastanowil bym sie nad hardwarem od Apple. Sa coraz wieksze problemy... Pekajace obudowy w Macbookach, problemy z MBP - tego naprawde jest juz sporo. Kupujac sprzet apple stawialem na niezawodnosc, nie na styl... Po pol roku z MBP - mam dosc "stylu" z jakim Apple traktuje swoich klientow.
Zebysmy sie sle nie rozumieli... OSX jest swietny, ale spret na ktorym jest on zainstalowany - zupelnie nie wart ceny. :( Jestem zalamany, nie chce wracac do PC, jednak chyba nie bede mial wyboru.

PS: Nie jestem sam. Mam kilku kolegow - fanatykow Apple od 20lat, ktorzy maja dosc calej tej jablkowej pulapki i po prostu od niej uciekaja.
Co mowi sie o ludziach, ktorzy jada bez rodziny do USA i nie wracaja... Bo im wstyd, ze nie maja pieniadzy. ;) Nie ja to powiedzialem. :lol:
Tak samo jest chyba tez w Apple... Dlaczego ktos, kto kupi maca nigdy do windy nie wraca - bo mu wstyd, ze sie przesiadl... :lol: Kto raz kupi maca - wpada w pulapke... Nie ma co... Ja tez w nia wpadlem i nie moge wyjsc. :-x

I bez obrazy, mam MBP.
Aha. w windzie nie ma sie problemow ze sprzetem, ale z systemem. Tu jest odwrotnie. Nie ma sie problemow z systemem, ale ma ze sprzetem. Pozdrawiam. :grin:


To wszystko zależy kto jak użytkuje komputer.

#12 Dreadmond

Dreadmond
  • 553 postów

Napisano 08 września 2008 - 15:53

To wszystko zależy kto jak użytkuje komputer.


To wszystko zalezy, kto jak produkuje sprzet i jak dba o klientow... Wezmy pod uwage podejscie do klienta - kiedys byla bajka, a teraz.... kicha :lol:

#13 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 08 września 2008 - 16:16

Nie wiem, jak narazie sie nie spotkalem z czyms takim. Jak kupowalem macbooka w swoim salonie byłem ździwiony bardziej i zadowolony niz zawiedziony. A jak kupiłem stacjonarny komputer to po tygodniu juz mialem dosc Visty, i zainstalowalem nie orginalny Windows MX 7. Wiec jaki to ma sens? Teraz mam leoparda i jedyne co bym chcial to miec ta wiedze co mam teraz w momencie gdy go kupilem, bo zrobiłem pare blędów ;) Ale generalnie gorąco polecam.

#14 tgr2007

tgr2007
  • 199 postów
  • SkądPolska

Napisano 09 września 2008 - 08:33

PS: Nie jestem sam. Mam kilku kolegow - fanatykow Apple od 20lat, ktorzy maja dosc calej tej jablkowej pulapki i po prostu od niej uciekaja.


Oj, chyba przekolorowałeś z tym uciekaniem.
Akurat w epoce Intela w makach wystarczy pogodzić jedno z drugim instalując oba systemy. W Polsce to wręcz niezbędne, bo Windows będzie zawsze dominować i zwykłą głupotą byłoby pozbawiać się wiedzy na temat używania systemu i setek świetnych programów. Tu na forum w dobrym tonie jest wypieranie ze świadomości Windows, ale jest to szkodliwa maniera, bo osoby postronne mogą się, po początkowej fascynacji, nieźle rozczarować.

#15 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 września 2008 - 08:53

Każdy ma jakieś swoje doświadczenia i potrzeby. Ja po przesiadce na Maca nie wróciłem do windy i z pewnością tego nie zrobię ale może mam szczęście bo nie muszę?

#16 uaru

uaru
  • 256 postów
  • SkądWrocław, Haga, Sendai, Tokyo

Napisano 09 września 2008 - 10:19

totalcommandera spokojnie zastapi mucommander, a do przegladania spokojnie zdjec wystarczy systemowy preview ... ale jest troche biedny - niestety


mnie podoba się ForkLift, niestety, darmowy nie jest. Ale nie żałuję wydanych pieniędzy.

#17 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 09 września 2008 - 10:50

Również przesiadłem sie na OSX jakieś trzy miesiące temu i na codzień da się obejśc bez windy aczkolwiek dwa trzy razy musiałem sięgnąć po lapka siorki bo brakowało mi jakiegoś tam programu. Generalnie z całokształtu więcej jest + niż - ale wykoanie rzeczywiście nie jest najwyższej jakości. Trzeszcząca obudowa w laptopie za 4000zł nie pownna chyba się przytrafić. Więc gdyby Apple popracowało deczko nad jakością wykonania to mieli byśmy komputer z rewelacyjnym systemem i dobrze wykonany :D

#18 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 września 2008 - 12:18

Pamiętajcie, że w Apple MB to lowend, więc nie można dużo wymagać. Mój Air sprawuje się super i nie mogę mieć uwag co do jakości wykonania. Ciekawe jak sprawa ma się z MBP?

#19 andreq

andreq
  • 84 postów
  • SkądWawa

Napisano 09 września 2008 - 12:33

Pamiętajcie, że w Apple MB to lowend, więc nie można dużo wymagać. Mój Air sprawuje się super i nie mogę mieć uwag co do jakości wykonania. Ciekawe jak sprawa ma się z MBP?


mam od prawie roku MBP i działa świetnie 0 jakichkolwiek problemów,
kolega w pracy również nie narzeka mimo iż jego ma już 2 lata.

#20 mancat

mancat
  • 35 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 14 września 2008 - 16:00

Witam! Czy większość macuserów żyje w nieświadomości istnienia wirusów na maca? Przecież w 2006 roku ogłoszono istnienie pierwszego (odkrytego) trojana na ten system. Dziś mamy już 2008 rok, więc podejrzewam, że wirusów jest więcej, ot chociażby w niektórych crackach. Fakt, że złośliwego oprogramowania na maci jest, bez porównania mniej, niż na pc z windowsem, to twierdzenie, że wirusów nie ma jest zwyczajną nieprawdą. Bronią macowskiego systemu jest stosunkowo mała popularność (szczególnie w Europie) względem rodziny windows, dlatego zainteresowanie programistów piszących wirusy jest małe... Trzeba liczyć sie z tym, że zwiększenie popularności komputerów Apple będzie wiązało się ze zwiększaniem się ilości wirusów itp. Również dziwię się wpisom dotyczącym stabilności systemu Mac OS. Tak samo łatwo jest zawiesić OSa jak i Wina, wystarczy powłączać parę większych aplikacji i gotowe, "Król jest nagi". Nie twierdzę, że OS jest zły, lubię produkty Apple, ale wydajność windowsa (nawet visty) na dobrze skonfigurowanym sprzęcie (tu jest haczyk) absolutnie w niczym nie ustępuje OSowi. Tutaj posiadacze Maców maja pewną przewagę, bowiem kupując apple'a dostają odpowiednio skonfigurowany hardware, o co w PCtach trzeba się postarać we własnym zakresie. Sam nie wiem czemu się tak rozpisałem... ;-). Konkludując, wg. mnie OSa należy traktować jako alternatywę dla Windowsa, a nie jako magiczną pigułkę na "choroby" produktów z Redmond.

#21 jankor

jankor
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 września 2008 - 01:48

Coz, te wspomniane wirusy wymagaja zaakceptowania ich dzialania przez uzytkownika - Mac OS X nie jest dziurawy w takim stopniu jak Windows.

Również dziwię się wpisom dotyczącym stabilności systemu Mac OS. Tak samo łatwo jest zawiesić OSa jak i Wina, wystarczy powłączać parę większych aplikacji i gotowe, "Król jest nagi".

No nie wiem, jakos udaje mi sie wlaczyc sporo wiekszych aplikacji a system wciaz dziala stabilnie.
Nawet gdy wyczerpuja sie zasoby sprzetowe system dziala - wolno, lecz stabilnie.

wg. mnie OSa należy traktować jako alternatywę dla Windowsa,

Z tym sie nie zgodze i to nie z powodow, ktore podales. Windows nie jest logiczny, powiedzialbym nawet, ze traktuje mnie zlosliwie! Nie wiem, moze tylko mnie nie lubi, ale OS X oszczedza moj czas i nerwy.

#22 mancat

mancat
  • 35 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 15 września 2008 - 06:14

No cóż, mnie udało sie zwiesić IMaca, i MacBooka przy podczas pracy w PSie na zdjęciach (w tle włączona przeglądarka int.). Fakt, że zdjęcia były dość duże, ale zdziwiłem się, gdy odkryłem, że komputer nie odpowiada, po 15 min wyłączyłem maszynę. Oczywiście były to zdarzenia jednostkowe i po restarcie udało mi się dokończyć pracę. Ciekawe, że na podobnych plikach, na (tej okropnej) Viście mogłem sobie jeszcze słuchać muzyki i śmigać po necie podczas, gdy komputer w spokoju ducha liczył co miał zadane. Jak już wspomniałem były to zdarzenia jednostkowe, ale od tamtej pory nie daję sobie po prostu wmówić, że OS jest "ultra-stabilny". Co do logiczności systemu to już jest kwestia przyzwyczajeń, nawyków. Ja jak siadam do OSa potrzebuje czasu żeby przypomnieć sobie co, gdzie i jak, potem pracuje się bardzo przyjemnie, ale pierwsze podejście do Maca było dla mnie bardzo irytujące, zapewne z powodu braku znajomości systemu. Jeśli idzie o wirusy to jeżeli takowy wykorzystuje lukę w systemie (OS również je posiada proponuję doszukać się w necie raportów np. Symanteca) to użytkownik nie zostanie zapytany o dopuszczenie aplikacji i wirusik będzie sobie hulał w najlepsze bez niczyjej wiedzy. Nie chcę nikogo przekonywać do Windowsa czy odwodzić od kupna Maca. Dla mnie jest to zimna kalkulacja, w której Windows akurat wygrywa. Choć szkoda, bo chętnie kupiłbym jakikolwiek komputer Apple-a.

#23 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 15 września 2008 - 11:02

Jeśli idzie o wirusy to jeżeli takowy wykorzystuje lukę w systemie (OS również je posiada proponuję doszukać się w necie raportów np. Symanteca) to użytkownik nie zostanie zapytany o dopuszczenie aplikacji i wirusik będzie sobie hulał w najlepsze bez niczyjej wiedzy.


a moze jakies konkrety? nazwa albo jakis link?

chcialbym miec pewnosc ze mowimy o wirusach a nie o malware

#24 kuba006

kuba006
  • 632 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 września 2008 - 11:28

A czy to prawda, ze na Mac'a aby miec jakies appsy trzeba za nie placic? Slyszalem, ze na Mac'a nie ma nic za darmo, tak jak w przypadku Wind'y, ze wchodze na Google i wpisuje slowa klucze + Download i mam programik.

#25 rawr

rawr
  • 130 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 września 2008 - 11:29

1. Jak to jest z programami na maca i ich dostepnoscia - nie ukrywam ze mam zwyczaj korzystania z darmowych wersji programow ktore wydaja mi sie za drogie;]. Czy na mac'a tez istnieja cracki do popularnych programow?

Dziwi mnie że na największym polskim forum o makach ludzie pytający o możliwość nielegalnego instalowania softu na komputerze (czytaj KRADZIEŻ) nie dostają chociaż jakiegoś ostrzeżenia. Gdzie są moderatorzy?
A może tu kradzież oprogramowania/muzyki/gier nie jest niczym złym i wszyscy z radością chcą to tolerować?

Do lordkanar - mózg sobie zcrackuj. Może to coś pomoże.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych