Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[2.0.2 3G] Naruszanie praw konsumenta przez Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 rrr

rrr
  • 3 postów

Napisano 03 września 2008 - 09:15

Witam forumowiczów. Nie jestem pewny, czy to właściwe forum, więc proszę o wyrozumiałość Admina.
Chciałem zasięgnąć Waszej opinii w sprawie skierowania do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ([url=http://www.uokik.gov.pl/]UOKiK[/url]) skargi na naruszanie zbiorowych praw konsumentów (obecnie liczba sprzedanych iPhonów 3g to co najmniej kilkanaście tysięcy) przez Apple w wypadku iPhona 3g. To naruszanie dotyczy braku kontroli wydatków poprzez brak możliwości sterowania połączeniami z Internetem (ostro powiedziawszy mamy tutaj być może do czynienia ze zwyczajnym wyłudzaniem pieniędzy) oraz sposobu funkcjonowania sklepu iTunes (dyskryminacja konsumentów poprzez udostępnienie jedynie płatności kartą kredytową, oraz podporządkowanie systemu działania sklepu prawu brytyjskiemu chociaż sam sklep jest określamy przez Apple jako "polski").
Może warto wykonać zbiorowy nacisk aby ukrócić monopolistyczne i nie bardzo uczciwe praktyki Apple zanim sami przejdziemy na "drugą stronę" i w odpowiedzi wykonamy jailbreak, który z punktu widzenia Apple jest nielegalny (patrz warunki licencji). Wspólnie możemy dokonać całkiem sporo, jak sądzę.
Pozdrawiam wszystkich

#2 Maku

Maku
  • 322 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 września 2008 - 10:00

Kup Nokię :) a serio kupując Iphone u operatora - masz plan taryfowy i w nim internet... Kupujesz na Allegro, może to nie jest telefon dla Ciebie? Płatności za programy? Twój bank nie wydaje kart? Nie działa karta, to pretensje do Banku, nie do Apple i tyle

#3 TheHX

TheHX
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 września 2008 - 10:35

Moim zdaniem rrr ma rację w jednej kwestii - płatności kartami kredytowymi.Aby takową dostać trzeba spełniać określone warunki i mieć odpowiednie dochody, by dostać kartę kredytową lub debetową. Maku - to nie jest Maestro lub Electron, a takimi nie zapłacisz.

Druga kwestia - obowiązywanie obcego prawa na rynku krajowym. No chyba, żeby potraktować AppleStore wyłąznie jako sklep internetowy z siedzibą poza granicami Polski ( bo tak przecież jest ) - wówczas nic tu nasze krajowe prawo i system płatności. Jednak AppleStore funkcjonuje w powiązaniu m.in. z produktem Apple - iPodem/ iPhonem.
Więc nie do końca kwestia ta jest uregulowana prawnie. Swoją drogą już dawno napisałem, że mam w doopie amerykańskie podejście do Polski, nie obchodzę 4 lipca. Produkty Apple traktuję jako dostępne an rynku towary. Nie hołduję im ze względu na "designed in USA" ( bo przecież assembled lub made in CHINA )
A zakładanie fikcyjnego "amerykańskiego" konta by mieć pełen legalny dostęp do AppStore czym jest ?

#4 wotd

wotd
  • 115 postów

Napisano 03 września 2008 - 10:50

A zakładanie fikcyjnego "amerykańskiego" konta by mieć pełen legalny dostęp do AppStore czym jest ?

Gdybym mógł założyć legalne konto w polskim itunes to tak bym zrobił. Ale po pierwsze, nie mam visy, a ekarta mbanku nie działa, a po drugie amerykański itunes ma więcej wszystkiego :)

#5 paniszprottka

paniszprottka
  • 131 postów

Napisano 03 września 2008 - 10:57

Moim zdaniem rrr ma rację w jednej kwestii - płatności kartami kredytowymi.Aby takową dostać trzeba spełniać określone warunki i mieć odpowiednie dochody, by dostać kartę kredytową lub debetową. Maku - to nie jest Maestro lub Electron, a takimi nie zapłacisz.



Może warto byłoby w takim razie zainteresować sie kartami pre-paid ? Działa jak kredytowa z tym,że najpierw trzeba na nią wpłacić jakieś pieniądze, a później można normalnie posługiwać się nią w necie. Nie wiem, jak inne banki, ale bzwbk coś takiego oferuje.

#6 TheHX

TheHX
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 września 2008 - 11:01

to jest rozwiązanie. Ale pozostaje kwestia dostępności do pełnego AppStore czyli do popełnienia oszustwa polegającego na założeniu fikcyjnego konta na jeden z amerykańskich ( nie będących jeszcze na czarnej liście :)) adresów.

#7 joystick

joystick
  • 309 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 września 2008 - 11:07

rrr - ma racje we wszystkich kwestiach. To co ostatnio wyprawia Apple grzmi po prostu o pomstę do nieba. Jestem starym sympatykiem i użytkownikiem komputerów tej marki i nie mogę zrozumieć modelu biznesowego ostatnio przyjętego przez firmę. Apple już najwyraźniej zapomniało, dzięki komu lub czemu uratowało tyłek na przełomie wieków. Gdyby nie nie open source i mniej lub bardziej ale jednak wolne licencje oraz BSD to po tej firmie nie było by już śladu. To, że Apple nie zechciał udostępnić swojego systemu i kodu na podobnych warunkach to jeszcze przełknę, ale to co ostatnio wyprawia z oprogramowaniem dla iPhone i modelem biznesowym jego dystrybucji, toż to jawne ograniczanie praw konsumenta, żerujące na niewiedzy końcowego odbiorcy. Znamienne jest też to, iż to między innymi w opozycji do firmy z Redmond Apple zbudowało swoją potęgę. Niejednokrotnie samemu podając jej praktyki do sądu a teraz kiedy jest u szczytu popularności sama te praktyki zaczyna stosować. Obudźcie się! Zarówno dla swojego dobra jak i samego Appe. Bo jeśli nie to za kilka lat iPhone będzie już tylko wspomnieniem.
Zadziwiający jest też fakt, iż czym bardziej młoda demokracja i mechanizmy wolnorynkowe tym większa aprobata tego typu poczynań dla wielkich korporacji.
rrr - jeśli poważnie myślisz o takim wniosku to zapraszam do konsultacji na priv i służę pomocą. Ja się pod nim podpisuję.

#8 wotd

wotd
  • 115 postów

Napisano 03 września 2008 - 12:06

Może warto byłoby w takim razie zainteresować sie kartami pre-paid ? Działa jak kredytowa z tym,że najpierw trzeba na nią wpłacić jakieś pieniądze, a później można normalnie posługiwać się nią w necie. Nie wiem, jak inne banki, ale bzwbk coś takiego oferuje.


to jest rozwiązanie


To nie jest rozwiązanie. Jak pisałem EKarta mbanku, czyli prepaid nie działa i za jej pomocą nie można założyć konta w polskim itunes :]

#9 TheHX

TheHX
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 września 2008 - 12:26

Czyli mamy proste rozwiązanie, które wymusza samo Apple. Lewe amerykańskie konto do pobierania oryginalnego oprogramowania - bez problemów w wersji free oraz ew. używanie giftcardów, lub też wersja bardziej radykalna, o której nawet nie powinienem wspominać...takie tam mobile coś tam coś tam... Nie stosuję, bo nie mam firmware 2.0 :):):)

#10 BasTomek

BasTomek
  • 7 postów

Napisano 03 września 2008 - 12:31

Mozna zalozyc konto w iTunes bez karty platniczej i pobrac dostepne darmowe programy podajac dane z Polski, z adresem e-mail w PL wlacznie. Sprawdzone po zakupie iP 3G w Erze.

#11 qtylovsky

qtylovsky
  • 823 postów
  • Skądwołomin

Napisano 03 września 2008 - 12:39

nie popieram apple za te techniki, ale szczerze mowiac, jesli sie komus nie podoba taka polityka, to nieh z niej nie korzysta, dziwi mni eto ze ludzie, praktycznie kupuja jakas rzecz, aby moc tylko doszukac sie naruszania praw konsumentow... i ze komus sie chce w to bawic...

#12 paniszprottka

paniszprottka
  • 131 postów

Napisano 03 września 2008 - 12:45

@wotd - kurcze, dziwna sprawa - bo normalnie przeciez mozna w necie placic Ekarta, nie? no to o co temu apple jeszcze chodzi? :/

#13 TheHX

TheHX
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 września 2008 - 12:46

ale to jest "wersja dla ubogich" Polacy nie mają , jak się chyba wydaje Amerykanom,statusu materialnego podobnego do tego, jaki mają mieszkańcy Samoa albo Vanuatu. Mają kasę i chcą kupować, a nie korzystać z tak kretyńskich aplikacji jak iBeer itp..Za darmo ? Co, trzeci świat ? To niech Apple rozdaje telefony również za darmo.

#14 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 września 2008 - 13:12

wiadomo, że Apple to większy "wymuszacz" i tajny kombinator niż Microsfot. Coś mi się wydaje, że jak Orwell pisał "Rok 1984" to właśnie miał na myśli Apple, a Wielki Brat - wiadomo kto. A tak na poważnie to rzeczywiście Apple, pod maską przyjaznej i wolnościowej marki, kryje wyjątkowo perfidną twarz zarobkowicza opętanego manią prześladowczą i troszczącą się o czystość applowej rasy i praworządność Apple userów. wie lepiej czego im trzeba, wie lepiej czego nie powinni robić. iphone jest najlepszym tego przykładem - brak bluet. - żebyś czasem użytkowniku nie pomyślał o wysłaniu koledze kupionego w świątyni AppStore utwory (marnej dźwiękowej jakości). Żebyś czasem nie chciał przenieść muzy z ipoda na inny dysk niż twój (stąd ten nieużyteczny itunes). prawdą jest, jak pisali psychoanalitycy od XIX wieku już, że największą przyjemnością człowieka nie jest wcale wolność, ale dwuznaczna chęć podporządkowania się często nawet głupim zakazom i normom. stąd tak wierna armia appleuserów, którzy nie dadzą złego słowa powiedzieć. oczywiście można powiedzieć "nie podoba się, nie kupuj", ale to nie zamyka problemu i nie likwiduje faktu, że Apple jest perfidnym graczem, którego głównym priorytetem jest zarobek. a ukłony należą mu się za to, że genialnie manipuluje ludźmi, którzy nie tylko wydają niebotyczne sumy na przeciętne kompy, a i do tego nie narzekają i twierdzą że tak ma być. przykład ogłupienia (bez urazy) - wielka radość z tego, że iphone może wysłać raport o dostarczeniu sms!

#15 wotd

wotd
  • 115 postów

Napisano 03 września 2008 - 14:00

@wotd - kurcze, dziwna sprawa - bo normalnie przeciez mozna w necie placic Ekarta, nie? no to o co temu apple jeszcze chodzi? :/

Ano prawda... :) Ale iTunes stwierdziło, że jest to karta debetowa i nie uzna jej do założenia konta w polskim iT.
Wysłałem do supportu wiadomość przygotowaną przez mbank:
"The card I am trying to make the transaction with is not a common Visa credit card - it's a prepaid Visa card for internet (MO/TO) shopping only. Please try to make the transaction as MO/TO rather then a regular credit card transaction. This transaction will be rejected if you do not process the transaction as an electronic commerce or MOTO merchant (with proper indicators in the authorisation request). Please make sure if you process the transaction properly. For any additional information please contact karty@mbank.com.pl"

i dostałem odpowiedź:
"I understand that you would like to use a prepaid VISA Gift Card as your payment method on the iTunes Store. I know how eager you must be to do this. My name is Amy and i'll be more than happy to help you with this today.

I'm sorry, but because it can be difficult to obtain accurate authorizations for these types of gift cards, they may be rejected if you try to add them to your iTunes Store account.

These are the payment methods you may use to buy from the iTunes Store:

Visa
MasterCard
American Express
ClickandBuy

You can purchase iTunes Gift Cards at many retailers in your area and also at any Apple Store:

The Apple Store - International

Thank you for your interest in the iTunes Store. "

:]

#16 rrr

rrr
  • 3 postów

Napisano 03 września 2008 - 14:09

Witam znowu i dziękuję za posty. Szczególne podziękowania dla joysticka. Maku i qtylovsky chyba nie zrozumieli o co chodzi. Jeżeli kupuję cokolwiek i płacę (szczerze mówiąc nawet nie muszę płacić) zawieram umowę. Jeżeli ktoś umowy nie przestrzega lub usiłuje mnie naciągnąć ukrywając ważne elementy, które powinny znaleźć się w umowie, oszukuje mnie. Ponieważ nie żyjemy na pustyni istnieją pewne ogólne zasady, które trzeba przestrzegać. Nie są one takie same wszędzie. W USA są inne, tutaj inne, ale ponieważ żyjemy w Polsce, która jest w Unii Europejskiej, umowy mają przestrzegać zasad polskich i unijnych, bo te zasady chronią nasze prawa. Z tej perspektywy Maku i qtylovsky żyją w dżungli. A praw mamy tyle, ile sami sobie wywalczymy. I tyle. Według mnie Apple narusza zasady i powinien zostać przywołany do porządku, jeżeli chce tutaj sprzedawać swoje produkty i zarabiać na nich. Być może liczy na takich klientów jak Maku i qtylovsky, którzy szeroko otworzą mu drzwi swoim przyzwoleniem. Dzwoniłem do Federacji Konsumentów w Warszawie ([url]http://www.federacja-konsumentow.org.pl/)[/url], dzwońcie także i naciskajcie aby wykonała interwencję. To pozarządowa instytucja, która może i chce z zasady bronić naszych praw. Pozdrawiam wszystkich

#17 mazor

mazor
  • 18 postów

Napisano 03 września 2008 - 14:56

Witam forumowiczów. Nie jestem pewny, czy to właściwe forum, więc proszę o wyrozumiałość Admina.
Chciałem zasięgnąć Waszej opinii w sprawie skierowania do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ([url=http://www.uokik.gov.pl/]UOKiK[/url]) skargi na naruszanie zbiorowych praw konsumentów (obecnie liczba sprzedanych iPhonów 3g to co najmniej kilkanaście tysięcy) przez Apple w wypadku iPhona 3g. To naruszanie dotyczy braku kontroli wydatków poprzez brak możliwości sterowania połączeniami z Internetem (ostro powiedziawszy mamy tutaj być może do czynienia ze zwyczajnym wyłudzaniem pieniędzy) oraz sposobu funkcjonowania sklepu iTunes (dyskryminacja konsumentów poprzez udostępnienie jedynie płatności kartą kredytową, oraz podporządkowanie systemu działania sklepu prawu brytyjskiemu chociaż sam sklep jest określamy przez Apple jako "polski").
Może warto wykonać zbiorowy nacisk aby ukrócić monopolistyczne i nie bardzo uczciwe praktyki Apple zanim sami przejdziemy na "drugą stronę" i w odpowiedzi wykonamy jailbreak, który z punktu widzenia Apple jest nielegalny (patrz warunki licencji). Wspólnie możemy dokonać całkiem sporo, jak sądzę.
Pozdrawiam wszystkich


to jest tak smieszne ze az nawet tragiczne. :lol:
po 1sze nie ma takich przepisow chorych na szczescie, na ktore chcialbys zeby istnialy. karta kredytowa? sprzedawca ma prawo sprzedawac swoje uslugi i pobierac oplaty w dowolnej formie ( nie chcesz to nie zawierasz umowy proste) rownie dobrze Apple moglo oglosic ze za app store pobiera oplaty tylko w naturze tj. w mlodych ziemniakach.
po 2 jak sie chce to mozna wylaczyc polaczenia z internetem ale ten argument jest jeszcze smieszniejszy, bo analogicznie trzeba zakazac sprzedazy telewizorow bo ciagna prad!! :shock: normalnie rozboj w bialy dzien. albo samochodow bo przeciez jak jezdzisz to zuzywaja beznyne. to nie do pomyslenia!!!!!! skandal!!!
po 3cie co znaczy: "podporządkowanie systemu działania sklepu prawu brytyjskiemu chociaż sam sklep jest określamy przez Apple jako "polski""? to jakis twoj prawniczy termin? nie wglenbialem sie w ten temat ale wydaje mi sie ze app store jest sklepem amerykasnkim czy jak mowisz moze brytyjskim, i jako internetowy nie ma nic wspolnego z polska to ze apple mowi polski to nie znaczy ze jest zarejestrowany w polsce. a jesli tak jest to strony umowy obowiazuja przepisy pr. pryw. miedzynarodowego jak juz.
i po 4te jakie praktyki monopolistyczne? wiesz w ogole co oznacza to slowo? prosto mowiac jest to taki stan prawny w ktorym przepisy zezwalaja na wystepowaniu TYLKO u jednego dostawy OKRESLONEGO towaru. a jaki tu monopol? co telefony z dostepem do internetu z odtwarzaczem muzyki itp sprzedaje tylko apple? normalnie smiech na sali :lol:
nie psize tego jakos specjalnie ad personam do Ciebie tylko ktos kto nie ma pojecia pusci jakies glupi tekst i potem ludzie mowia jak to sa oszukiwani. a wystarczy prosta zasada: nieznajomosc prawa szkodzi :)



Jeżeli kupuję cokolwiek i płacę (szczerze mówiąc nawet nie muszę płacić) zawieram umowę. Jeżeli ktoś umowy nie przestrzega lub usiłuje mnie naciągnąć ukrywając ważne elementy, które powinny znaleźć się w umowie, oszukuje mnie. Ponieważ nie żyjemy na pustyni istnieją pewne ogólne zasady, które trzeba przestrzegać. Nie są one takie same wszędzie. W USA są inne, tutaj inne, ale ponieważ żyjemy w Polsce, która jest w Unii Europejskiej, umowy mają przestrzegać zasad polskich i unijnych, bo te zasady chronią nasze prawa.


....

Według mnie Apple narusza zasady i powinien zostać przywołany do porządku,


wg. Ciebie. teraz juz wiesz dlaczego jest cos takiego jak prawnik.

#18 clarnet

clarnet
  • 291 postów
  • SkądŻory

Napisano 03 września 2008 - 15:27

mazor Wykręcasz kota ogonem. Co prawda nie czytałem umowy w erze czy orange ale chodzi o coś innego. Jak kupujesz telewizor to on oczywiście ciągnie prąd...ale tylko wtedy jak go włączysz sam. Co byś powiedział gdyby telewizor włączał ci się sam kilka razy dziennie bo coś tam musi zrobić. Albo radio uruchamiało się i włączało audycję za które musisz extra zapłacić ?? A co do kart - moje pytanie brzmi. Czy podpisując umowę np. w orange jest w niej informacja o konieczności posiadania takiej karty ?? Kupujesz telefon na podstawie reklam. Super telefon tysiące aplikacji, a tu dupa.. nie masz karty - wypad. itd, itp i płać za internet chociaż nie chcesz z niego korzystać. rrr ma racje. A ty jak widać łykasz wszystko z apple. Ciekawe co byś powiedział na telefon z TPSA gdyby Ci powiedzieli , że teraz musisz płacić np. za serwis pogodowy co godzinę. Sam mam ip 2g, ale jb. Inaczej w życiu bym go nie kupił pzdr

#19 mazor

mazor
  • 18 postów

Napisano 03 września 2008 - 15:56

A wiesz ze telewizor ciagnie tez prad nawet jak jest wylaczony i tylko wtyczka jest w gniazdku? Przez rok to kilka ladnych kWh :) po drugie mozna powtarzam MOZNA wylaczyc sobie usluge internetowa zarowno u operatora jak i w telefonie (ja tak mam i nic mi sie samo nie aktualizuje clarnet Ty masz iphone 2g to czemu sie wypowiadasz sie w temacie jak przecietny polak czyli niemajac o nim pojecia? ) po drugie orange czy era podpisujac z wami umowe o "swiadczenie uslug elektronicznych" a nie o "dostep do ajtjunsa". nie ma ani jednego przepisu w umowie ze operator zapewni Ci dostep do appstore. z reszta przeciez nie jest to konieczne zeby telefon dzialal dobrze a znow powotrze sie mozna zarejestrowac sie w app store bez karty kredytowej!!!! czytajcie forum. po nte poragne uswiadomic niektorych z was, ze swiat nie dzieli sie na biale i czarne i nie dzieli sie tylko na tych co slepo kochaja appla i was ale rowniez na takich co uzytkuja produkt appla sa swiadomi jego wad podjeli zakup po przemysleniu za i przeciw, znajc swoje prawa, czytajac umowe no i przede wszystkim wypowiadajacych sie w materii co do ktorej maja chociaz odrobine pojecia. (czyli moi :P) Pozdrafiam Wsystkich Polakuf

#20 wotd

wotd
  • 115 postów

Napisano 03 września 2008 - 16:09

Z tym, że żeby założyć konto na app store bez karty kredytowej, trzeba je zakładać za pomocą reedemów :] a tego nie można zrobić w polskim appstore :) Lwia część ludzi posiada Vise Electron która nie nadaje się do rejestracji w iTunes (pewnie nawet po kontakcie z mbankową mlinią i zarejestrowaniu jej do płatności elektronicznej nadal nie będzie działać). Również eKarty są nietolerowane, mimo że są to karty Visy przeznaczone do płatności w internecie... żeby więc zarejestrować w polskim iTunes konto trzeba mieć niestety kartę kredytową :) żeby nie było nieścisłości: Nie jestem fanatykiem apple i uważam, że conieco możnaby poprawić, ale obawiam się że federacja konsumenta nic tu nie zdziała... Dlaczego apple ma kontrolować jakie to aplikacje mam na swoim iphonie? co go to w ogóle obchodzi? I dlaczego polski iTunes jest ubogi w porównaniu do innych itunesów? To jest porażka według mnie, a nie fakt, że telefon raz na jakiś czas się połączy z netem.

#21 clarnet

clarnet
  • 291 postów
  • SkądŻory

Napisano 03 września 2008 - 16:19

Zgadza się. Nie mam 3G. Jeśli rzeczywiście można łączenie z netem przez operatora wyłączyć to zwracam honor. Ale to nie pierwsza taka informacja że się nie da, więc może rrr rozwinie temat. A co do umowy - kupujesz nie tylko telefon do dzwonienia, ale również wszystkie jego inne możliwości. A skoro ta rejestracja jest tak prosta - to skąd te setki postów ? Skoro po raz n-ty powtarzasz, że można rejestracje zrobić bez karty to napisz proszę jak lub prześlij linka. Mnie z kartą z mbanku, za pomocą której robię dziesiątki innych płatności się to nie udało

#22 rrr

rrr
  • 3 postów

Napisano 03 września 2008 - 17:28

Witam. Najpierw w sprawie Internetu. Rzeczywiście można całkowicie wyłączyć dostęp do sieci u operatora, ale wtedy traci się ogromną część funkcjonalności aparatu, za którą się zapłaciło i która jest reklamowana. Po drugie z Internetem łączą się aplikacje z pozoru z nim nie związane, takie jak reQall czy WritingPad (przy pierwszym uruchomieniu na pewno). Rozmawiałem z pracownikiem BOK Ery, który twierdził, że tak zachowuje się nawet zwykły kalendarz (ale tego nie udało mi się sprawdzić). W sprawie praw. Każdy przedmiot czy usługa sprzedawana na terytorium Polski musi spełniać szereg wymagań czy to się podoba producentowi czy nie. Chroni się w ten sposób prawa nabywcy, jego bezpieczeństwo, środowisko naturalne itp. Ta kwestia nie podlega dyskusji bo jest regulowana ustawowo. Także prawa samego konsumenta w sytuacji kiedy zawiera umowę ze sprzedawcą (a taka sytuacja ma miejsce przy każdej transakcji kupna-sprzedaży) są chronione prawem (Ustawa z roku 2002 dostępna na stronie Federacji Konsumentów). Tych aktów prawnych jest sporo. I teraz sprawa najważniejsza. Dlaczego mamy grzecznie ulegać różnym zachowaniom producenta (w tym wypadku Apple). On zarabia na nas, a my mu płacimy. Mamy prawo wymagać aby towar, który sprzedaje respektował nasze prawa. Apple nie sprzedaje iPhonów 3g ponieważ nas kocha, a my nie kupujemy iPhonów 3g ponieważ je kochamy (mówię za siebie). Szczegółowe kwestie języka, którym jest opatrzony towar, praw, którym podlega sklep, dostępu do sprzedaży (tutaj mieści się temat karty) wywołują niewątpliwe sprzeciwy wielu użytkowników i z pewnością znajdują się w zakresie obowiązujących regulacji. Warto sprawdzić, czy czasem nie łamią one obowiązującego prawa. Moim zdaniem łamią. Dzwońcie do Federacji Konsumentów, niech się ruszą i sprawdzą. Wszyscy na tym skorzystamy, łącznie z Apple, które nauczy się rynku i naszych oczekiwań, i sprzeda jeszcze więcej, jeszcze lepszych iPhonów.

#23 BasTomek

BasTomek
  • 7 postów

Napisano 03 września 2008 - 17:35

Pobieranie darmowych programow:
Po zakupie iP chcialem zainstalowac na poczatek choc kilka bezplatnych programow i zobaczyc jak to w ogole wyglada. Biegajac po sieci zajrzalem i tutaj. Porady sugerowaly zalozenie konta "z USA".
Podpialem telefon do komputera... i przekornie pomyslalem, ze sprobuje zalozyc konto z Polski ;)
Przy wyborze metody platnosci byla: "inna metoda/bez karty" - dokladnie nie pamietam, ale na pewno na koncu po prawej stronie roznych kart platniczych (jak na linkach do kont USA, czy kart redeem). Kliknalem, zalozylem i pobieram darmowe programy.

UWAGA:
ze dwa dni pozniej wysypal sie komputer. Pomyslalem: bieda. Przywrocilem system z Ghosta, zainstalowalem iTunes i gdy doszlo do ekranu z kartami platniczymi okazalo sie, ze nie ma opcji bez karty! Zorientowalem sie, ze ekran wczesniej zdjalem zaznaczenie, ze na cos tam sie zgadzam. Zaznaczylem -> przeszedlem na nastepny ekran i opcja "bez karty" juz byla ;)
Przepraszam, ze nie podaje dokladnych nazw kolejnych kart i opcji, ale zdarzylo sie to raz, w goraczce pierwszych dni z iP... Mam nadzieje, ze ten opis pomoze tym, ktorym dotychczas sie nie udalo...

#24 mazor

mazor
  • 18 postów

Napisano 03 września 2008 - 17:49

Oks. ja zalozylem sobie konto z karta kredytowa i dziwie sie ze w 21 wieku w kraju unii europejskiej ludzie podnosza alrum bo trzeba placic karta kredytowa :| rece opadaja. na zachodzie to jest nie do pomyslenia aby czlowiek pracujacy nie mial karty kredytowej (kredytowej a nie jakiuejs pseudo karty do placenia przez neta). u nas przeciez nawet student moze sobie zalozyc karte kredyotwa w banku co prawda limuit bedzie mial cos ok 500 zl ale zawsze karta kredytowa jest.

W sprawie praw. Każdy przedmiot czy usługa sprzedawana na terytorium Polski musi spełniać szereg wymagań czy to się podoba producentowi czy nie. Chroni się w ten sposób prawa nabywcy, jego bezpieczeństwo, środowisko naturalne itp. Ta kwestia nie podlega dyskusji bo jest regulowana ustawowo. Także prawa samego konsumenta w sytuacji kiedy zawiera umowę ze sprzedawcą (a taka sytuacja ma miejsce przy każdej transakcji kupna-sprzedaży) są chronione prawem (Ustawa z roku 2002 dostępna na stronie Federacji Konsumentów). Tych aktów prawnych jest sporo. I


wow to pojechales :P proponuje przestudiowac najpierw komentarz do kc. a potem sie madrzyc nt aktow prawnych bla bla. otoz nie wiem o jaka ceche towaru chcesz sie przyczepic ale nie narusza zadna prawa a dodatkowo o czym pewnie nie wiesz towar sprzedawany jak sam napisales na terenie polski, a ktora aplikacja z app store jest sprzedawana na ternie polski? Wydaje mi sie ze to jest tak ze sa za granica serwerki na ktorych wsz jest umieszczone i apple udeostepnia serwis w jez polskim dla polakow. a w tkaim wypadku to sytuacja wyglada tak samo jakbys kupowal buty na brytyjskim ebayu i w razie watpliwosaci jak juz pisalem stosuje sie rpzepisy pr. pryw. miedzynarodowego.

#25 evilboy

evilboy
  • 885 postów
  • SkądTokyo/Japan

Napisano 03 września 2008 - 18:28

W USA na kampusach visa bije sie z mastercardem o klientow studentow, w Japonii kazdy student moze zaaplikowac sie o karte kredytowa z podstawowym limitem 100 000Yenow. A w Polsce wciskaja ludziom te pseudo karty elektrony, maestra i inne badziewia, ktorymi de facto nie da sie placic w wielu terminalach zagranicznych, ktorymi nie da sie placic w samolotach i np w itunes store - bo to sa pseudokarty a nie karty kredytowe - i miejcie pretensje do swoich bankow (a moze do braku zdolnosci kredytowej swojej osoby). Wydaje mi sie ze dobrym rozwiazaniem byloby wprowadzenie do Polski itunes Gift Card (nie ma?) przy pomocy ktorych kazdy moglby zalozyc czy zasilic konto. Co do tego ze iPhone laczy sie z Internetem, czy aplikacje lacza sie z internetem i robienie z tego afery to poprostu smiech na sali i szkoda nawet komentowac. Jezeli ktos podnosi larum bo jego internetowy multimedialny telefon, sprzedawany wraz z pakietami internetu, telefon ktorego podstawa jest siec, safari i mail - laczy sie z internetem to w moim mniemaniu jest niepowazny.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych