Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ubuntu na G5


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 24 czerwca 2006 - 13:19

Witam! Mam problem z Ubuntu na G5 (2xG5 2GHz, 1,5 GB Ram, 2 dyski - na jednym MacOSX 10,3,9, na drugim Ubuntu 6.06). Ubuntu uruchamia się z płyty poprawnie i instaluje bez błędów. Wszystko ok, tylko po instalacji nie uruchamia się Linux. Jak wybieram dyski (poprzez alt), to widzę Maca i Linuxa, ale Mac się loguje, a jak wybiorę Linuxa to się blokuje. Próbowałem odłączając dysk Maca fizycznie i Linux nie uruchamiał się, tak jakby nie bylo systemu. Może ktoś rozwiązał ten problem.

#2 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 24 czerwca 2006 - 15:44

A podczas instalacji miałeś podłączony dysk z OS X? Instalator powinien Ci wykryć OSX i załadowac yaboota, menagera pozwalającego wybrać system podczas startu. Mozesz go ręcznie skonfigurować, lecz trzeba wpierw wejść do systemu lub odpalić z płyty. Wrzuć mu polecenie: sudo ybin -v. P.S. przejrzyj instrukcję do programu yaboot. Wpisz w konsoli: man ybin

#3 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 24 czerwca 2006 - 15:52

posłużę się cytatem:
If all you want to do is access files on your Linux partition and not run the Linux OS, I suggest you check out the Ext2FS Mac OS X tool at [WWW] http://sourceforge.n...ojects/ext2fsx/.

If your yaboot menu partition exists before all other bootable partitions (Mac OS, Mac OS X, *BSD, etc.) all you have to do is reset the PRAM by holding down the following keys while you restart the computer: command-option-P-R. Make sure you keep holding them until your computer restarts again (<15 seconds)! Your computer will now boot into the yaboot menu again.

If Ubuntu is NOT on your FIRST partition, hold down Option (alt) at boot and choose to boot from your ubuntu partition. Once you are logged in run

sudo ybin

from a terminal.

#4 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 24 czerwca 2006 - 16:50

Miałem podczas instalacji dysk z MacOSem (kilka próB) i też bez aby zobaczyć czy wstanie Linux sam. Ale mam właśnie problem z Yabotem. Jakbym wszedł na Linuxa, tobym coś mógł zmienić, ale nie mogę wogóle go uruchomić na G5.

#5 k.

k.
  • 74 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 24 czerwca 2006 - 18:40

moze uzyj jakiegos CD-linux, podmontuj partycje, wykorzystaj narzedzie jakim jest chroot, dokonaj zmian, zapisz i Voila;)

#6 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 24 czerwca 2006 - 20:12

Dzięki! Poprzez Ext2FS widzę główną partycję na biurku Maca. Zrobiłem restart PRAMu, ale nic to nie pomogło. Wyczytałem w necie (opisują to na stronie Gento), że są problemy z Yabotem na G5. Pomęczę się jeszcze trochę i opszę jak mi się udało. Jakby ktoś już to rozwiązał to proszę o opis. Spróbuję może jeszcze podmontować partycję, jak opisuje k. W sumie mam dla Linuxa specjalnie drugi dysk, więc nic nie tracę (no może poza czasem :-( ).

#7 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 24 czerwca 2006 - 21:46

Może tak: Odpal system z płyty, zamontuj dyski z konsoli poleceniem mount potem: ybin-install /dev/hdx, gdzie x oznacza Twój Dysk startowy. Może instalotor wrzucił Ci yaboota do bootsektora dysku slave, a nie master i dlatego yaboot nie pojawia się przy starcie?

#8 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 24 czerwca 2006 - 23:31

ASS, wciąż się zastanawiam jak Ci pomóc.
przeczytaj tn link
http://www.ubuntufor...ad.php?t=189133
temat jest poświęcony g5.
może znajdziesz tutaj klucz do sukcesu.
Zerknij na 13 post:)

#9 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 25 czerwca 2006 - 09:16

wiem że zabrzmi to głupio i nie chciałbym nikogo zniechęcać do lina na maku, ale moim zdaniem lepiej jest mieć linuxa na najgorszym pececie niż na najlepszym macintoshu... Same problemy z tym linuxem, przynajmniej na prockach serii G. Doświadczyłem ich niestety i obecnie na makach mam os9 i osx, a na piecu linuxa, co daje pełną satysfakcję.

#10 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 25 czerwca 2006 - 10:41

Dzięki wielkie Mruczek za pomoc. To forum do którego dałeś odnośnik dotyczy tego samego problemu, co u mnie. Nawet ten sam sprzęt, taki sam dysk na Linuxa - tylko on ma zewnętrzny, a ja wewnętrzny - drugi. Z tego co się zorientowałem to mają problem z Yabotem, na G5 źle działa Yabotconfig. Zresztą wcześniej wyczytałem o tym na stronie Gentoo. Co do Linuxa na Macu, to właściwie po co, jak się ma MacOSX - system Unixowy, lepiej oprogramowany, mający za sobą wielką firmę itp. Ale muszę lepiej poznać Linuxa. Więc po co kupować Peceta, aby zajmował miejsce. Przecież można to zrobić na Macu, a jak poradzę sobie tutaj, to inne problemy będą już proste :-)

#11 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 25 czerwca 2006 - 11:31

ASS, cała przyjemność po mojej stronie. Też miaem problem swego czsu nie mogąc uruchomić OS9 pod ubuntu 5.10. yaboot pozwalał mi tylko wybrać pomiędzy bootowaniem z płyty lub wejść do linuksa. Dopiero ręczna konfiguracja ybin pozwoliła mi odpalać OS9. Ale byłem w lepszej sytuacji od Ciebie, gdyż mogłe wejść do linuksa... Niezgodzę się z opinią menelka. Mam G3 233 i legalnie mogę sobie postawić tylko OS8.5, na którym nawet iTunes nie chce chodzić! Wszystkie nowsze OSy,na tym sprzęcie, są już nie legalne. Linuksa mam spolszczonego, z polskim pakietem biurowym, a ztego co wiem, to na classica moge wrzucić tylko angileskiego MS Office z polskim słownikiem...

#12 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 25 czerwca 2006 - 12:42

Ja jeszcze walczę z Ubuntu, ale wiem już gdzie tkwi przyczyna. W Yaboocie, ale trochę trwa ustawienie. Jak starczy mi cierpliwości, to wkońcu go dostroję :-) . Mażesz postawić na swoim G3 legalnie nowszy system, ale trzeba go kupić. Ja rodzicom kupiłem kiedyś IMaca (jednego z pierwszych, oficjalnie OS 8.6), który był używany. Był taki czas że można bylo oddać stary sprzęt w rozliczeniu w Sadzie. Ja właśnie kupiłem taki i dostałem z Sadu z dokumentami OS 9.2.2. Mażna przecież też dokupić OSaX bez komputera i będzie legalny. Można go postawić na dowolnym sprzęcie, który go obsłuży.

#13 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 25 czerwca 2006 - 13:11

Wiem, ASS, ale jak napisałeś, trzeba go KUPIĆ, a linuksa tylko ściągasz z serwera i wypalsz płytkę. Legalnie, bezpłatnie, wygodnie... To była odpowiedź na słowa Menelka.

#14 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 25 czerwca 2006 - 16:49

polemizowałbym jednak z tym linuxem na 233Hz. Współczesny linux to baryła, która na tym sprzęcie odpala się ileś tam minut, nie wspominając o odpaleniach i wolnym tempie poszczególnych aplikacji. A że akurat osobiście 2 razy utraciłem dane mając na tym modelu linuxa, więc zdążyłem trochę się zapoznać z przeciwnościami losu. Na takim starym maku perfekcyjnie chodzi stary macos (lekko łatwo i przyjemnie), nawet java jest w miarę nowa. Mankamentem jest niestety fakt, że 9 trzeba kupić (wersja dla uczciwych). Linuxa dużo lepiej się uczyć na piecu, nawet niezbyt nowym, powiedzmy koło 500Hz. Kusi porównanie z nauką gry na gitarze: oczywiście można się uczyć na jakimś ruskim badziewiu albo na normalnej gitarze.. Oczywiście wiem, że mac 233 nie jest badziewem, ale z linuxem na nim są same problemy, przez które trzeba się od początku do samego końca przedzierać zamiast uczyć normalnej obsługi. Jest naprawdę wiele interesujących rzeczy do nauczenia o Linuxach, ale pracując na maku traficie na zupełnie inne nie z tej ziemi problemy..

#15 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 25 czerwca 2006 - 17:58

Raczej nie do końca tak jest. Na starym Macu (jeszcze wolniejszym niż ten 233) Linux chodzi jak trzeba i nie ma problemu z instalacją. Nie jest to tytan prędkości, ale instalacja bezproblemowa. Na G5 - jak zgłosiłem w tym poście - mam same problemy. Ubuntu z płyty instaluje się ładnie, ale problem z bootem, bo Yaboot coś nie tak działa, w między czasie zacząłem instalować Debiana i wszystko ok, ale jak ustawić konfigurację gdy nie odczytuje USB i nie działa klawiatura (przecież nic nie zrobię), Gentoo - wszystko ok., ale do instalacji muszę wydrukować sobie cały podręcznik, bo bez niego nawet dobry Linuxowiec sobie nie poradzi, Mandriva 2005 (2006 jeszcze nie ma na PPC) w połowie instalacji się wiesza (na G3 jest wszystko ok.). Na starszym sprzęcie PPC nie ma takich problemów. Pewnie ze wszystkim można sobie poradzić, ale nie jest to proste. Nie wiem czy Linux (wolno, bo wolno) nie zostanie na starym sprzęcie.

#16 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 25 czerwca 2006 - 18:28

fakt, że żadnych mandreków nie próbowałem na ppc. Kiedyś chciałem ściągnąć z sieci, lecz serwer udostępniający był unieczynniony ilością próśb.. Istnieje jeszcze jedna, dość ciekawa alternatywa. Mianowicie na ppc postawić linuxa tylko w wersji server. W tej konfiguracji mój G3 po prostu sobie hulał:) Można było sobie przetrenować różne komendy typu cpio i takie tam...

#17 dzaku

dzaku
  • 665 postów

Napisano 25 czerwca 2006 - 19:01

Niezgodzę się z opinią menelka.
Mam G3 233 i legalnie mogę sobie postawić tylko OS8.5, na którym nawet iTunes nie chce chodzić!


Jest hack do iTunes pod 8.6.

#18 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 25 czerwca 2006 - 19:22

Ciekawe, że Ubuntu, Debian, Gentoo, Mandriva są też w wersji 64-bitowej na PPC. A takie można postawić tylko na G5 (i IBM-ie server). Więc muszą jakoś chodzić.

#19 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 25 czerwca 2006 - 20:22

Menelku, widzę, że miałeś przykre doświadczenia z linuksami. Spróbuj postawić na jakiejś słabej maszynie Yellow Doga. Jest to płatny linuks w najnowszej wersji, starsze są bezpłatne na sewerach. Sam mam postawionego 3.0.1. Nowszego nie dawałem, bo wrzucono do niego nowsze (czytaj większe i bardziej wymagające) programy. Jakie wrażenia po 2 miesiącach? Chodzi szybciej niż pantera, openoffice otwiera się 30s. co nie jest takim złym wynikiem. Yellow Dog jest optymalizowany pod PPC, Producent zajmuje się tylko płatnymi linuksami pod maci więc wie co zrobić, aby nie mieć problemów z niezadowolonymi klientami. Menelku, zobacz jak śmiga zółty piesek, pewnie zmienisz zdanie.

#20 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 25 czerwca 2006 - 23:01

mam za to bardzo miłe doświadczenia z linem na piecu:) Może kiedyś faktycznie wypróbuję pieska na ppc..

#21 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 26 czerwca 2006 - 09:31

z tym linuksemPPC na G5 to sa same problemy i faktycznie wiekszosc porazek opiera sie na fatalnym dzialaniu yaboota - trzeba instalowac i konfigurowac go recznie - automat psuje wszystko. ja usilowalem zainstalowac debiana - porazka yaboot auto rozwalil wszystko, a najdalej zaszedlem z GENTOO - i tego polecam - najbardziej dopasowany linuks z linuksow;-) robisz wszysktko tak jak chcesz - i co wiecej jest bardzo dobra instrukcja instalacji - krok po kroku na stronie Gentoo

#22 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 26 czerwca 2006 - 10:45

Tak, przeglądałem instrukcję Gentoo i dzięki temu wiem, że wywala się Yaboot. Nawet na podstawie opisu na stronie Gentoo próbowałem przerobić prefs Yabota, ale to bardzo długo trwa. Przestawi się parametr, wydaje się że już dobrze, restart - nie działa i od początku logowanie. Kwiatki, masz może działającego Linuxa na G5? Może podałbyś listę prefsa Yabota? Co do Gentoo, to prawda, że jest instrukcja krok po kroku, ale (jak pisałem wyżej) trzeba sobie wydrukować kilkadziesiąt stron. Nawet się przymierzam do tego i mam już płytkę z instalatorem, ale dam jeszcze szansę Ubuntu.

#23 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 26 czerwca 2006 - 12:05

Ściągnij sobie yellow doga.
Tu masz link do download'u:
http://www.terrasoft...downloads.shtml
Nie będziesz miał problemu z yabootem.

#24 ASS

ASS
  • 75 postów

Napisano 26 czerwca 2006 - 14:04

Właśnie, jak napisałeś Mruczek wcześniej o Yellow Dogu, to zacząłem sobie go ściągać. Jak dociągnę i zainstaluję, to poinformuję jak to chodzi. Mam nadzieję, że skończą się problemy.

#25 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 26 czerwca 2006 - 19:35

Jeśli mieszkasz na Śląsku, to mogę Ci podrzucić yellow doga w wersji 4 i 3.0.1. Innym zresztą też!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych