Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Vista czy XP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Brazol

Brazol
  • 174 postów
  • SkądStolica

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:13

Niedługo będę szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem MacBooka Pro dlatego już teraz zacząłem planować co ja tam chce mieć. :) Ponieważ zaczynam w tym roku studia na kierunku Informatyka potrzebuje mieć laptopa na ktorym bedę mógł swobodnie programować (narazie mam małą wiedzę na ten temat, miedzy innymi dlatego pisze do Was). Doszedłem do smutnego wniosku że bedzie mi potrzebny Windows do programowania w C. O ile wiem programy napisane pod OS X w C mogą nie działać potem prawidłowo pod Windowsem ze względu na biblioteki (czy tak? czytałem o tym na forum). Dlatego będe potrzebował Windows. I teraz pytanie: Vista czy XP??? Zanim utworzyłem ten temat przejrzałem dokładnie forum i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Szczególnie jeśli chodzi o mój przypadek (potrzebne głównie do programowania). Na innych forach znalazłem jedynie ludzi przekrzukujących który system (XP czy Vista) jest lepszy i kto wie lepiej i dlaczego wie lepiej (a nie dla czago jest lepszy - nie podawali żadnych argumentów). Dlatego chciałbym Was prosić o radę ale z konkretnymi argumentami. Z tego do czego sam doszedłem (poprawcie mnie jeśli się mylę) to Vista jest bezpieczniejsza ale za to nadgorliwa ze wszystkimi alertami i powiadomieniami. Jest też ładniejsza dzieki czemu przyjemniej na niej pracować. Znalazłem też opinie że nie wszytkie programy na Viscie pojdą (post mógłbyć stary wiec moze to juz nie aktualne) Będe wdzięczny za wszelkie uwagi i informacje (szczególnie od ludzi w podobnej sytuacji jak ja) :)

#2 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:17

Oczywiście że Vista ale koniecznie z SP1.

#3 oley_20

oley_20
  • 616 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:27

vista, przede wszystkim nie ma problemow ze sterownikami... jak mialem xp ciagle byly jakies problemy, a to klawisze nie dzialaly, a to podswietlanie....... nie mowiac o zwiechach 2 dni po instalacji systemu..... vista zjada duzo wiecej zasobow hardwareowych, moim zdaniem komp bardziej sie grzeje ale i tak warto zainstalowac wlasnie viste. ja mam u siebie home premium i dziala dobrze ( jak na windowsa rzecz jasna).

#4 Brazol

Brazol
  • 174 postów
  • SkądStolica

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:29

A jakieś konkretne argumenty za? ( seb235 ) I przy okazji: jak w moim przypadku najlepiej zainstalowac Windows? Przez Boot Camp czy np. Parallels Desktop? Czy Vista na Parallels chodzi wolniej albo wykożystuje więcej pamieci? oley_20 - a twój podpis: "...7 plag egipskich i vista... " :D nie zacheca :P

#5 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:32

a moim zdaniem XP, szybki, bezproblemowy, nienadgorliwy, nie ma problemów z dostępem do niektórych folderów jak w wiście bo ta cholera nie pozwala czasem, fakt, że brak cukierkowego wyglądu. Sterowniki na macbooku nie są dopracowane pod wiśte jeszcze, idiotyczna obsługa sieci i połączeń często robiąca problemy, wszystko poupychane nie tam gdzie szukasz w opcjach. Takie moje zdanie... używałem wiśty 3 tygodnie i ciągle mi pod górkę robiła tylko. Ja bym brał XP bo spokojnie wystarczy a od wyglądania będziesz miał MacOS X :-) zresztą do XP są skórki etc... a i jeszcze wiśta bardziej obciąży komputer - będzie krócej działał na baterii

#6 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:35

Vista przez BootCamp oczywiście, pewnie że vista jest bardziej zasobo-żerna ale jest lepsza od XP.

#7 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:35

I przy okazji: jak w moim przypadku najlepiej zainstalowac Windows? Przez Boot Camp czy np. Parallels Desktop? Czy Vista na Parallels chodzi wolniej albo wykożystuje więcej pamieci?


chyba dobrze by było z VMware fusion... i XP... na pewno mniej zasobów Ci zeżre niż wiśta, a okienko sobie możesz na pulpit macos wyciągnąć - i wszystko ładnie wygląda

---- Dodano 04-08-2008 o godzinie 11:37 ----

Vista przez BootCamp oczywiście, pewnie że vista jest bardziej zasobo-żerna ale jest lepsza od XP.


"jest lepsza od XP" - świetny argument ^^ przekonałeś mnie!

#8 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:41

VMWare Fusion + XP mniej zasobów ? To cię zmartwie, Mac OS X + VMware + XP to jest zajęty ponad 1GB ramu, Vista zaraz po starcie zajmie jakieś 500MB Ramu. Wybór należy do ciebie.

#9 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:44

od kiedy wiśta zajmuje mniej ramu niż XP? ;x

#10 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 10:46

Vista zajmuje więcej ramu niż XP. Sam XP to jest jakieś 100 MB ramu ale dolicz do tego VMware i jednoczesnie działający OS X.

XP (WMware) vs Vista (BootCamp)

Jak dla mnie jednoznacznie Vista.

#11 Rafal_Audi

Rafal_Audi
  • 8 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:02

hmmm zalezy jaka uczelnia, na mojej np jest wszedzie XP, wiec lepiej chyba Xp taka jest moja opinia wszystkie C#, javy itp dzialaja bez problemowo, do programowania w C nalepszy chyba dev C++ a nie wiem czy on dziala pod Vista

#12 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:03

seb235, mało kto ma ochotę odpalać bootcampa jeśli nie musi... no chyba, że lubisz czekać na załadowanie win i nie mieć dostępu do partycji HFS ;) Ja bym polecił Crossover, a jak nie pójdzie pod nim twój edytor C, to parallels + xp.

#13 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:06

no chyba, że lubisz czekać na załadowanie win i nie mieć dostępu do partycji HFS ;)


Zawsze mam dostęp do HFS, instaluje MacDrive

Nie lubię parallesa używam VMware fusion, chodzi znacznie lepiej.

#14 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:07

C możesz spokojnie pisać pod OS X jedynie kompilować pod Windowsem byś musiał (a i to niekoniecznie - da się stworzyć proste .exe pod OS X - pisałem o tym kiedyś nawet tutaj na forum) i do programowania może być lepszy XP (zależy jakiego programu będziesz do programowania używać)

#15 oley_20

oley_20
  • 616 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:09

A jakieś konkretne argumenty za? ( seb235 )

I przy okazji: jak w moim przypadku najlepiej zainstalowac Windows? Przez Boot Camp czy np. Parallels Desktop? Czy Vista na Parallels chodzi wolniej albo wykożystuje więcej pamieci?

oley_20 - a twój podpis: "...7 plag egipskich i vista... " :D nie zacheca :P


hehe to pomysl co sie dzialo i jakie byly komentarze jak uzywalem XP:D wlaczam kompa ide pod bootcamp a tu ni z tego ni z owego windows wisi.... i nie ma jak go odblokowac bo przy xp nie chodzily skroty klawiaturowe ( te do wchodzenia w jakies tryby awaryjne windowsa)....
powaznie przesiadka z xp na viste to byla istna przyjemnosc. system sie nie wiesza, jest stabilny, sterowniki apple dzialaja idealnie. komp zjada ok 900mb ramu na dzien dobry, ale mozna to przezyc.... sama vista ma oczywisci jakies problemy ze zgodnscia z niektorymi programami ( gry szczegolnie) ale wystarczy kliknac anulu czy co tam wyskakuje i wszystko dziala.
a ten podpis opisuje to co odczuwam uzywajac systemu M$ od 7 lat smigam na macu od systemu 9. tak wiec przebrniecie przez gaszcz durnych komunikatow, zatwierdzania zgody na otworzenie programu ( kurozum: pytanie bezpieczenstwa przy otwieraniu programu M$ buhahha) doprowadza mie do szewskiej pasji.

a teraz meritum:D
instaluj viste, jedyny z nia problem to duze zapotrzebowanie na ram.... reszta dziala na mbp bardzo dobrze. z xp od poczatku mialem problemy, vista dziala juz kilka miesiecy bez problemu.

#16 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:12

Biorąc pod uwagę że teraz praktycznie każdy ma minimum 1GB ramu, także Vista nie jest straszna.

#17 woocash

woocash
  • 1 627 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:18

Jeżeli chcę odpalać jedną instalację z BC i VMware to powinienem kupić 32 czy 64 bitową wersję? MBP 4.1

#18 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:20

Wersja 32 Bit zadziała wszędzie Wersja 64 Bit to musisz mieć procek C2D

#19 woocash

woocash
  • 1 627 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:22

Mam C2D już, więc 64 bit jak rozumiem? VmWare nie będzie miała z tym problemu? A jak z wydajnością? Rozumiem że tylko 64 bitowa wersja zobaczy całe 4GB ramu, a poza tym - programy są zoptymalizowane pod 64 bit?

#20 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:24

Tak Vista 64Bit zobaczy i wykorzysta cały ram, ale z kompatybilnością starych aplikacji a już na pewno gier będzie kiepsko.

#21 oley_20

oley_20
  • 616 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:27

Wersja 32 Bit zadziała wszędzie
Wersja 64 Bit to musisz mieć procek C2D


NIE INSTALOWAC VISTA 64BIT NA MBP!!!!!!!!!!!!!!!!!!


nie ma sterownikow do visty 64bit, sa tylko dla maca pro!

kupilem viste 64bit myslac ze spokojnie zadziala na procku c2d w moim macu, nic bardziej mylnego!. ozywiscie sie zainstalowala ale nic nie dzialalo, sterowniki mozna niby jakosc siagac ale to trudne bez internetu.
apple kaze instalowac tylko 32, bit!

#22 butthead

butthead
  • 165 postów
  • SkądJózefów, Warszawa, Poland, Poland

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:37

ja mogę tylko powiedzieć o różnicach na piecach, bo na imaku g5 sobie spokojnie leon siedzi, bez cudów :P na piecu - CQ, 8GB Ram .. i po ponad pół roku na Viscie właśnie przesiadłem się z powrotem na XP ... nie dlatego że była wolna, brzydka czy coś .. po prostu wiele aplikacji nie miało wersji na 64bit Vistę. z czego dla mnie krytyczna - klient VPN do pracy.. ale to i tak dałem radę znieść. dopiero NEOSTRADA dopełniła czary goryczy :P

#23 woocash

woocash
  • 1 627 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 11:39

to znaczy że vista 64 bitowa nie potrafi odpalić żadnej aplikacji 32 bitowej? I to zanczy że moje 4 GB mogę sobie wsadzić, bo i tak będe miał jakieś 3,25 widoczne??

#24 Brazol

Brazol
  • 174 postów
  • SkądStolica

Napisano 04 sierpnia 2008 - 14:17

Dzieki za wszystkie opinie!! Jak widze są zalety i wady w obu przypadkach.. Mam przed sobą ciężką decyzję :) To teraz jeszcze jedno pytanie: Załóżmy tak: Opcja A: Vista na BootCampie Opcja B: XP na VMware I teraz tak jak w obu przypadkach ma się stabilność i bezpieczeństwo OS X przez fakt że jest zainstalowany Windows? To ma jakiś wpływ? Jeśli tak to jaki w ktorym przypadku. I kolejna rzecz: zakładam że w obu przypadkach zalecane jest zainstalowanie na Windowsie antywirusa. Czy taki powiedzmy darmowy Avast wystarczy? (teraz na PC mam Avasta i nie narzekam).

#25 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 sierpnia 2008 - 14:38

pytanie: do czego ci ten windows? jeżeli tylko do programowania to (w szczególności na VM) nie ma potrzeby łączenia się z netem więc skąd weźmiesz wirusa? i naprawdę - w C sobie możesz spokojnie programować pod OS X'em (chyba że chcesz jakieś aplikacje okienkowe?) jedynym 'ubytkiem' może być brak przestarzałej dosowej biblioteki conio.h




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych