Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pages - twarda spacja ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 apokryf

apokryf
  • 116 postów

Napisano 10 lipca 2008 - 19:20

Witam Mam pytanie z związku z twardą spacja, w M$ twarda spacja to Shift + Enter, jak myślę też że i w Pages jest tak samo, tylko jest różnica, gdy stosuje (twardą spację) w M$ wyrównuje mi tekst to prawej strony, natomiast w Pages nie. Tak więc jest pytanie jak zrobić w Pages aby tekst wyrównywał do prawej strony stosując twardą spację i Justify text???. Prosił bym o pomoc jest to bardzo uciążliwe. Ps. Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłem. :) Pozdrawiam

#2 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 lipca 2008 - 19:47

_ to jest twarda spacja... w OSX nie zauważyłem jednak przejścia do następnej linii:/

#3 apokryf

apokryf
  • 116 postów

Napisano 10 lipca 2008 - 20:02

no wiesz może się źle wyraziłem z tą "twardą spacją" - wziąłem to znaczenie z M$, nie wiem jak się to nazywa w Pages. Chodzi mi o to aby np. zaimki, spójniki (czasami) przenosić do nowego wiersza (bez enter'a), a tekst (linijka) dociągnęła się do prawej strony.

#4 andy76

andy76
  • 406 postów
  • SkądDołuje Mierzyn, Zachodniopomorskie, Poland, Poland

Napisano 11 lipca 2008 - 14:31

Lewy alt (option) + spacja - MBP.

#5 apokryf

apokryf
  • 116 postów

Napisano 11 lipca 2008 - 18:41

Nie działa ta komenda :(

#6 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 11 lipca 2008 - 19:25

Twarda spacja to znak odstępu, w miejscu którego nie może być łamany wiersz. Twarde spacje wstawia się np. po spójnikach, aby nie „wisiały” na końcu wiersza. Można je wpisywać w Pages, TextEdit, Safari itp., wciskając klawisze Opcja/Alt-Spacja. Tobie jednak chodzi chyba o wymuszenie justyfikacji ostatniego wiersza akapitu, gdy masz tekst wyrównany do lewej i do prawej i chcesz, aby ostatni wiersz nie kończył się po środku, tylko też był wyrównany. I takiej opcji, o ile mi wiadomo, w Pages nie ma. Możesz kombinować: na końcu wiersza wpisz spację i wciśnij parę razy tabulator, aby przejść w ten sposób do nowego wiersza. To jedyny znany mi sposób, ale ma tę wadę, że pod akapitem musi wówczas być jeden wiersz odstępu.

#7 apokryf

apokryf
  • 116 postów

Napisano 25 lipca 2008 - 23:19

Zgadza się. Starałem wyszukać takiej opcji w Pages i jej nie ma. Trzeba samemu rozciągać zdanie, zwiększając odstępy między literami. Pozdrawiam THX

#8 luksta

luksta
  • 154 postów
  • SkądLuboń/Poznań

Napisano 28 grudnia 2008 - 12:39

Lewy alt (option) + spacja - MBP.


a czy istnieje automatyzacja tego zadania, tak aby po napisaniu tekstu można go było przetworzyć i powymieniać spacje za przyimkami na "twarde"?

W Wordzie również nie ma takiej funkcjonalności ale mona odpalić makro (sam sobie kiedyś takie coś napisałem) i elegancko wszystko przetworzyć.

#9 KRUChY

KRUChY
  • 112 postów

Napisano 06 kwietnia 2010 - 09:41

Działa oczywiście Alt + Spacja i jest to dokładnie to samo co CTRL+Shift+Spacja w Windzie w Wordzie.

#10 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 06 kwietnia 2010 - 10:06

Zabawa z jednoliterówkami na końcu wiersza byłaby celowa gdyby Pages posiadał do tego funkcję dzielenia wyrazów. Poza tym przenosi się także skróty (np., nr, prof.) i inne zwroty z uwagi na zachowanie ciągłości czytania (że, na, we, po). W Wordzie to się załatwia jednym makrem i po problemie. Pages jest jednak duuużo tańszy nie bez powodu. Zapomnij o tekstach wielojęzycznych i wymyślnej typografii. To bardzo prosty edytorek przy którym OpenOffice jest potężnym kombajnem.

#11 leszekn

leszekn
  • 49 postów

Napisano 09 września 2010 - 10:47

dziala dziala, tylko trzeba ta spacje klikac do czasu az spojnik przeniesie sie do nastepnego wiersza, a wiersz sam sie rozszerzy :)

#12 eljot29

eljot29
  • 7 postów

Napisano 18 września 2010 - 10:42

Proszę o podpowiedź jak zastosować twardą spację w Wordzie, w napisanym już dokumencie. Dokument ma ok.120 stron i wykonywanie tego ręcznie dla każdego zaimka osobno jest dość pracochłonne...

#13 luksta

luksta
  • 154 postów
  • SkądLuboń/Poznań

Napisano 18 września 2010 - 11:46

Dla OsX jest coś się zowie "odwieszacz znaków". Znajdziesz w sieci bez problemów.
Dla windy sam kiedyś napisałem makro. Niestety obsługuje tylko pojedyncze znaki. Nie szuka przyimkow takich jak "od" itp.
Jeżeli chcesz podesle ci je i możesz je zmodyfikowac dla własnych potrzeb.

---------- Wpis dodano o 12:46 ---------- Poprzedni wpis dodano o 12:42 ----------

Dla OsX jest coś się zowie "odwieszacz znaków". Znajdziesz w sieci bez problemów.
Dla windy sam kiedyś napisałem makro. Niestety obsługuje tylko pojedyncze znaki. Nie szuka przyimkow takich jak "od" itp.
Jeżeli chcesz podesle ci je i możesz je zmodyfikowac dla własnych potrzeb.

#14 eljot29

eljot29
  • 7 postów

Napisano 18 września 2010 - 14:26

Będę wdzięczna jak mi podeślesz to "coś". Jestem nieco zielona, więc jakbyś mógł to wytłumacz mi jak tego użyć.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych