Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pisało czy było napisane?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 22 maja 2006 - 15:18

...tylko pisało że...


było napisane :)


OEM=original equipment manufacturer

#2 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 22 maja 2006 - 15:23

...tylko pisało że...


było napisane :)

Grr, moja nauczycielka polskiego zawsze wszystkim wytykała ten błąd ;)

#3 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 22 maja 2006 - 15:26

nigdy nie byłem dobry z polskiego ani z innych przedmiotów - byłem nieukiem i co roku miałem tzw zagrożenia ale ludzie no jak można nie umieć gadać po polskiemu i robić tak ewidentne byki ?? :) pzdr

#4 ivi

ivi
  • 174 postów
  • SkądZakopane

Napisano 22 maja 2006 - 16:00

jestem żywy przykładem na to że mozna :D Ale postaram sie juz tak nie robić... obiecuje :P

#5 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 22 maja 2006 - 19:50

...tylko pisało że...


było napisane :)



a na pewno nie mozna mowic pisalo ?? cos mi sie gdzies obilo o uszy ze mozna juz mowic tak i tak.

#6 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 22 maja 2006 - 21:54

cos mi sie gdzies obilo o uszy ze mozna juz mowic tak i tak


W czasach kiedy zajefajnie, czy wyszłem (sic!) są na porządku dziennym, pewnie można. A tak na serio to język się rozwija cały czas - ja pamiętam, że jak byłem w podstawówce to słowo weekend było baaardzo rzadko stosowane, a teraz? To my kształtujemy nasz język. Jak wymyślisz słowo blehe-blehe i je rozpowszechnisz, to po pewnym czasie wejdzie do codziennego języka.. tyle :)

#7 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 22 maja 2006 - 21:56

Jak wymyślisz słowo blehe-blehe i je rozpowszechnisz, to po pewnym czasie wejdzie do codziennego języka.. tyle :)



ale to wcale nie jest dobre.

#8 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 22 maja 2006 - 22:02

ale to wcale nie jest dobre


A czy ja powiedziałem, że to jest dobre? Ale taka jest rzeczywistość i tego po prostu nie zmienisz! Młode łebki, którym nie chce się myśleć jak powinni mówić, mówią niepoprawnie, ale ich pewne słowa, czy zwroty wchodzą do codziennego języka i tyle. Możemy się temu przeciwstawiać, ale w końcu uznamy jakieś słowo za normalne i tyle.

#9 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 22 maja 2006 - 22:03

dobra cicho juz bo sie moderatorzy wkurza :)

#10 ivi

ivi
  • 174 postów
  • SkądZakopane

Napisano 22 maja 2006 - 22:13

no nie, zrobiłem 1 błąd, i normalnie cały temat sie rozwija :D i to przez 1 błąd :P

#11 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 22 maja 2006 - 22:15

dobra cicho juz bo sie moderatorzy wkurza


Ja myślę, że o takie rzeczy się wkurzać nie powinni :) Co nie, panowie moderatorzy?

no nie, zrobiłem 1 błąd, i normalnie cały temat sie rozwija

Takie życie ;)

#12 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 23 maja 2006 - 00:16

Od kilku lat obydwie formy są poprawne: zarówno pisało, jak i było napisane. Język jest formą żywą i cały czas ewoluuje podążając za przemianami społecznymi. Przykładowo zaraz po II wojnie światowej wyraz "radio" był nieodmienny.

#13 borzar

borzar
  • 534 postów

Napisano 23 maja 2006 - 05:14

Od kilku lat obydwie formy są poprawne: zarówno pisało, jak i było napisane.


Język jest żywy, ale nie aż tak. Za chwilę nam napiszesz "nie chcem, ale muszem" też jest poprawne. Poproszę o źródło tej rewelacji językowej.

#14 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 23 maja 2006 - 12:10

Gazeta pisze...

Szanowni Państwo!
Przez wiele lat uczono mnie, że nie można mówić ?Gazeta pisze? itp. Teraz dowiedziałam się, że podobno taka forma została dopuszczona przez Radę Języka Polskiego i uznana za poprawną. Podobno jest to uwzględnione w jakimś słowniku. Kupiłam Wielki słownik ortograficzny ? nie znalazłam. Czy faktycznie jest to już poprawna forma (o zgrozo!) i gdzie znajdę ten zapis?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Konstrukcja, która Panią oburza, jest nieco potoczna, ale nie jest niepoprawna. Nie pamiętam, żeby się nią zajmowała Rada Języka Polskiego (i mam wątpliwości, czy gremium to powinno się zajmować takimi drobiazgami). To, że konstrukcji tej nie znalazła Pani w słowniku ortograficznym, nie jest decydującym argumentem, gdyż słowniki ortograficzne nie zajmują się łaczliwością wyrazów. Ważniejsze, że sformułowania typu ?Gazety piszą...? są powszechne, i to nie tylko w gazetach, por. ?Gazety piszą o możliwej wojnie Turcji z Grecją? (J. Parandowski, Niebo w płomieniach), ?(...) wszystko to, co gazety pisały i piszą w całym Kosmosie? (S. Lem, Cyberiada), ?(...) gazety piszą o rozwydrzeniu, rozpuście i wszystkich innych rzeczach wymienianych w takich razach? (J. Iwaszkiewicz, Martwa pasieka).
Większe zastrzeżenia mogą budzić sformułowania typu ?Co pisze w gazecie?? lub ?W gazecie pisało, że...? Można je spotkać w potocznej polszczyźnie mówionej. W starannych wypowiedziach mówmy raczej: ?Co jest napisane w gazecie?? lub ?W gazecie jest napisane, że...?. Można też powiedzieć np. ?Dzisiejsza Gazeta pisze, że...?, czyli użyć konstrukcji, która się Pani nie podoba.
? Mirosław Bańko


i inna odpowiedź

Powszechnie wiadomą jest prawidłowość zwrotu: jest napisane. Coraz częściej jednak słyszy się zwrot pisze. Czy jest to zwrot poprawny?

?W gazecie pisało, że...? to konstrukacja typowa dla polszczyzny potocznej. W swobodnej rozmowie nie powinna razić, a piętnowanie jej tu byłoby nadmierną pedanterią. Co innego w języku pisanym i w starannych wypowiedziach mówionych ? tu zdecydowanie powinniśmy powiedzieć: ?W gazecie było napisane, że...?
? Mirosław Bańko

Źródło

Dr Mirosław Bańko pracuje w Wydawnictwie Naukowym PWN, gdzie kieruje Redakcją Słowników Języka Polskiego. Jest zatrudniony też w Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się leksykografią oraz gramatyką i kodyfikacją współczesnej polszczyzny. Jest współautorem Słownika wyrazów kłopotliwych, autorem Słownika peryfraz, czyli wyrażeń omownych i redaktorem naczelnym Innego słownika języka polskiego PWN.

#15 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 23 maja 2006 - 14:08

wiedzialem ze gdzies to slyszalem. babka na wykladzie z socjologii mowilla czy cos takiego :)

#16 borzar

borzar
  • 534 postów

Napisano 23 maja 2006 - 21:11

elrobsono respect za źródło!
mimo że kaleczy to moje oczy i uszy muszę uznać pisze za poprawne!

#17 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 23 maja 2006 - 21:53

borzar, służę uprzejmie :)

#18 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 23 maja 2006 - 22:04

no to o co chodzilo??? jakies sluchawki czy cos ?? ... :D

#19 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 23 maja 2006 - 22:43

Proponuję wywalić konwersację o pisowni z tego tematu i przenieść do Think Diffrent.

#20 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 23 maja 2006 - 22:50

Proponuję wywalić konwersację o pisowni z tego tematu i przenieść do Think Diffrent.


I tak też się stało z moją małą pomocą :wink:

#21 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 25 maja 2006 - 11:10

za moich czasów szkoły średniej jeszcze obowiązywał zwrot ,,było napisane". Jako jeden z pierwszych publicznie twierdziłem, iż ,,pisało" w mowie potocznej jest jak najbardziej dopuszczalne. Dzisiaj także w tekstach pisanych :o

#22 baart

baart
  • 198 postów
  • SkądKazimierz W-wa Dębki Zakopane

Napisano 30 maja 2006 - 07:28

Rada Języka Polskiego zajmowała sie tą sprawą (2?3? lata temu) i niestety uznała, że forma 'pisze' w znaczeniu 'jest napisane' jest prawidłowa - a mnie to bardzo razi...

#23 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 30 maja 2006 - 08:16

...a mnie to bardzo razi...

Moje uszy tez sie krzywia ;) ...dla mnie to zwykla niedbalosc jezykowa pokolenia frugo (mnie uczono w szkole 'było napisane'). Az strach pomyslec jakie formy w niedalekiej przyszlosci zostana uznane za poprawne :shock:

#24 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 30 maja 2006 - 12:33

Ok może razić, ale należy uszanować to, że nasz język się zmienia z czasem. Już nie mówimy waćpan i nayadłem się, bo ktoś kiedys zadecydował o tych zmianach i się przyjęły. Z tym jest podobnie jak z przejściem na Intela...

#25 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 maja 2006 - 12:41

Właśnie, nawet sam pan Prezydent wprowadza co przemówienie nowe słówka. Więc nie ma się co dziwić i krzywić.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych