Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

polemika z windowsiarzami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 04 kwietnia 2006 - 18:05

gadałem ze znajomymi na forum no i jakoś nie potrafię im udowodnić lepszości mac'a. nie trafiają do nich moje i mojego kumpla argumenty więc może Wy coś napiszecie. chodzi głównie o odpowiedź na tekst:

Nie wszystko pamiętam, ale jeśli mnie pamięć nie myli, to sytuacja przedstawia się tak, że AMD wyprzedza o kilka lat Intela. Jeśli więc Appel decyduje się na Intela, to zostawia użytkownikom komputerów PC lepsze procesory AMD.

Jeżeli zaś chodzi o te Intele, które teraz są/mają być w Mac'ach, to AMD tu także jest lepszy, z tego co mi mówiono. Otóż jeśli mnie pamięć nie myli, to jest to jakoś tak, że AMD miał od dłuższego czasu przygotowane wszystko - ich procesory dwurdzeniowe są faktycznie dwurdzeniowe - jeden procesor, dwa rdzenie. Natomiast dwurdzeniowość Intela (nad którą tenże miał pracować w pośpiechu, zbyt późno się zorientowawszy o takiej potrzebie) polega na tym, że dwa procesory są połączone w jeden. Nie powiem na czym dokładnie polega różnica, dość, że rozwiązanie Intela jest wolniejsze niż rozwiązanie AMD (gorsza jest współpraca między dwoma procesorami niż między dwoma rdzeniami w obrębie jednego procesora).
(Jeśli coś źle pamiętam, a ktoś wie, że bredzę, to koniecznie proszę o napomnienie!)


Ze zlinkowanego przez Ciebie artykułu K.T.W.S.G. wynika, że większość sprzętu używanego przez Appla przy Mac'ach była opracowana dla komputerów PC. (!) A o kartach graficznych było wprost napisane, że i tu i tu są te same, tylko a Mac'ach zazwyczaj później... Zatem tak często podnoszony argument o rzekomej kradzieży interfejsu systemowego, można zbić, sensowniejszym moim zdaniem w tej dyskusji, bo dotyczącym sprzętu a nie oprogramowania, argumentem, że Apple 'kradnie' sprzęt opracowany dla PC.


W artykule była podnoszona też 'zaleta', a przynajmniej tak to odebrałem, że w Mac'ach wszystko jest podłączane przez USB. I tu znowu będę polegać na pamięci, więc jeśli się mylę, proszę o sprostowanie. Otóż USB wcale nie jest taki wspaniały. Może i jest wygodny, bo można łatwo przyłączać i odłączać urządzenia, ale jest stosunkowo wolny, ponieważ przed rozpoczęciem wspólpracy z urządzeniem, system musi sprawdzić wszystkie urządzenia, które są podłączone przez USB, w celu zidentyfikowania tego jednego.
Jeśli dobrze pamiętam, to są rozwiązania, które są pod tym względem lepsze od USB, tyle, że może są droższe. Nie pamiętam aż tak dobrze.


Linkowany przez Ciebie K.T.W.S.G. artykuł nie do końca też wyjaśnił sprawę systemu operacyjnego. Na komputerach PC mam spory wybór:

-> MS DOS (mimo wszystko mogę zainstalować ten właśnie system),
-> FreeDOS (jeśli chcę alternatywy),
-> MS Windows 95/98/Me,
-> MS Windows NT/2000/XP (nawet artykuł podkreślał dużą odrębność tych dwóch 'rodzin' Windowsów),
-> UNIX,
-> Linux w całym swoim bogactwie różnych dystrybucji.

Są tu i systemy tekstowe i graficzne. I sieciowe i niesieciowe. I darmowe i płatne. Cokolwiek.

Natomiast na Mac'ach? Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to:

-> MacOS (czy jest jeszcze wspierany, rozwijany?),
-> MacOS X (może i Microsoft wziął GUI Appla, ale to ostatecznie Apple wziął jądro UNIXa jako technologię przyszłości),
-> Linuxy.

Znacznie mniej. Ale różnica tu jest fundamentalna! Na PC mam i DOSa i Windows'a i Linux'a - systemy, które się mimo wszystko diametralnie różnią. Natomiast na Mac'ach, poza MacOS'em, który jest przestarzały, mamy do wyboru tylko systemy UNIXowe.


Wiem, że postulowałem, żeby nie mieszać dyskusji o sprzęcie z dyskusją o oprogramowaniu. Ale skoro i tak są podnoszone takie argumenty, to chciałem się odnieść.


Nie jestem jakimś przeciwnikiem Mac'ów - po prostu dziwną wydaje mi się teoria mówiąca, że większość społeczeństwa w swym nieoświeceniu używa o wiele gorszych komputerów, które w zasadzie do niczego się nie nadają.
Nie jestem też specjalistą w poruszanych kwestiach, często polegam na pamięci, a w kwestii Mac'ów to już w ogóle mam znikomą wiedzę, ale tak jak pisałem już dwa razy - jeśli się gdzieś pomyliłem, chętnie przyjmę poprawki.



K.T.W.S.G. napisał:
wiadomo, że Intel w Maku będzie robił 4 razy więcej niż gdzie indziej do tej pory


A czy zaserwujesz nam jakieś konkrety? Np. testy jakieś czy coś? Bo póki co, brzmi to tylko jak slogan reklamowy...


Mac'i niby tak używane przez różne studia graficzne itp., ale przy produkcji Gwiezdnych Wojen wykorzystano... komputery PC.

a całość można przeczytać ma http://armia.xon.pl/...der=asc&start=0

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 04 kwietnia 2006 - 18:30

Szkoda gadać... chce argumentów na Maka, niech poczyta MyApple.



Zatem tak często podnoszony argument o rzekomej kradzieży interfejsu systemowego, można zbić, sensowniejszym moim zdaniem w tej dyskusji, bo dotyczącym sprzętu a nie oprogramowania, argumentem, że Apple 'kradnie' sprzęt opracowany dla PC.

Nie. Sprzęt jest uniwersalny i zawsze taki był. Kwestia, by go dostosować do danej platformy.
Natomiast system operacyjny to jest czyjaś własność intelektualna. Wygląd i działanie MacOSa było zastrzeżone wieloma patentami. Microsoft, kopiując pomysły Apple, łamał patenty należące do Apple. Tak więc system Windows powstał w wyniku łamania prawa!


Może i jest wygodny (usb), bo można łatwo przyłączać i odłączać urządzenia, ale jest stosunkowo wolny

Co to znaczy jest "wolny"? Kiedy podłączę jakieś urządzenie USB do Maka to jest natychmiastowo wykrywane przez system i od razu mogę z niego korzystać.
Szybkość kopiowania jest małą? Do tego można przecież użyć FireWire, które od dawno jest standardowym wyposażeniem każdego Maka.



Na komputerach PC mam spory wybór

Jeśli chcesz mówić, że wybór DOS/MSWin95/95/Me/XP/itd, to równie dobrze możesz powiedzieć, że na Maku też jest duży wybór: OS6/7/8/8,1/8,5/9/10.1/10.2... ;)
Wspólne dla PC i Mac są UNIXy, Linuksy, BeOS, itd.
Poza tym, odkąd na Mac używa architektury intelowskiej, nawet MS DOSa możesz spokojnie sobie instalować... :twisted:

Są tu i systemy tekstowe i graficzne. I sieciowe i niesieciowe. I darmowe i płatne. Cokolwiek.

Jak to cokolwiek? Nie ma przecież MacOS 7 a jest to darmowy, świetnie działający system operacyjny!

#3 Maciej

Maciej
  • 696 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 kwietnia 2006 - 18:55

Moim zdaniem nie ma sie co wdawac w takie przepychanki. Ja patrze na komputer jak na czarna skrzynke - nie interesuje mnie co jest w srodku, ma dzialac sprawnie i komfortowo. Czy tam siedzi procesor G4, Pentium 10 czy AMD milion pincet nie ma dla mnie znaczenia. Z moich obserwacji wynika, ze duza czesc macuserow tez sie tym nie przejmuje. Co do "kradziezy" hardware'u to jakies nieporozumienie, gdyby tak bylo to Apple zostaloby pozwane do sadu przez wlascicieli praw patentowych danego osprzetu. Nie rozumiem o co chodzi z tym USB? USB jest standardem w swiecie PC, w odroznieniu od FireWire (standard w Macach), ktore uchodzi za wydajniejsze i bezpieczniejsze. Mozliwosc wyboru miedzy Win 95 a Win ME to jakby nie patrzec wybor miedzy kila a stwardnieniem rozsianym... Nikogo nie zamierzam ewangelizowac i nawracac na MacOSa, uzywam go od pol roku i bardzo mi sie podoba, odpowiada moim potrzebom i nie zaluje ani zlotowki wydanej na Maca. Z PC nie zrezygnowalem, mam stycznosc z Windowsem XP praktycznie codziennie i nie narzekam. Mozna spokojnie pracowac i na jednym i na drugim, tworzenie zwalczajacych sie obozow Mac/PC Win jest moim zdaniem zbedne.

#4 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 04 kwietnia 2006 - 19:07

Ciekawe, ciekawe...

Czy to jest polemika z "windziarzmi" czy z pececiarzami?

Bo jakoś mi nie pasuje że użytkownik windowsa za argument podaje inne systemy operacyjne które może zainstalować :wink:

Ja mam Mac`a bo chciałem mieć MacOSX`a i sprawdzony, firmowy komputer.
Gdyby dało się legalnie zakupić i zainstalować bez problemu OSX`a na zwykłym PC, to być może Mac`a bym nie kupił tylko sam system.

Mozna spokojnie pracowac i na jednym i na drugim,
tworzenie zwalczajacych sie obozow Mac/PC Win jest moim zdaniem zbedne.


Maciej, takie wojny trwają odkąd na rynku był dostępny więcej niż jeden typ komputera i systemu operacyjnego :mrgreen:

Commodre vs Atari, Amiga vs Pc, PC vs Mac... Co za różnica, wojna wciąż taka sama :twisted:

#5 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 04 kwietnia 2006 - 19:08

dzięki chłopaki.zobaczymy co będzie =)

#6 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 04 kwietnia 2006 - 19:13

A i jeszcze jedno... Bardzo bym chciał żeby M$ wypuścił oficjalną wersję Windowsa na MacIntele. Dlaczego? Po pierwsze łatwo byłoby stwierdzić który system jest lepszy i wydajniejszy na tym samym sprzęcie. Po drugie bez konieczności posiadania drugiego kompa można by było odpalic praktycznie wszystko na jednym komputerze. Marzy mi się coś w stylu Mac-on-linux w wersji Win-on-Mac. Instalujemy winde natywnie na dysku. Pracujemy sobie spokojnie na OSX. Potrzebujemy uruchomić coś windowego? No problem, odpalamy windowsa w okienku pod OSX praktycznie bez straty szybkości działania. 8)

#7 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 04 kwietnia 2006 - 20:20

wlasnie, ja podobnie jak krzyfar chcialbym zeby dalo sie uruchomic windows na macu, tak jak przez vpc, ale mi chodzi o to zeby na prockach core duo kazdy system dzialal na osobnym rdzeniu, ale oczywiscie wiecej mocy dla osx 60>40% win. dawno temu gdzies czytalem o takim czyms(chyba w komputer swiat-kiedys to czytalem :) ). teraz pewnie podpadne, ale dla mnie to troche idiotyczne, restartowac maka zeby uruchomic windowsa, juz lepiej miec dwa kompy: dobrego maczka PPC i slabego PeCeta bo to chyba i tak duzo nie wyniesie, tak czy siak pozdrawiam wszystkich, i makowców i pc-userów

#8 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 04 kwietnia 2006 - 21:10

gadałem ze znajomymi na forum no i jakoś nie potrafię im udowodnić lepszości mac'a.


A po co to robić?

Jeżeli zaś chodzi o te Intele, które teraz są/mają być w Mac'ach, to AMD tu także jest lepszy, z tego co mi mówiono.


Nie jest.

u, ale oczywiscie wiecej mocy dla osx 60>40% win.


Tha, większa połowę dla Mac OS...

teraz pewnie podpadne, ale dla mnie to troche idiotyczne, restartowac maka zeby uruchomic windowsa, juz lepiej miec dwa kompy: dobrego maczka PPC i slabego PeCeta bo to chyba i tak duzo nie wyniesie,


Jak dla mnie idiotyczne jest posiadanie dwóch komputerów spowodowane wstrętem do restowania.

#9 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 04 kwietnia 2006 - 21:30

wiem, kazdemu trudno dogodzic po co dwa kompy? po to, ze pecet nadaje sie tylko do wykonywania brudnej roboty(gry windowsowe, faktury i inne sprawy strict windows) i co mam wylaczac maila, safari,i chat i inne programiki ktorych uzywam codziennie no i jeszcze restartowac komputer do tego? chyba jednak lepiej miec slabego kanciastego na ktorego zawsze mozna zrzucic brudna robote :D

#10 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 04 kwietnia 2006 - 23:07

...super temat, ale z doświadczenia wiem, że przyzwyczajenie to "bestia" nie do przeskoczenia.

Moje 0,03 PLN, klika przydatnych linków:
macnewbie.wordpress.com - blog switchera w Windy na OSX, móżna kilam ciekawych uwag wyczytać... (znalazłem dopiero dzisiaj)
musingsfrommars.org - to już blog bardziejn rzeczowy - polecam poczytanie kilku artykułów, a zwłaszcza sławetne już Tell Me One Thing You Can Do With a Mac that I Can?t Do With Windows! , zresztą nie tylko ten (zresztą to link do 2 jego części...)

To tak na początek, jak znajde chwilę czasu to postaram sie coś więcej anpisać i podać inne linki.takich miejsc jest w sieci duuuuuużo, ale nie wszystkie są fodne uwagi... (podawajcie swoje linki)

#11 ślepy

ślepy
  • 108 postów
  • SkądLeeds (UK)

Napisano 04 kwietnia 2006 - 23:09

Koronnym/miażdżącym argumentem w tego typu dyskusjach jest dla mnie:
OS X jest jedynym uniksowym systemem na którym działa pakiet Adobe Creative Suite! 8)
Reszta to już tylko kopanie leżącego... ;)

#12 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 04 kwietnia 2006 - 23:32

a dla mnie: OS X jest jedynym uniksowym systemem którego obsługi nie trzeba się uczyć, a do tego po prostu działa.

#13 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 05 kwietnia 2006 - 01:07

kawalecs, zgadza się, ale tylko jeśli wcześniej nie używałeś windy przez dłuższy czas... problemy backspace, zmiana klawiatur, "kultura reset'u", itp... to z windy..

#14 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 05 kwietnia 2006 - 08:01

no to i ja dodam swoje o,30 PLN :wink:
Powoływanie się przez windziarzy na fakt używania tego systemu przez 97% społeczeństwa jako wystarczający do przekonania o ich wyższości jest niczym innym tylko zwykłą demagogią i z jako taką należy z nią postępować czyli wysunąć równie dobry argument, z którym dyskutować się nie da. Heraklit z Efezu powiedział:
Jeden szlachetnie urodzony więcej znaczy niż 10 tysięcy motłochu.
Wszelkie kontragrumenty windziarzy możesz zbyć stwierdzeniem, że istotnie nikt nie zna imion całego motłochu otaczającego Heraklita. Natomiast powiedzenia tego ,,szlachetnie urodzonego" zna dzisiaj każdy :wink:
Więc niech się tak ten motłoch windowsowy nie wywyższa. Powielacze cudzych pomysłów, psia ich mać :mrgreen:

#15 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 kwietnia 2006 - 08:22

po co dwa kompy? po to, ze pecet nadaje sie tylko do wykonywania brudnej roboty(gry windowsowe, faktury i inne sprawy strict windows) i co mam wylaczac maila, safari,i chat i inne programiki ktorych uzywam codziennie no i jeszcze restartowac komputer do tego?


To Mac OS nie potrafi zamknąć takich aplikacji przy resecie?

chyba jednak lepiej miec slabego kanciastego na ktorego zawsze mozna zrzucic brudna robote Very Happy


Do Twoich zadań G5 raczej nie potrzeba, a do gier mocny komputer zawsze potrzebny, więc odwrotnie.

OS X jest jedynym uniksowym systemem na którym działa pakiet Adobe Creative Suite! Cool


A powszechnie wiadomo, że to kluczowe oprogramowanie dla ogółu społeczeństwa...

menelek, ośmielę się nie zgodzić z Heraklitem. Jeden szlachetnie urodzony gówno znaczy w 10 tysiącach motłochu.
Pozatym, mało kto mówi, że 97% używa windowsa bo zwykły użytkownik gadugadu nie zna statystyk używanych systemów. Powie natomiast, że używają go wszyscy znajomi a na to i Heraklit nie pomoże.

#16 Maciej

Maciej
  • 696 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 kwietnia 2006 - 08:55

Do Twoich zadań G5 raczej nie potrzeba, a do gier mocny komputer zawsze potrzebny, więc odwrotnie.


Do gier to lepiej kupic konsole - za cene karty graficznej do pieca;)
Reszte rzeczy mozna zrobic na Macu.

#17 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 05 kwietnia 2006 - 09:45

Maciej, racja !!! Cały świat gra na konsolach, a na PC pracuje, a u nas w Polsce jakoś tak nie dokońca to działa w ten sposób. Moim znajomym oczy się robią wielkie jak 5zł, kiedy mówię, że w Polsce konsole nie są popularne i wszyscy grają na komputerach.
No a do pracy to Mac jest zdecydowanie lepszy, więc mamy chyba odpowiedź na przyczynę tak małej popularności maków w Polsze.

#18 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 05 kwietnia 2006 - 09:55

a dla mnie:

OS X jest jedynym uniksowym systemem którego obsługi nie trzeba się uczyć, a do tego po prostu działa.

Powiem tylko tyle że powyższy argument nie działa. Ostatnio jak rozmawiałem z kumplem o MACach i PeCetach, to zeszło w końcu na systemy tychże komputerów. I na moje opowiadania o tym że wszystko działa od pierwszej instalacji systemu, że podłączam np.aparat i system go widzi bez dogrywania sterowników, itp. historie on mi na to, że to bezsensu iż tak siadam przed komputerem i nic się nie dzieje. On to przynajmniej coś poinstaluje, powalczy z systemem a potem jest zadowolony że wszystko działa. Szczęka do ziemi.

#19 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 05 kwietnia 2006 - 10:07

Według mnie najlepiej działa pokazówka... jak ci ktoś zerkna przez ramię jak używasz expose, spootligtha, itp, a jak zaczniesz QuickSilvera używać to już jesteś posądzony o czary... ;-)

#20 ślepy

ślepy
  • 108 postów
  • SkądLeeds (UK)

Napisano 05 kwietnia 2006 - 10:42

OS X jest jedynym uniksowym systemem na którym działa pakiet Adobe Creative Suite! Cool


A powszechnie wiadomo, że to kluczowe oprogramowanie dla ogółu społeczeństwa...

Dla mnie kluczowe, ogół mnie nie interesuje 8)

#21 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 kwietnia 2006 - 10:47

Maciej, racja !!! Cały świat gra na konsolach, a na PC pracuje, a u nas w Polsce jakoś tak nie dokońca to działa w ten sposób. Moim znajomym oczy się robią wielkie jak 5zł, kiedy mówię, że w Polsce konsole nie są popularne i wszyscy grają na komputerach.


Nom. Dlatego NVIDIA i Ati ledwo wiązałyby koniec z końcem gdyby nie Polacy i ich awersja do konsol.

Dla mnie kluczowe, ogół mnie nie interesuje 8)


Czyli nijak się to ma do tematu wątku.

#22 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 05 kwietnia 2006 - 12:10

Jeden szlachetnie urodzony gówno znaczy w 10 tysiącach motłochu.


Ten motłoch jest znay tylko z dwóch powodów:
1. Heraklit o nim wspomniał
2. Motłoch wystawił pomnik z czarnego kamienia aby ośmieszyć pewną osobę (w tamtych czasach ludziom mądrym wystawiano białe pomniki). I w ten sposób jeszcze raz uczcił Heraklita

#23 ślepy

ślepy
  • 108 postów
  • SkądLeeds (UK)

Napisano 05 kwietnia 2006 - 21:59


Dla mnie kluczowe, ogół mnie nie interesuje 8)


Czyli nijak się to ma do tematu wątku.

No dobra ;)

#24 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 06 kwietnia 2006 - 22:02

to ja tez wtrace swoje 0.03 grosze,dzisiaj byl u mnie gosciu ktory zakladal internet,jak zobaczyl sprzet i system to byl w 7 niebie i stwierdzil ze na tym powinno pracowac 90% ludzi a nie na jakiejs windzie,wtedy by mial o wiele mniej roboty(czyzby zobaczyl swiatelko w tunelu :lol: :lol: ),byc moze zostane ewangelista :lol:

#25 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 06 kwietnia 2006 - 22:43

JEDI_V, to pewnie któryś z forumwiczów :D super, więcej takich ludzi :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych