Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ból oczu i migreny od ekranu w Macbook'u Pro M1 16"


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Romax

Romax
  • 14 postów

Napisano 13 sierpnia 2024 - 22:44

Ekran w Macbook Pro M1 16" powoduje u mnie ból oczu oraz migreny.

 

Temat jest znany i na forum Apple i na Reddit, itd. Wiele osób pisze o podobnych objawach.

 

Sprawę planuję zgłosić do sądu, bo kupiłem laptop za 14k i nie mogę go nawet otworzyć.

 

Apple twierdzi, że laptop działa prawidłowo.

 

Czy ma ktoś podobny problem z ekranem?

 

Pozdrawiam



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 064 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 sierpnia 2024 - 10:34

Lol co.

 

No to trzeba było nie kupować? Albo, nie wiem, oddaj? 'Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 14 sierpnia 2024 - 10:44

Nie jestem prawnikiem, więc się nie będę kategorycznie wypowiadał, ale ciekawi mnie kogo i z jakiego paragrafu kolega będzie pozywał.

Ja mam uczulenie na pyłki, często mam z tego powodu katar i bóle głowy. Chętnie skorzystam z doświadczenia i też kogoś pozwę. ;-)

#4 MC_

MC_
  • 6 889 postów

Napisano 14 sierpnia 2024 - 10:50

Też chciałbym zobaczyć taki pozew. 

I od razu szereg pytań:

- przeciw producentowi? importerowi? sprzedawcy?

- odszkodowanie? zadośćuczynienie? rękojmia?

 

Oczywiście w USA taki pozew mógłby mieć rację bytu, ale tutaj słabo to widzę. Jeśli już (pomijając podstawę prawną), to biegły musiałby zbadać czy ekran spełnia normy CE (a z całą pewnością spełnia), a lekarz (jaka specjalizacja?) wypowiedzieć się na temat wpływu na zdrowie.

 

Bardzo chętnie poznam ciąg dalszy...


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#5 Blue

Blue
  • 551 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 14 sierpnia 2024 - 19:40

Ekran w tych laptopach jest jednym z najlepszych. Ale faktem jest, że wartość PWM niby nie powinna wpływać na nikogo, ale jednak są wyjątki ;) Warto sprawdzić sobie na jakiej jasności ekranu objawy są największe.

 

Tak czy siak - to nie dotyczy tylko Apple, tylko chyba większość ekranów na całym rynku. Jasność najprościej ustawiać poprzez migotanie i takie coś ma miejsce. Można o tym przeczytać chociażby na notebookcheck jakie parametry ma PWM w tych MacBookach. Straszenie sądem i policją i papieżem to jednak jest żenujące i dziecinne, proponuję powstrzymać emocje i pomyśleć logicznie. Każdy produkt zanim zostanie wydany musi przejść szereg badań. Apple nie jest wyjątkiem. Te ekrany są certyfikowane i dozwolone do użytku na całym świecie. Są na to papiery. Poza tym te ekrany nie zmieniły się zbytnio od 4 lat od pierwszych MacBooków pro z M1. Jakby coś było nie tak, to już dawno by zostały wycofane. Sam używam od lat i nic mi nie jest. Oczywiście, jak napisałem na początku - nie neguję, że te ekrany są "zdrowe". Ogólnie żaden ekran zdrowy nigdy nie był i prędko nie będzie. Trzeba mieć tego świadomość.

 

Inna sprawa - czy używasz sprzętu zgodnie z zaleceniami różnych organizacji? Czyli co godzina przerwa (ale nie na smartfona tylko na normalne patrzenie się najlepiej w dal przez parę minut). Nie pamiętam tych zaleceń dokładnie, dotyczą ogólnie pracy przy komputerze.



#6 Romax

Romax
  • 14 postów

Napisano 15 sierpnia 2024 - 17:42

Nie jestem prawnikiem, więc się nie będę kategorycznie wypowiadał, ale ciekawi mnie kogo i z jakiego paragrafu kolega będzie pozywał.

Ja mam uczulenie na pyłki, często mam z tego powodu katar i bóle głowy. Chętnie skorzystam z doświadczenia i też kogoś pozwę. ;-)

 

Ty mocno odleciałeś... to tyle :)  


Lol co.

 

No to trzeba było nie kupować? Albo, nie wiem, oddaj? 'Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco.

"Trzeba było nie kupować" XD Wygrałeś!  

"Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco." Dobra, to dajesz 14k i kasuje post :) Skąd się tacy ludzie jqk ty w ogóle biorą?  


Też chciałbym zobaczyć taki pozew. 

I od razu szereg pytań:

- przeciw producentowi? importerowi? sprzedawcy?

- odszkodowanie? zadośćuczynienie? rękojmia?

 

Oczywiście w USA taki pozew mógłby mieć rację bytu, ale tutaj słabo to widzę. Jeśli już (pomijając podstawę prawną), to biegły musiałby zbadać czy ekran spełnia normy CE (a z całą pewnością spełnia), a lekarz (jaka specjalizacja?) wypowiedzieć się na temat wpływu na zdrowie.

 

Bardzo chętnie poznam ciąg dalszy...

W przyszlym tygodniu postaram sie skontaktowac z bieglym. Ja nie mieszkam w PL wiec tutaj pewnie jest jeszcze inaczej niz w US i PL... tak czy siak jak sie czegos dowiem to tu napisze...


Ekran w tych laptopach jest jednym z najlepszych. Ale faktem jest, że wartość PWM niby nie powinna wpływać na nikogo, ale jednak są wyjątki ;) Warto sprawdzić sobie na jakiej jasności ekranu objawy są największe.

 

Tak czy siak - to nie dotyczy tylko Apple, tylko chyba większość ekranów na całym rynku. Jasność najprościej ustawiać poprzez migotanie i takie coś ma miejsce. Można o tym przeczytać chociażby na notebookcheck jakie parametry ma PWM w tych MacBookach. Straszenie sądem i policją i papieżem to jednak jest żenujące i dziecinne, proponuję powstrzymać emocje i pomyśleć logicznie. Każdy produkt zanim zostanie wydany musi przejść szereg badań. Apple nie jest wyjątkiem. Te ekrany są certyfikowane i dozwolone do użytku na całym świecie. Są na to papiery. Poza tym te ekrany nie zmieniły się zbytnio od 4 lat od pierwszych MacBooków pro z M1. Jakby coś było nie tak, to już dawno by zostały wycofane. Sam używam od lat i nic mi nie jest. Oczywiście, jak napisałem na początku - nie neguję, że te ekrany są "zdrowe". Ogólnie żaden ekran zdrowy nigdy nie był i prędko nie będzie. Trzeba mieć tego świadomość.

 

Inna sprawa - czy używasz sprzętu zgodnie z zaleceniami różnych organizacji? Czyli co godzina przerwa (ale nie na smartfona tylko na normalne patrzenie się najlepiej w dal przez parę minut). Nie pamiętam tych zaleceń dokładnie, dotyczą ogólnie pracy przy komputerze.

Codziennie uzywam ekranu IPS od Dell'a, czasami aly dzien i jest wszystko ok.

Wczesniej mialem HP i Lenovo i tez wszystko ok.

Cale szczescie moj Dell jeszcze daje rade... 

Wiesz, jesli bylbym jedyna osoba z takimi objawami... wpisz w google "macbook eye strain headache" to zobaczysz, ze nie jestem sam.

Oczywiscie jest opor ludzi, ktorym ten ekran w niczym nie przeszkadza ale jak widac, sa tacy, ktorzy po prostu nie moga z niego korzystac.



#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 15 sierpnia 2024 - 19:45

Wiesz, jesli bylbym jedyna osoba z takimi objawami... wpisz w google "macbook eye strain headache" to zobaczysz, ze nie jestem sam.
Oczywiscie jest opor ludzi, ktorym ten ekran w niczym nie przeszkadza ale jak widac, sa tacy, ktorzy po prostu nie moga z niego korzystac.

To dokładnie tak samo, jak z tą moją alergią. Większość osób nie reaguje na pyłki. Ale wpisz sobie odpowiednią frazę w Google, to zobaczysz, że nie jestem sam. Możesz rozwinąć, na czym ten mój „odlot” polega? Ja mam gorzej. Nie mogę używać wiosny innej firmy, albo zrezygnować z niej w ogóle. Moja dolegliwość jest bardziej dokuczliwa, niż Twoja, ale jedna i druga to zagadnienia medyczne.
  • cooper69 i MiL lubią to

#8 MiL

MiL
  • 1 423 postów
  • Płeć:

Napisano 16 sierpnia 2024 - 10:09

Ale co w tym sądzie powiesz? Że patrzeć na MacBooka nie możesz?



#9 BlueArmy

BlueArmy
  • 51 postów

Napisano 17 sierpnia 2024 - 15:00

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 797 postów
  • Płeć:

Napisano 17 sierpnia 2024 - 17:29

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.

Najpewniej tak właśnie jest i to usiłuję mu zasugerować poprzez analogię do alergii. Z mojej strony nie ma tutaj cienia złośliwości. Nie wiem, czy mózg, czy wzrok, czy co, ale to jest temat dla lekarza.

#11 Romax

Romax
  • 14 postów

Napisano 17 sierpnia 2024 - 20:48

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.

 

To forum dotyczy produktów Apple, a nie leczenia kompleksów więc poszukaj pomocy na innym forum. No to hej


Najpewniej tak właśnie jest i to usiłuję mu zasugerować poprzez analogię do alergii. Z mojej strony nie ma tutaj cienia złośliwości. Nie wiem, czy mózg, czy wzrok, czy co, ale to jest temat dla lekarza.

 

No niee, a ten swoje złote myśli XD



#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 064 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 sierpnia 2024 - 11:21

Dobra, dość.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych