Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Ból oczu i migreny od ekranu w Macbook'u Pro M1 16"


  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 Romax

Romax
  • 14 posts

Posted 13 August 2024 - 22:44

Ekran w Macbook Pro M1 16" powoduje u mnie ból oczu oraz migreny.

 

Temat jest znany i na forum Apple i na Reddit, itd. Wiele osób pisze o podobnych objawach.

 

Sprawę planuję zgłosić do sądu, bo kupiłem laptop za 14k i nie mogę go nawet otworzyć.

 

Apple twierdzi, że laptop działa prawidłowo.

 

Czy ma ktoś podobny problem z ekranem?

 

Pozdrawiam



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24064 posts
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Posted 14 August 2024 - 10:34

Lol co.

 

No to trzeba było nie kupować? Albo, nie wiem, oddaj? 'Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4797 posts
  • Płeć:

Posted 14 August 2024 - 10:44

Nie jestem prawnikiem, więc się nie będę kategorycznie wypowiadał, ale ciekawi mnie kogo i z jakiego paragrafu kolega będzie pozywał.

Ja mam uczulenie na pyłki, często mam z tego powodu katar i bóle głowy. Chętnie skorzystam z doświadczenia i też kogoś pozwę. ;-)

#4 MC_

MC_
  • 6889 posts

Posted 14 August 2024 - 10:50

Też chciałbym zobaczyć taki pozew. 

I od razu szereg pytań:

- przeciw producentowi? importerowi? sprzedawcy?

- odszkodowanie? zadośćuczynienie? rękojmia?

 

Oczywiście w USA taki pozew mógłby mieć rację bytu, ale tutaj słabo to widzę. Jeśli już (pomijając podstawę prawną), to biegły musiałby zbadać czy ekran spełnia normy CE (a z całą pewnością spełnia), a lekarz (jaka specjalizacja?) wypowiedzieć się na temat wpływu na zdrowie.

 

Bardzo chętnie poznam ciąg dalszy...


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#5 Blue

Blue
  • 551 posts
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Posted 14 August 2024 - 19:40

Ekran w tych laptopach jest jednym z najlepszych. Ale faktem jest, że wartość PWM niby nie powinna wpływać na nikogo, ale jednak są wyjątki ;) Warto sprawdzić sobie na jakiej jasności ekranu objawy są największe.

 

Tak czy siak - to nie dotyczy tylko Apple, tylko chyba większość ekranów na całym rynku. Jasność najprościej ustawiać poprzez migotanie i takie coś ma miejsce. Można o tym przeczytać chociażby na notebookcheck jakie parametry ma PWM w tych MacBookach. Straszenie sądem i policją i papieżem to jednak jest żenujące i dziecinne, proponuję powstrzymać emocje i pomyśleć logicznie. Każdy produkt zanim zostanie wydany musi przejść szereg badań. Apple nie jest wyjątkiem. Te ekrany są certyfikowane i dozwolone do użytku na całym świecie. Są na to papiery. Poza tym te ekrany nie zmieniły się zbytnio od 4 lat od pierwszych MacBooków pro z M1. Jakby coś było nie tak, to już dawno by zostały wycofane. Sam używam od lat i nic mi nie jest. Oczywiście, jak napisałem na początku - nie neguję, że te ekrany są "zdrowe". Ogólnie żaden ekran zdrowy nigdy nie był i prędko nie będzie. Trzeba mieć tego świadomość.

 

Inna sprawa - czy używasz sprzętu zgodnie z zaleceniami różnych organizacji? Czyli co godzina przerwa (ale nie na smartfona tylko na normalne patrzenie się najlepiej w dal przez parę minut). Nie pamiętam tych zaleceń dokładnie, dotyczą ogólnie pracy przy komputerze.



#6 Romax

Romax
  • 14 posts

Posted 15 August 2024 - 17:42

Nie jestem prawnikiem, więc się nie będę kategorycznie wypowiadał, ale ciekawi mnie kogo i z jakiego paragrafu kolega będzie pozywał.

Ja mam uczulenie na pyłki, często mam z tego powodu katar i bóle głowy. Chętnie skorzystam z doświadczenia i też kogoś pozwę. ;-)

 

Ty mocno odleciałeś... to tyle :)  


Lol co.

 

No to trzeba było nie kupować? Albo, nie wiem, oddaj? 'Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco.

"Trzeba było nie kupować" XD Wygrałeś!  

"Do sądu bo 14k' brzmi śmiesznie i żenująco." Dobra, to dajesz 14k i kasuje post :) Skąd się tacy ludzie jqk ty w ogóle biorą?  


Też chciałbym zobaczyć taki pozew. 

I od razu szereg pytań:

- przeciw producentowi? importerowi? sprzedawcy?

- odszkodowanie? zadośćuczynienie? rękojmia?

 

Oczywiście w USA taki pozew mógłby mieć rację bytu, ale tutaj słabo to widzę. Jeśli już (pomijając podstawę prawną), to biegły musiałby zbadać czy ekran spełnia normy CE (a z całą pewnością spełnia), a lekarz (jaka specjalizacja?) wypowiedzieć się na temat wpływu na zdrowie.

 

Bardzo chętnie poznam ciąg dalszy...

W przyszlym tygodniu postaram sie skontaktowac z bieglym. Ja nie mieszkam w PL wiec tutaj pewnie jest jeszcze inaczej niz w US i PL... tak czy siak jak sie czegos dowiem to tu napisze...


Ekran w tych laptopach jest jednym z najlepszych. Ale faktem jest, że wartość PWM niby nie powinna wpływać na nikogo, ale jednak są wyjątki ;) Warto sprawdzić sobie na jakiej jasności ekranu objawy są największe.

 

Tak czy siak - to nie dotyczy tylko Apple, tylko chyba większość ekranów na całym rynku. Jasność najprościej ustawiać poprzez migotanie i takie coś ma miejsce. Można o tym przeczytać chociażby na notebookcheck jakie parametry ma PWM w tych MacBookach. Straszenie sądem i policją i papieżem to jednak jest żenujące i dziecinne, proponuję powstrzymać emocje i pomyśleć logicznie. Każdy produkt zanim zostanie wydany musi przejść szereg badań. Apple nie jest wyjątkiem. Te ekrany są certyfikowane i dozwolone do użytku na całym świecie. Są na to papiery. Poza tym te ekrany nie zmieniły się zbytnio od 4 lat od pierwszych MacBooków pro z M1. Jakby coś było nie tak, to już dawno by zostały wycofane. Sam używam od lat i nic mi nie jest. Oczywiście, jak napisałem na początku - nie neguję, że te ekrany są "zdrowe". Ogólnie żaden ekran zdrowy nigdy nie był i prędko nie będzie. Trzeba mieć tego świadomość.

 

Inna sprawa - czy używasz sprzętu zgodnie z zaleceniami różnych organizacji? Czyli co godzina przerwa (ale nie na smartfona tylko na normalne patrzenie się najlepiej w dal przez parę minut). Nie pamiętam tych zaleceń dokładnie, dotyczą ogólnie pracy przy komputerze.

Codziennie uzywam ekranu IPS od Dell'a, czasami aly dzien i jest wszystko ok.

Wczesniej mialem HP i Lenovo i tez wszystko ok.

Cale szczescie moj Dell jeszcze daje rade... 

Wiesz, jesli bylbym jedyna osoba z takimi objawami... wpisz w google "macbook eye strain headache" to zobaczysz, ze nie jestem sam.

Oczywiscie jest opor ludzi, ktorym ten ekran w niczym nie przeszkadza ale jak widac, sa tacy, ktorzy po prostu nie moga z niego korzystac.



#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4797 posts
  • Płeć:

Posted 15 August 2024 - 19:45

Wiesz, jesli bylbym jedyna osoba z takimi objawami... wpisz w google "macbook eye strain headache" to zobaczysz, ze nie jestem sam.
Oczywiscie jest opor ludzi, ktorym ten ekran w niczym nie przeszkadza ale jak widac, sa tacy, ktorzy po prostu nie moga z niego korzystac.

To dokładnie tak samo, jak z tą moją alergią. Większość osób nie reaguje na pyłki. Ale wpisz sobie odpowiednią frazę w Google, to zobaczysz, że nie jestem sam. Możesz rozwinąć, na czym ten mój „odlot” polega? Ja mam gorzej. Nie mogę używać wiosny innej firmy, albo zrezygnować z niej w ogóle. Moja dolegliwość jest bardziej dokuczliwa, niż Twoja, ale jedna i druga to zagadnienia medyczne.
  • cooper69 and MiL like this

#8 MiL

MiL
  • 1423 posts
  • Płeć:

Posted 16 August 2024 - 10:09

Ale co w tym sądzie powiesz? Że patrzeć na MacBooka nie możesz?



#9 BlueArmy

BlueArmy
  • 51 posts

Posted 17 August 2024 - 15:00

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4797 posts
  • Płeć:

Posted 17 August 2024 - 17:29

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.

Najpewniej tak właśnie jest i to usiłuję mu zasugerować poprzez analogię do alergii. Z mojej strony nie ma tutaj cienia złośliwości. Nie wiem, czy mózg, czy wzrok, czy co, ale to jest temat dla lekarza.

#11 Romax

Romax
  • 14 posts

Posted 17 August 2024 - 20:48

Może jest jakiś procent ludzi ze zwalonym mózgiem tzn. przetwarzaniem obrazu i autor tego posta do nich należy, dajcie już biedakowi spokój.

 

To forum dotyczy produktów Apple, a nie leczenia kompleksów więc poszukaj pomocy na innym forum. No to hej


Najpewniej tak właśnie jest i to usiłuję mu zasugerować poprzez analogię do alergii. Z mojej strony nie ma tutaj cienia złośliwości. Nie wiem, czy mózg, czy wzrok, czy co, ale to jest temat dla lekarza.

 

No niee, a ten swoje złote myśli XD



#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24064 posts
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Posted 18 August 2024 - 11:21

Dobra, dość.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users