Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki język oprogramowania polecacie


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 sybic

sybic
  • 41 postów

Napisano 28 lipca 2024 - 11:05

Od czasu do czasu mam potrzebę napisania prostego programu,

który zasysa jakieś dane z pliku, oblicza i do pliku wyrzuca wynik.

 

Niestety… przyzwyczajony czy wręcz "rozbestwiony" faktem, że instaluje program (znaczy odpalam instalkę)

i go mam, używam, spotkałem  się ze sporym rozczarowaniem.

Przykładowo taka próba zainstalowania Free Pascala  spotkała się z mega porażką.

Prostego programu skompilować nie można, bo występują błędy, które w sieci są dość znane, ale których nie udało mi się zlikwidować.

 

Xcode, FPC, Lazaurus… nawet nie wiem jak to bezużyteczne badziewie teraz odinstalować.

 

Do rzeczy,

możecie polecić jakiś program z językiem oprogramowania, który w prosty sposób zainstaluje i będzie działać?

Może być C, lub jakiś inny.

 

Pamiętam czasy SCO Unix.

Tam instalowało się system wraz z dodatkowym pakietem i cc już tam był.

W edytorze vi się pisało i kompilowało. Wszyscy mi zazdrościli, że sobie z tym radzę, ale teraz widzę,

że tamten system to była buła z masłem w porównaniu do tego.  

 

A miało być tak fajnie i prosto.

 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 798 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lipca 2024 - 12:09

Pascal? Rany! Ja go pamiętam jeszcze z początków lat 90-tych. Potem jakoś odszedł w zapomnienie. Nie przypuszczałem, że on w jakiejkolwiek formie jeszcze istnieje.

 

Do takich zadań, jak "pobrać dane z pliku, coś tam policzyć i wypluć do innego pliku", to w większości przypadków sprawdza się Python. Jest instalowany razem z MacOS i możesz sobie pisać w dowolnym edytorze tekstowym, chociaż wygodniejszym rozwiązaniem będzie np. PyCharm CE.

 

Ale, jak masz sentyment do końcówki XX wieku, to dalej, bez żadnego kłopotu możesz sobie pisać w vim i kompilować w cc. To wszystko jest dostępne na Maku albo w standardzie, albo po szybkiej instalacji za pomocą homebrew. I działa zasadniczo tak samo, jak te 30 lat temu.



#3 sybic

sybic
  • 41 postów

Napisano 28 lipca 2024 - 12:18

Dzięki, już próbuje.

A co do pascala, to nie jest to staroć. Delphi ma się całkiem dobrze.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 642 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lipca 2024 - 14:01

W macOS 12.3 wyrzucili Pythona z systemu, ale reszta się zgadza. Też bym pewnie wziął Pythona do takich zastosowań, ewentualnie AppleScript można rozważyć. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 798 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lipca 2024 - 14:07

W macOS 12.3 wyrzucili Pythona z systemu, ale reszta się zgadza.

Dzięki za korektę! Nie zauważyłem, bo od dawna używam Pythona instalowanego przez Homebrew.


  • winmaciek lubi to

#6 sybic

sybic
  • 41 postów

Napisano 29 lipca 2024 - 05:38

Ponieważ w macu obecnie raczkuje, mam małe pytanko.

 

Mianowicie po uruchomieniu programu konsolowego, po jego zakończeniu zostaje okienko. 

Da się zrobić tak, aby samo się zamykało?

To chyba gdzieś w systemie trzeba zamieszać. 



#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 24 068 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 lipca 2024 - 23:17

A co to ma wspólnego z tym wątkiem?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych