Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak sprawdzić czy plik jest storowany lokalnie czy na iCloud


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 dizze

dizze
  • 8 postów

Napisano 27 maja 2024 - 07:44

Cześć, mam pytanie dotyczące synchronizacji plików z iCloud. Mam maca i iPhone 11 128 GB. Na iPhone kończy mi się powoli pamięć więc dokupiłem 200 GB iCloud, ale zauważyłem, że automatycznie włączyła mi się synchronizacja plików z mojego maca. Zauważyłem, że np. zaczął mi się wrzucać na iCloud Drive folder Desktop & Documents (350GB), którego nie chcę na cloudzie więc pytanie - jak upewnić się, że plik jest hostowany zarówno na iCloud jak i na Desktop? Jak wchodzę w Findera to zarówno folder Desktop jak i Documents jest pełny i są tam pliki więc czy działa to tak, że jeśli plik jest w folderze Desktop to mogę go usunąc z iCloud i mieć pewność, że nie stracę kopii lokalnej? Dodatkowo w informacjach plików widzę w lokalizacji pliku, że jest napisane Gdzie: iCloud Drive / Desktop - wolę się upewnić bo komunikat, który widzę po wyłączniu synchronizacji (załącznik) brzmi strasznie negatywnie i bardzo mnie wprowadza w błąd 

 

I jeszcze drugie pytanie dotyczące synchronizacji zdjęć. Tak jak wspominałem mam 128 GB ale prawie cała pamięc lokalna jest już zajęta. Czy jak dokupiłem 200GB iCloud to działa to mniej więcej tak jakbym miał 328 GB pamięci na telefonie? (uwzględniając wyłączoną synchronizację plików na macBooku). I czy działa to tak, że WSZYSTKIE zdjęcia, które do tej pory zrobiłem lądują na iCloud i są storowane TYLKO tam czy tylko najnowsze lecą TYLKO na iClouda stare są i tutaj i tutaj? Ale zgaduję, że iCloud musi "zwolnić" dużo miejsca w pamięci lokalnej telefonu no bo jakbym miał całą pamięć lokalną dalej zawaloną i tylko dodatkową pamięć z iCloud to nakręcenie filmu wymagałoby internetu (bo telefon nie miałby go gdzie dać bez niego) więc zgaduję, że większość plików jest usuwana z telefonu i dodana do chmury? Czy wyjście z iCloud w takim razie jest jakimś dużym przedsięwzięciem czy jak już się wsiąknie to trudno wyjść? ;d

Dzięki wielkie za pomoc! Wiem, że to pewnie pytania, które mogą się pojawiać po wielokroć ale na prawdę chcę mieć pewność przede wszystkim co do pierwszego pytania bo komunikat, który widzę na macu jest z lekka przerażający i moim zdaniem nie oddaje w pełni tego co się stanie po wyłaczeniu synchronizacji.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 537 postów
  • Płeć:

Napisano 27 maja 2024 - 09:35

Rozbierając to punkt po punkcie:

1. Jeśli masz iPhone'a 128 GB i iCloud 200 GB, to nie jest tak, jakbyś miał 328 GB pamięci na telefonie. Nie do końca przynajmniej. Ze zdjęciami to wygląda tak, że po włączeniu biblioteki iCloud wszystko leci do iClouda (nowe i stare). Możesz mieć włączone pobieranie oryginałów i wtedy iPhone przechowuje lokalnie calutką bibliotekę zdjęć, możesz włączoną optymalizację i telefon będzie trzymał de facto tylko jakieś miniaturki, ostatnio przeglądane i oczywiście to, co zostało właśnie „pstryknięte” i nie zostało wysłane do chmury. Optymalizacja nie wpływa na funkcje typu wykrywanie twarzy, przedmiotów na zdjęciach czy tworzenie wspomnień. Jak zostawisz pobieranie oryginałów przy zbyt małym dysku w iPhonie, to telefon będzie się buntował i płakał dosyć mocno. 

2. Co do pamięci w telefonie jako takim, to generalnie najlepiej jest myśleć o miejscu na pliki w ten sposób, że masz te 200 GB w iCloudzie i to jest Twoje miejsce na pliki, zdjęcia i inne rzeczy tego typu. Istnieje sposób, żeby mieszać zapis wyłącznie lokalnie z chmurowym, ale moim zdaniem to jest wyższa szkoła jazdy i jak się nie wie, co się robi do końca, to to jest fajne do pierwszej utraty danych. 

3. Na „dużym” kompie z macOS to sytuacja jest nieco bardziej złożona. Standardowo biurko i dokumenty to są odpowiednio ~/Desktop i ~/Documents. Po włączeniu iCloud Drive dla biurka i dokumentów lądują one w iCloud Drive (przy czym zachowane są na przykład standardowe skróty ⌘⇧D i ⌘⇧O do przechodzenia do nich). Sam folder iCloud Drive leży de facto w ~/Library/Mobile Documents. 

4. Jeśli nie chcesz synchronizować biurka i dokumentów z iCloud, to można to wyłączyć w Ustawieniach systemowych. Teoretycznie nic strasznego nie powinno się stać z plikami (poza tym oczywiście jest backup, prawda?), ale ja bym zrobił tak przed wyłączeniem, że robię sobie jakiś 100% lokalny katalog typu ~/Archiwum i do środka przeciągam zawartość biurka i dokumentów. Tak dla pewności. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych