Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kilka pytań nowe użytkownika Maca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zomos

Zomos
  • 16 postów

Napisano 16 marca 2024 - 09:17

Dzień dobry Wszystkim!

Wczoraj zamówiłem swojego pierwszego Maca w życiu i przed jego dostawą i pierwszym uruchomieniem chciałbym się w pewnien sposób do tego przygotować. Mam w związku z tym kilka pytań do doświadczonych użytkowników Maców. 

 

1. Czy warto dzielić dysk na partycje (czy jak to się tam w macowej nomenklaturze nazywa :))? 

Zamówiłem Maca z 1TB przestrzeni dyskowej. Na Windowsie oczywistym byłoby podzielenie takiego dysku na mniejsze partycje typu: systemowa, na aplikacje, na dane. Czy na Macu też tak trzeba robić? Jeśli tak to czy zaleca się robić osobne partycje na system, na aplikacje, na dane, czy może na system i aplikacje jedna partycja a na dane druga? Jak duża ma być w takim przypadku partycja na system / sytem i aplikacje? Czy system "zżera dysk" tak jak robi to Windows? <Na obecnym lapku z Windowsem mam dysk ssd 256 GB podzielony na dwie równe partycje - 1. systemowa, 2. na dane. Ostatnio na partycji systemowej zostało mi raptem 500 MB wolnego miejsca, a mam na niej zainstalowane poza samym Windowsem raptem kilka aplikacji - Office 365, antyirusa, zoom, coś do otwierania filmików i muzyki w mp4 i to praktycznie wszystko, a system puchnie jak oszalały.> Czy ten podział muszę robić na samym początku, przy konfiguracji, czy mogę w późniejszym czasie? Czy podział na partycje wpływa na szybkość działania systemu / przegrwyania plików (czy jak dysk nie będzie podzielony na partycje i będzie na nim dużo małych plików to system będzie działał wolniej niż gdyby dysk był podzielony na partycje?).

 

2. Czy co jakiś czas trzeba na Macu "formatować" dysk systemowy / przywracać sytem do ustawień początkowych bo np. system tak zamula po jakimś czasie, że nie da się już z niego korzystać?

Z komputera zamierzam korzystać kilka lat i byłoby super gdybym nie musiał w tym czasie go 'formatować" / przywracać do ustawień początkowych. Na Windowsie jest to praktycznie niemożliwe i mój obecny 4-letni laptop praktycznie już nie działa. Podobnie było z telefonami na Androidzie. Dlatego od 2,5 roku korzystam z iPhonów i tam nigdy nie musiałem nic przywracać, zawsze wszystko śmigało / śmiga dobrze tak jak na samym początku. Czy podobnie jest z Macami?

 

3. Czy na Macu trzeba instalować zewnętrznego antywirusa i jeśli tak to co polecacie?

 

4. Czy można instalować aplikacje z "Internetu" czy tylko z AppStora?

 

5. Jakie aplikacje są "must have" na Macu?

Wiem, że odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego do czego się go używa :) Ale mi chodzi o takie absolutne minimum jak wspomniany wyżej antywirus.

Np. czy do przeglądania pdf potrzebuję jakiś program, czy Mac jakoś natywnie jest w stanie otworzyć taki plik? Podobnie z możliwością odpalenia filmiku np. w .avi, albo .mp4? Albo czy w system jest wbudowana jakaś aplikacja do kompresowania / rozpakowywania plików np. .zip albo aplikacja do przycinania zdjęć i zmniejszania wielkości zdjęć?

 

6., Jakieś dobre rady dla świeżaka w macowym świecie? :)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Jeśli temat umieściłem w złym dziale bardzo proszę o jego przeniesienie do działu właściwego.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 16 marca 2024 - 10:17

1. System i dane leżą na osobnych wolumenach, nie ma żadnej potrzeby dzielić Macintosh HD na mniejsze kawałki. Możesz nawet zainstalować na nowo system z recovery, a dane będą sobie leżeć elegancko nieruszone na dysku. 

2. Nie, chyba że wrzuciłbyś naprawdę tonę jakiegoś syfu. Ale są osoby, które od kilkunastu albo dłużej lat migrują ze wszystkim z jednego kompa na drugiego i im działa. Ja po ponad 2 latach z MacBookiem Pro M1 i wszystkimi upgrade'ami po drodze nie czuję za bardzo, żeby to zwalniało z tego powodu.

3. Nie trzeba, jest wbudowany. 

4. Oczywiście można, konieczne może być tylko przestawienie w ustawieniach prywatności i ochrony opcji „Dopuszczaj aplikacje” (nie pamiętam z głowy jak jest domyślnie). 

5. Do PDF masz Podgląd, który potrafi wiele rzeczy, z którymi są cyrki na Windows (np. scalić kilka PDF-ów w jeden czy obrócić w nim strony). Podgląd potrafi też wyeksportować JPG z określoną jakością i je przycinać. Wbudowany w system program Narzędzie archiwizujące jest przezroczysty, ale potrafi wiele formatów plików z bomby obsłużyć. Do bardziej egzotycznych można skorzystać z na przykład The Unarchivera. Większość popularnych formatów jest odtwarzana przez wbudowany QuickTime, jak ktoś ma bardziej wydumane potrzeby, to IINA powinna to obsłużyć (uwadze polskich użytkowników polecam również nasz rodzimy PYM Player). Oczywiście VLC też jest w razie potrzeby. Po dalsze porady programowe zapraszam tutaj: https://myapple.pl/f...ania-aplikacji/

6. Jedna podstawowa: nie przenosić przyzwyczajeń z Windowsa i zamiast próbować wepchnąć swoje przyzwyczajenia na Maca i narzekać sprawdzić, jak to się robi „u nas”, co mówi dokumentacja i tak dalej. To potrwa chwilę, ale przyniesie duże korzyści w dłuższym terminie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 16 marca 2024 - 10:58

Nic dodać, nic ująć, a już sam chciałem pisać.

#4 Zomos

Zomos
  • 16 postów

Napisano 16 marca 2024 - 11:10

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

#5 extor

extor
  • 316 postów
  • SkądWrocław, PL

Napisano 16 marca 2024 - 12:13

Tak jak wspomniał @winmaciek podstawa to nie przenoszenie doświadczeń z Windowsa bo tutaj wciąż żywe jest hasło reklamowe z lat 90 „Think different”.

Ad 4. Gatekeeper - Standardowo jest zaznaczona opcja pozwalaj na instalację z App Store oraz zaufanych deweloperów. Ogólnie zalecam aby ta opcja była zawsze znznaczona. W przypadku instalacji aplikacji która nie jest od zaufanego dewelopera pojawi się powiadomienie że musimy zaakceptować daną aplikację w ustawieniach oraz nadać odpowiednie uprawniena jeżeli są wymagane do działania.
 MacBook Pro 16" i7/512GB/16GB RAM | Beats Studio3
 iPhone 15 Pro 256 GB Blue Titanium |  Watch Series 8 |  AirPods 3

#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 16 marca 2024 - 14:15

Ad. 4 – niepodpisaną aplikację można również otworzyć wykonując na niej dodatkowe kliknięcie (czyli kliknięcie prawym przyciskiem myszy po pecetowemu) i wybranie opcji „Otwórz”. Ale jak ktoś jest początkujący, to może niech nie bawi się w niepodpisane aplikacje – generalnie wszystko czego początkujący może potrzebować od lat jest podpisane (to nie Windows, gdzie wielu deweloperów ciągle dostarcza niepodpisane instalatory). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 Zomos

Zomos
  • 16 postów

Napisano 16 marca 2024 - 15:34

No a jak wejdę na stronę Microsoftu żeby ściągnąć pakiet Office 365 to on będzie podpisany? Czy mam go szukać w appstorze?

#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 16 marca 2024 - 16:04

Tak. Jak coś nie będzie podpisane, to nie odpalisz tego wprost. Możesz pobrać z App Store, możesz bezpośrednio od Microsoftu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych