Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pomoc w wyborze Macbooka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 pekardo

pekardo
  • 5 postów

Napisano 11 marca 2024 - 11:44

Witam wszystkich,

 

Przychodzę prosić o pomoc w wyborze pierwszego Maca. Trochę z system jestem zaznajomiony ponieważ od premiery posiadam Iphone 12 oraz Ipad pro 11 cali 3 generacji. 

Zastanawiam się nad wyborem Air'a 15 cali 24GB Ram, oraz 512 dysk. Jeżeli chodzi o użytkowanie to codzienne prace biurowe, film, 50 kart na przeglądarce (głównie Chrome, ale jakbym się przesiadł całkowicie to może Safari), 15 exceli może jakieś programy analityczne. la

Ale przeglądając oferty wpadły mi w oko macbooki pro na m2 pro, bo m2 max to juz gruba półka cenowa. 

Czy lepiej iść w M3 na Air 15 cali czy może M2 pro 16 gb ram i 512 gb ssd --> cena podobna

Mam teraz laptopa 14 cali i poszukuje czegoś większego, laptop co prawda będzie zamknięty przez 70% czasu i praca na zewnętrznym monitorze, ale jednak coś większego mi pasuje :)

Z góry dziękuję za pomoc

 



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 11 marca 2024 - 13:23

Po pierwsze 24GB do wskazanych zastosowań to trochę overkill. To co robisz to w dużej mierze obciążenia na jeden rdzeń CPU i bez grafiki, więc M3 będzie lepszy niż M2 i to nawet MAX. Ale są zalety pro 14", które docenisz, gdy pracujesz na laptopie, a nie zewnętrznym monitorze. Ekran w pro ma wysokie odświeżanie, większą jasność i mimo, że ciut mniejszy, to ekran ma więcej pikseli - jak masz sokoli wzrok - skorzystasz, jak już nie tak sokoli, to lepiej więcej miejsca. Lepsze są głośniki. Jest aktywne chłodzenie, ale to nie jest wielka zaleta przy przeglądarce lub pracach biurowych. 

 

Rozwiązaniem dla ciebie może być pro M3 (zwykły) i 16/512 - najlepsze z dwóch światów. 

 

P.S. Jeśli otwierasz jednocześnie kilkanaście wielkich exceli, to nie mam już takich doświadczeń. Może 24GB się przyda. 



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 11 marca 2024 - 14:03

IMHO to jednak nie overkill – na etapie kilkunastu wielkich Exceli i tych 50 kart w Chrome to 16 GB dzisiaj może byłoby na styk, ale jak dojdzie coś jeszcze, to może być kruchutko. Tym bardziej, że sprzęt pewnie ma posłużyć dłuższą chwilę. Ja bym jednak celował bardziej w M3 Pro z 36 GB RAM. Taki setup byłby tutaj chyba idealny. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 pekardo

pekardo
  • 5 postów

Napisano 11 marca 2024 - 14:38

Czyli bardziej celować w Pro niż a Air? Miałem nadzieję że Air wystarczy bo ceny Pro w tej konfiguracji trochę porażają. 

 

 

IMHO to jednak nie overkill – na etapie kilkunastu wielkich Exceli i tych 50 kart w Chrome to 16 GB dzisiaj może byłoby na styk, ale jak dojdzie coś jeszcze, to może być kruchutko. Tym bardziej, że sprzęt pewnie ma posłużyć dłuższą chwilę. Ja bym jednak celował bardziej w M3 Pro z 36 GB RAM. Taki setup byłby tutaj chyba idealny. 

Tak, zakup na jakieś 5 lat

 

Faktycznie jest taka ogromna różnica podczas użytkowania między Liquid Retina XDR2 a zwykłym w Air?

 

W kilu miejscach też czytałem, że nowy Air z M3 dość mocno się grzeje, może nie na smażenie jajecznicy ale ponoć jest ciepło



#5 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 11 marca 2024 - 16:34

Ja to mam jeszcze air m1 16G i ekran jest cudowny, a wydajność znakomita. M2 16G żony jest jeno ciut jaśniejszy (taki jak w air m3).  Fakt, że żona, która ma inny styl pracy i otwiera dziesiątki zakładek w Chrome na m2 air dojechała raz do czerwonego pola w pamięci, ale to był jakiś wyciek, bo po restarcie Chrome i Mail już było zielono z tymi samymi zakładkami. Do pracy biurowej air i 16G jest bardzo OK. Jak kto ma bardzo duże obciążenia to dla spokoju niech bierze 24. Ale pro i 36 to armata na muchy i tylko ekran HDR jest ładny. 
Grzeje się, jak coś liczy na maxa. Najlepiej benchmarki. Ja wolę to, niż świst wiatraków. 



#6 pekardo

pekardo
  • 5 postów

Napisano 11 marca 2024 - 17:15

To stoję już teraz przed takim wyborem i się zastanawiam czy warto dołożyć:

1. Macbook Air 15 cali M3, 24 GB Ram, 512 SSD

2. Macbook Pro 16 Cali M3 Pro, 18 GB Ram i też 512 SSD

 

Różnica jest 2-3K i pytanie czy warto dorzucić, bo z tego co piszesz ten Air i tak mi wystarczy :)



#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 11 marca 2024 - 17:50

Ekran jest istotnie lepszy. 120 Hz, lepsza rozdzielczość (Retina @2x), HDR i ogólnie wyższa jasność. Inna sprawa, że pro 16 to już trochę kloc.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 pekardo

pekardo
  • 5 postów

Napisano 14 marca 2024 - 21:33

Trochę odświeżam temat. Wybrałem się do sklepu żeby jeszcze raz fizycznie "poczuć" urządzenie. Teraz jestem pewien tyle tego że na pewno poniżej 15 nie chcę schodzić :)

Z racji że jakiś promek i niedużych różnic cenowych zwracam się jeszcze raz o pomoc między wyborem tych urządzeń:

1. Macbook Air 15 cali M2 16 GB Ram, 512 GB SSD (powiedzmy cena zero)

2. Macbook Pro 16 cali M2 Pro 16 GB Ram, 512 GB SSD (+ 800 zł)

3. Macbook Air 15 cali M3, 16 GB Ram, 512 GB SSd (+1100 zł od ceny zero)



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 14 marca 2024 - 22:05

Jeśli masa nie przeraża (to jest IMHO kawał kloca), to opcja numer dwa jest najfajniejsza. Jesteś takim przynajmniej trochę power userem (w sensie odpalanych rzeczy, nie znajomości macOS), więc jest szansa na to, że przyda Ci się więcej niż jeden dodatkowy monitor. Poza tym ekran w MBP jest dużo, dużo lepszy niż w Airze, on sam jest moim skromnym zdaniem wart 800 PLN dopłaty. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 14 marca 2024 - 22:10

Każdy z nich będzie tak samo dobry, i raczej w wydajności nie zobaczysz różnicy. Pro to jednak lepsze głośniki, port HDMI, czytnik kart, rewelacyjny ekran no i aktywne chłodzenie, które włącza się jak jest potrzeba (spoko, nie słychać tego w 99% czasu, w sumie to nawet nie pamiętam już jaki dźwięk wydaje to chłodzenie...). Ja bym dorzucił te 8 stów, ale jak nie potrzebujesz tych dodatków to tak naprawdę każdy z tych trzech będzie świetny.



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 14 marca 2024 - 22:37

Ja bym powiedział, że nie warto dopłacać 1100 PLN do Aira M3. Lepszy SoC nie jest aż tak dużo lepszy, żeby wydawać te pieniądze moim skromnym zdaniem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 MC_

MC_
  • 6 832 postów

Napisano 15 marca 2024 - 07:31

Jeśli sprzęt nie ma być mocno mobilny, to zdecydowanie warto dopłacić do opcji nr 2.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych