Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

IMac M3 i dysk zewnętrzny SSD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 marca 2024 - 18:41

Cześć, zakupiłem iMaca M3 i chciałbym dokupić do niego zewnętrzny dysk SSD (myślę o SanDisk Extreme Portable).

Czy taki dysk mogę podłączyć na stałe do kompa kablem usb c (np. takim https://www.apple.co...ania-60-w-1-m) i traktować go jako drugi "twardy dysk"?

 

Będę wdzięczny za info.

 

-------------

Edit:

 

Chyba jednak tamten kabel nie będzie się nadawał do dysku :)

Czy taki będzie ok? https://imacs.com.pl...able-80-cm/1129

Czy kabel Thunderbolt usb c podpięty do takiego dysku zapewni lepszą prędkość niż ten Satechi?


Użytkownik hasos edytował ten post 08 marca 2024 - 19:05


#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 08 marca 2024 - 19:36

Można, ale ja bym nie brał SanDiska. Była afera niedawno, że te dyski to badziewie i potrafią paść bez ostrzeżenia.
Jeśli dysk nie ma Thunderbolta, to nic z tego nie skorzystasz. Inna sprawa, że i tak pojedynczy taki dysk nie wysyci chyba w miarę nowego standardu USB.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 MC_

MC_
  • 6 832 postów

Napisano 08 marca 2024 - 19:39

To jaki byłby lepszy? Ja już miałem go kupować

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#4 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 08 marca 2024 - 21:37

Kup sensowną obudowę i dysk PCI-E o porządanej pojemności. 
Ja kupiłem pierw Uniteka na jeden dysk, a teraz poszła do szuflady i mam na dwa dyski - dane + tm


Pozdrawiam z 3City


#5 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 marca 2024 - 21:52

Kup sensowną obudowę i dysk PCI-E o porządanej pojemności.
Ja kupiłem pierw Uniteka na jeden dysk, a teraz poszła do szuflady i mam na dwa dyski - dane + tm


A czym to się będzie różnic od takiego gotowego dysku SSD?

Można, ale ja bym nie brał SanDiska. Była afera niedawno, że te dyski to badziewie i potrafią paść bez ostrzeżenia.
Jeśli dysk nie ma Thunderbolta, to nic z tego nie skorzystasz. Inna sprawa, że i tak pojedynczy taki dysk nie wysyci chyba w miarę nowego standardu USB.



Potrzebuję do dysku dłuższego kabla. Czyli zwykły Apple USB C będzie wystarczający czy szukać specjalnego do transferu danych?

#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 08 marca 2024 - 22:46

Musi być kabel do danych. Taki do ładowania obsługuje tylko USB 2.0. 


  • hasos lubi to

#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 08 marca 2024 - 22:47

1. Apple'owy jest zły, bo ma tylko USB 2.0. Jeśli kabel może być względnie krótki (typu 90 cm), to bym chyba dla świętego spokoju wziął Thunderboltowy (bo na nim wszystko będzie lecieć jak powinno, także gdyby była potrzeba np. obraz w ramach DisplayPort). A jak dłuższy, to niestety może być konieczność doktoryzowania się ze standardu USB, bo tego jest od groma i jeszcze trochę. 

2. @MC_ Ja osobiście wziąłem Samsunga T7 (wersja Shield, ale na tym mi najmniej zależało), nie widziałem, żeby się sypały na potęgę. A tu jest trochę linków do historii o SanDiskach i WD obecnych: https://mjtsai.com/b...xtreme-ssds/. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 marca 2024 - 07:52

A czym to się będzie różnic od takiego gotowego dysku 

Chociażby tym, że to Ty decydujesz jakiej jakości podzespoły tam wsadzisz (np. Samsung serii Pro) i jakiej prędkości oczekujesz (wersja Thunderbolt).


Użytkownik cooper69 edytował ten post 09 marca 2024 - 07:55

Pozdrawiam z 3City


#9 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 marca 2024 - 09:22

Dzięki za wyjaśnienia.

 

 

Thunderboltowy 

 

 

Chociażby tym, że to Ty decydujesz jakiej jakości podzespoły tam wsadzisz (np. Samsung serii Pro) i jakiej prędkości oczekujesz (wersja Thunderbolt).

 

Wczoraj jeszcze poczytałem i pomyślałem o takim zestawie:

 

- Dysk: Lexar 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM710

- Obudowa: ICY BOX IB-1817M-C31

- Kabel: Satechi Kabel USB4 Do USB C Do Urządzeń USB Typu C (https://www.amazon.p...9TWYP5FZ?th=1)

             Unitek Kabel USB-C - USB-C - PD 100W, 10 Gbps (https://www.x-kom.pl...0w-10-gbps.html)

 

Który z tych kabli będzie lepszy? Czy ten Satechi można uznać za Thunderbolt? Bo Unitek to raczej nie. 

Jeśli masz jakiś sprawdzony, to będę wdzięczny za podanie. Applowego bym nie chciał, za drogi.

 

Czy ten dysk + obudowa będzie lepszym rozwiązaniem niż ten Samsunga T7 wersja Shield?

Pytam pod takim względem, że będzie to dysk stale podłączony, traktowany jako dysk twardy, nie do okazjonalnego podłączenia i zrzucenia czegoś na niego. 

 

 

 

Który z tych kabli będzie lepszy? Czy ten Satechi można uznać za Tchunderbolt?

Jeśli masz jakiś sprawdzony, to będę wdzięczny za podanie. 


Użytkownik hasos edytował ten post 09 marca 2024 - 09:23


#10 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 09 marca 2024 - 15:09

Unitek u mnie działał bez problemu.

Satechi to dla mnie taka firemka, która sprzedaje dedykowane japcokom akcesoria trochę taniej ale nic lepszego od Uniteka i Ankera - Twój wybór.

 

Kabelek jest zawsze w zestawie, a jak potrzebujesz dłuższy to zamawiasz taki z certyfikatem 10 lub 20 Gbps (ten pierwszy to prędkość USB-C).

 

Dysków lexar nie używałem. Generalnie najbezpieczniej jest brać Samsunga.

 

Zawsze sprawdź w necie czy dany model dysku i/lub obudowy nie ma problemu z japcokiem - tanie sprzęty zawsze oszczędzają na kontrolerach i certyfikatach.

 

PS. Zawsze najwolniejszy element zestawu limituje Ci prędkość reszty. Czyli kupisz obudowę 20 Gbps i kabel 10 to WSZYSTKO będzie pracowało z prędkością 10 Gbps.

 

PS 2. Gbps czyli gigabity na sekundę to nie GBps czyli gigabajty na sekundę  :P


Użytkownik cooper69 edytował ten post 09 marca 2024 - 15:13

Pozdrawiam z 3City


#11 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 marca 2024 - 19:33

Unitek u mnie działał bez problemu.
Satechi to dla mnie taka firemka, która sprzedaje dedykowane japcokom akcesoria trochę taniej ale nic lepszego od Uniteka i Ankera - Twój wybór.

Kabelek jest zawsze w zestawie, a jak potrzebujesz dłuższy to zamawiasz taki z certyfikatem 10 lub 20 Gbps (ten pierwszy to prędkość USB-C).

Dysków lexar nie używałem. Generalnie najbezpieczniej jest brać Samsunga.

Zawsze sprawdź w necie czy dany model dysku i/lub obudowy nie ma problemu z japcokiem - tanie sprzęty zawsze oszczędzają na kontrolerach i certyfikatach.

PS. Zawsze najwolniejszy element zestawu limituje Ci prędkość reszty. Czyli kupisz obudowę 20 Gbps i kabel 10 to WSZYSTKO będzie pracowało z prędkością 10 Gbps.

PS 2. Gbps czyli gigabity na sekundę to nie GBps czyli gigabajty na sekundę :P

Dzięki.

Sprawdzę te Samsungi i zobaczę, jak się mają jego prędkości do innych składowych.

W sumie najtrudniej dobrać mi ten dłuższy kabel Usb c. Chcę, by był możliwie najszybszy. Nie mam ciśnienia na Satechi, widzę tylko, że teoretycznie jest szybszy od Uniteka.
Możesz coś jeszcze polecić z kabli, thunderbol lub coś innego szybkiego?

Z tego, co widzę, by mieć osiągi zbliżone do thunderbolt, trzeba mieć odpowiednią obudowę - poza dyskiem i kablem oczywiście. Znalazłem tylko jedną w cenie ok. 500 zł, w dodatku z opinii wynika, że się trochę grzeje. Więc w zasadzie nie ma możliwości złożenia takiego zestawu, bo brak jest na rynku odpowiedniej obudowy

Użytkownik hasos edytował ten post 09 marca 2024 - 20:55


#12 hasos

hasos
  • 2 164 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 marca 2024 - 15:43

Po przejrzeniu połowy Internetu, wychodzi na to, że taki zestaw będzie najbardziej optymalny.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Obudowa: Satechi USB4 NVMe SSD Pro Enclosure lub Obudowa zewnętrzna na dysk SSD M.2 (PCIe/NVMe) Unitek 40Gbps USB4

Dysk: Kingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000 lub inny.

Kabel: Kabel USB-C Do USB-C Super Fast Charge 100W 40Gb/S 8K - WireWay WW331512 USB 4.0 lub Satechi Kabel USB 4.0 USB-C - USB-C 100W 80cm 40 Gbit/s

 

Najpewniej zdecyduję się na zestaw Satechi obudowa + Kingston dysk + Satechi kabel. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych