Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro M3 Pro do Photoshopa - ile ramu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 01 marca 2024 - 15:47

Cześć wszystkim

 

Zastanawiam się nad zakupem MacBooka Pro 14" z M3 Pro ale zastanawiam się czy pozostać przy wersji 18 GB ramu (jakaś dziwna ta ilość) czy dopłacić do 32 GB (różnica w cenie jest bardzo duża ale jeśli będzie miało to sens to jestem w stanie dopłacić).

Od razu dodam, że nie będę kupował Maca w tym momencie - planuję bliżej wakacji, a na razie robię rozeznanie, analizuje ceny itp.

 

Komputera używam głównie do pracy w Photoshopie i obecnie głównie pracuję na kompie z Windowsem (uzbrojonym w i5-12600K, 32 GB ramu oraz RTS 3060), a poza domem na MacBooku Air M1 z 16 GB ramu.

 

Więc nowy Mac miałby zastąpić mojego Aira oraz być może, z czasem zastąpić komputer na Windowsie.

Zastanawiam się czy gdybym przesiadł się z mojego kompa na Mac z M3 Pro z 18 GB ramu to czy bym zauważył różnicę w mniejszej ilości ramu - wiem, że procek zrobi swoje, wiem, że MacOs jest lepiej zoptymalizowany ale chodzi mi czy przy codziennej pracy z Photoshopie odczuję różnicę pomiędzy 18 a 32 GB ramu.

 

Inna kwestia to zastanawiam się też jak by wypadła ewentualna przesiadka z mojego kompa z i5-12600K, 32 GB ramu oraz RTS 3060 na MacBooka Pro 14" z M3 Pro i 18 GB ramu.

 

Może są tu osoby, które pracują na co dzień w Photoshopie i testowali warianty 18 i 32 GB ramu i coś podpowiedzą.

Bo jestem w stanie dopłacić do 32 GB ramu ale zastanawiam się czy jest sens bo spory wydatek i odkładanie na kompa potrwa nieco dłużej.



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 01 marca 2024 - 17:10

i czy przy codziennej pracy z Photoshopie odczuję różnicę pomiędzy 18 a 32 GB ramu.

 

"Codzienna praca w PS" to dość niewiele mówiące pojęcie. Widziałem projekty, gdzie było kilkadziesiąt warstw, pliki źródłowe o dużej rozdzielczości i głębii barw, ale widziałem też masowo robione, proste korekty, do których PS to często przerost formy nad treścią. Do tych pierwszych więcej RAM-u się przyda, do tych drugich, umiarkowanie. A jedno i drugie to dla niektórych jest "codzienna praca w PS".

 

Jak ten Twój Air M1 sprawuje się przy Twoich zastosowaniach? Popatrz sobie na zajętość pamięci podczas pracy i będziesz miał odpowiedź, czy potrzebujesz 32, bo 16 czy 18 to nie aż taka różnica.



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 01 marca 2024 - 18:50

36, nie 32 GB tak gwoli ścisłości. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 02 marca 2024 - 00:18

Najczęściej pracuje na plikach o rozdzielczości około 3000x2000 (czasem trochę większe) i zwykle mam tam kilkanaście warstw (rzadko kiedy ponad 20 chociaż czasami się zdarza między 20 a 30).

#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 02 marca 2024 - 13:17

Najczęściej pracuje na plikach o rozdzielczości około 3000x2000 (czasem trochę większe) i zwykle mam tam kilkanaście warstw (rzadko kiedy ponad 20 chociaż czasami się zdarza między 20 a 30).

Naprawdę, najlepsze, co możesz zrobić, to popracować nad jakimś projektem z tych bardziej dla Ciebie złożonych na Air M1 i sprawdzić zużycie pamięci. Jak będziesz miał aktywnie wykorzystywany swap, to znaczy, że Twoja praca skorzysta na dodatkowym RAM-ie. Nie przejmuj się, że to inny procesor, to jest oddzielna sprawa.



#6 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 03 marca 2024 - 23:02

afugzu.png


Czyli wychodzi, że spokojnie 18GB powinno mi wystarczyć - dobrze to czytam?


Użytkownik maragast edytował ten post 03 marca 2024 - 23:02


#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 04 marca 2024 - 07:34

Jeśli realistycznie zasymulowałeś swój rzeczywisty workflow, ze wszystkimi aplikacjami, jakie zdarza Ci się mieć jednocześnie otwarte, i z tym, co się dzieje w PS, to moim zdaniem, wygląda na to, że te 18GB powinno być wystarczające. O ile nic Ci się radykalnie nie zmieni, np. nie zaczniesz pracować na istotnie większych plikach.

 

Oczywiście dodatkowy RAM dalej warto rozważyć jako rodzaj polisy ubezpieczeniowej na wypadek tego, że zaczniesz robić coś bardziej wymagającego, nowa wersja macOS, PS-a albo innych programów stanie się bardziej wymagająca, albo cokolwiek innego. W końcu komputer kupuje się na kilka lat, różne rzeczy mogą się zdarzyć. Ale to już sam musisz podjąć decyzję, czy takie zabezpieczenie jest dla Ciebie warte dodatkowego wydatku.



#8 maragast

maragast
  • 80 postów

Napisano 04 marca 2024 - 11:20

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - bardzo mi to pomogło.

 

Przed chwilą zamówiłem MacBooka Pro 14" z M3 Pro i 18GB w kolorze gwiezdnej czerni. :)

Miałem co prawda poczekać do wakacji ale akurat są bardzo fajne ceny za ten model więc nie mogłem się powstrzymać: https://www.ceneo.pl/158935421

Biorąc pod uwagę, że pracuję w szkole to kupiłem w iDream ze zniżką edukacyjną i sprzęt wyniósł mnie poniżej dyszki (dokładnie 9869,06zł) co jest chyba całkiem dobrą ceną jak za sprzęt takiej klasy (przynajmniej tak mi się wydaje).

 

Teraz tylko muszę pomyśleć o jakimś fajnym hubie żeby podłączyć monitory (do pracy używam LG 34" o rozdzielczości 5120x2160, a żeby coś leciało w trakcie mam monitorek 23" 1080p) i resztę akcesoriów.

No i oczywiście Magic Trackpad - koniecznie czarny :D

 

Zdecydowałem, że zamiast inwestować w dodatkowy ram kupię porządne ramię do monitora i porządne desk shelf od Balolo.



#9 iKamik

iKamik
  • 2 postów

Napisano 12 marca 2024 - 10:03

bez problemu, sam pracuję na macbooku pro właśnie 14" z M3 Pro i 18 GB daje rade bez problemów z photoshopem






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych