Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

współpraca Mac MINI z M2 + panoramiczny monitor: przydatna ifnormacja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 06 czerwca 2023 - 19:27

Mój dawny wątek o współpracy starego Maca Mini z panoramicznym monitorem jest już zamknięty, a chciałem się podzielić ciekawostką, która być może dla kogoś będzie użyteczna.

 

Po przesiadce na nowego Mini (M2, jak w podpisie) i podłączeniu przez HDMI tego samego monitora (Samsung LS34J550WQRXEN 34.1 WQHD VA) wszystko oczywiście zadziałało bez problemów - z automatu uruchomiła się natywna rozdzielczość 3440 X 1440. Jednak częstotliwość odświeżania dało się ustawić maksymalnie na 50 Hz i ani dudu więcej - podczas gdy ten monitor domyślnie ma 75 Hz.

 

Niby problem niewielki - do mojej pracy to wystarcza – ale trochę mnie to jednak irytowało… Kupiłem zatem przejściówkę Thunderbolt -> Mini DisplayPort i podłączyłem monitor Thunderbolt -> Mini DP -> kabel Mini DP / DP do gniazda DisplayPort.

 

I co? I rewelacja: automatycznie chodzi 3440 X 1440 przy 75 Hz - różnica, którą przy niektórych działaniach (filmy…) jednak daje się odczuć.

 

Dziwi mnie tylko, że "domyślny" dla podłączania monitora port HDMI nie daje takich możliwości…


Użytkownik janhalb edytował ten post 06 czerwca 2023 - 19:35

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 651 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2023 - 19:59

Port HDMI wcale nie jest, jak to określasz, „domyślny”, a jedynie dostępny. Bardziej do tego złącza pasuje określenie „legacy”, bo HDMI jest raczej u schyłku, jeśli mowa o monitorach. Jeśli już myśleć w kategoriach, co jest domyślne dla tego komputera, to trzeba spojrzeć, jaki jest „domyślny” monitor, jaki Apple oferuje do niego i zobaczyć, którymi portami się go podłącza.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 06 czerwca 2023 - 20:02


#3 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 06 czerwca 2023 - 23:05

Ha, o tym nie pomyślałem…


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych