Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Potrzebna pomoc - AIR M2, PRO M2 13" czy iMAC 2021


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 31 maja 2023 - 20:56

Cześć!

 

Obecnie posiadam:

- iMac 24 cale, 16gb/256gb

- MacBook Pro 13" 16gb/256gb 2019

 

Macbook był naprawiony po zalaniu, klawa niedomaga, teraz pojawił się serwis baterii i myślę nad wymianą na nowy.

 

iMaca kupiłem bo chciałem coś z większym monitorem, jest cudowny ale obecnie do montażu trochę video - brakuje miejsca na dysku.

 

Przed iMaciem miałem monitor LG i był problem z jakością obrazu oraz z przesyłaniem

 

Zastanawiam się co teraz zrobić:

a) Sprzedać iMaca + Macbook pro i kupić MacBook PRO M2 16gb/512 13" + monitor?

B) Sprzedać Macbook pro i kupić po prostu Macbook pro m2 16gb/512 13"

c) Rozważałem zakup AIRa ale myślę, że słabsza jakość audio, brak chłodzenia - może spowodować komplikacje....

 

Co robić, jak żyć ;) 

 

 


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#2 DanielF

DanielF
  • 5 727 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 maja 2023 - 21:29

Mac mini z m2 Pro - myślałeś o tej opcji?


Fallout ...war, war never changes...

#3 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 31 maja 2023 - 21:38

Mac mini z m2 Pro - myślałeś o tej opcji?

 

Nie rozważałem w sumie.

 

To co muszę mieć to na pewno lapka.

 

A w sumie... w jakiej konfiguracji to proponujesz? 


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 656 postów
  • Płeć:

Napisano 01 czerwca 2023 - 07:41

A w sumie... w jakiej konfiguracji to proponujesz? 

 

RAM - min. 16GB, chociaż do edycji wideo 32GB będzie bardziej przyszłościowe.

SSD - tyle, ile uważasz, że potrzebujesz. W tym modelu 512GB są nieco wolniejsze od większych, ale w codziennym użyciu to będzie raczej niezauważalne. Ja bym jednak brał min. 1TB, jeżeli nie chcesz się w edycji wspierać zewnętrznymi napędami.

 

Na dobrą sprawę, jeśli ta obróbka filmów nie jest mocno zawodowa, gdzie każda sekunda się liczy, to zwykły M2 też wystarczy, a różnicę w cenie procesora można przeznaczyć na większy SSD.



#5 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 01 czerwca 2023 - 10:07

No właśnie obróbka video nie jest zawodowa. Jeżeli projekt się rozwinie to z pewnością chciałbym to zlecać :) 

 

Więc myślę, że zostanę przy tym 16GB/512.

 

A co do wyboru między MBP 13" a 14" - poza ceną, jest spora różnica? Bo póki co wydaje mi się, że nie potrzebuje tego droższego.

 

A z drugiej strony - stara obudowa z MBP 13" powoduje, że mnie "boli" wydanie tych 10k i nic się nei zmieni wizualnie.... ;) 


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 656 postów
  • Płeć:

Napisano 01 czerwca 2023 - 10:21

 

A co do wyboru między MBP 13" a 14" - poza ceną, jest spora różnica? Bo póki co wydaje mi się, że nie potrzebuje tego droższego.

A z drugiej strony - stara obudowa z MBP 13" powoduje, że mnie "boli" wydanie tych 10k i nic się nei zmieni wizualnie.... ;)

 

Istnienie w aktualnej ofercie 13" Pro jest, jak dla mnie, kompletnym nieporozumieniem. Jeśli komuś Air M2 nie wystarcza wydajnościowo, to Pro M2 13" na pewno nie rozwiąże tego problemu. Poza tym, że tam w środku siedzi wiatraczek,  w tym komputerze wszystko jest gorsze, niż w tańszym Air. Wymiana za dopłatą dobrego ekranu, zestawu złącz na wiatraczek przypomina mi wierszyk "zamienił stryjek siekierkę na kijek". To jest robienie mniej zorientowanych ludzi w balona.



#7 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 01 czerwca 2023 - 11:59

Rozumiem, w sumie teraz jeszcze doczytałem specke i tam jest też gorsza kamera.

 

No nic, to czekam na WWDC obczaję premierę, może wyjdą nowe lapki, jak to wpłynie na cenę.

 

Z macbooka pro m2 13" - rezygnuje.

 

Wiec wybieram między air m2 z 16/512 a pro ten 14 calowy. Różnica prawie 2500 zł. Dużo cięższy.

 

Ostatnie rozkminy:

Chcę kupić tego MacBooka mocniejszego - na zapas. W sensie, lapka chce zawsze posiadać. iMaca może sprzedać kiedyś. ale taki lapek to zakup na kilka dobrych lat (jak nie zaleję xD)

 

A z kolei zastanawiam się, czy jest sens kupować na taki "zapas". 

 

Obecnie i tak montuje video w domu na iMacu i jest okay. 

 

Co sądzisz?


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 656 postów
  • Płeć:

Napisano 01 czerwca 2023 - 12:08

A z kolei zastanawiam się, czy jest sens kupować na taki "zapas". 

 

Co sądzisz?

 

To nie jest pytanie techniczne, więc nie odpowiem Ci, bo odpowiedź zależy od Twoich osobistych planów, przekonań, preferencji itd. Niektórzy zmieniają komputery co rok. Dla nich wybieranie konfiguracji z dużym zapasem jest stratą pieniędzy. Inni, jak ja, zmieniają komputer co 5-6 lat. Ich sytuacja jest całkiem inna. Nie uważam, żeby któreś z tych podejść było lepsze od drugiego. Co to lubi.

 

Ja kupiłem 16" w mocnej konfiguracji pod koniec 2021, po 6 latach używania poprzedniej maszyny. Przez 1,5 roku, które już minęły od zakupu, ten nowy komputer nie zestarzał się ani odrobinę. Wciąż działa jak rakieta i myślę, że jeszcze kilka lat spokoju przede mną.

 

Wybór należy do Ciebie.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 01 czerwca 2023 - 12:12


#9 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 01 czerwca 2023 - 12:20

Hmm w sumie słuszna uwaga :)

 

Teraz jeszcze przeczytałem wątek na forum dot. tego, że chłopak montuje na iMacu. Więc takie combo byłoby dobrym rozwiazaniem:

iMac w domu z M1 do montażu etc.

 

A Macbook Air M2 jak do tej pory excele, netflix, czaty online etc.

 

Ja również nie zmieniam lapka tak o - dla zasady ;) 

 

BTW. Usłyszałem ostatnio, że ten MBP 13" ma dużo lepsze głośniki niż MBA ten 14 calowy. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie?

Rzeczywiśćie jest taka różnica? W iSpot trochę ciężko mi to porównać.


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 656 postów
  • Płeć:

Napisano 01 czerwca 2023 - 12:35

BTW. Usłyszałem ostatnio, że ten MBP 13" ma dużo lepsze głośniki niż MBA ten 14 calowy. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie?

Rzeczywiśćie jest taka różnica? W iSpot trochę ciężko mi to porównać.

Mam takie doświadczenie, że nie istnieją 14-calowe MBA. Natomiast 14- i 16-calowe MBP to najwyższa możliwa klasa głośników, jakie istnieją w laptopach. Z drugiej strony, kto poważny montuje filmy korzystając z głośników wbudowanych w laptopa, żeby się tym przejmować?



#11 Alicja1996

Alicja1996
  • 2 postów

Napisano 17 kwietnia 2024 - 19:14

Istnienie w aktualnej ofercie 13" Pro jest, jak dla mnie, kompletnym nieporozumieniem. Jeśli komuś Air M2 nie wystarcza wydajnościowo, to Pro M2 13" na pewno nie rozwiąże tego problemu. Poza tym, że tam w środku siedzi wiatraczek,  w tym komputerze wszystko jest gorsze, niż w tańszym Air. Wymiana za dopłatą dobrego ekranu, zestawu złącz na wiatraczek przypomina mi wierszyk "zamienił stryjek siekierkę na kijek". To jest robienie mniej zorientowanych ludzi w balona.

co masz na myśli ? m2 pro będzie gorszym wyborem niż m2 ? ja mam właśnie dylemat a zupełnie się nie znam. mam do wyboru

 

air 15" m2 16GB 512GB albo

pro 16" m2 pro 16GB 512GB

 

air jest ładniejszy :D (typowa baba xD) ale chce tez zeby mi się nie zacinało chociaż używam kompa właściwie tylko do pracy biurowej i chce używać może w przyszłości tez na nim Windowsa. mam tez dylemat czy czasem pro nie wystarczy na dłużej. 



#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 656 postów
  • Płeć:

Napisano 18 kwietnia 2024 - 09:16

co masz na myśli ? m2 pro będzie gorszym wyborem niż m2 ? ja mam właśnie dylemat a zupełnie się nie znam. mam do wyboru

 

air 15" m2 16GB 512GB albo

pro 16" m2 pro 16GB 512GB

 

air jest ładniejszy :D (typowa baba xD) ale chce tez zeby mi się nie zacinało chociaż używam kompa właściwie tylko do pracy biurowej i chce używać może w przyszłości tez na nim Windowsa. mam tez dylemat czy czasem pro nie wystarczy na dłużej. 

 

Bierz Air. Do pracy biurowej nada się tak samo dobrze, jak droższy Pro 16". I wystarczy na tak samo długo. Poza tym bardziej Ci się podoba, a to nie bez znaczenia. Windowsa i tak nie zainstalujesz na żadnym z nich, chyba, że na maszynie wirtualnej.

 

Mojego poprzedniego wpisu kompletnie nie zrozumiałaś, ale to bez znaczenia w kontekście Twojego wyboru, bo dotyczył innego sprzętu.



#13 Alicja1996

Alicja1996
  • 2 postów

Napisano 18 kwietnia 2024 - 12:28

Bierz Air. Do pracy biurowej nada się tak samo dobrze, jak droższy Pro 16". I wystarczy na tak samo długo. Poza tym bardziej Ci się podoba, a to nie bez znaczenia. Windowsa i tak nie zainstalujesz na żadnym z nich, chyba, że na maszynie wirtualnej.

 

Mojego poprzedniego wpisu kompletnie nie zrozumiałaś, ale to bez znaczenia w kontekście Twojego wyboru, bo dotyczył innego sprzętu.

dziękuję :) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych