Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk zewnętrzny działa tylko pod starym Macbookiem Air (early 2015)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kvd

kvd
  • 1 postów

Napisano 26 kwietnia 2023 - 17:35

Witam, 

Mam dysk zewnętrzny pod USB - SanDisk Portable SSD 480GB. Miałem go podzielonego na dwie partycje i podpiętego pod starego MacBook Air Early 2015. Jedna partycja służyła jako Time Machine, druga do przechowywania plików w formacie APFS.

 

Dysk sformatowałem i od tamtej pory dysk działa tylko na starym MacBooku. Gdy podpinam go pod nowego Air M2 - narzędzia dyskowe widzą dysk w widoku "Pokaż wszystkie urządzenia", a nie znajduje jako woluminu i go nie wykrywa komputer.

 

Gdy próbuje sformatować dysk na nowo/utworzyć partycje/pierwsza pomoc - format wyświetla się jako "Nieznany". Gdy wybieram format APFS czy jakikolwiek inny operację kończą się błędem - nie można zmodyfikować mapy partycji. 

"Nie można zmodyfikować mapy partycji.: (-69874)"

Czasami też wyskakuje mi komunikat, że dysk nie jest czytelny dlatego komputera.

Gdy dysk podłączam do poprzedniego Macbooka (Air Early 2015) wtedy dysk działa bez problemu i mogę z niego korzystać, wgrać pliki, usunąć.

Na Windowsie też urządzenia nie znajdują tego dysku.

Ktoś ma jakiś pomysł? Dysk nie jest uszkodzony bo pod MBA2015 w tym momencie działa dobrze - nie działa tylko z żadnym innym urządzeniem. 

 

Dziękuje za wszelką pomoc - bo chciałbym "uratować" dysk

Załączone pliki



#2 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 26 kwietnia 2023 - 20:10

Trzeba spróbować tak się pobawić narzędziami dyskowymi aby udało się wymusić partycję starego typu MBR bodajże i sformatować dysk na exfat. Po takiej operacji ponownie wybrać GUID i APFS. Kiedyś miałem jakiś uparty dysk i w końcu się udało JAKOŚ to zrobić, ale nie pamiętam co robiłem po kolei.


Użytkownik Blue edytował ten post 26 kwietnia 2023 - 20:10


#3 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 11 września 2023 - 13:49

Podłącz dysk do PCta, uruchom program Partition Magic (open source uruchamiany z pendrive lub bootowalnego CD), usuń partycje, załóż na nowo i wtedy spróbuj od nowa na Maku.  



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 11 września 2023 - 14:05

Partition Magic nie jest open source, tylko płatnym oprogramowaniem, o ile wiem. I chyba już zaoranym przez właściciela (Symantec).

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 11 września 2023 - 14:08





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych