Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 14"/16" 2023 – dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#26 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 stycznia 2023 - 21:52

Hej, Iro, ale MacBooki Pro 14/16" mają min. 512 GB, a ten wątek dotyczy właśnie tych modeli.

 

Poprawiłem. Chodzi właśnie o SSD 512GB w MBP M2 Pro I M2 Max.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#27 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 25 stycznia 2023 - 22:00

A byłbyś uprzejmy podać link do źródła?


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 stycznia 2023 - 22:01


#28 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 stycznia 2023 - 23:25

A byłbyś uprzejmy podać link do źródła?

Ależ proszę cię uprzejmie. Mam nadzieję, że admin nie będzie miał nic przeciwko.
MINI
MBP


  • shevchenko1987 lubi to

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#29 winmaciek

winmaciek
  • 6 509 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 04:54

Jak na temat, to oczywiście można linkować, nie ma problemu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#30 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 06:48

Ależ proszę cię uprzejmie. Mam nadzieję, że admin nie będzie miał nic przeciwko.
MINI
MBP

Dzięki! Ciekawe. I dosyć przykre, przyznaję.

#31 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 26 stycznia 2023 - 16:31

Dzięki! Ciekawe. I dosyć przykre, przyznaję.

Przykre?

W USA już szykują pozew zbiorowy, bo to już jest totalne przegięcie. Powinni w ogóle wycofać z oferty te podstawowe konfiguracje, bo one mają o wiele gorsze parametry od całej reszty.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#32 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 16:48

W praktyce, największy spadek wydajności odczują użytkownicy zawodowo zajmujący się uruchamianiem benchmarków.

Ale spoko, nie mam nic przeciwko tym pozwom. Ktoś kojarzy, czy były podobne pozwy, przy poprzedniej generacji, jak 250G miały obniżoną wydajność i jaki był ich rezultat? Ciekawa byłaby prawna podstawa roszczeń. No bo w sumie, firma może sobie sprzedawać wolniejsze komputery i to chyba nie jest przestępstwo.

#33 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 26 stycznia 2023 - 16:50

W praktyce, największy spadek wydajności odczują użytkownicy zawodowo zajmujący się uruchamianiem benchmarków.

Ale spoko, nie mam nic przeciwko tym pozwom. Ktoś kojarzy, czy były podobne pozwy, przy poprzedniej generacji, jak 250G miały obniżoną wydajność i jaki był ich rezultat? Ciekawa byłaby prawna podstawa roszczeń. No bo w sumie, firma może sobie sprzedawać wolniejsze komputery i to chyba nie jest przestępstwo.

 

Może sprzedawać takie same komputery z wolniejszym dyskiem, ale powinna o tym poinformować. A oni to po prostu ukryli.


Użytkownik Iro edytował ten post 26 stycznia 2023 - 17:07

  • Mikołaj Maciejko i MiL lubią to

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#34 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 17:18

Problem jest w tym że oni nigdy nie podają mierzalnej wydajności swojego sprzętu więc jak im udowodnić że produkt nie działa tak jak reklamują. Te ich słynne, infantylne wykresy Up to 2x faster nic przecież nie mówią jaka ta wydajość miała by być.

Za spowalnianie iPhone dostali jednak karę więc jest szansa.



#35 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 18:08

Problem jest w tym że oni nigdy nie podają mierzalnej wydajności swojego sprzętu więc jak im udowodnić że produkt nie działa tak jak reklamują. Te ich słynne, infantylne wykresy Up to 2x faster nic przecież nie mówią jaka ta wydajość miała by być.

 

Z jednej strony masz rację. Z drugiej jednak, jeżeli klient wybiera w konfiguratorze konkretne parametry, jak ilość RAM, pojemność SSD itp., to ma prawo domniemać, że pozostałe, istotne parametry są takie same. Jeśli nie ma takiej informacji wyraźnie napisanej, to może to być odebrane jako celowe wprowadzenie w błąd na temat różnic między poszczególnymi wersjami.

 

Z trzeciej strony, nie kojarzę informacji o jakiś spektakularnych sukcesach jakiś pozwów dotyczących Air M2 256GB, który miał dokładnie to samo.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 26 stycznia 2023 - 18:09


#36 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 26 stycznia 2023 - 18:13

... nie kojarzę informacji o jakiś spektakularnych sukcesach jakiś pozwów dotyczących Air M2 256GB, który miał dokładnie to samo.

 

Bo ten pierwszy raz ludzie im podarowali, ale teraz przegięli pałkę, bo zrobili to ze wszystkimi podstawowymi wersjami.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#37 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 26 stycznia 2023 - 18:17

Bo ten pierwszy raz ludzie im podarowali

 

:D  :D  :D

 

Ach Ci Amerykanie i ich prawnicy, jacy oni są litościwi i miłosierni! Może teraz nadstawią drugi policzek?



#38 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 05 lutego 2023 - 21:38

Wiadomo już, czy wersja 1 TB ma dwie kości? Jest jakieś porównanie prędkości dysków między wersją 512 GB a 1 TB? 



#39 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2023 - 22:15

1T ma 4 kości. Po prostu najmniejsze kości, jakie teraz pakują to 256G.

#40 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 lutego 2023 - 22:17

1T ma 4 kości. Po prostu najmniejsze kości, jakie teraz pakują to 256G.

M2 mają kości po 256GB, M2 Pro i Max mają kości 512GB.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#41 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lutego 2023 - 22:22

M2 mają kości po 256GB, M2 Pro i Max mają kości 512GB.

To stoi w sprzeczności z artykułem, który wcześniej linkowałeś.

#42 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 lutego 2023 - 22:25

To stoi w sprzeczności z artykułem, który wcześniej linkowałeś.

Nie. Pierwszy jest o MINI z M2 i tam jest mowa o kościach 256GB. W drugima mowa jest o macBookach 14 i 16 z M2 Pro i Max i tam jest mowa o kościach 521GB.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#43 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2023 - 20:44

W drugim mowa jest o macBookach 14 i 16 z M2 Pro i Max i tam jest mowa o kościach 521GB.

 

Chodzi Ci o ten fragment?

 

With the notable lower SSD performance in my M2 Pro MacBook Pro, I wanted to take a look inside to confirm why. Sure enough, where the 512GB M1 Pro MacBook Pro had two NAND chips visible on the front of the motherboard and another two on the back, the M2 Pro MacBook Pro had only one visible on the front of the board. There is likely a second NAND chip directly apposing this, as the M1 had.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 07 lutego 2023 - 20:44


#44 meg

meg
  • 310 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 lutego 2023 - 19:24

widzę, że ludzie nie rzucili się na nowe Macbooki ;)

Ja korzystając z promocji zdecydowałam się na Macbooka Pro 16" w podstawowej wersji, przechodząc z mojej 15-stki z 2018 roku.

Trochę byłam przerażona wielkością, ale już po jednym dniu się praktycznie przyzwyczaiłam. Wygodniejsza klawiatura choć wolałam ze srebrnym tłem. Ekran piękny, notch nie taki straszny jednak, ale może wypróbuję jeszcze te aplikację co trochę go ukrywa. Na pewno ogólnie znacznie szybszy.

Jeszcze zastanawiam się jak czuję się bez touchbara, ale na razie nie zatęskniłam :) nie korzystałam z niego jakoś wybitnie prawdę mówiąc poza podstawowymi klawiszami (które tutaj i tak są i jest do nich szybszy dostęp) i okazjonalnie emotkami xD

To co na pewno zauważyłam to fantastyczny dźwięk z głosników. Naprawdę można słuchać muzyki :)

Na minus na pewno to, że muszę kupować nowy pokrowiec, których do tej wielkości macbooków jak na lekarstwo (szczególnie, że nie przepadam za kolorem czarnym/szarym przy takich akcesoriach).

Recenzja bardzo na świeżo, bo nawet nie zdążyłam go podładować, bateria tak długo trzyma^^



#45 ra74

ra74
  • 88 postów

Napisano 28 lutego 2023 - 10:57

widzę, że ludzie nie rzucili się na nowe Macbooki ;)

Ja korzystając z promocji zdecydowałam się na Macbooka Pro 16" w podstawowej wersji, przechodząc z mojej 15-stki z 2018 roku.

Trochę byłam przerażona wielkością, ale już po jednym dniu się praktycznie przyzwyczaiłam

Ja się nie mogę zdecydować, normalnie 14'' była by ok bo pracuję w domu z podpiętym monitorem i klawiaturą ale chciałbym spróbować trochę workaction i 16'' lepiej by się nadawała ale to cegła. I wiem że bez osobistego sprawdzenia nikt mi nie powie co lepsze



#46 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lutego 2023 - 11:15

Ja się nie mogę zdecydować, normalnie 14'' była by ok bo pracuję w domu z podpiętym monitorem i klawiaturą ale chciałbym spróbować trochę workaction i 16'' lepiej by się nadawała ale to cegła. I wiem że bez osobistego sprawdzenia nikt mi nie powie co lepsze

 

Przechodziłem te same rozterki, jak wychodziły M1 Pro. Odwiedziłem iSpot, stwierdziłem, że 16" to cegła i zamówiłem 14". Potem się przeszedłem jeszcze raz do salonu, podrapałem po głowie i ostatecznie zmieniłem zamówienie. Od ponad roku mam 16" i już od dawna nie uważam, że to cegła. Choć wcześniej pracowałem na 13", przyzwyczaiłem się bardzo szybko. Ten większy ekran jest genialny i używam go codziennie, mimo, że oprócz niego mam podpięte 2 zewnętrzne monitory. Spokój o chłodzenie (mam wersję M1 Max i wentylatory włączają się od wielkiego dzwonu) i dłuższa praca na baterii są dodatkowymi atutami.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 28 lutego 2023 - 11:36


#47 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 lutego 2023 - 14:01

Przechodziłem te same rozterki, jak wychodziły M1 Pro. Odwiedziłem iSpot, stwierdziłem, że 16" to cegła i zamówiłem 14". Potem się przeszedłem jeszcze raz do salonu, podrapałem po głowie i ostatecznie zmieniłem zamówienie. Od ponad roku mam 16" i już od dawna nie uważam, że to cegła. Choć wcześniej pracowałem na 13", przyzwyczaiłem się bardzo szybko. Ten większy ekran jest genialny i używam go codziennie, mimo, że oprócz niego mam podpięte 2 zewnętrzne monitory. Spokój o chłodzenie (mam wersję M1 Max i wentylatory włączają się od wielkiego dzwonu) i dłuższa praca na baterii są dodatkowymi atutami.

16" wersje są chyba najbardziej dopracowane. Jeśli 14", to na pewno nie pełen wypas w CPU i GPU, bo są problemy ze schłodzeniem.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#48 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lutego 2023 - 16:39

Mam MacBooki Pro 16 i 13 cali i prawdę mówiąc nie robi mi różnicy którego zapakuję do plecaka. To nie jest różnica 10kg żeby się nad tym zastanawiać.

16 cali za to umożliwia normalną pracę bez monitora zewnętrznego, ekran jest spory, w przeciwieństwie do mniejszych modeli.



#49 ra74

ra74
  • 88 postów

Napisano 28 lutego 2023 - 17:09

Na kanale Alex Z właśnie mówił że woli pracować na 16'' niż z zewnętrznym monitorem, ciekawe ale to chyba nie mój przypadek

14'' to myślałem o wersji 10c, kosztuje mniej bo 15.5k a dla developera liczy się raczej wydajność single core chociaż mam też odpalonych wiele serwerów i 32GB ram to dla mnie absolutne minimum. Tutaj chłodzenie powinno dawać radę. Jeśli chodzi o 16'' to wygląda że M2 się bardziej się grzeją i pod obciążeniem odpalają się wiatraki a na wersji z m1 nie - mam na myśli benchmark typu xcode compilation a nie benchmark gpu. W cenie 16'' m2 znalazłem m1 max 64 GB ale klawiatura ISO więc odpada


Użytkownik ra74 edytował ten post 28 lutego 2023 - 17:12


#50 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 649 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lutego 2023 - 17:20

Jeśli chodzi o 16'' to wygląda że M2 się bardziej się grzeją i pod obciążeniem odpalają się wiatraki a na wersji z m1 nie

 

Tym bardziej będzie to dotyczyło 14". Nie chcę Cię do niczego przekonywać, 14" to też będzie bardzo dobry sprzęt, ale argumentu o cegle radziłbym nie traktować szczególnie przesadnie.

 

W cenie 16'' m2 znalazłem m1 max 64 GB

 

W pracy dewelopera jest nikła szansa, że dodatkowe rdzenie GPU Ci się do czegokolwiek przydadzą, więc nie ma sensu myśleć o takiej konfiguracji, niezależnie od układu klawiatury.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych