Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Iphone 13 czy iPhone 14


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 12 sierpnia 2022 - 10:04

Cześć, może tutaj otrzymam podpowiedź. Mam obecnie Huawei p20 pro, zastanawiam się czy kupować teraz Iphone 13 czy czekać na iPhone 14 i kupić 14? czy w moim przypadku jest sens czekać na iPhone 14? Czytałam, że po premierze 14, iphony mogą mieć wyższe ceny.
Dzięki za pomoc.

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 12 sierpnia 2022 - 10:10

Ale padł Ci ten Huawei, że musisz pilnie coś kupić? Bo jak nie, to wytrzymaj te kilka tygodni. 13 raczej nie zdrożeje, 14 zapewne tak, ale wtedy, jak będą już wszystkie karty wyłożone na stół, to sobie podejmiesz właściwą decyzję. Po co wróżyć z fusów?



#3 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 12 sierpnia 2022 - 10:16

Ok, rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.
Nie padł. Mam z nim kilka problemów, ale kilka tygodni spokojnie dam radę.
W takim razie chyba tak zrobię, poczekam

#4 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 12 sierpnia 2022 - 12:27

Z tym, ze iP13 nie zdrożenie to byłbym ostrożny w kontekście tego co się stało z cenami Aira z M1.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#5 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 12 sierpnia 2022 - 12:32

Nie jestem w temacie, co się stało z cenami?

#6 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 12 sierpnia 2022 - 13:45

Wzrosły.

iPhone 15 Pro


#7 andi4444

andi4444
  • 162 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 sierpnia 2022 - 14:41

Pytanie, po pierwsze i chyba najważniejsze, czy to Twój pierwszy iPhone (znasz iOS?) Jak pierwszy to spokojnie brałbym „13”, będziesz z niego na pewno zadowolona, podejrzewam, że im bliżej pojawienia się „czternastek” to cena poprzedniego modelu może spaść o kilka setek. Warto szukać okazji, tylko pamiętaj zakup w autoryzowanym punkcie Apple lub elektromarkecie. Uważaj na okazje z all czy olx, mam tu na myśli zaprzestanie spłacania rat przez sprzedającego taki sprzęt, skusisz się niższą ceną od sklepowej a potem będziesz żałować straty kilku tysięcy złotych. Ja w tej chwili posiadam 12 Pro Max i jestem bardzo zadowolony i pomimo, że jestem już od 10 lat w ekosystemie Apple i nowości kuszą to nie zamierzam mojej „12” zamieniać na najnowszą „14”, po prostu zmiany nie są aż tak bardzo duże, żeby wydawać znowu kupę kasy. 


 iPhone 15 Pro Max 256 GB (titanium black)  Apple Watch Ultra  iPad Pro 11” (2021) 128GB   AirPods Pro


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 12 sierpnia 2022 - 14:49

Pytanie, po pierwsze i chyba najważniejsze, czy to Twój pierwszy iPhone (znasz iOS?)

Nie, zdecydowanie odradzam takie myślenie. Pierwszy, drugi czy dwudziesty - to nie ma żadnego znaczenia. Wybierając pomiędzy modelami należy zwrócić uwagę na różnice między nimi i rozważyć, które są dla nas istotne, a które niewarte dopłacania. To, czego używało się poprzednio ma takie znaczenie, jak ubiegłoroczny śnieg. Kupujemy na przyszłość, a nie na przeszłość. "Pierwszy" to jest często nadużywany i jeden z najgorszych argumentów, żeby kupić coś gorszego.

 

Bynajmniej nie namawiam do kupowania droższego modelu, tylko zachęcam do kierowania się argumentami, które będą miały dla nas praktyczne znaczenie.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 12 sierpnia 2022 - 15:01


#9 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 12 sierpnia 2022 - 15:35

Mialam już iphone. Zmieniłam na Huawei - stwierdziłam, że może faktycznie Android nie jest taki zły, po co przepłacać.
Jednak android zdecydowanie nie jest dla mnie. Żałowałam od samego początku, albo po prostu trafiłam na fatalny model.
Nie wymieniam telefonów co roku ani nawet co dwa, dlatego moze kupno 14, będzie rozsądniejszym wyborem, ze względu na dłuższe wsparcie, aktualizacje itd.

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Użytkownik madena_a edytował ten post 12 sierpnia 2022 - 15:36


#10 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 28 grudnia 2022 - 10:47

Odświeżam temat ponieważ chciałbym kupić przed końcem roku nowy telefon. Tak jak wcześniej pisałam obecnie posiadam Huawei P20 pro.
Zastanawiam się czy kupić iPhone 13 256gb czy iPhone 14 128gb.

Bardziej skłaniam się do zakupu iphone 14,ze względu na to, że jest to nowszy model i chyba aktualizacje będą dłużej zapewniane dla iphone 14.
Co myślicie?
Z góry dziękuję za pomoc.

#11 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 28 grudnia 2022 - 11:00

Może minimalnie dłużej, ale w przypadku Apple jak pokazuje ostatnia praktyka ma to znaczenie marginalne. Jeśli wchodzi w grę iP 14, to ja bym poszukał ceno podobnego 13 Pro. To jest wyraźnie lepszy wybór.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#12 sheepysheep

sheepysheep
  • 1 279 postów

Napisano 28 grudnia 2022 - 11:37

Jestem użytkownikiem 14 pro max, ale podobnie jak kolega wyżej, polecam 13 pro (max też). Sama czternastka sama w sobie nie oferuje niczego specjalnego, a cenowo trzynastkę pro można dorwać w zbliżonej kasie. No i modele pro są lepsze od „zwykłych”.

#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 28 grudnia 2022 - 12:04

Zdecydowanie 13pro. Jest ten sam procesor, a zestaw aparatów w pro lepszy. Przewagi w 14 to action mode (jak kto potrzebuje) oraz 14 taniej się tłucze (bo tylne szkło jest łatwiej wymienić). Ok, może lepsza kamerka selfie niższa masa. Ja mam 13 pro i za darmo bym nie zmienił na 14.  



#14 ogryzek75

ogryzek75
  • 65 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 grudnia 2022 - 19:07

Dokładnie 1.5 miesiąca temu miałem ten sam dylemat i presję, bo popsuła mi się Xs, co kupić 13-stkę - tańszą, czy 14-stkę - droższą, ale świeższą (oba z 128GB).

14 pro - cena i dostępność były tu przeszkodą.

Padło na 14-stkę i po raz pierwszy w kolorze - (Product)RED (piękna, nietuzinkowa czerwień) (kupiona pare setek taniej niż cena oficjalna, ale w jednym z Apple Premium Reseller).

Powody dlaczego 14-stka: większy RAM, teoretycznie dłuższe wsparcie dla ios, ulepszone aparaty + feature, lepsza bateria.

Z Xs brakuje mi tylko lepszego fokusowania obiektów z bliska. Za to zdjęcia w nocy z pewnością to rekompensują.


 14PRO & 14 & Xs & SE & 6s 

 Air4 & Air3


#15 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 28 grudnia 2022 - 21:21

Dylemat powyżej to był 13 pro czy 14 nie pro.  Jeśli chodzi o 13 vs 14 to tez uważam, że 14 wygrywa, chyba że najważniejsza jest kasa. Wówczas wygrywa 11. 



#16 sheepysheep

sheepysheep
  • 1 279 postów

Napisano 29 grudnia 2022 - 18:44

13. pro. Chociaż ponoć zaraz ceny 14. na łeb na szyję polecą - bo nikt nie chce brać.

#17 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 29 grudnia 2022 - 18:54

Nie polecą. Sklepy nie będą tego zamawiać i tyle.

Byłem dzisiaj w Cortland - oczekiwanie na 14Pro w kolorze czarnym lub purpurowym to 6-8 tygodni. Tak z ciekawości.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#18 sheepysheep

sheepysheep
  • 1 279 postów

Napisano 29 grudnia 2022 - 19:44

No, ale ponoć Apple właśnie rozważa duże obniżki na czternastki, a za rok w ogóle zejście z tego modelu.

#19 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 29 grudnia 2022 - 20:28

Byłem dzisiaj w Cortland - oczekiwanie na 14Pro w kolorze czarnym lub purpurowym to 6-8 tygodni. Tak z ciekawości.

Może jeszcze nie zaktualizowali czasów dostaw – na stronie Apple czas oczekiwania to 2-2,5 tygodnia. Wyraźnie się poprawiło. Nie tylko zresztą na odcinku iPhone'ów – taki Studio Display miał czasy oczekiwania jeszcze bardzo niedawno typu 2,5 miesiąca, a obecnie czeka się krócej niż tydzień. 

 

Ale tak osobiście to ciężko mi doradzić iPhone'a 14. Chyba, że ktoś faktycznie potrzebuje jak największego ekranu i nie obchodzi go Pro Max (znam osobiście taki jeden przypadek). 14 po prostu nie uzasadnia dopłaty 700 PLN. Nie w Polsce, gdzie nie mamy tej łączności satelitarnej. Nie sądzę, żeby były jakieś różnice w aktualizacjach względem 13, skoro ma ten sam SoC (jedyna zmiana to jeden rdzeń GPU więcej). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#20 ogryzek75

ogryzek75
  • 65 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 grudnia 2022 - 22:19

... (jedyna zmiana to jeden rdzeń GPU więcej). 

oraz pamięć RAM 4GB vs. 6GB. Ale czy to może wpłynąć na przyszłe wsparcie ios? Czas pokaże...


 14PRO & 14 & Xs & SE & 6s 

 Air4 & Air3


#21 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 30 grudnia 2022 - 08:29

Może, ale to jest kwestia kilku lat zapewne.

Poza tym nawet jak nie będzie urządzenie aktualizowane, to nadal będzie działało bardzo przyzwoicie.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#22 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 30 grudnia 2022 - 09:20

Wiele zależy od sytuacji. Jak majętna, a nie techniczna osoba nie ma telefonu, to polecenie jej zwykłej 14 jako lżejszego modelu ma sens. Różnica 13-14 w cenie nie jest dla wielu osób istotna. Ale wtedy dlaczego nie pro? Co innego my fanboje, co dzielimy włos na czworo, a jednocześnie patrzymy na każdą monetę. Wówczas każdy powód, by uzasadnić zakup lub brak zakupu najnowszego modelu jest dobry. I wreszcie zwykli użytkownicy, którzy już mają starszego iPhone. Tu upgrade modelu 11 i młodszych sensu nie ma, a jak nie ma parcia na super fotki to i X z dobra baterią jest OK.

#23 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 30 grudnia 2022 - 09:33

Wiele zależy od sytuacji. Jak majętna, a nie techniczna osoba nie ma telefonu, to polecenie jej zwykłej 14 jako lżejszego modelu ma sens.

Umiarkowany. Słitfocie kotków i dzieci wychodzą lepiej, jeśli się ma do dyspozycji dłuższy obiektyw. Nie trzeba być do tego ani odrobinę "technicznym". Zwykła 13 ma sens, bo jest tańsza. Zwykła 14 w cenie 13 Pro jest niezwykle trudna do uzasadnienia.



#24 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 30 grudnia 2022 - 15:11

Z ciekawości zrobiłem szybki przegląd ofert. W cenie porównywalnej do 14 znalazłem tylko kilka ofert 13 pro opisanych jako powystawowy, używany, klasa A+, stan dobry. Nowe powyżej 6800 albo niedostępne. Jeśli autor wątku porównuje taką 13pro z drugiego obiegu do nowej fabrycznie 14, to sytuacja zupełnie się zmienia. Jeśli zaś ktoś zna źródło nowych 13 pro w okolicy 5000 tysięcy, to jestem ciekaw.


  • Plumo lubi to

#25 madena_a

madena_a
  • 13 postów

Napisano 30 grudnia 2022 - 16:21

Z ciekawości zrobiłem szybki przegląd ofert. W cenie porównywalnej do 14 znalazłem tylko kilka ofert 13 pro opisanych jako powystawowy, używany, klasa A+, stan dobry. Nowe powyżej 6800 albo niedostępne. Jeśli autor wątku porównuje taką 13pro z drugiego obiegu do nowej fabrycznie 14, to sytuacja zupełnie się zmienia. Jeśli zaś ktoś zna źródło nowych 13 pro w okolicy 5000 tysięcy, to jestem ciekaw.



Porównywałam IP 14 między IP 13, być może źle zostałam zrozumiana. Nie brałam 13 pro pod uwagę, bo ja również nie mogłam jej nigdzie znaleźć. Udało mi się znaleźć IP 13 pro na allegro. No ale telefon za 5000 zł z allegro - ryzykowna sprawa, więc nawet nie brałam tego pod uwagę.
Ostatecznie zdecydowałam się na IPhone 14. Czas pokaże czy dobrze zrobiłam. Gdybym wiedziała, że tak to będzie wyglądać to już przed premierą IP14 kupiłabym 13 PRO, no ale cóż...
Dzięki wielkie wszystkim za swoje spostrzeżenia i rady :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych